عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی یکی از مسائل مهم تجاری دنیای امروز است. همان‌طور که توضیح خواهیم داد، چه شرکت‌های خرد و کلانی در ایران و حتی جهان وجود دارند که محصولاتی خاص و باکیفیت تولید می‌کنند اما به دلیل عدم ثبت و ارائه عکس‌های خاص و زیبا از محصولاتشان، مجبورند به کمترین حد از درآمد و فروش قانع شوند.

این موضوع صرفاً با استفاده از عکاسی صنعتی برای ثبت بهترین تصویر ممکن براساس المان‌ها و زوایای درست قابل حل و رفع است. امروزه به دلیل گستردگی خدمات و کالا عکاسی صنعتی به نحوی گسترده شده‌است که دو محصول هم خانواده هم می توانند از یک روش و تکنیک برای ثبت تصویر استفاده کنند، این در حالی است که دور محصول غیر مشابه وضعیتی متفاوت تر دارند.

اگر شما کارخانه، مجتمع پتروشیمی هستید یا پروژه‌های بزرگ صنعتی در پیش دارید در واقع هیچ چیز به صرفه تر از طراحی کاتالوگ و عکاسی صنعتی و تجاری برای شما نیست و در کل جهان از این روش استفاده می‌کنند، این دو در واقع خط تولید شما را به وضوح معرفی می‌کند، متخصصین شما را معرفی می‌کند و چه چیزی مهمتر از این برای شما؟ در واقع کسانی که این تصاویر را مشاهده می‌کنند، مدیران ارشد نیستند و مشتریان شما هستند. حال چه مشتری قدیمی و چه شخص جدید و بیشتر هدف برای ترقیب مشتریان جدید است.

 انواع عکاسی صنعتی

هشت ویژگی عکاسی صنعتی حرفه ای

 

15 تکنیک عکاسی صنعتی

امروزه فروشگاه‌های اینترنتی، رفته رفته در حال گرفتن جای فروشگاه‌های حضوری هستند. شما هم احتمالاً سابقهٔ خرید اینترنتی داشته‌اید و می‌دانید که اولین چیزی که نظر شما را به یک محصول جذب می‌کند، عکس‌های آن است. حتی اگر دنبال یک محصول نایاب باشید و آن را در یک فروشگاه اینترنتی پیدا کنید ولی تصویری از آن موجود نباشد، به راحتی برای خرید آن قانع نخواهید شد.

اما آیا هر نوع عکسی می‌تواند نظر مشتریان را به محصولات جلب کند؟ قطعاً اینطور نیست. عکس‌های بی‌کیفیت و حتی عکس‌های باکیفیت ولی غیراصولی که در آن‌ها از تکنیک‌های عکاسی صنعتی استفاده نشده باشد، ممکن است نه تنها مشتری را جلب نکنند، بلکه نظر او را نسبت به آن محصول، منفی کنند. یکی از حوزه‌های اصلی رقابت در بازاریابی، تهیهٔ عکس‌های باکیفیت از محصولات، هم برای فروش اینترنتی و هم برای استفاده در کاتالوگ‌ها است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله

 مزایا عکاسی صنعتی

 1.  اعتبار شرکت افزایش پیدا می کند.
 2. به شرکت شما شهرت میده و افزایش شهرت در مدت زمان
 3. در نگاه اول در هر جا تصاویر یا کاتالوگ شما باشد شخص رو برای دیدن تحریک و کنجکاو میکند.
 4. نسبت به رقبای خود یک دست بالاتر میروید.
 5. طراحی کاتالوگ و عکاسی صنعتی کلید معرفی شما به بازار و گرفتن مشتریان جدید است.
 6. عکاسی صنعتی حرفه ای ، در اولین نگاه یک شرکت حرفه ای را نمایش میدهد که این بخش شامل کیفیت عکس شما و زوایا و ... است.

نکات مهم و تاثیرگذار در عکاسی صنعتی

 نمونه کارهای عکاسی صنعتی

تجهیزات مورد نیاز در عکاسی صنعتی

 فرق بین عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

اگرچه برخی از مردم معمولاً از این دو عبارت به صورت مترادف استفاده می‌کنند، ولی عکاسی صنعتی (یا تجاری) و تبلیغاتی با هم تفاوت دارند. به عنوان یک مالک کسب و کار، شناخت این تفاوت‌ها اهمیت بالایی دارد، چرا که زمانی که تصمیم بگیرید از تبلیغات چاپی و آنلاین به عنوان یکی از اجزای استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید، ممکن است به یکی از این دو مدل عکاسی نیاز داشته باشید. عکاسی صنعتی یا تجاری و عکاسی تبلیغاتی هر دو برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌شوند تا اینکه به عنوان یک عکس ماندگار یا خاطره انگیز مانند عکاسی هنرهای زیبا و عکاسی خبری محسوب شوند. با این حال، قصد و هدف صنایع دستی متفاوت است، همان‌طور که ابزارهایی که متخصصان در هر سبک از آنها برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کنند، متفاوت هستند.

 تاریخچه عکاسی صنعتی

هنر عکاسی در سال ۱۸۱۶ خلق شد. می‌توان گفت عکاسی حرفه ای صنعتی یکی از موثرترین تأثیرات را در زندگی و تبلیغات مردم داشته‌است. تصاویر اولیه که با هنر عکاسی خلق شد می‌توان به تصویری از یک کشاورز، فعالیت صنعت گران، تجهیزات نظامی و موضوعات دیگر اشاره نمود. تفاوت عکاسی صنعتی با دیگر هنرهای عکاسی می‌توان به سبک آن اشاره نمود که در شکل‌های مختلف و تکنیک‌های متفاوت در حال استفاده می‌باشد. از شخص معمولی انتظار نمی‌رود یک عکس صنعتی خلق کند بلکه شخص باید یک عکاس صنعتی حرفه ای و با تجربه باشد که تخصص و تجهیزات لازم را در اختیار داشته باشد.

ezgif.com-gif-maker - 2022-08-17T184622.767

عکاسی تبلیغاتی

هر زمان که نام عکاسی تبلیغاتی یا صنعتی به گوش می‌خورد تصاویری که روی بسته‌بندی‌ها کالاها است در ذهن نمایان می‌شود. می‌توانید تصاویر تبلیغاتی در بیلبوردهای تبلیغاتی، شبکه‌های مجازی و دیگر مکان‌ها مشاهده کنید. از تصاویر تبلیغاتی یا صنعتی به عنوان ابزاری قدرتمند برای تبلیغات در جامعه کنونی و مجازی استفاده می‌شود که بی شک موجب رشد تجاری و توسعه برند می‌شود. برای مثال می‌توان جنگ جهانی دوم را به یاد آورد، بخش‌هایی که در غرب اروپا از بین رفته بود اما با کمک‌های مالی ایالات متحده به آرامی جان تازه ای می‌گرفت، به همین ترتیب اروپا یک مصرف‌کننده عالی تبدیل شد و مکانی عالی برای تبلیغات محصولات آمریکایی‌ها. توضیحات: مدرن طرح افتخار طراحی یا چاپ یا عکاسی صنعتی یا طرح‌ها و عکس‌ها در شرف پیشنهاد به برندهای درج شده را در لوح ذرین خویش دارد. برخی از تصاویر درج شده در این صفحه به عنوان نمونه و پیشنهاد، طراحی حرفه ای شده‌است و لزوماً با صاحب برند انعقاد قرار داد نشده‌است. می‌توان نتیجه گرفت که تبلیغات امر مهمی در بازاریابی می‌باشد که می‌تواند درآمد و همچنین تجارت را توسعه داد، اگر چه عکاسی را در زمان قدیم یک هنر می‌دانستند اما در زمان کنونی از عکاسی به عنوان یک شغل یاد می‌کنند. در ابتدا از تصاویر در روزنامه‌ها و مجلات استفاده می‌کردند و به مرور استفاده از عکس‌های تبلیغاتی و صنعتی به عنوان ابزار تبلیغاتی مؤثر تبدیل شد.
عکاسی تبلیغاتی از نوشیدنی – آنها را تشنه کنید!
نوشیدنی درست می‌کنید یا می‌فروشید؟ عکس‌های خوب می‌توانند به ایجاد احساس تشنگی و تمایل بیننده کمک کنند. آنها می‌توانند یک جو یا سرگرمی، آرامش، تصویری لوکس، ظرافت و … ایجاد کنند. عکاسی تبلیغاتی از نوشیدنی فقط عکس گرفتن از لیوان یا لیوان با چیزی نیست. این مربوط به موقعیت‌یابی برند شما و ایجاد احساسات در محصول شما است. از یک ظاهر طراحی صحنه تا روتوش تصاویر و ویرایش کردن تصاویر نهایی، هر مرحله از عکاسی نوشیدنی‌ها این پتانسیل را دارند که محصول شما را به سطح بالاتری ارتقا دهند. این به نوبه خود به معنای فروش بیشتر است. ما می‌توانیم با هم کار کنیم تا تصاویری ایجاد کنیم که داستان برند شما را بیان کند و خریداران را جذب کند. همچنین شما می‌توانید عکاسی تبلیغاتی ارزان را در مجموعه ما تجربه کنید برای دریافت تعرفه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی با ما در تماس باشید. تمامی مدیران صنعتی به خوبی می‌دانند که تصویر برداری و فیلم‌برداری از فرایندهای صنعتی پروسه ای بسیار دشوار است. شما اگر بخواهید طراحی کاتالوگ تبلیغاتی حرفه ای داشته باشید باید عکس‌هایی با بهترین کیفیت و رقابتی از محصولات خود داشته باشید و در غیر این صورت مطمئناً کاتالوگ جذابی نخواهیم داشت. پیشنهاد می‌کنیم از صفحه طراحی کاتالوگ دیدن فرمایید تا تفاوت‌ها را مشاهده کنید. اگر شما کارخانه، مجتمع پتروشیمی هستید یا پروژه‌های بزرگ صنعتی در پیش دارید در واقع هیچ چیز به صرفه تر از طراحی کاتالوگ و عکاسی صنعتی و تجاری برای شما نیست و در کل جهان از این روش استفاده می‌کنند، این دو در واقع خط تولید شما را به وضوح معرفی می‌کند، متخصصین شما را معرفی می‌کند و چه چیزی مهمتر از این برای شما؟ در واقع کسانی که این تصاویر را مشاهده می‌کنند مدیران ارشد نیستند و مشتریان شما هستند حال چه مشتری قدیمی و چه شخص جدید و بیشتر هدف برای ترقیب مشتریان جدید است. تمامی مدیران صنعتی به خوبی می‌دانند که تصویر برداری و فیلم‌برداری از فرایندهای صنعتی پروسه ای بسیار دشوار است. شما اگر بخواهید طراحی کاتالوگ تبلیغاتی حرفه ای داشته باشید باید عکس‌هایی با بهترین کیفیت و رقابتی از محصولات خود داشته باشید و در غیر این صورت مطمئناً کاتالوگ جذابی نخواهیم داشت. پیشنهاد می‌کنیم از صفحه طراحی کاتالوگ دیدن فرمایید تا تفاوت‌ها را مشاهده کنید.

مقالات مرتبط

سپتامبر 26, 2022
عکس کلاژ
۷ تا از بهترین برنامه های عکس کلاژ
بهترین بهترین برنامه عکس کلاژ یک ابزار عالی برای علاقه مندان به عکس و کاربران رسانه های اجتماعی است. آنها به شما اجازه می دهند چندین عکس را به طور همزمان به اشتراک بگذارید یا نمایش دهید. استفاده از تمام برنامه های کولاژ عکس در لیست زیر آسان است و دارای چندین ویژگی برای ایجاد کلاژهای منحصر به فرد در چند ثانیه است. با ما همراه باشید.
سپتامبر 21, 2022
۶ تا از مهم ترین تجهیزات دوربین برای مبتدیان
هیچ کس نمی تواند انکار کند که برای گرفتن عکس نیاز به تجهیزات است. حداقل به دوربین و لنز نیاز دارید، اما ملاحظات مهمی مانند نرم افزار و سایر لوازم جانبی نیز وجود دارد. این مقاله به ضروری ترین و مهم ترین تجهیزات دوربینی که برای عکاسی نیاز دارید می پردازد. با ما همراه باشید.
سپتامبر 20, 2022
عکس های حرفه ای از محصولات
چگونه می توان با یک منبع نوری عکس های حرفه ای از محصولات گرفت
مهم ترین نکنه در هر ژانر عکاسی منابع نوری هستند؛ اگر اطلاعاتی کافی در مورد ویژگی های نور و نحوه ی استفاده از آن را بدانید؛ می توانید حرفه ای ترین تصاویر را ثبت کنید، اما اگر دانش کافی را نداسته باشید ممکن است تار ترین و بی کیفیت ترین تصاویر را بگیرد؛ در این مقاله
سپتامبر 19, 2022
فوکوس Al Servo
فوکوس Al Servo چیست؟
وقتی شروع به عکاسی پیشرفته می کنید، بیشتر نگران چیزهایی مانند ترکیب بندی و تنظیمات دوربین هستید. درک حالت های مختلف فوکوس دوربین به شما کمک می کند تا سطح عکاسی خود را ارتقا دهید. در اینجا ما در مورد فوکوس Al Servo همان سیستم اتوفوکوس پیوسته توضیح داده ایم؛با ما همراه باشید.
سپتامبر 18, 2022
هود لنز
هود لنز و کاربردهای آن
یکی از مرسوم ترین تجهیزات عکاسی، هود لنز است. قطعه ای پلاستیکی یا از جنس فلز است که در جلو لنز نصب می شود و آن را حرفه ‌ای ‌تر نشان می ‌دهد هود لنز گفته می شود. اما هود چیزی فراتر از ظاهر است. فقط برای نام بردن از یک مزیت، این وسیله این است که می توانند تفاوت عمده ای در کیفیت تصویر ایجاد کنند. هدف اصلی یک هود این است که جلوی لنز شما را به گونه ای فیلتر کند تا از ...
سپتامبر 14, 2022
عکاسی پنجره هواپیما
۶ نکته کاربردی برای عکاسی پنجره هواپیما
همه عاشق گرفتن عکس های زیبا از پنجره هواپیما هستند، زیرا این شکل تصاویر در رسانه های یاجتماعی بسیار بیننده دارد، و یک داستانی عالی را روایت می کنند، به علاوه هیجان سفر به یک مقصد عکاسی شگفت انگیز را به تصویر می کشند. اما عکاسی پنجره هواپیما به سادگی نشان دادن دوربین و ضربه زدن روی شاتر نیست. با ما همراه باشید.

به‌طور کلی نور در مبحث دوربین‌های دیجیتال را می‌توانیم به یک مثلث تشبیه کنیم که یک ضلع آن دیافراگم یا Aperture (اپرچر) میتونیم ما در نظر بگیریم ضلع دیگر آن را shutter speed یا همون سرعت شاتر زدن و در نهایت ضلع نهایی را ISO که وظیفه نوردهی ما را می‌تواند انجام دهد که البته کنترل آن در دیافراگم یا Aperture صورت می‌گیرد و به مقدار نوری که وارد دوربین می‌شود بستگی دارد.

این موضوع به این معنی است که هر چقدر دریچه دیافگرام لنز گشوده تر باشد نور بیشتری وارد لنز می‌شود و البته می‌تواند افکت‌های زیبایی به ما دهد و می‌تواند سوژه را بلور کند و به عبارتی هر چقدر عدد آن بیشتر باشد و دریچه بازتر باشد، در نور کمتری می‌توانیم عکس بهتری بگیریم.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید تصویر فوکوس در تمام نقاط با دیافراگم بسته تر گرفته شده‌است و تصویر blur با دیافراگم بازتر گرفته شده‌است در واقع هر چقدر این عدد کمتر باشد تصویر بلورتری را دریافت می‌کنیم و هر چقدر عدد بالاتری باشد تصویری فوکوس تر را مشاهده می‌کنیم.

 • عدد دیافراگم بالا چه نتایجی را دارد: هر چه از عدد بالاتری در دیافراگم استفاده کنید یا به عبارتی دهانه کامل بسته شود میزان عمق میدان نیز از تصویر خارج می‌شود و یک عکس کاملاً واضح داریم.
 • عدد دیافراگم پایین چه نتایجی را دارد: اگر عدد دیافراگم کم باشد یا به عبارتی دهانه باز باشد، میزان نوردهی به سوژه بیشتر و روشن‌تر می‌شود و تصویر تار می‌شود.

مبانی نوردهی در دوربین های دیجیتال برای عکاسی صنعتی
مبانی نوردهی در دوربین های دیجیتال
نمونه های نوردهی در عکالسی صنعتی

اما دربارهٔ سرعت شاتر هر چه مقدار سرعت شاتر ما بیشتر باشد، مدت زمانی که نور وارد دوربین ما می‌شود کمتر است و این موضوع می‌تواند مزیت‌ها و معایبی داشته باشد. خب هر چقدر که سرعت ما بیشتر باشد عکس ما تیزتر و اصطلاحاً شارپ تر است اما باید به این موضوع توجه کنید که در نورهای کمتر این موضوع می‌تواند برای شما دردسر ایجاد کند.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، تصویر سمت چپ با سرعت بیشتری گرفته شده است و  قطرات آب فریز شده است و در تصویر سمت راست با سرعت کمتری گرفته شده است و قطرات آب بلور یا کشیده است . سرعت شاتر اگر پایین تر از ۶۰ باشد دچار تاری عکس می شویم و سوژه م روشن تر خواهد شد ، همچنین اگر سرعت بالا باشد ، عکس ما تاریک تر میشود.

آموزش shutter speed در عکاسی صنعتی
آموزش shutter speed در عکاسی صنعتی

از ویژگی‌های ISO کاهش یا افزایش نویز است و هر چقدر که ما نویز بیشتری را در تصویر داشته باشیم این به این معنی است که از ISO بیشتری استفاده کردیم و هر چه iso ما پایین‌تر باشه ما به عکس با کیفیت تری خواهیم رسید.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید تصویر راست با iso بالا د چار نویز شده‌است و تصویر چپ با iso کم کاملاً شفاف و واضح است. هر چقدر ایزو ما بالاتر باشد نویز بیشتری را خواهیم داشت و همچنین نور بیشتری در سوژه است و برعکس هر چقدر ایزو ما پایین‌تر باشد نویز کمتری خواهیم داشت اما تصویر تاریک تری را خواهیم داشت. عدد ایزو رایج معمولاً ۴۰۰ است.

آموزش استفاده از ISO در عکاسی صنعتی

تجهیزات موردنیاز برای عکاسی صنعتی

بدون نورپردازی مناسب، نه محصول و نه حتی پس‌زمینه، آن‌طور که باید، نشان داده نمی‌شود. یک پس‌زمینهٔ سفید بدون نورپردازی مناسب، سفید به نظر نمی‌رسد و به خاکستری می‌زند. برای نورپردازی در عکاسی صنعتی دو گزینه پیش رو دارید: استفاده از نور طبیعی یا استفاده از نور استودیویی.

محصولی که دارید از آن عکس می‌گیرید، هدف از عکس و روشی که می‌خواهید از آن برای تبلیغ محصول استفاده کنید به شما در انتخاب روش و شیوهٔ نورپردازی کمک می‌کنند. نورپردازی طبیعی برای به تصویر کشیدن محصولات خوراکی، افراد و لباس‌ها عالی است و تمامی این عکس‌ها که ظاهری طبیعی دارند، به خوبی در شبکه‌های اجتمالی مثل اینستاگرام، مشتریان را جلب می‌کنند.

اگر می‌خواهید در فضای بسته عکاسی کنید، بهتر است که محصول را در مقابل یک پنجره قرار دهید تا از بیشترین نور ممکن استفاده کنید. اما اگر برای شما مقدور است که از محصولاتتان در فضای باز عکاسی کنید، بهتر است که این کار را انجام دهید.
بهترین زمان‌ها برای عکاسی با نور طبیعی به ویژه در فضای باز، صبح زود یا در هنگام غروب آفتاب است که نور خیلی ملایم می‌باشد. روزهای نیمه‌ابری نیز برای این منظور مناسب هستند. اگر در هنگام ظهر و زیر تیغ آفتاب از محصول عکاسی کنید، پرتوهای اضافی نور در عکس‌های شما نمایان خواهند شد و عکس را خراب می‌کنند.
اگر محصول شما، مثلاً ظرف آشپزی، عمدتاً در فضای بسته استفاده می‌شود و می‌خواهید آن را در یک فروشگاه اینترنتی بفروشید، بهتر است از نور مصنوعی استفاده کنید. خیلی ساده با دانستن چند نکته اساسی می‌توانید یک استودیوی فوری درست کنید یا اینکه از یک استودیوی حرفه‌ای استفاده نمایید.
برای عکاسی با نور مصنوعی در ابتدا فقط از فلش استفاده کنید. عکاسی با نور مصنوعی نیازی به پیچیدگی بالایی ندارد و ضرورتی نیست که حتماً از تکنیک‌های نورپردازی کاملاً حرفه‌ای استفاده کنید تا عکستان حرفه‌ای به نظر برسد.
برای عکاسی با نور مصنوعی، سر فلش را مستقیماً به سمت محصول نگیرید و آن را روی سقف یا دیوار بتابانید تا انعکاس ملایم آن، محصول را در آغوش بکشد.

اگر می‌خواهید نور بیشتری روی محصول بتابانید، از نورهای ثابت استفاده کنید ولی نور را از یک زاویهٔ کناری به محصول بتابانید تا جزئیات آن نمایش داده شود. حتماً در نورپردازی مصنوعی از اصلاح‌کننده‌های نوری مثل سافت‌باکس‌ها برای ملایم کردن و یکنواخت کردن نور و از چترها برای تنظیم پراکندگی نور و غیریکنواخت کردن آن و به ویژه تمرکز نور در مرکز استفاده کنید. به علاوه می‌توانید از چند فلش یا نور ثابت برای تنظیم بهتر نور استفاده نمایید.

نورپردازی مناسب در عکاسی صنعتی

سه‌پایه‌ها تفاوت زیادی در وضوح و کیفیت شما ایجاد می‌کنند. استفاده از سه‌پایه با کاهش لرزش دوربین سبب افزایش شفافیت عکس‌ها می‌شود و ظاهری حرفه‌ای به عکس صنعتی یا تبلیغاتی شما می‌دهد.

استفاده از سه پایه در عکاسی صنعتی

درست است که امروزه ابزارهای ویرایشی قدرتمندی مثل فوتوشاپ و لایت‌روم موجود هستند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد ولی این نرم‌افزارها هرگز قادر نیستند یک عکس بد را به یک عکس خوب تبدیل کنند. اگر بخواهید با ابزرهای ویرایشی کل زمینه را عوض کنید یا چیزی را از تصویر حذف کنید، عکس شما اصلاً خوب از آب در نمی‌آید. دنیای نرم‌افزارهای ویرایشی، به ویژه فوتوشاپ، بسیار وسیع است و اگر به تمامی قابلیت‌های این نرم‌افزارها مسلط نیستید، حتماً خود را در این زمینه تقویت کنید و برای این منظور می‌توانید به یک کلاس فوتوشاپ بروید.

عکس صنعتی پیش از ویرایشعکس صنعتی بعد از ویرایش

اگر یک برند تجاری خاص را دوست دارید، می‌توانید با نگاه به عکس‌های حرفه‌ای محصولات آن، از آن‌ها الهام بگیرید؛ مثلاً اگر می‌خواهید دوربین عکاسی بفروشید، سری بزنید به وبسایت‌های کانن، نیکون، یا هر برند بزرگی که به آن علاقه دارید و عکس‌های آن‌ها را نگاه کنید و از همان ایده‌ها برای عکاسی صنعتی خود بهره ببرید.

از کارهای دیگران الگو بگیرید

اکثر کلاس‌های عکاسی مقدماتی و نیز بسیاری از کلاس‌های هنری، قاعدهٔ یک سوم را آموزش می‌دهند زیرا ابزار واقعاً قدرتمندی است. برای رعایت این قاعده باید در هنگام عکاسی قاب خود را به ۹ قسمت مساوی، مطابق عکس زیر، تقسیم کنید.

تقاطع خطوط نقاط کلیدی در تصویر هستند و بهتر است عناصری که می‌خواهید روی آن‌ها تأکید کنید، در این نقاط قرار بگیرند. در مرتبهٔ دوم اهمیت، خطوط قرار دارند و می‌توانید عناصر اصلی را جوری تنظیم کنید که روی خطوط قرار بگیرند. رعایت قانون یک سوم منجر به ترکیب‌بندی درست عکس می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که نگاه انسان‌ها به چهار نقطهٔ تقاطع متمرکز می‌شود و نه مرکز عکس.

رعایت قاعده‌ی یک سوم

وقتی که می‌خواهید از یک محصول عکاسی کنید، نگاهی به اطراف خود بیاندازید و اگر احساس می‌کنید شیء خاصی جلوهٔ عکس تبلیغاتی یا صنعتی را بهبود می‌بخشد، برای استفاده از آن خیلی وسواس به خرج ندهید. گاهی اوقات با اضافه کردن اشیائی مثل کتاب یا گل به قاب تصویر، جلوهٔ جذاب‌تری به عکس می‌دهید ولی مراقب باشید که حواس مشتری به آن‌ها پرت نشود.

عکاسی از زوایای مختلف

اگر تعداد محصولات خیلی زیاد باشد ممکن است به گرفتن یک یا دو عکس از هر محصول راضی شوید ولی این کار در عکاسی اشتباه بزرگی است. مشتری می‌خواهد زیر و بم محصول رو ببیند و تمامی جزئیات آن را بررسی کند. عکس‌های متعدد از زوایای مختلف از یک محصول، اطمینان مشتری را جلب می‌کند. به علاوه این کار دست شما را برای ویرایش خیلی بازتر می‌کند. و در آخر قادر خواهید بود بهترین‌ها را انتخاب کنید.

عکاسی از زوایه های متفاوت

خیلی اهمیت دارد که مشتریان بتوانند خودشان را در حال استفاده از محصول تصور کنند. اگر کسی عکسی از یک محصول را در اینترنت ببیند نتواند خودش را در حال استفاده از آن تصور کند، آیا آن را می‌خرد؟
معمولاً پیش از اینکه کسی یک محصول گران‌قیمت را بخرد، باید احساس کند که آن محصول به کار او می‌آید یا خیر. در مورد پوشیدنی‌ها مثل لباس و ساعت و عینک، این مسئله بیشتر نمود دارد. برای مثال اگر بخواهید یک ساعت بخرید ابتدا با خود فکر می‌کنید که این ساعت روی دست چگونه به نظر می‌رسد. یا اگر بخواهید یک مبل بخرید، باید آن مبل را در فضای اتاق پذیرایی ببینید.

برای عکاسی تبلیغاتی از لباس‌ها و دیگر پوشیدنی‌ها، بهتر است از مدل‌ها استفاده کنید. تنوع مدل‌ها نیز خیلی مهم است زیرا هر کسی ممکن است خودش را شبیه به یکی از مدل‌ها تصور کند و احساس کند که یک محصول آنطور که به آن مدل می‌آید، به او نیز می‌آید.

پس زمینه سفید در عکاسی صنعتی

هر فروشگاه اینترنتی، به دلیل محدودیت‌های حجمی و سایر دلایل تکنیکی، عکس‌هایی با ویژگی‌های تکنیکی خاص از نظر حجم، فرمت، dpi و … را می‌پذیرد؛ بنابراین باید مشخصات عکس صنعتی شما با آن ویژگی‌ها که معمولاً در سایت همان فروشگاه بیان شده‌است، مطابقت داشته باشد.

عکاس های مناسب فروشگاهی

بزرگترین اشتباهی که ممکن است در عکاسی صنعتی یا تبلیغاتی از یک محصول انجام دهید این است که سوژهٔ خود را در زمینه‌ای شلوغ با عناصر متعدد قرار دهید. این کار سبب می‌شود توجه مشتری به دیگری عناصر موجود در عکس جلب شده و محصول را فراموش کند.

بنابراین بهترین پس زمینه، یک پس زمینهٔ ساده و بدون الگو و معمولاً سفید است. البته رنگ محصول شما در انتخاب رنگ پس‌زمینه اهیمت دارد؛ مثلاً اگر محصول سفید باشد، بهتر است از رنگ دیگری مثل خاکستری به عنوان پس‌زمینه استفاده شود. به علاوه محصول باید کمی سایهٔ ملایم روی پس‌زمینه بیاندازند تا عکس خیلی مصنوعی به نظر نرسد. عکس بالایی که از یک صفحهٔ اینستاگرام گرفته شده‌است، هیچ سایه‌ای ندارد و خیلی مصنوعی به نظر می‌رسد ولی در عکس پایینی، کمی سایه روی پس‌زمینه قرار گرفته‌است تا محصول معلق در یک فضای سفید به نظر نرسد و بنابراین حرفه‌ای‌تر محسوب می‌شود.

جزئیات را به تصویر بکشید

هر فروشگاه اینترنتی، به دلیل محدودیت‌های حجمی و سایر دلایل تکنیکی، عکس‌هایی با ویژگی‌های تکنیکی خاص از نظر حجم، فرمت، dpi و … را می‌پذیرد؛ بنابراین باید مشخصات عکس صنعتی شما با آن ویژگی‌ها که معمولاً در سایت همان فروشگاه بیان شده‌است، مطابقت داشته باشد.

فروشنده می‌تواند در بخش توضحیات هرچقدر که می‌خواهد در مورد جزئیات ساختاری و ظاهری محصول صحبت کند ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که مشتری از آن صحبت‌ها بتواند تصویری درست از محصول داشته در ذهن خود ایجاد کند.
بسیاری از مردم نیازمند دیدن عکس‌هایی از محصول هستند تا بتوانند جزئیات آن را ببینند؛ بنابراین برای به تصویر کشیدن ریزترین جزئیات محصول زمان بگذارید. برای مثال اگر می‌خواهید دوربین عکاسی بفروشید، از تمامی زوایا از دوربین عکس بگیرید و جزئیات صفحه کلید و لنز و صفحه نمایش و انواع پورت‌های آن را به تصویر بکشید. سعی کنید در کنار عکس‌ها از یک شاخص استفاده کنید تا مشتری بتواند اندازهٔ محصول را متوجه شود.

در عکاسی از محصولاتی مثل ساعت که ریزه‌کاری‌های فراوانی دارند، باید عکس را از فاصلهٔ کمتری بگیرید و نورپردازی شما به گونه‌ای باشد که تمامی جزئیات و ریزه‌کاری‌ها و سایه‌های کوچک به تصویر کشیده شوند.

نمایش کاربرد محصول در عکس صنعتی

بسیاری از فروشندگان، تعدادی محصول را در یک دسته‌بندی عرضه می‌کنند. برای مثال اگر در یک فروشگاه ظروف آشپزخانه به فروش می‌رسد، قطعاً بیش از یک نوع بشقاب در دسته‌بندی بشقاب‌های آن وجود دارد. مشتریان سلیقه‌های مختلفی دارند و بنابراین شما باید از تمامی انواع یک نوع محصول عکس بگیرید تا مشتری بتواند از میان آن‌ها، مورد محبوب خود را پیدا کند.

گاهی اوقات یک محصول در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود و گاهی رنگ به قدری مهم است که تأثیر زیادی روی قمیت محصول می‌گذارد، بنابراین سعی کنید از تمامی رنگ‌های موجود از یک محصول، عکاسی نمایید.

بسیاری از فروشندگان، تعدادی محصول را در یک دسته‌بندی عرضه می‌کنند. برای مثال اگر در یک فروشگاه ظروف آشپزخانه به فروش می‌رسد، قطعاً بیش از یک نوع بشقاب در دسته‌بندی بشقاب‌های آن وجود دارد. مشتریان سلیقه‌های مختلفی دارند و بنابراین شما باید از تمامی انواع یک نوع محصول عکس بگیرید تا مشتری بتواند از میان آن‌ها، مورد محبوب خود را پیدا کند.

گاهی اوقات یک محصول در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود و گاهی رنگ به قدری مهم است که تأثیر زیادی روی قمیت محصول می‌گذارد، بنابراین سعی کنید از تمامی رنگ‌های موجود از یک محصول، عکاسی نمایید.

اگر دوربین عکاسی حرفه‌ای دم‌دست ندارید، هیچ اشکالی ندارد که از دوربین گوشی برای عکاسی از محصول استفاده کنید. امروزه دوربین‌های گوشی‌های هوشمند می‌توانند عکس‌های ۶۴ مگاپیکسلی و ویدئوهای ۴K بگیرند. به علاوه خیلی از گوشی‌های هوشمند دارای حالت عکاسی دستی نیز می‌باشند که معمولاً می‌توانید آن را در بخشی به نام Pro در برنامه دوربین گوشی خود بیابید و فوکوس، نوردهی و سایر موارد را به دست تقدیر نسپارید و خودتان تنظمیات را به صورت دستی اعمال کنید. با رعایت اصول نورپردازی، قاعدهٔ یک‌سوم، استفادهٔ خلاقانه از عناصر محیطی و یک سه‌پایه یا نگه‌دارندهٔ گوشی می‌توانید به راحتی عکاسی حرفه‌ای انجام دهید. خوبی عکاسی با گوشی این است که می‌توانید بلافاصله عکس را در وبسایت فروشگاه یا در اینستاگرام آپلود کنید.

اگر می‌خواهید محصول را در یک پس‌زمینهٔ واقعی که شامل عناصر دیگری که با محصول مرتبط هستند به تصویر بکشید، بهتر از روش پرتره برای عکاسی استفاده کنید. به این صورت که فوکوس روی محصول شما باشید و عناصر در پس‌زمینه بوکه شوند.

 • از لنز زاویه باز استفاده نکنید زیرا تصویر محصول دچار اعوجاج می‌شود.
 • از گشودگی مناسب دیافراگم استفاده کنید. دیافراگم باز مثلاً f/2.8 تا f/4.5 سبب کاهش عمق میدان دید شده و بخش‌های از محصول را از فوکوس خارج می‌کند. گشودگی کم دیافراگم مثلاً از f/8 تا f/11 عمق میدان دید را افزایش داده و کل محصول شما را تحت فوکوس قرار می‌دهد و زمینه را بوکه می‌کند.
 • از تعادل سفید مناسب استفاده کنید. در هنگام تصویربرداری صنعتی باید تعادل سفید را مطابق با دمای رنگی نور خود انتخاب کنید.
عکاسی دوربین با DSLR و موبایل بل Pro

کاربردهای عکاسی صنعتی

از خدمات عکاسی صنعتی در کسب و کارهای کوچک و بزرگ، آژانس‌های تبلیغاتی و آگهی‌های تبلیغاتی می‌توان استفاده نمود. عکس صنعتی را می‌توانید در تبلیغات شهری، تجارت و حتی در نمایشگاه نیز استفاده نمایید.

از عکس برداری صنعتی می‌توانید به عنوان ارائه گزارش از عملکرد نیز استفاده نمایید.

عکاسی صنعتی می‌تواند سوژه‌هایی از قبیل:

 • عکاسی از محصولات صنعتی (ابزار آلات، ماشین آلات کوچک و بزرگ، قطعات صنعتی و اتصالات صنعتی)
 • عکاسی از کارخانه و سازمان‌ها (خط تولید، محیط کاری، فرایند تولید، کارگران و کارمندان)
 • عکاسی صنعتی حرفه ای (حفاری، معدن، جاده، رودخانه)

این نوع هنر عکاسی نیازمند تجربه کاری و تخصص در زمینه عکاسی می‌باشد. نور پردازی و همچنین استفاده تجهیزات حرفه ای برای عکس برداری بسیار تأثیر گذار می‌باشد.

راهنمای پروژه عکاسی صنعتی از کارخانه

برای انجام این پروژه از تیم عکاسی به همراه تجهیزات حرفه ای استفاده می‌کنیم. قبل از شروع پروژه با مدیر یا راهنمای کارخانه جلسه ای تشکیل می‌دهیم و نیازهای کارفرما مورد تجزیه تحلیل قرار می‌دهیم و از مکان یا سوژه‌های عکاسی یک لیست تهیه می‌کنیم.

از کار فرما انتظار داریم که:

 • محیط کار یا سوژه را برای عکاسی آماده کند تا کیفیت و سرعت کار بالا رود.
 • سوژه‌های مدنظر برای عکاسی را بررسی کنند تا (کثیف نباشد، زدگی و خوردگی و دیگر مواردی که ممکن است روی خروجی سوژه تأثیر منفی بگذارد.
 • نور محیط را بررسی کنید و اگر نور کافی نیست با عکاس مشورت کنید.
 • اگر قرار است از کارمندان عکس تهیه شود بهتر است از کارکنان بخواهید با ظاهری آراسته و پوششی مناسب جلوی دوربین قرار گیرند. بهتر است برای پوشش مناسب و یکدست از کارکنان بخواهید از لباس سازمانی استفاده کنند.
 • رعایت نکات ایمنی در عکاسی: اگر محیط یا سوژه عکاسی خطرناک می‌باشد حتماً با عکاس مشورت کرده و یک فرد با تجربه درخواست کنید که راهنمای عکاس باشد.
 • بعد از مشورت‌های لازم با کارفرما تیم عکاسی به کارخانه اعزام می‌شود. تیم عکاسی به همراه کارفرما مجدد از فضا و سوژه‌ها دیدن می‌کنند و عکاس با توجه به نور و سوژه کار خود را شروع می‌کنید.
 • کار عکاسی ممکن است بین یک ساعت تا چندین روز کاری نیز طول بکشد که کانون تبلیغاتی مدرن طرح به شما پروژه‌های یک روزه عکاسی را پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان عکاسی تماس بگیرید.
 • بعد از اتمام پروژه، کارفرما از میان تصاویر گرفته شده چندین عکس صنعتی را انتخاب می‌کند برای ویرایش آماده‌سازی و بعد از مونتاژ و تأیید کارفرما پروژه به اتمام می‌رسد.

عکاسی و فیلمبرداری صنعتی

فیلمبرداری صنعتی مشابه تصویربرداری صنعتی می‌باشد و از سوژه‌های منتخب بر اساس نیاز عکسبرداری و فیلمبرداری می‌شود. در برخی موارد ممکن است به علت (فضای وسیع، طرز استفاده از ماشین آلات، فضای کارخانه و دیگر موارد) نتوان از سوژه‌ها عکسبرداری نمود و نیاز است فیلمبرداری صنعتی انجام شود. فیلمبرداری صنعتی معمولاً با دوربین‌های فیلمبرداری و هلی شات انجام می‌شود. کانون تبلیغاتی مدرن طرح با استفاده از تجهیزات مدرن عکاسی و فیلمبرداری صنعتی آماده خدمات فیلم‌برداری از خط تولید، کارخانه، فیلم‌برداری هوایی (هلی شات) و سایر پروژه‌های فیلمبرداری می‌باشد.

روش‌ها و انواع عکاسی صنعتی

اگر کارخانه شما جزو صنایعی مانند تولید، فناوری، انرژی، یا ساخت و ساز است، ضروری است تا عکس‌های با کیفیت داشته باشید که توجه مخاطب را به خود جلب نماید. در ادامه، ۴ نوع عکاسی صنعتی را معرفی می‌نماییم:

۱. عکاسی از محصول

عکاسی با کیفیت از محصول، یکی از مهم‌ترین دارایی‌های هر کسب و کاری محسوب می‌شود. چه اینکه شرکت شما یک تولیدی کوچک باشد و چه یک شرکت بزرگ، نیاز به عکس‌هایی دارید که به بهترین وجه محصول شما را به مخاطب معرفی نماید. عکاسی برای شرکت‌های صنعتی
اگر شرکت شما در صنعتی مانند تولید، فناوری، انرژی یا ساخت‌وساز فعالیت می‌کند، داشتن عکس‌های باکیفیتی که توجه مخاطبان شما را به خود جلب می‌کند و تأثیری ماندگار بر جای می‌گذارد بسیار مهم است. اگر از تصاویر با رزولوشن پایین استفاده کنید یا به شدت به عکاسی استوکی که به‌طور خاص برای شما ایجاد نشده‌است، تکیه کنید، کمپین‌های بازاریابی شما شکست خواهند خورد و آماتور به نظر می‌رسند.

۲. گرفتن هدشات (عکاسی از سر و شانه) حرفه ای

اگر قصد دارید تا کسب و کارتان وسیع تر به نظر برسد، به هدشات‌های حرفه ای نیاز خواهید داشت. عکس از کارمندان می‌بایست حرفه ای گرفته شده و نمایانگر برند شما باشد. اگر کارمندان شما در یک کنفرانس صحبت می‌کنند، مرام نامه می‌نویسند، در وب سایت شما بیوگرافی دارند یا در لینکدین تعامل می‌کنند، می‌توان از عکس‌های هد شات برای عکس‌های پروفایل آنها استفاده کرد.

۳. عکاسی معماری (از ساختمان‌ها و سایر بناها)

میزان افرادی که محل کار شما را از روی لوکیشن بنا جستجو می‌کنند به صورت روزافزون افزایش می‌یابد. عکاسی معماری طیف وسیعی از عکس‌های بیرونی از تأسیسات تولیدی، اتاق‌های پاکسازی، مناطق تولید و انبارهای ذخیره‌سازی را شامل می‌شود.

۴. عکاسی در محل

در نهایت، عکاسی از محل عکاسی در محل به مشتریان شما این امکان را می‌دهد تا نگاهی کوتاه به نحوه عملکرد شما داشته باشند. مشتریانی هستند که دوست دارند کارمندان شما را در حین کار در شرکت ببینند تا مطمئن شوند که فرایند تولید در کارخانه یا شرکت تولیدی شما به خوبی پیش می‌رود. یکی دیگر از مزایای عکاسی در محل این است که زمان اتلاف شده از بین می‌برد. ما در کنار شما از زوایای پنهان و نا محسوس عکس می‌گیریم تا خدمه بتوانند به کار خود ادامه دهند.

عکاسی صنعتی در منزل

شاید فکر کنید که عکاسی صنعتی در منزل باید کار ساده ای باشد، ولی اصلاً این‌طور نیست. عکاسی صنعتی در منزل توانسته در بین صاحبان مشاغل و واحدهای تولیدی و صنعتی جای خود را باز کند و بسیاری از آنان برای کاهش هزینه‌های عکاسی صنعتی، روی به عکاسی صنعتی در منزل آورده‌اند. برای عکاسی صنعتی در منزل می‌بایست چیدمان یا دکوراسیون قطعه صنعتی مورد نظر تان را دقیقاً عین واحد تولیدی یا صنعتی بچینید. همچنین اجازه ندارید از زوم دیجیتال و فلش گوشی استفاده کنید چرا که روی کیفیت عکس تأثیر منفی می‌گذارد. بهتر است تنظیمات دوربین شما روی ISO 100، دیافراگم f/4، سرعت شاتر ۱۰۰/۱ و فرمت عکس raw باشد.

برای عکاسی صنعتی مهم‌ترین موضوع، نورپردازی است. به این منظور می‌بایست نور محیط سوژه را با وسواس و دقت بالا تنظیم کنید. سعی کنید قطعه یا محصول پشت به نور نباشد. آن را به دور از پنجره قرار ندهید و روی نور خورشید نیز برای نور دهی حساب باز نکنید. همچنین استفاده از سه‌پایه عکاسی بسیار برای شما مفید خواهد بود. همچنین می‌بایست به پس زمینه عکس توجه ویژه ای داشته باشید.