تجهیزات نورپردازی عکاسی : راهنمای ضروری

تجهیزات نورپردازی عکاسی : راهنمای ضروری

هنگامی که برای اولین بار وارد تجهیزات نورپردازی عکاسی می شوید ، احساس خواهید کرد که به شدت غرق شده اید. روشنایی استودیو پیچیده به نظر می رسد ، پر از اصطلاحات گیج کننده است و مطمئناً برای مبتدیان طراحی نشده است.

اما حقیقت اینجاست:

در حالی که ممکن است نورپردازی عکاسی پیچیده به نظر برسد ، شروع کار بسیار آسان است – با فرض اینکه معلم مناسبی داشته باشید. این جایی است که این مقاله مفید است ؛ من قصد دارم تمام اصول اولیه نورپردازی را به اشتراک بگذارم ، تا زمانی که کار شما تمام شد ، از تجهیزات روشنایی استودیو و واژگان همراه آن ، درک قوی داشته باشید.

مطالب مرتبط : راهنمای نهایی نورپردازی عکاسی از محصولات

نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

نورپردازی در عکاسی صنعتی

بیایید شروع کنیم.

انواع نور

در این بخش ، انواع اصلی نور استودیو را پوشش می دهم. توجه داشته باشید که هر نوع روشنایی از نظر مفید بودن ، قابلیت حمل ، هزینه و موارد دیگر متفاوت است.

استروب ها

استروب استودیویی ، که گاهی اوقات به عنوان monobloc یا monolight نیز نامیده می شود ، یک واحد فلش اختصاصی است. استروب ها عموماً از سیم استفاده می کنند ، هرچند پیشنهادات بیشتر باتری هر روز به بازار عرضه می شود. توان خروجی بین مدلها می تواند بسیار متفاوت باشد. استروب های ارزان قیمت به اندازه speedlight ارزان قیمت نور ارائه می دهند ، در حالی که استروب های برتر از قوی ترین چراغ ها در تجارت هستند. به همین دلیل ، استروب ها رایج ترین نور استودیویی هستند که توسط متخصصان استفاده می شود.

 

استروب ها واحدهای فلاش قدرتمندی هستند که در عکاسی استودیویی استفاده میشوند.

 

نورهای ثابت LED

نورهای ثابت LED  عملکرد مشابه استروب ها را دارند ، اما چشمک نمی زنند. در عوض ، آنها لامپ های قوی و ثابت هستند که (معمولاً) می توانند با اصلاح کننده ها نصب شوند. در حالی که با ویدئو ارتباط دارد ،نورهای ثابت LED  هنوز جای خود را در عکاسی ثابت دارند. در حال حاض بسیاری از آنها گزینه های مناسبی برای تیراندازان عکس هستند.

توجه داشته باشید که نورهای ثابت LED  گاهی اوقات به عنوان چراغ گرم شناخته می شوند – زیرا آنها داغ می شوند. مراقب اصلاح کننده هایی باشید که نزدیک لامپ قرار دارند ، زیرا خطر آتش سوزی را ایجاد می کنند. (این مورد در مورد چراغ های LED صدق نمی کند.)

فلاش/اسپید لایت

فلاش ها نورهای کوچکی هستند که در بالای دوربین شما نصب می شوند. آنها بسیار قابل حمل هستند و برخی از آنها دارای خروجی قدرت نسبتاً بالایی هستند. اگرچه تطبیق پذیری فلاش در نهایت توسط اندازه و قدرت خروجی محدود می شود ، اما هنوز هم برای هر عکاسی که به نورپردازی خارج از دوربین علاقه مند است ، یک ابزار بسیار مفید است. آنها همچنین ارزان تر از استروب های اختصاصی استودیو هستند.

 

فلاش ها منابع نوری کوچک اما شایسته ای هستند که برای استودیوهای قابل حمل ضروری هستند.

 

 

عملکردهای نور
در این بخش ، من در مورد نقش های روشنایی بحث می کنم. به عبارت دیگر ، چراغ های مختلف استودیو در واقع چه کار می کنند؟ به چند چراغ استودیو نیاز دارید؟ و کجا آنها را بگذارید؟

چراغ کلید
چراغ کلید یک چراغ اصلی است. شما از آن برای ایجاد جلوه کلی نور استفاده می کنید. به طور کلی ، نور کلیدی روشن ترین و برجسته ترین نور در صحنه شما است.

نور را پر کنید
پر کننده نور در واکنش به چراغ کلید قرار می گیرد. این شدت سایه های ایجاد شده توسط نور کلید را کاهش می دهد و در نتیجه کنتراست کلی را در صحنه شما کاهش می دهد.

همچنین بخوانید : انواع نوپردازی در عکاسی : زمان و نحوه استفاده از آن

نور لبه/نور پس زمینه
نور حاشیه سوژه شما را از پشت روشن می کند ، به طور کلی با هدف جدا کردن سوژه از پس زمینه. اغلب ، نورهای حاشیه به گونه ای قرار می گیرند که فقط یک تکه نور در کناره های سوژه شما قابل مشاهده باشد.

 

نور پس زمینه
چراغهای پس زمینه از سوژه دور می شوند تا پس زمینه روشن شود. همه روشنایی های استودیو شامل نورهای پس زمینه نیستند ، اما مانند نور حاشیه ، راه خوبی برای ایجاد جداسازی سوژه از پس زمینه است.

نور مو
چراغ های مو در عکاسی پرتره برای تأکید بر موهای سوژه شما استفاده می شوند. آنها همچنین می توانند برای افزایش نوردهی سر سوژه در صورت مخلوط شدن در پس زمینه استفاده شوند.

همچنین مطالعه کنید : راهنما نورپردازی در عکاسی پرتره

نور محیط
نور محیط به هرگونه نوری که قبل از اضافه شدن نور استودیوی شما وجود دارد ، اشاره دارد. از چراغ های اتاق ، نور روز از پنجره ، درزهای  بالای در و غیره ناشی می شود.

اصلاح کننده ها
اصلاح کننده ها بین منبع نور و سوژه شما با هدف تغییر کیفیت یا شدت نور حرکت می کنند. یک اصلاح کننده ممکن است نور را سخت کند ، ممکن است نور را ملایم کند ، ممکن است نور را کاهش دهد ، یا ممکن است الگوهای نوری منحصر به فرد ایجاد کند.

مطالعه کنید : تفاوت بین نور سخت و نور نرم در عکاسی چیست؟ نحوه ایجاد نور سخت و نرم

چترها
چترها شبیه چتر هستند ، با این تفاوت که برای استفاده در روزهای بارانی طراحی نشده اند. در عوض ، چترهای عکاسی نقره ای یا سفید هستند و از طریق یک پایه به نور شما متصل می شوند. با اشاره به نور استودیو به چتر (که نور را به سوژه شما باز می گرداند ، همانطور که در عکس زیر نشان داده شده است) ، منبع نور بسیار بزرگتر و نرم تری ایجاد می کند. چترها از نظر فنی جهت دار هستند ، اما  مطمئناً ساده ترین اصلاح کننده برای کنترل نیستند.

 

چترها اساسی ترین اصلاح کننده شما هستند. آنها برای نور نرم و پراکنده خوب هستند ، اما کنترل آنها دشوار است.

 

چترهای شفاف/چترهای شلیک کننده
چترهای شفاف مانند چترهایی که در بالا مورد بحث قرار گرفت ، نور را منعکس نمی کنند. در عوض ، آنها از یک ماده پخش کننده ساخته شده اند که نور را نرم می کند. به سادگی نور خود را به سمت چتر شفاف هدایت کنید تا به یک نتیجه زیبا و یکنواخت برسید (اگرچه عملاً با جهت گیری صفر).

 

چترهای شفاف نیز نور ملایمی را ارائه می دهند ، اما مانند سافت باکس در زیر جهت ندارند.

 

سافت باکس ها
جعبه های سافت باکس دارای اشکال و اندازه های مختلفی هستند. پس از نصب ، یک جعبه سافت باکس شکل می گیرد و نور را ملایم تر می کند تا بهتر  شود. سافت باکس نیز معمولاً جهت دار هستند ، کنترل آنها آسان است و حتی می توان آنها را با اصلاح کننده های اضافی (مانند شبکه) تنظیم کرد. سافت باکس ها بسیار متنوع هستند ، بنابراین تجهیزات استودیویی فوق العاده محبوب هستند.

سافت باکس ها کار اصلی استودیو عکاسی هستند و در همه اشکال و اندازه ها وجود دارند.

 

Strip boxes

Strip boxe ها نوع خاصی از سافت باکس بلند و مستطیل شکل هستند. آنها یک پرتو باریک از نور تولید می کنند ، که برای روشنایی سوژه از پشت برای جلوه ای روشن بسیار مناسب است.

Striplights سافت باکس هایی هستند که نور بسیار جهت دار را ارائه می دهند.

 

 

Octaboxes
Octaboxes سافت باکس های هشت ضلعی خاصی هستند. نتیجه گردتر برای شکل دهی به نورپردازی عمودی مفید است. Octaboxes معمولاً بزرگ هستند و نور ملایم تری را ایجاد می کنند که برای عکاسی پرتره مناسب است.

 

بازتابنده ها
با بازتابنده های دستی (که در زیر مورد بحث قرار گرفته است) اشتباه گرفته نشود ، اصلاح کننده های بازتابی مستقیماً روی بارق استودیویی نصب می شوند. آنها نور را در زاویه خاصی برای نور بسیار جهت دار هدایت می کنند. نور بازتابنده بسیار سخت است و بیشتر بازتابنده ها برای گرفتن شبکه های مختلف طراحی شده اند.

 

بازتابنده ها ، مانند این بازتابنده ۱۱۰ درجه ، منبع نوری بسیار جهت دار و سخت را ارائه می دهند.

 

 

 

اسنوت

Snoots اصلاح کننده هایی هستند که برای تمرکز نور شما در یک پرتو بسیار باریک طراحی شده اند. آنها پرتو عالی و چراغ های زمینه را ایجاد می کنند.

 

Snoots نور شما را به یک پرتو محکم و کنترل شده هدایت می کند.

 

 

درهای Barn
درهای Barn  دارای دو تا چهار فلپ هستند. این به شما امکان می دهد نور را مسدود کرده و شکل دهید تا جلوه های متفاوتی ایجاد شود. به عنوان مثال ، فلپ های درب Barn می تواند به شما کمک کند تا نور خود را بر روی جنبه خاصی از سوژه خود (مانند مو) متمرکز کنید ، یا می توانید از آنها جلوگیری کنید (پرچم) برخورد نور با یک نقطه خاص.

ظروف زیبایی
ظروف زیبایی اصلاح کننده جهت هستند که در جایی بین نور نرم و سخت قرار می گیرند. آنها برای عکاسی زیبایی ، عکاسی مد و پرتره عالی هستند. آنها اغلب با مشبک و جوراب پخش می شوند تا گزینه های بیشتری را در اختیار شما قرار دهند.

 

ظروف زیبایی جلوه ای بین سخت و نرم را ارائه می دهند.

 

شبکه/لانه زنبوری
شبکه ها اصلاح کننده ، اصلاح کننده های شما هستند. آنها را بر روی یک بازتابنده ، سافت باکس یا ظرف زیبایی قرار می دهید تا پرتو نور را بیشتر باریک کنید – برای اطمینان از اینکه نور فقط روی سوژه شما (یا در مکان دلخواه دیگر) می افتد.

 

شبکه ها به شما کمک می کنند تا جهت نور خود را بیشتر تغییر دهید.

 

 

گوبو
گوبو جلوی منبع نور می رود و شکل نور را تغییر می دهد. یک gobo ممکن است پرتو را باریک کند یا الگوهای پیچیده ای ایجاد کند.

 

ژل های رنگی
ژل ها ورق های رنگارنگ و شفاف هستند که روی نور شما قرار می گیرند. به لطف ژل ها ، چراغ های شما می توانند تقریباً هر رنگی را که می توانید تصور کنید (برای انواع جلوه های خلاقانه!) تولید کنند.

ژل های CTO
اینها ژل های تصحیح رنگ هستند ، هنگامی که نیاز به اصلاح دمای رنگ یک نور معین دارید استفاده می شوند. به عنوان مثال ، اگر غذای زیبایی دارید که در قسمت گرمتری قرار دارد و  باید از چراغ دوم سردتر به عنوان چراغ مو استفاده کنید ، ژل CTO را روی نور موهای خود قرار دهید. به این ترتیب ، می توانید خروجی رنگ هر دو چراغ را مطابقت داده و متعادل کنید.

بازتابنده های قابل حمل
با اصلاح کننده های بازتابنده (در بالا) اشتباه گرفته نشوند ، بازتابنده ها به شما امکان می دهند نور را به سوژه خود بازگردانید. آنها راهی برای ایجاد پر شدن نور بدون منبع نور اختصاصی دوم هستند. بازتابنده ها در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند ، از بازتابنده های ۵ در ۱ در همه جا تا سه فلکتورهای فانتزی که گاهی در پرتره های زیبایی استفاده می شود.

 

بازتابنده ها و پخش کننده ها دو ابزار حیاتی برای شکل دادن و کنترل نور شما در استودیو هستند. همچنین در اینجا یک پایه بازتابنده نشان داده شده است.

 

پخش کننده/اسکریم
دیفیوزر قطعه ای از مواد شفاف است که برای تغییر کیفیت نور یا کاهش شدت آن در مقابل منبع نور قرار می دهید. برخی از پخش کننده ها هر دو را انجام می دهند.

پرچم ها
پرچم ها برای جلوگیری (یا پرچم گذاری) نور از افتادن در قسمت های خاصی از صحنه استفاده می شوند. می توانید از پرچم برای جلوگیری از افتادن نور اضافی در پس زمینه خود استفاده کنید ، یا می توانید از پرچم برای کاهش نوردهی در قسمت های خاصی از سوژه خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، من گاهی اوقات از پرچم برای کم نور دادن همه چیز از گردن به پایین در پرتره های نزدیک استفاده می کنم. این امر به شما اطمینان می دهد که چهره اصلی فوکوس تصویر است.

لوازم استودیو
در این بخش ، من در مورد لوازم جانبی که می توانند عکاسی آسان و کارآمدی را ایجاد کنند ، بحث می کنم.

استند نور

پایه های چراغ برای نگه داشتن منابع نوری شما طراحی شده اند. مطمئن شوید پایه های چراغ شما می توانند وزن سنگین ترین نور شما را تحمل کنند (توجه داشته باشید که یک بارق قوی و اختصاصی نیاز به پشتیبانی بیشتری نسبت به speedlight دارد!).

 

این تصویر یک بازوی بوم را نشان می دهد که به یک پایه روشنایی روی یک عروسک متصل شده است. این یک قطعه فوق العاده و همه کاره است.

 

 

Dolly

عروسک ها بسیار مفید هستند. آنها استندهای سبک هستند ، اما مجهز به چرخ هستند!

بازوی بوم
بازوی بوم یک پایه سبک است که می توانید در هر زاویه ، از عمودی تا کاملاً افقی قرار دهید. بازوهای بوم یک راه عالی برای بالا بردن چراغ ها و قرار دادن چراغ های خود در زاویه هایی است که یک چراغ سنتی نمی تواند مدیریت کند. می توانید انواع مختلفی از بازوهای بوم را به سایر چراغ ها و همچنین وسایل دائمی مانند دیوارها نصب کنید.

پایه بازتابنده
این پایه های اختصاصی طراحی شده اند تا یک بازتابنده را در محل خود نگه دارند (به عنوان مثال ، زیر چانه سوژه شما).

پس زمینه/پرده
پس زمینه سطح پشت سوژه شما است. پس زمینه می تواند از کاغذ و رول های وینیل گرفته تا دیوارهای برهنه یا تزئین شده تا قطعات بوم نقاشی متغیر باشد.

 

این تصویر زمینه بوم نقاشی شده را نشان می دهد. در بالای قاب ، می توانید رول های وینیل خاکستری و سفید را روی یک سیستم پشتیبانی موتوری مشاهده کنید.

 

 

پایه های پس زمینه/پس زمینه
پایه های پس زمینه سیستم های پشتیبانی هستند که برای نگه داشتن پس زمینه در محل طراحی شده اند. آنها می توانند بصورت آزاد یا روی دیوار نصب شوند.

گیره ها
گیره ها و سایر دستگاه های چسبان در هر شکل و اندازه ای وجود دارند. شما می توانید (و باید) آزادانه از گیره ها استفاده کنید. پس زمینه ها ، پرچم ها ، بازتابنده ها ، ژل ها و بسیاری چیزهای دیگر باید در طول عکاسی ثابت نگه داشته شوند. به عنوان مثال ، گیره های بولداگ برای نگه داشتن پشت زمینه روی بوم ضروری هستند ، در حالی که گیره های دو سر می توانند به یک میز چسبیده و یک پرچم یا بازتابنده (همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است) نگه دارند:

 

این تصویر مجموعه ای از گیره ها را نشان می دهد که در استودیو مفید هستند. گیره دو سر قطعه ای از فوم سیاه را در خود نگه می دارد که من از آن به عنوان پرچم استفاده می کنم.

 

 

راه آهن
در استودیوهای بزرگتر ، ممکن است چراغ هایی را ببینید که روی دیوارها و سقف نصب شده اند. این ریل ها به شما امکان می دهند چراغ های خود را بدون هیچ زحمتی برای چراغ در یک فضا حرکت دهید. آنها همچنین سیم ها را از راه شما و سوژه های شما دور می کنند.

دیگر تجهیزات
در اینجا چند مورد مختلف از تجهیزات روشنایی استودیو وجود دارد که هزینه آن به همراه داشتن چند اصطلاح واژگان کلیدی است:

کیفیت نور
کیفیت نور به ویژگی های فیزیکی نور (به طور کلی شکل ، شدت ، سختی و رنگ) اشاره دارد.

الگوی روشنایی
الگوی روشنایی به موقعیت روشنایی خاصی اشاره دارد که برای نتایج قابل پیش بینی و تعیین شده طراحی شده است. نمونه هایی از الگوهای نورپردازی شامل نور پروانه ای ، روشنایی رامبراند و روشنایی تقسیم شده است.

سوکت/کابل همگام سازی رایانه
همگام سازی کامپیوتر به شما امکان می دهد دوربین خود را به فلش متصل کنید. می توانید به جای محرک ها از این استفاده کنید.

Trigger ها

Trigger ها به دوربین اجازه می دهند با چراغ ها ارتباط برقرار کند و اطمینان حاصل کند که در صورت باز بودن شاتر چشمک می زند. آنها از مدلهای بسیار ساده با تنها یک عملکرد تا دستگاههای پیچیده ای که امکان کنترل کامل بر تنظیمات چندین چراغ را دارند ، متغیر هستند.

 

Trigger ها به دوربین شما اجازه می دهند تا با فلاش های شما ارتباط برقرار کند تا در حالت sync باقی بمانند.

 

حالت Slave

در حالت Slave ، یک فلاش از طریق یک سنسور نور فلاش دیگر را تشخیص می دهد ، سپس یک انفجار را روشن می کند. برای شرایطی که چندین چراغ دارید اما تنها یک Trigger اصلی دارید ، مناسب است.

پایه
اصلاح کننده ها از طریق پایه به یک بارق متصل می شوند. بسیاری از تولیدکنندگان روشنایی دارای پایه های اختصاصی مربوط به سیستم های خود (Bowens ، Profoto ، Elinchrom و غیره) هستند ، بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید که هر گونه اصلاح کننده ای که خریداری کنید با سیستم شما متعلق است.

 

نور مدل سازی
بسیاری از استروب ها دارای دو لامپ هستند: یک لامپ قوی که از آن نور بارق را دریافت می کنید و یک لامپ مدل ضعیف تر ، که هر زمان که بارق چشمک نمی زند ، روشن می شود. چراغ مدل سازی به شما کمک می کند ببینید که کیفیت و جهت نور با سوژه شما چه می کند. به عنوان یک امتیاز ، اگر تمام نور محیط را قطع کرده اید (همانطور که باید در محیط استودیو انجام دهید) ، نورهای مدلسازی به شما اجازه می دهند ببینید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *