تکنیک موشن بلور در عکاسی

تکنیک موشن بلور در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]گرفتن عکس می تواند خاطرات ما را در یک زمانی تکرار کنند. هرچه سعی کنیم عکسی بهتر بگیریم، حس خودمان بهتر می شود. اما تا به حال فکر کرده اید که بتوانید ی عکس را طوری بگیرید که گویی عکسی زنده است؟ طوری که بیننده بتواند حرکتی که در عکس وجود دارد را نگاهی بیاندازد؟ بسیاری از عکاسان حرکتی که که صورت می گیرد را صرفاً برای انتقال حرکت یک جسم در نظر می گیرند. اما دلایل دیگری نیز برای این کار وجود دارد. حرکت می تواند ارتباط بیننده را با عکس برقرار کند. خش خش درختان در باد حاکی از آرامش است، در حالی که انبوهی از مردم در بلوک شهری شلوغ نشان دهنده فعالیت عجولانه است.

در این مقاله سعی بر این است که به معرفی تکنیک موشن بلور در عکاسی بپردازیم. تکنیک های بسیار زیادی برای افراد مبتدی و حرفه ای وجود دارد که می توان با آنها عکس ها را زنده تر نشان داد و مخاطب خودمان را با آن درگیر کنیم.

مقاله مرتبط:

نحوه انجام عکاسی با سرعت بالا

هدف از عکاسی موشن بلور
هدف از عکاسی موشن بلور

هدف از عکاسی موشن بلور

احتمالاً توجه شما را هم عکس هایی که در حال حرکت هستند را، جلب کرده است و دوست داشتید همانند آنها عکاسی کنید. اما دقیقاً هدف از عکاسی موشن بلور چیست؟ چرا باید تکنیک های آن را یاد بگیرید و در کجا معمولاً از این روش در عکاسی استفاده می شود بعضی اوقات لازم است برای زنده نشان دادن عکس تان، بعضی از عوامل عکس را تار کنید و سوژه اصلی را ثابت نگه دارید. برخی اوقات نیز نیاز دارید تا تمام عکس ها بلوری کنید. هر کدام از اینها بسته به خلاقیت و سلیقه شما، می تواند متفاوت باشد.

خیلی از عکاس ها برای این که سرعت یا حرکت چیزی را نشان دهند، از تکنیک موشن بلور استفاده می کنند. افرادی که خلاقیت بیشتری دارند، می توانند برای این که حواس پرتی های عکس را حذف کنند، از موشن بلور استفاده نمایند. مثلاً مردی را تصور کنید که در کنار خیابانی شلوغ ایستاده است. فردی که از خلاقیت خوبی برخوردار باشد می تواند از موشن برای بلور کردن ماشین ها استفاده کند و مرد کنار خیابان را ثابت نگه دارد.

همچنین بخوانید:

نقطه شیرین لنز در عکاسی

تکنیک های موشن بلور در عکاسی

حال که با مفهوم موشن به خوبی آشنا شدیم، می توانیم به معرفی تکنیک موشن بلور در عکاسی بیشتر بپردازیم. شاتر از اساسی ترین قسمت دوربین است که می توانید به کمک آن موشن بلور خوبی بگیرید. هرچه سرعت شاتر شما زیاد باشد، عکس به صورت واضح تری گرفته می شود. به عبارتی دیگر اگر سرعت شاتر را پایین بیاورید، می توانید اجسام دارای تحرک را تار یا بلوری کنید. معمولاً در زندگی روزمره برای عکاسی موشن بلور، برای اتوبان های شلوغ یا خیابان های پرتراکم در شب استفاده می شود.

تکنیک تار کردن سوژه اما بکگراند واضح

برای متوجه شدن بهتر شما با مثال قطار پیش می رویم؛ فرض کنید می خواهید از یک قطار در بین درخت های بسیاری عکاسی کنید. تمرکز شما بر روی درختان است و می خواهید سوژه اصلی که قطار است را بلوری کنید. برای اجرای چنین تکنیکی باید سرعت شاتر را کم کنید. برای زمان هایی که می خواهید سرعت شاتر را پایین بیاورید، بهترین  و ضروری ترین کار این است که حتماً از سه پایه استفاده نمایید. معمولاً در زندگی روزمره برای عکاسی موشن بلور، برای اتوبان های شلوغ یا خیابان های پرتراکم در شب استفاده می شود.

تکنیک تار کردن بکگراند و واضح کردن سوژه
تکنیک تار کردن بکگراند و واضح کردن سوژه

تکنیک تار کردن بکگراند و واضح کردن سوژه

فرض کنید فردی رو به روی قطاری ایستاده و شما می خواهید از آن عکس بگیرید. نمی خواهید قطار به طور کامل معلوم باشد و تمرکز اصلی شما بر روی آدم است. جالب است بدانید در روش نیز باید سرعت شاتر را پایین بیاورید. برای عکاسی این سبکی بایستی حداقل سرعت شاتر خود را به 1/1000 ثانیه برده و سپس عکاسی کنید. این ساده ترین تکنیکی است که می توانید از شاتر خود استفاده کنید. فقط مهم این است که دقیقاً می خواهید بر روی چه چیزهایی تمرکز خود را بگذارید و آن را واضح نشان دهید یا می خواهید چه چیزهایی تار و بلور بمانند.

موشن بلور کردن تمام صفحه

دو تکنیک فقط با پایین آوردن سرعت شاتر به شما آموزش داده شد. حال اگر بخواهید تمام صفحه خود را از موشن بلور استفاده کنید، چه باید کرد؟ فرضاً می خواهید شلوغی کل خیابان را بلور کنید و صرفاً یک آسمان صاف در عکس قابل مشاهده باشد، در این مواقع باید از تکنیک دیگری پیروی کنید. برای عکاسی این سبکی بایستی حداقل سرعت شاتر خود را به 1/1000 ثانیه برده و سپس عکاسی کنید. شما می توانید برای این که طیفی از رنگ های مختلفی را نشان مخاطب دهید، از این روش استفاده کنید. این تکنیک بسیار هنری بوده و می تواند زیبای خاص و ویژه ای را به عکس هایتان بدهد.

محاسبه سرعت شاتر لازم برای موشن بلور

برای افرادی که مبتدی هستند، برای هر عکس که چقدر باید سرعت شاتر را برای یک عکاسی موشن بلور تنظیم کنند، سخت است. البته باید به یاد داشته باشید که هر شرایط متفاوت بوده و نمی توان یک دستور کلی برای آن صادر کرد. اما در زیر سوالاتی وجود دارد که می تواند برای تنظیم سرعت شاتر کمک تان کند.

  1. سوژه با چه سرعتی در حال حرکت است؟ (جواب آن را به صورت تقریبی در نظر بگیرید)
  2. فاصله دوربین یا سوژه چقدر است؟
  3. عکسی که می گیرید قرار است چه میزان از حرکت را به مخاطب نشان دهد؟

هر چه سرعت شاتر بیشتر باشد، تصویر شما ثابت تر بوده و سوژه به راحتی قابل تشخیص است. در بیشتر دوربین ها، سرعت شاتر را تا میزان 1/8000 ثانیه می برند و صحنه را فریز می کنند. اما به طور کلی به سرعت های متفاوتی کار و عکاسی کنید تا دستتان بیاید که در هر شرایطی باید چه سرعتی را اجرا کنید.

مطالعه بیشتر:

تکنیک فوکوس انباشته در عکاسی

بهترین زمان برای انتخاب عکاسی موشن بلور
بهترین زمان برای انتخاب عکاسی موشن بلور

بهترین زمان برای انتخاب عکاسی موشن بلور

تار کردن همه چیز در یک عکس زمانی می تواند بهترین نتایج را ایجاد کند که صحنه برای عکاسی دارای رنگ های روشن و متضاد یا تن های متفاوت باشد. در بیشتر موارد، گرفتن حرکت به این روش صرفاً برای اهداف هنری انجام می شود. یکی دیگر از روش های موثر برای ثبت عکاسی موشن بلور در تصاویر، «عکاسی کرونو» است. با استفاده از قابلیت عکاسی پیاپی در دوربین خود، می توانید یک سری عکس بگیرید و در مرحله بعد از پردازش، آنها را به هم بپیوندید تا جلوه که می خواهید نشان دهد  را ایجاد کند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *