دوربین آنالوگ و انواع فیلم آن

دوربین آنالوگ و انواع فیلم آن
[vc_row][vc_column][vc_column_text]به طور کلی دوربین آنالوگ فیلم های مختلف را مقابل لنز قرار داده و سپس با استفاده از نور باعث می شود تا فیلم ها داخل یک اتاق تاریک ظاهر شده و به عکس چاپ شده تبدیل شوند. امروزه داین نوع دوربین ها طرفداران زیادی بین مردم دارند؛ چرا که فیلم های تولید شده توسط این مدل دوربین ها از مزایای فنی منحصر به فردی برخوردار بوده و دارای دامنه دینامیکی بالاتر، اشباع رنگی بهتر و توانایی نوردهی بیشتری می باشند. از طرفی دوربین آنالوگ کاملا مقرون به صرفه تر بوده و اغلب دارای وضوح بالاتری نسبت به دوربین دیجیتال می باشد.

انواع دوربین های عکاسی آنالوگ
انواع دوربین های عکاسی آنالوگ

انواع دوربین های عکاسی آنالوگ

 1. دوربین های تک لنز انعکاسی: این مدل دوربین های آنالوگ اغلب دارای مکانیزم آینه ای داخلی بوده و این امکان را به شما می دهند که به صورت مستقیم از لنز نگاه کرده و تصاویر ثبت شده را به راحتی مشاهده کنید. همچنین این مدل دوربین آنالوگ از قابلیت تعویض لنزها برخوردار بوده و باعث می شود تا کنترل بیشتری روی عکس های ثبت شده داشته باشید.
 2. دوربین های دو لنز انعکاسی: دوربین دو لنز انعکاسی از پیشرفته ترین نوع دوربین های آنالوگ بوده و مجهز به لنزهای خاص با فاصله کانونی یکسان می باشد. همچنین با استفاده از این مدل دوربین آنالوگ می توانید منظره مورد نظر خود را بر روی صفحه منظره یاب دوربین به صورت مداوم نمایش داده و از سیاه شدن آن ها جلوگیری کنید. برای به کارگیری این مدل دوربین، از یک لنز برای مشاهده و از لنز دیگر به منظور قرار دادن فیلم در معرض دید استفاده می شود. همچنین با استفاده از لنزهای جداگانه قادر به بررسی صحنه و تنظیم زمان گرفتن عکس بوده و می توانید با سرعت بیشتری عکس برداری کنید.

کاربرد انواع دوربین های آنالوگ

 1. دوربین های رنج فایندر: این مدل دوربین از تکنولوژی پیشرفته ای برخوردار بوده و فاصله موجود برای فوکوس دقیق را با استفاده از محاسبات مثلثی محاسبه می کند. عملکرد این مدل دوربین تقریبا مشابه دوربین های تک لنزی است که از یک آینه و دو پنجره برخوردار می باشد. همچنین با استفاده از فاصله یاب این مدل دوربین، به شما این امکان را می دهد تا از طریق پنجره کوچک موجود در سمت راست و بالای دوربین، به راحتی از لنز نگاه کنید.
 2. دوربین های استریو: دوربین های استریو دید دو چشمی انسان را برای عکاسی تولید کرده و تصاویر موجود را به همراه جلوه های سه بعدی ثبت می کنند. همچنین این مدل دوربین آنالوگ از چندین لنز و سنسور قوی برخوردار بوده و قاب فیلم مورد نظر را به شکل منحصر به فردی طراحی می کند.
 3. دوربین های قطع بزرگ: این مدل دوربین از نظر فنی دارای فرمت تصویربرداری بزرگتری بوده و پیشرفته تر از سایر دوربین های آنالوگ می باشد. از طرفی این مدل دوربین آنالوگ در اندازه های بزرگتری نسبت به سایر دوربین های آنالوگ تولید شده و از عملکرد و طراحی منحصر به فردی برخوردار می باشد.

[story_box image=”” style=”horizontal” title=”” link=”” target=”_blank” animate=””]بهترین نمونه کارهای مجموعه مدرن طرح را در زمینه عکاسی صنعتی و طراحی کاتالوگ در صفحاتشان مشاهده کنید[/story_box]

انواع فیلم های دوربین های آنالوگ

 1. فیلم های نگاتیو رنگی: این نوع فیلم ها با توجه به داشتن رنگ های زنده، اغلب توسط عکاسان پرتره و عروسی مورد استفاده قرار می گیرند. از طرفی مواد شیمیایی مشخصی در این مدل فیلم های رنگی تولید شده توسط دوربین آنالوگ وجود دارند که به پردازش منظم تصویر و چاپ نگاتیو کمک می کنند.
 2. فیلم مثبت رنگی: فیلم مثبت رنگی با استفاده از پردازش منظم تصویر و منظره، تصاویر و اسلایدهای رنگارنگ و مثبت تولید می کند. از طرفی ماده شیمیایی مورد استفاده برای این مدل فیلم ها اغلب از رنگ های روشن تری استفاده کرده و برای عکس های لوموگرافی مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. فیلم سیاه و سفید: به طور کلی فیلم سیاه و سفید دارای دو نوع سنتی و نقره ای است که دارای فرایند توسعه و تولید ساده تری نسبت به سایر فیلم های آنالوگ می باشد. از طرفی این مدل فیلم تولید شده توسط دوربین های  آنالوگ از محبوبیت زیادی بین عکاسان برخوردار بوده و دارای لایه های حساسی می باشد. بنابراین قرار دادن لایه ها در معرض رنگ های مختلف نور، موجب آسیب رساندن به تصاویر شده و نتایج نامطلوبی ایجاد می کند.
 4. فیلم مادون قرمز: با استفاده از فیلم مادون قرمز می توانید توسط نوردهی کافی، تصاویر جذابی تولید کنید. همچنین این نوع فیلم تولید شده توسط دوربین آنالوگ، از طیف نور وسیع تری نسبت به چشم انسان برخوردار بوده و در صورت استفاده از نوردهی مناسب، تصاویر با کیفیتی ارائه می دهد. از طرفی فیلم مادون قرمز تنها در تاریکی ظاهر شده و از حساسیت بالایی در برابر نور برخوردار می باشد.
مزایای دوربین های عکاسی آنالوگ
مزایای دوربین های عکاسی آنالوگ

مزایای دوربین های عکاسی آنالوگ

 • مصرف باتری کمتر نسبت به سایر دوربین های دیجیتال و جلوگیری از ایجاد مشکل در عکاسی ها و فیلم برداری های طولانی مدت به دلیل تمام شدن باتری
 • عدم وجود نویز و حساسیت هنگام کار در نوردهی های طولانی
 • کیفیت وضوح تصویر این مدل دوربین ها تنها به لنز آنها بستگی دارد.
 • دارای دامنه دینامیکی بالاتر و مکانیزم عملکردی بهتر نسبت به دوربین های عکاسی دیجیتال
 • دارای قیمت مناسب و کیفیت بالا
 • قابلیت استفاده از فیلم های مختلف از جمله مادون قرمز، سیاه سفید و… در یک دوربین
 • دارای حساسیت کمتر در برابر ضربه، رطوبت، گرد و غبار و… به همراه امکان آسیب دیدگی پایین تر
مزایای دوربین های عکاسی آنالوگ
مزایای دوربین های عکاسی آنالوگ

کلام آخر

بنابراین دوربین های آنالوگ یکی از پیشرفته ترین انواع دوربین های عکاسی بوده و به منظور ثبت تصاویر برای سطوح حساس به نور، مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل دوربین عکاسی به صورت خودکار و نیمه خودکار طراحی شده و از اجزا منحصر به فردی مانند لنز، نگهدارنده لنز، دیافراگم، شاتر، دکمه کنترل سرعت، دکمه فوکوس دقیق و… برخوردار می باشد. با استفاده از این دوربین ها می توانید تصاویر و فیلم های با کیفیتی ثبت کرده و اسلایدهای مورد علاقه خود را به صورت واقعی تولید کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *