پرسونای مخاطب چیست؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرسونای مخاطب، کلید شناخت مشتریان

شناخت بهتر مخاطب همواره در عملکرد موفق یک کسب‌وکار عنصر حیاتی می‌باشد. این شناخت با به‌کارگیری ابزارهای مناسبی ایجاد می‌شود. پرسونای مخاطب، صاحبان بیزینس را در شناخت عمیق تر مشتریان و استفاده از این شناخت در استراتژی‌های بازاریابی، یاری می‌رساند.

پرسونای مخاطب چیست؟

حتماً برای شما این سوال پیش آمده که پرسونای مخاطب چیست؟ در این پرسونا، مخاطبین هدف به‌صورت یک شخصیت غیرواقعی، با جزئیات نمایش داده می‌شوند. در برخی مواقع پرسونای مخاطب و پرسونای خریدار را مترادف در نظر می‌گیرند. این نمایش تخیلی، صاحبان کسب‌وکار را قادر به تجسم مشتری به‌عنوان یک فرد واقعی کرده و در درک نیازها و خواسته‌ها و ارزش‌های او یاری می‌رساند. پرسونا تمامی ویژگی‌های جمعیت شناختی، شخصیت و رفتار خریدار و علایق آنها را به طور خلاصه و جامع ارائه می‌دهد.

چگونگی به‌کارگیری پرسونای مخاطب در یک بیزینس

با به کار بردن پرسونای مذکور، می‌توان برای مخاطب پیام‌های شخصی سازی شده ارسال کرد. بدین ترتیب که با توجه به احساسات مخاطب با آنها ارتباط برقرار می‌گردد. در پرسونای مخاطب، باید مشتری را به‌عنوان یک دوست در نظر بگیرید، همان‌طور که در مکالمه با یک دوست علایق او را در نظر گرفته و موضوعاتی آنها از آن لذت می‌برند را برمی‌گزینید، در ارتباط با مشتری نیز باید همین‌گونه رفتار کنید. برای ارتباط گرفتن با مخاطب باید راه ارتباطی که آنها ترجیح می‌دهند را انتخاب کرد. بدین ترتیب با دریافتن اطلاعات مشتری، از آن برای ساخت پیام‌های بازاریابی استفاده می‌شود.

به کارگیری پرسونای مخاطب
به کارگیری پرسونای مخاطب

مقاله مرتبط:

[info_box title=”” image=”” animate=”””]7 اصل مهم برای برندینگ[/info_box]

چه ویژگی‌هایی در پرسونای مخاطب بررسی می‌شوند؟

در این پرسونا برخی ویژگی‌های دموگرافیک و روان‌شناختی مانند جنسیت، موقعیت مکانی، درآمد سالانه، سن، منافع، نگرش‌ها و چالش‌ها آنالیز می‌شوند.

استفاده از پرسونای مخاطب در کدام بخش از بازاریابی توصیه می‌شود؟

رایج‌ترین استفاده پرسونای مخاطب در استراتژی بازاریابی به شکل محتوا می‌باشد. بدین ترتیب امکان تمرکز بیشتر بر آنچه که برای مخاطبان مهم است فراهم می‌گردد و می‌توان محتوای بازاریابی را متناسب با سلیقه و علایق مشتریان توسعه داد. آنچه که مخاطب از شما انتظار دارد، یک محتوای مرتبط با نیازهای آنها، پاسخگویی به سؤالاتی که ممکن است داشته باشند و توضیح مناسبی از عملکرد محصول یا خدمات ارائه شده است. با استفاده از پرسونای مخاطب می‌توان خرید مطمئنی را برای مشتری به ارمغان آورد.

ساخت و استفاده از پرسونای مخاطب
ساخت و استفاده از پرسونای مخاطب

تبلیغات دیجیتالی بهترین بستر استفاده از پرسونای مخاطب

هدف‌گیری مشتریان در پرسونای مخاطب، در طول خرید آنها از طریق یک کمپین تبلیغاتی دیجیتال به‌راحتی انجام می‌گیرد. امکان پیگیری آنلاین مخاطبان ساده بوده و بنابراین می‌توانید پرسونا را بر این اساس بسازید. بدین ترتیب می‌توانید تبلیغات دیجیتال را همسو با حوزه‌هایی که مخاطبین شما بیشتر به دنبال آن هستند، پایه گذاری کنید. پرداختن به پرسونای مخاطب، بهترین نقطه شروع برای تبلیغات دیجیتالی بوده و این اطمینان را ایجاد می‌کند که بودجه تبلیغات به‌درستی مصرف می‌شود.

نکاتی که در ایجاد پرسونای مخاطب باید مدنظر قرار داد

تفاوت‌های فردی خریداران از مهم‌ترین مواردی است که در هنگام ایجاد پرسونای مخاطب لازم است در نظر قرار گیرد. دلایل مشتریان و رفتارهای آنها یکسان نبوده و هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند بنابراین باید پرسوناها را بخش‌بندی کرد تا بتوان این حس را به مشتری القا کرد که نیازهای آنها درک شده است.

توجه به تفاوت های فردی
توجه به تفاوت های فردی

راهکارهای کاربردی برای توسعه پرسونای مخاطب چیست؟

·        شروع کار با اصول اولیه

به‌کارگیری موضوعات گسترده مثل تهیه داده‌های جمعیت شناختی (سن، جنسیت، درآمد و …) اگرچه در نگاه اول کلی‌نگری به نظر می‌رسد اما در ساخت پرسونای مخاطب امری حیاتی است. برای دستیابی به این اطلاعات باید مشتریان قبلی و فعلی را مورد بررسی و آنالیز قرار داده و به دنبال گرایش‌های روز باشید. در این مرحله سؤالات مربوط به طرز فکر گروه‌های مخاطب مطرح می‌شود.

·        برقراری ارتباطات اجتماعی

برای یافتن پاسخ سؤالاتی که مطرح شده است بهترین راه برقراری ارتباط با مخاطبان و برگزاری نظرسنجی می‌باشد. در کنار نظرسنجی گفتگوی فردی با گزیده‌ای از مخاطبین نیز به درک بهتر طرز فکر آنها کمک می‌کند. نه‌تنها مشتریان فعلی و پیشین بلکه باید تمامی رسانه‌های اجتماعی که مشتریان از آنها استفاده می‌کنند مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرند. در کنار بررسی پروفایل خود، باید فعالیت‌های رقبا را نیز پیگیری کنید و موضوعات و هشتگ‌های کلیدی مرتبط به نوع فعالیت خود را بررسی کنید.

·        استفاده از منابع در دسترس

با استفاده از منابع می‌توان تاریخچه عملکرد مشتریان و بازخوردهای آنها را بررسی کرد. در هنگام توسعه پرسونای مخاطب، اطلاع از علاقه‌مندی‌ها و مواردی که توجه مخاطب را به خود جلب کرده اند، بسیار مؤثر است. رقبا یکی از بهترین منابع برای انجام تحقیقات می‌باشند. تمامی این داده‌ها به ساخت یک پرسونای دقیق‌تر کمک می‌کند.

·        استفاده از متدهای توسعه پرسونا

دو متد مهم در راستای توسعه پرسونای مخاطب مصاحبه، بررسی CRM و داده‌های فروش می‌باشد که می‌تواند اطلاعات مناسبی را برای ساختن پرسونا فراهم کند..

توسعه پرسونای مخاطب
توسعه پرسونای مخاطب

مطالعه بیشتر:

[info_box title=”” image=”” animate=”””]7 نکته مهم تبلیغات[/info_box]

استفاده از پرسونای مخاطب چه مزیت‌هایی به همراه دارد؟

با استفاده از این تکنیک، می‌توان استراتژی بازاریابی را بهبود بخشید و بخش‌های مشتری‌محوری که نیاز به ارتقاء دارند را شناسایی کرد. بر اساس آمار، شرکت و کسب‌وکارهای مشتری‌محور، در مقایسه با شرکت‌هایی که تمرکز اصلی آنها بر روی محصول است، 60 درصد سودآورتر هستند. بهترین راه در جلب رضایت مشتری، ایجاد ارتباطی عمیق‌تر با آنها می‌باشد که در مشتری‌مداری این امر محقق شده و طراحی محصولات در جهت بر طرف کردن نیازهای مشتریان انجام می‌گیرد.

تفاوت‌ها و تمایزات پرسونای خریدار و پرسونای مخاطب چیست؟

اگرچه ممکن است برخی این دو پرسونا را مترادف بدانند اما در یک نگاه دقیق‌تر می‌توان آنها را متمایز از یکدیگر دانست. در پرسونای مخاطب تمامی مخاطبان به‌عنوان یک جمعیت بزرگ در نظر گرفته شده و ویژگی‌های روان‌شناختی، نگرشی و … آنها در قالب داده جمع‌آوری می‌گردد اما در پرسونای خریدار فقط یک نفر از این جمعیت را مورد هدف قرار داده و ارزش‌ها و نگرش‌های آن فرد بررسی می‌شود. به‌کارگیری هر دو پرسونا در راستای ساخت بهتر محتوا و پیام و هدف‌گیری مناسب می‌تواند کمک‌کننده باشد.

تفاوت‌های پرسونای مخاطب و خریدار
تفاوت‌های پرسونای مخاطب و خریدار

به آن دسته از افرادی که مطالب مقاله پرسونای مخاطب چیست؟ را دوست داشتند توصیه می نماییم مقاله منبع معرفی شده در این لینک را نیز مطالعه کنند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *