کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ چیست ؟

کاتالوگ چیست؟ در تعریفی ساده کاتالوگ وسیله ای برای معرفی محصولات بدون گذاشتن وقت و هزینه ی زیاد است. کاتالوگ دارای متن های کاملی است که بعد از مطالعه ی آن از محصولات موجود در یک کسب و کار مطلع می شویم.

اما به غیر از این ویژگی کاتالوگ دارای ویژگی هایی است که اگر تخصصی به این ویژگی ها نگاه کنیم، یک کاتالوگ می تواند باعث اتفاق های شگفت انگیزی برای برند بشود.

در هر بیزینسی ویژگی های شخصیتی آن بیزینس با استفاده از کاتالوگ به رخ کشیده می شود.

یک بیزینس حتما دارای اهداف و ایدئولوژی خاص خودش است.

به همین ترتیب می توانیم در یک کاتالوگ این ایدئولوژی ها را مطرح کنیم.

ایدئولوژی هایی که یک برند از آن ها پیروی می کند می توانند در تنظیم کاتالوگ لحاظ بشوند. اگر برای تنظیم کاتالوگ ایده آل خودتان به یک طراح خبره مراجعه کنید متوجه می شوید که بی نهایت شکل هندسی وجود دارد. بی نهایت رنگ و بی نهایت متن های زیبا که می تواند کاتالوگ محصولات شما را به یک شناسنامه تبدیل کند.

کاتالوگ چیست؟ نقش کاتالوگ در معرفی محصول

کاتالوگ امروزه یه یکی از ابزارهای بازاریابی و تبلیغاتی در ایران و سرتاسر جهان تبدیل شده است. طراحی و چاپ کاتالوگ نیز موضوعی مهم است که بر خروجی کاتالوگ رسیده به دست مشتری. و مخاطب موثر بوده و برندسازی را بهتر از گذشته (شهرسازی برای یک برند با استفاده از تبلیغات روزنامه، مجله، تلویزیون و…) انجام می دهد.

در پاسخ به سوال کاتالوگ چیست؟ باید گفت که با طراحی یک کاتالوگ تمامی اطلاعات لازم و مهم از یک محصول را در قالب یک مجموعه کامل (براساس نیاز مشتری مخاطب) در خود پوشش داده. و با ایجاد راهی برای مقایسه مدل ها مختلف یک محصول، به مشتری کمک می کند تا به راحتی براساس نیاز خود محصول مورد نظر را انتخاب کرده و تهیه نماید.

از طرفی در کنار برندسازی براساس تنوع محصولات با کاتالوگ زیبا تصویر خوبی از بند در ذهن مخاطب جای می گیرد. کاتالوگ را می توان به بیان ساده شرح خدمات یا اطلاعاتی در مورد یک شرکت یا محصول که به صورت فهرست بار به مخاطبین خود اراپه می دهد بیان کرد.

در تعریف کاتالوگ که آن را کالا نما نیز می نامند می تواند شامل محتوا ( عکس، متون، جداول و …) باشد که در طراحی کاتالوگ کاربرد دارد. در کاتالوگ می توانید محصولات و یا خدمات خود را به مصرف کننده معرفی کنید. در بیشتر محصولات طرز استفاده از نوع محصول را در کاتالوگ یا بروشور مشخص می کنند. کاتالوگ معمولا در سایز های استاندارد A4, A5 مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی کاتالوگ

کاتالوگ متشکل از مجموعه برگه های متصل و مرتبط به هم که بتواند شرحی از اطلاعات را به مخاطبین ارائه دهد. در کاتالوگ می توانید به راحتی محصول یا خدمات خود را به صورت کامل شرح دهید. یا حتی از کاتالوگ به عنوان یک ابزار تبلیغاتی نیز استفاده نمایید. می توانید اطلاعات و جزئیات محصولات خود را در چند صفحه طراحی کنید و در کنار محصول قرار دهید. تا مصرف کننده بتواند از آن استفاده نماید. شما می توانید خدمات یا طرز استفاده از دستگاه، دارو و دیگر محصولاتی که نیازمند کتابچه راهنما است تهیه نمایید.

کاتالوگ و بروشور از لحاظ طراحی و ظاهری تقریبا شبیه به هم هستند و تنها در صحافی، هزینه های طراحی و چاپ با یکدیگر متفاوت هستند. در مقاله تفاوت کاتالوگ و بروشور به طور مفصل توضیح داده شده است.

طراحی کاتالوگ و عکاسی صنعتی دو عامل اساسی و مکمل یکدیگر در زمینه بازاریابی و تبلیغات می باشند.عکس و تصاویر در صفحات، نگین زیبنده کاتالوگ تبلیغاتی شما است.کیفیت بالا و بزرگنمایی عکس ها در صفحه کاتالوگ به مراتب اثربخش تر از هزاران جمله می باشد.

عوامل موثر در هزینه کاتالوگ

ابعاد مناسب کاتالوگ

جدا از این که نمی توانید هر سایزی را که می خواهید چاپ کنید، سایز کاتالوگ باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند ارتباط روانی با مخاطب برقرار کند، به این معنی که صرفاً افزایش سایز کاتالوگ کار مهمی نیست. دلیلی برای افزایش این تاثیر اما در نظر داشته باشید که اندازه کاتالوگ ها تاثیر زیادی در هزینه چاپ کاتالوگ شما دارد. جنبه های روانی را در نظر بگیرید و تعیین کنید که کدام اندازه از کاتالوگ می تواند این ارتباط را به درستی ایجاد کند، بزرگتر یا کوچکتر را انتخاب نکنید.

تعداد صفحات کاتالوگ

هنگام چاپ کاتالوگ، محدودیتی در تعداد صفحات نخواهید داشت، اما جایی که تعداد صفحات بیشترین اهمیت را دارد، الزام آور است. ممکن است بخواهید یک کاتالوگ 23 صفحه ای داشته باشید، اما ممکن است در واقع قابل چاپ یا صحافی نباشد. با این حال، تعداد و حجم اطلاعات می تواند به طور قابل توجهی بر تعداد صفحات شما تأثیر بگذارد. سعی کنید حجم اطلاعات خود را بر اساس اندازه و تعداد صفحات خود بهینه کنید. نه آنقدر که تعداد صفحاتی را که به وزن و حجم کاتالوگ خود اضافه می کنید افزایش دهید، نه آنقدر که اطلاعات خود را ناقص انتقال دهید.

جنس و گرماژ کاغذ چاپ کاتالوگ

دمای توصیه شده برای کاتالوگ چاپی معمولاً به اندازه و تعداد صفحات مربوط می شود. شما نمی خواهید کاتالوگی به مخاطب خود بدهید که آنقدر سنگین باشد که حمل و نقل آن سخت باشد. برای کاتالوگ هایی با بیش از 200 صفحه معمولا از کاغذهای نسبتا نازک مانند 120 گرم یا 100 گرم یا حتی 90 گرم برای کاهش هزینه و وزن نهایی کاتالوگ استفاده می شود اما برای چاپ کاتالوگ 16 صفحه ای از دمای بالاتر استفاده می شود. 150 گرم تا 200 گرم استفاده می شود. به یاد داشته باشید که کاغذها معمولاً بر حسب کیلوگرم ارزش گذاری می شوند.

گرمای بیشتر = وزن بیشتر = قیمت بیشتر (گرمای کاغذ به معنای وزن یک ورق این کاغذ در 1 متر مربع است)

کاتالوگ چیست؟

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر هزینه چاپ کاتالوگ شما تأثیر بگذارد. باید بدانیم که فرآیند ایجاد کاتالوگ چاپی مستلزم هزینه هایی است که می تواند کاتالوگ شما را به یک محصول گران قیمت یا یک کاتالوگ ارزان تبدیل کند. در این مقاله قصد نداریم وارد جزئیات فرآیند چاپ و اجرا شویم یا شما را به یک کاتالوگ کاملا ارزان و ناکارآمد ببریم. بلکه می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه بر اساس حفظ ارزش محصول یا خدمات خود انتخاب های بهتری داشته باشید.

موارد اصلی برای انتخاب در کاتالوگ خود فقط چند مورد هستند. اما اساس یک کاتالوگ چاپی بر اساس آنها است و مورد استقبال مخاطبان قرار می گیرد.

نقش کاتالوگ در تبلیغات

استفاده از کاتالوگ می تواند در تبلیغات و فروش محصول بسیار مؤثر باشد. به جای اینکه حجم زیادی عکس و نمونه کار های خود را همیشه به همراه داشته باشید و بخواهید آن را ارائه دهید بهتر است از کاتالوگ استفاده نمایید. کاتالوگ این امکان را به شما می دهد تا بتوانید خدمات و محصولات خود را با ظاهری زیبا و با دسته بندی مناسب به مصرف کننده ارائه دهید. فهرست در کاتالوگ همان راهنمای کاتالوگ است که می توان به راحتی برای جستجوی سریع از آن استفاده نمود. کاتالوگ رابط بین تبلیغات و مصرف کننده است که برای انتقال پیام  نقش مؤثری داشته باشد.

مخاطب به راحتی با دیدن عکس و متون می تواند محصول یا خدمات شما در ذهن خود ثبت کند.توجه کنید که هر چقدر طراحی کاتالوگ زیبا باشد و چینش و استاندارهای طراحی رعایت شده باشد می توانید خروجی مناسبی در چاپ کاتالوگ و همچنین ارائه بهتر به مخاطبین داشته باشید.

ویژگی های کاتالوگ مناسب

  • به راحتی قابل حمل باشد.
  • کمترین زمان را برای یادگیری از مخاطب اختصاص دهید.
  • بدون واسطه اطلاعات را بدهد (مثلا اطلاعاتی را به اسکن بارکد و مطالعه در سایت موکول نکند)
  • متن و تصاویر را متعادل کنید و از آنها برای آگاهی بیشتر مخاطب استفاده کنید.
  • اطلاعات کامل تری را از بروشورها، رساله ها و پوسترها در اختیار مخاطبان شما قرار می دهد.
  • اکثرا در چهار رنگ چاپ می شوند.
  • محدودیت خاصی در تعداد صفحات برای طراحی و ارائه محصول وجود ندارد.

سعی نمودیم در این مقاله شما را با کاتالوگ و ضرورت استفاده از کاتالوگ آشنا نماییم. لطفا نظرات و دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید. همچنین می توانید نمونه‌های طراحی کاتالوگ مدرن طرح را با در این صفحه مشاهده نمایید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

کلام آخر

برای رونق بخشیدن به تجارت خود، با یک شرکت تبلیغاتی خوب همکاری کنید. کاتالوگ می تواند به غیر از محصولات یک تجارت احساسات خوبی هم به مشتری های شما بفروشد.

در دنیای تجارت نکته های بسیار ریزی در طراحی کاتالوگ و یا ساختن تیزر تبلیغاتی وجود دارد.

بار ها و بار ها در طول تاریخ یک تجارت با یک ایده ی خلاقانه ی تبلیغاتی راه صد ساله را یک شبه طی کرده است.

پولی که برای تبلیغات برند خود خرج می کنید به صورت چندین و چند برابر به دخل تجارت شما باز می گردد. اما در صورتی که تبلیغات را حساب شده و با علم و آگاهی نسبت به حوزه ی تبلیغات انجام بدهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *