اصول طراحی کاتالوگ

اهمیت تصاویر در طراحی کاتالوگ
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اصولی طراحی کاتالوگ

اصول طراحی کاتالوگ مقاله ای در سایت مدرن طرح برای بررسی دقیق طراحی کاتالوگ است، تا بتواند در کنار مطالب و اطلاعات داخل صفحه طراحی کاتالوگ، مهمترین اصول برای طراحی کاتالوگ برای شما مطرح کنیم.دانستن این به متقاضیان طراحی کاتالوگ در مجموعه مدرن طرح (که نمونه کارهایشان در صفحه مورد نظر موجود است) کم کرده تا خودشان با تطبیق اصول لازم برای طراحی کاتالوگ با شرایط برند و حوزه فعالیتشان، بهترین شرایط و موارد را برای طراحی کاتالوگ مطرح کنند (زیرا فردی که دانش و خبرگی لازم را در حوزه ای دارد، بیشتر نیاز مخاطب خود را شناخته و بهترین شرایط را برای ارائه اطلاعات در قالب کاتالوگ در نظر می گیرد) و خروجی اطلاعات فرد خبره در کنار طراحی و ایده پردازی طراحان مجموعه مدرن طرح و رعایت بهترین اصول چاپ توسط متخصصان چاپ این مجموعه، منجر به بهترین خروجی ممکن برای طراحی کاتالوگ خواهد شد.

بهتر است اصول طراحی کاتالوگ را قبل از طراحی کاتالوگ رعایت کنید تا هنگام طراحی و چاپ به مشکل نخورید. همچنین نیاز مخاطبین را در جامعه بررسی کنید چه نوع خدمات یا محصولات را می خواهید ارائه دهید؟ بهتر است با طراح کاتالوگ مشورت کنید. قدم بعدی درک تصاویر و عکس های شما می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است از تصاویر با کیفیت استفاده نمایید آنچه که در مانیتور رایانه یا دیگر مانیتورهای هوشمند می بینید ممکن است در خروجی چاپ متفاوت باشد، به این معنی که اختلاف رنگ در مانیتورها و خروجی چاپ بسیار زیاد بوده و آنچه که در خروجی چاپ مشاهده می کنید با نمایش آن در مانیتور های کالیبره نشده بسیار زیاد است.

در ادامه انتخاب اندازه متون و عناوین، رنگ و نوع فونت حائز اهمیت می باشد.  جنس و گرماژ کاغذ می تواند در کیفیت چاپ و همچنین هزینه های شما مؤثر باشد.

اصول طراحی کاتالوگ
اصول طراحی کاتالوگ

اصول ابتدایی برای طراحی

  • بررسی و درک جامعه آماری
  • استفاده از تصاویر جذاب و مخاطب پسند
  •  دقت در اندازه متون، نوع فونت و رنگ متون
  •  جنس و گرماژ کاغذ
  • کیفیت چاپ و هزینه

درک جامعه آماری برای کاتالوگ

نخستین اصول طراحی کاتالوگ، بررسی و درک جامعه  آماری مخاطبانی است که قرار است مخاطب شما شوند. اگر مخاطبان شما شامل قشر جوان جامعه می باشند، می بایست طراحی شما کاملا به روز و مدرن طراحی شود که جوان پسند باشد. گاه نیاز است قدرت دستگاه و یا فرایند تولید محصولات را به نمایش بگذارید، بهتر است این نوع کاتالوگ تصویر محور بوده و اطلاعات دقیق آن را در کنار تصویر جای گذاری کنید.

برای قشر میانسال نیز باید سبک و سیاق آنها را بر روی کاتالوگ و بروشور اعمال کرد. در اصول طراحی ریشه ای ترین عامل در طراحی، فراگیر بودن سلیقه کثیری از مخاطبان مورد هدف شما است.

 

طرح بندی عکس در کاتالوگ

طرح بندی عکس برای صفحه های بروشور و کاتالوگ تعیین می کنید. لازم به ذکر است با کیفیت ترین عکسی که می توانید از اینترنت دانلود کنید به هنگام چاپ کاتالوگ کیفیت لازم را نخواهد داشت، علاوه بر این موضوع تمامی این تصاویر و عکس ها در اختیار همگان قرار دارد و مسلم است تاثیری که عکس منحصر به فرد کالای شما بر روی مخاطبین می گذارد را نخواهد داشت.

از جهتی کیفیت عکس اگر به تیمی مجرب که تبحری ویژه در عکاسی صنعتی دارند، سپرده شود بازخورد قابل توجهی را در جذب مخاطبین خواهد داشت. چرا که اگر عکسی بی کیفیت بدون ایده و طراحی در کاتالوگ چاپ شود، طبق آمار و تجربه مشتریان زیادی را از دست خواهید داد. از این رو هزینه ای که در جهت عکاسی خود صرف خواهید کرد با بازخورد بالای مشتریان جبران خواهد شد. نمای نزدیک کالا، تاثیر بسزایی در تمایل به خرید مشتریان می گذارد. علاوه بر صفحه آرایی کاتالوگ، طرز چیدمان کالا و زاویه عکس گیری تاثیر چشمگیری بر روی جذب مخاطب می گذارد.

اهمیت اندازه متن و انتخاب فونت مناسب

اندازه فونت نوشته ها در جذب مخاطب همچنین زیبایی کاتالوگ نقش مهمی دارد. اینکه در تعداد صفحات بالا، سایز فونت های زیادی استفاده کنید تا سه سایز کافی می باشد و بیشتر از آن از شکیل بودن کاتالوگ تان می کاهد. برای عناوین کاتالوگ می توانید از سایز بزرگتر و برای متن خود می توانید از سایز متوسط استفاده کنید.

اهمیت تصاویر در طراحی کاتالوگ
اهمیت تصاویر در طراحی کاتالوگ

عکاسی کاتالوگ

استفاده از تصاویر در بازاریابی برای ارتباط و تعامل با مخاطبان چیز جدیدی نیست. از طریق رسانه داستان سرایی، تبلیغات یا تبلیغات، انسان ها برای هزاران سال از تصاویر برای نشان دادن یک نکته استفاده کرده اند. یک تصویر قوی می تواند هزاران کلمه را بیان کند. تصاویر با افکار و احساسات ارتباط برقرار می کنند، در حالی که یک روایت را به گونه ای منتقل می کنند که گاهی اوقات کلمات به تنهایی ممکن است فاقد آن باشند. من مطمئن هستم که شما این تصویر و احساسات قدرتمندی را که برمی انگیزد، تشخیص می دهید.

عکاسی کاتالوگ معمولاً شامل عکاسی از محصول شما بر روی یک پس‌زمینه سفید واضح و تمیز است، و مراقبت‌های ویژه برای جلوگیری از نور ناسازگار و سایه‌های ناخواسته است. انتخاب عکاسی کاتالوگ حرفه ای گزینه ایده آلی است اگر به دنبال تصاویر ابتدایی و در عین حال چشمگیر هستید که به مشتریان شما امکان می دهد محصولات را به راحتی در  لیست های فروشگاه آنلاین شما مقایسه کنند یا در یک نسخه فیزیکی از کاتالوگ شما چاپ کنند.

 

انتخاب کاغذ را جدی بگیرید

 

اصول طراحی کاتالوگ

جنس و گرماژ کاغذ از عوامل تاثیر گذار روی قیمت چاپ کاتالوگ می باشد.  پیشنهاد می شود گرماژ جلد کاتالوگ 250 گرم باشد و صفحات داخلی بین 125 گرم و 135 گرم باشد.

نگارش و محتوای نوشته

هر چقدر نگارش و محتوای نوشته شده روان و ملموس باشد و خواننده به راحتی ان را درک کند. چگونگی نوشتن و بیان تعاریفی دقیق و واقعی از محصول یا خدمات تان به مخاطبان بعد از عکس بالاترین اولویت را دارد. باید دقت کنید مطالبی که به آن اشاره می کنید و مسائلی که تحت شعاع قرار می دهید از نیاز مشتری تا راه کاری که برای آن ارائه می دهید متناسب با قشری باشد که شامل مشتریان شما می باشند.

[highlight background=”pink” color=”red” size=”20″ align=”center”]برای داشتن کاتالوگی زیبا و حرفه ای، حتما به عکاسی صنعتی نیز احتیاج خواهی داشت.[/highlight]

طراحی صفحات جلد کاتالوگ

طراحی صفحه جلد کاتالوگ نسبت به صفحات داخلی بسیار حائز اهمیت است. جلد کاتالوگ باید جذاب و مخاطب پسند باشد تا بتواند نگاه مشتری یا مخاطب را به سوی خود بکشد. اولین نگاهی که چشم مخاطبان به آن می خورد جلد کاتالوگ شماست و می بایست کاملا مرتبط و متناسب با صنف کاری شما باشد. هارمونی رنگ ها و حتی ایجاد تضادی دلچسب می تواند در جلب نگاه اشخاص اثر مطلوبی بگذارد.

توازن و هارمونی صفحه جلد و تمامی صفحات دیگر با هم و متناسب بودن سایز و ابعاد نوشتار با تصاویر و جملات پس و پیش آن است. رعایت این تناسب، تمایل مطالعه مشتری برای ادامه مطلب را افزایش خواهد داد. هماهنگی و تناسب میان پیش زمینه و نگارش و سازگاری رنگ های صفحه با صفحه های قبل و بعد اهمیت ویژه ای در به دنبال خود کشاندن خوانندگان دارد.

 

اهمیت اندازه متن و رنگ در کاتالوگ
اهمیت اندازه متن و رنگ در کاتالوگ

 

 مجموعه مدرن طرح با طراحان خبره با رعایت تمامی اصول طراحی کاتالوگ ، طراحی بی نظیری از کاتالوگ شما را خدمت حضور تان ارائه می کند.

 

اصول طراحی کاتالوگ

اکثر مشتریان برای خرید محصول از طریق تبلیغات منتظر دیدن بهترین و خلاقانه ترین نوع آن هستند. طراحان کاتالوگ همیشه برای جذب مشتریان شما خلاقانه ترین کاتالوگ را با رعایت اصول طراحی کاتالوگ به شما ارائه می دهند. برای طراحی کاتالوگ باید ابتدا ایده داشته باشید و بتوانید اصول طراحی کاتالوگ را با هدف خود هم راستا کنید. اکثر شرکت ها و سازمان ها به دنبال طراحی کاتالوگی با قابلیت های بصری و محتوای خاص هستند.

 

انواع کاتالوگ حرفه ای

در اصول طراحی کاتالوگ، کاتالوگ ها از جنبه های مختلفی تقسیم بندی می شوند. برخی را می توان با توجه به محتوا دسته بندی کرد که شامل هنری، علمی، فروش محصول، اداری و خدماتی هستند. هر یک از این کاتالوگ ها ویژگی های خاص خودشان را دارند که در مقالات دیگر این سایت شرح داده شده اند.

اما برخی از کاتالوگ ها با توجه به نوع انتشارشان تقسیم می شوند. شما می توانید کاتالوگ ها را به دو نوع دیجیتالی و چاپی تقسیم کنید. کاتالوگ های چاپی که نوع قدیمی تر هستند و رو کاغذ های مختلف چاپ می شوند و به دست مشتریان می رسند. اما کاتالوگ های دیجیتالی به صورت الکترونیکی سریع و راحت در دسترس مشتری قرار می گیرند.

 

طراحی کاتالوگ دیجیتالی

شرکت ها و سازمان ها به دنبال طراحی کاتالوگ با قابلیت های بصری و محتوای خاص هستند. برای اینکه بتوانند در بازار رقابتی امروز در کوتاه ترین زمان نسبت به سایر رقبا تاثیر بیشتری بر مخاطبان خود بگذارند، قبل از انجام هر کاری باید بازار هدف و رقبای اقتصادی داخلی و خارجی هر گروه را بررسی کرد. برای اینکه بتوانیم با توجه به اطلاعات به دست آمده و با توجه به افق دید هر مجموعه، ساختاری مناسب و متفاوت برای اصول طراحی کاتالوگ آن مجموعه به دست آوریم. بودجه های تبلیغاتی مربوط به طراحی و چاپ کاتالوگ نیز نقش مهمی در شکل دادن به خلاقیت دارد. این منجر به رعایت اصول طراحی کاتالوگ بر اساس میزان فضای موجود برای ایجاد آثار چاپی مانند استفاده از کاغذهای فانتزی، رنگ های فلزی و مصنوعی، قالب های مختلف و اشعه ماوراء بنفش و غیره می شود.

قالب در اصول طراحی کاتالوگ

قالب در اصول طراحی کاتالوگ صنعتی با توجه به نوع محصولات و خدمات، متن، تصاویر، نمودارها و … تعیین می شود و فرمت کاتالوگ باید به گونه ای باشد که اطلاعات و جزئیات محصولات و خدمات به ساده ترین شکل به مخاطب منتقل شود. چاپ کاتالوگ ها در ابعاد استاندارد شامل A4، B5، B4، A5 و برش های آجری می باشد. لازم به ذکر است که در برخی موارد از ابعاد غیر استاندارد برای شخصی سازی در  طراحی کاتالوگ استفاده می شود که در این صورت بخشی از کاغذ مصرفی دور ریخته می شود. با بررسی اطلاعات کاتالوگ و نوع فعالیت هر مجموعه، یکی از ابعاد فوق به صورت عمودی یا افقی در نظر گرفته می شوند.

 

ایده برای طراحی کاتالوگ حرفه ای

تصاویر با کیفیت بالا به مخاطب کمک می کند تا محصولات و خدمات شما را بهتر درک کند. مهمترین رکن اصول طراحی کاتالوگ ، تصاویر به کار رفته در آنهاست تا زوایای مختلف هر محصول به بهترین شکل نمایش داده شود. همچنین برای تاثیرگذاری بیشتر و جذب مخاطب با یک عکس تزئینی و تبلیغاتی می توانید خدمات و محصولات جدید خود را در قالب یک ایده پردازی خلاقانه معرفی کنید. در صورت نداشتن تصاویر مناسب، آتلیه عکاسان با عکاسی صنعتی از محصولات و یا اجرای سه بعدی محصول و ایجاد آن در قالب یک طرح تبلیغاتی در راستای اهداف تبلیغاتی شما را همراهی می کند.

مهم ترین قسمت اصول طراحی کاتالوگ ترکیب بندی در قالب ایده خلاقانه است. در این مرحله است که با ایجاد ساختاری متفاوت و جذابیت بصری لازم در کنار القای رنگ سازمانی مجموعه به صفحات می توان به بهتر دیده شدن محصولات و خدمات کمک کرد. اما نباید فراموش کرد که ایده پردازی، خلاقیت و طراحی گرافیکی جذاب، بدون رعایت اصول چاپ معنا ندارد.

آشنایی با انواع چاپ، رنگ سنجی دقیق و کالیبراسیون طرح نسبت به خروجی چاپ، رعایت حاشیه های مناسب برای صحافی و … همه اینها می تواند در تبدیل یک طرح جذاب به یک چاپ ایده آل بسیار مهم باشد.

 

کلام آخر 

در این مقاله تلاش کردیم شما را با اصول طراحی کاتالوگ آشنا کنیم و نکات مهمی را برای داشتن یک کاتالوگ حرفه ای شرح داده ایم؛ امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد. 

کانون تبلیغاتی مدرن طرح با سالها تجربه در زمینه طراحی انواع  ابزار های تبلیغاتی مانند طراحی کاتالوگ چاپی، کاتالوگ دیجیتال و … توانسته است در میان رقبا و در کنار برند های معتبر جهانی آوازه ای خوش و سابقه ای درخشان از خود برجای بگذارد. جهت دریافت مشاوره رایگان و مشاهده ی نمونه کارها کافی است با کارشناسان ما در ارباط باشید. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *