8 قانون ترکیب بندی عکاسی که همه باید بدانند!

قانون ترکیب بندی عکاسی

8  قانون ترکیب بندی عکاسی که همه باید بدانند

قانون ترکیب بندی عکاسی را در این مقاله بیاموزید!

آیا برای ایجاد ترکیب های خیره کننده تلاش می کنید؟ برخی از عکاسان با موفقیت محدود، سال ها صرف توسعه مهارت های خود می کنند.

خوشبختانه، ایجاد ترکیب های خوب آنقدرها هم که به نظر می رسد سخت نیست. هنرمندان تعداد انگشت شماری از قوانین (راهنماها) را ایجاد کرده اند که به شما امکان می دهد تعادل، جریان، تاثیر و زیبایی را بدون تمرین زیاد ایجاد کنید.

در این مقاله، هشت قانون ترکیب بندی عکاسی را به اشتراک می‌گذاریم همه روش‌ها آزموده ‌شده برای بهبود آرایش تصویر شما می باشد. پس مقاله را بخوانید. قوانین را حفظ کنید. و سپس مشاهده کنید و انجام دهید.

 

قانون یک سوم ترکیب بندی عکاسی

قانون یک سوم معروف ترین قانون ترکیب بندی است که وجود دارد، و دلیل خوبی هم دارد: این واقعاً یک راه عالی برای تولید ترکیب های متوازن و پویا است و تسلط بر آن بسیار آسان است. اما چگونه کار می کند؟

قانون یک سوم بیان می کند که باید عناصر ترکیبی کلیدی خود را در یک سوم مسیر در کادر قرار دهید. حتی با مجموعه ای مفید از خطوط شبکه برای کمک به شما ارائه می شود:

بنابراین اگر در حال عکاسی از یک صحنه غروب خورشید در ساحل هستید، به جای اینکه خط افق را در وسط کادر قرار دهید، بهتر است آن را در امتداد خط شبکه یک سوم بالایی یا پایینی قرار دهید.

و اگر از دسته ای از درختان در یک مزرعه عکاسی می کنید، به جای اینکه درختان را در مرکز عکس قرار دهید، می خواهید آنها را در یک سوم مسیر از لبه راست یا چپ قرار دهید.

 

قانون یک سوم

 

به هر حال، اگر بتوانید سوژه اصلی خود را در تقاطع دو خط شبکه (یعنی یک سوم مسیر از دو لبه تصویر) قرار دهید، نتیجه قدرتمندتری خواهید گرفت.

به طور کلی، ترکیبات قانون یک سوم احساس تعادل می کنند. همچنین آنها احساس پویایی نیز ایجاد می کنند، که به بیننده کمک می کند بهتر با عکس درگیر شود.

 

قانون ترکیب بندی عکاسی

 

قانون تقارن ترکیب بندی عکاسی

 از دیگر قانون ترکیب بندی عکاسی تقارن است؛ تقارن به نواحی بازتابی در سراسر قاب اشاره دارد. این قانون یا راهنما یک راه عالی برای تولید تصاویر قدرتمند است.

می‌توانید با گنجاندن سوژه‌هایی که در محور افقی منعکس می‌شوند، تقارن عمودی ایجاد کنید، می‌توانید با گنجاندن سوژه‌هایی که در محور عمودی منعکس می‌شوند، تقارن افقی ایجاد کنید، و می‌توانید با گنجاندن موضوعاتی که در یک مورب منعکس می‌شوند، تقارن مورب ایجاد کنید.

هر یک از این گزینه‌ها می‌تواند کارساز باشد، اگرچه هر افکت نتیجه متفاوتی به شما می‌دهد.

 

قانون ترکیب بندی عکاسی

 

سخت ترین قسمت در مورد استفاده از تقارن در واقع یافتن موضوعات متقارن است. با این حال، به خاطر داشته باشید که همچنان می‌توانید با استفاده از عناصر تقریبا، اما نه کاملاً متقارن، جلوه‌ای متقارن ایجاد کنید.

به عنوان مثال، درختان موضوعات تقریباً متقارن هستند، بنابراین می توانید یکی را در مرکز کادر قرار دهید تا ترکیب را به دو قسمت تقسیم کنید.

نکته حرفه ای: برای قانع کننده ترین نتایج، سعی کنید کادر را با عناصر متقارن خود پر کنید. از نظر فیزیکی نزدیک شوید یا از لنز تله فوتو برای ضربه زدن به داخل استفاده کنید.

 

قاعده شانس ترکیب بندی عکاسی

عکاسان بر سر اینکه چه چیزی قانون شانس را به یک قانون ترکیب بندی عکاسی موثر تبدیل می کند، بحث می کنند، اگرچه ممکن است به ظرفیت ما در گروه بندی اقلام مربوط باشد. مغز به صورت جفت گروه‌بندی می‌شود، بنابراین در حالی که تعدادی از آیتم‌ها به راحتی قابل گروه‌بندی هستند، تعداد فرد از آیتم‌ها همیشه عنصر نهایی را کنار می‌گذارند؛ و باعث می‌شود بیننده بیشتر درگیر شود.

 

قاعده ی شانس در قانون ترکیب بندی عکاسی

 

قانون شانس بیشتر توسط عکاسان طبیعت بی جان، غذا و محصولات استفاده می شود. تنظیم یک چیدمان طبیعت بی جان برای شامل سه، پنج یا هفت گلدان آسان است و ترکیبات حاصل شگفت انگیز به نظر می رسند .

البته می توانید از این قانون برای بهبود منظره، پرتره گروهی و حتی تصاویر معماری خود نیز استفاده کنید. به سادگی عناصر خود را بشمارید، در صورت نیاز، اشیاء را حذف یا اضافه کنید، سپس تصویر نهایی را بگیرید.

 

استفاده از فضای منفی ترکیب بندی عکاسی

فضای منفی به مناطق خالی در یک تصویر اشاره دارد، مانند:

 • آسمان سفید
 • وسعتی از دریا
 • کناره یک ساختمان فلزی

توجه داشته باشید که فضای منفی همچنین می‌تواند از قسمت‌هایی تشکیل شود که بافت آن‌ها به قدری سنگین است که احساس خالی بودن القا می کند، مانند:

 • یک دیوار آجری
 • توده ای از درختان برگی
 • یک چمنزار

پس قانون ترکیب بندی عکاسی چیست؟ بهترین تصاویر معمولاً فضای منفی زیادی دارند زیرا به بیننده کمک می کند کمی تامل کند.

به عبارت دیگر، عکس های خود را با فضای فعال بیش از حد (یعنی فضای مثبت ) ترکیب نکنید. نتیجه احساس غافلگیر کننده خواهد بود. در عوض، ترکیبی از فضای مثبت و منفی، مانند نت‌ها و استراحت‌ها در یک قطعه موسیقی ارائه دهید.

یک تکنیک جالب در اینجا این است که یک سوژه اصلی را پیدا کنید؛ نقطه تمرکز در ترکیب بندی خود سپس آن را با فضای منفی احاطه کنید. فضای منفی بیننده را به سمت سوژه اصلی هدایت می کند و ترکیب بندی به مراتب قدرتمندتر خواهد بود.

 

استفاده از فضای منفی

 

و اگر به دنبال ایجاد یک ترکیب بندی بسیار نفس گیر و آرام هستید، یک سوژه اصلی را انتخاب کنید، سپس بقیه تصویر را با فضای منفی پر کنید. ترکیب نهایی به زیبایی مینیمال به نظر می رسد!

همچنین بخوانید: عکاسی برای تجارت الکترونیک

قانون ترکیب بندی عکاسی

قاعده فضا ترکیب بندی عکاسی

قانون فضا یک قانون ترکیب بندی عکاسی است؛ که معمولاً توسط عکاسان پرتره، عکاسان رویداد، عکاسان حیات وحش، عکاسان پرندگان، و حتی عکاسان خودرو استفاده می شود، در واقع، هر گروهی از عکاسانی که با انسان ها، حیوانات یا سوژه های متحرک سر و کار دارند.

 چرا؟ زیرا قاعده فضا می گوید که باید فضای موضوع خود را به یکی از این موارد بدهید:

بگویید که در حال عکاسی از یک پرنده نشسته اید. اگر از قانون یک سوم پیروی کنید، می‌خواهید پرنده را در یک سوم مسیر در کادر قرار دهید، اما آیا باید به سمت فضای خالی نگاه کند؟ یا پرنده باید به سمت لبه قاب نگاه کند؟

طبق قانون فضا، پرنده باید به سمت فضای خالی نگاه کند نه لبه قاب. به این ترتیب، تصویر بازتر و کمتر فشرده می شود.

به طور مشابه، اگر در حال عکاسی از یک هواپیمای متحرک هستید، قانون فضا شما را تشویق می‌کند که آسمان خالی زیادی را در جلوی هواپیما (و آسمان کمی پشت آن) قرار دهید، بنابراین سوژه اصلی شما فضایی برای “حرکت” داشته باشد.

 

خطوط پیشرو در ترکیب بندی عکاسی

خطوط اصلی عناصری هستند که چشم را به اطراف صحنه هدایت می کنند و روشی قدرتمند برای ایجاد جریان، افزودن عمق و تاکید بر موضوع اصلی هستند.

 

قانون ترکیب بندی عکاسی

 

خطوط اصلی اغلب توسط عکاسان منظره برای هدایت بیننده از پیش زمینه به پس زمینه استفاده می شود. عکاس صحنه را با سوژه ای در پس زمینه (مانند کوه، درخت یا غروب خورشید) مرتب می کند، سپس نوعی خط پیش زمینه را پیدا می کند که نگاه بیننده را هدایت می کند. تصویر به دست آمده دارای عمق زیاد و جریان زیاد پیش زمینه به پس‌زمینه است، به علاوه سوژه پس‌زمینه تاکید بسیار مورد نیاز را دریافت می‌کند.

خطوط اصلی اصلی عبارتند از:

 • جاده ها
 • کنده های افتاده
 • رودخانه ها
 • خطوط در شن و ماسه
 • شکاف در یخ
 • سنگ های دندانه دار

 

همانطور که گفته شد، از قانون ترکیب بندی عکاسی تحت عنوان خطوط پیشرو نیز می توانند در عکاسی پرتره، عکاسی خیابانی، عکاسی معماری و موارد دیگر استفاده شوند. یک بازوی دراز می‌تواند چشم را در یک صحنه خیابانی به سمت تعامل بین سوژه‌ها هدایت کند، در حالی که یک دست خمیده می‌تواند بیننده را به سمت صورت سوژه پرتره هدایت کند.

هنگامی که به تازگی با خطوط پیشرو شروع به عکاسی می کنید، ممکن است برای پیدا کردن آنها تلاش کنید، اما تسلیم نشوید. ذهن خود را برای جستجوی خطوط مرتبط آموزش دهید، و به زودی، آنها را در همه جا خواهید دید .

همچنین بخوانید: سه پایه برای عکاسی ماکرو کلوزآپ

خطوط مورب در عکاسی

 

خطوط مورب ترکیب بندی عکاسی

مورب ها مانند خطوط پیشرو هستند، با این تفاوت که به صورت مورب از فریم بریده می شوند و لزوماً چشم را به سمت چیزی هدایت نمی کنند.

در عوض، مورب ها برای ایجاد حس حرکت، جریان یا انرژی استفاده می شوند. 

بنابراین وقتی با دوربین خود بیرون هستید، سعی کنید به دنبال اشیاء کج شده مانند درختان تیکه دار، سقف خانه ها و نرده های ساختمان باشید. سپس زاویه خود را تغییر دهید، بزرگنمایی کنید، به عقب برگردید و هر کاری که می توانید انجام دهید تا آنها را در عکس های خود قرار دهید. می‌تواند به نزدیک شدن و پر کردن قاب با قطر کمک کند، اگرچه این همیشه ضروری نیست.

 اگر هیچ مورب خوبی پیدا نکردید، همیشه می‌توانید خودتان با کج کردن دوربینتان یک خط مورب ایجاد کنید. این تکنیک ممکن است کمی غیر متعارف باشد، اما عکس‌های شما را با انرژی زیادی آغشته می‌کند!

مطالب مرتبط »  راهنمای جامع خطوط مورب را بخوانید!

 

نسبت طلایی در ترکیب بندی عکاسی

نسبت طلایی 1.618 است، عددی که دائماً در طبیعت ظاهر می شود و وقتی در ترکیب بندی ها گنجانده می شود بسیار دلپذیر به نظر می رسد.

منظور چیست؟ می توان یک شبکه با استفاده از نسبت طلایی ایجاد کرد. درست مانند قانون ترکیب بندی عکاسی دیگر مثل قانون یک سوم کار می کند؛ هدف قرار دادن عناصر کلیدی در امتداد خطوط شبکه است، اگرچه در مرکز کمی فشرده تر است.

همچنین می‌توانید از نسبت طلایی برای تولید روکش مارپیچ طلایی استفاده کنید که شبیه حلقه‌های یک پوسته ناتیلوس است. سپس، با تراز کردن عناصر ترکیبی کلیدی با مارپیچ، می‌توانید عکس‌های پویا غیرعادی بگیرید.

 

قانون ترکیب بندی عکاسی

 

اکثر عکاسان استفاده از شبکه نسبت طلایی را بسیار آسان‌تر می‌دانند، اما اگر می‌خواهید واقعاً ترکیب‌بندی‌های خود را به سطح بعدی ببرید، مارپیچ طلایی را به خاطر بسپارید، سپس به دنبال ترکیب‌بندی‌هایی باشید که به نظر می‌رسد مناسب هستند. (توجه: پیدا کردن چیدمانی از عناصر که به طور کامل مارپیچ طلایی را منعکس می کند، دشوار است. در عوض، عناصری را جستجو کنید که تقریباً از مارپیچ پیروی می کنند؛ همچنان یک جلوه قدرتمند خواهید داشت، اما با کمی ناامیدی کمتر!)

 

کلام آخر

در این مقاله هشت قانون ترکیب بندی عکاسی را قوانین را پوشش ندادم، اما اینها قوانین مهمی هستند؛ و اگر بتوانید تعداد انگشت شماری را از این تکنیک ها و نکات را به خاطر بسپارید، ترکیبات شما به سرعت بهبود می یابند.

 مطالب مرتبط » مهم ترین نکات عکاسی تبلیغاتی را بیاموزید!

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *