طراحی کاتالوگ

گرافیک در طراحی کاتالوگ حرفه ای نقش مستقیم و مهمی بر توسعه یا معرفی محصولات یا خدمات شما را دارد. تجربه در طراحی کاتالوگ تبلیغاتی و کاتالوگ صنعتی بسیار مهم می‌باشد و قبل از طراحی بهتر است با طراح کاتالوگ مشورت کنید. کاتالوگ حرفه ای می‌تواند شامل فهرستی از دستورالعمل‌ها یا جمعی از اسامی و توضیحات گروه بندی شدهباشد. کاتالوگ پل ارتباطی است بین خدمات و محصولات با مشتریان و مصرف کنندگان. کاتالوگ می‌تواند بازاریابی همیشه در دسترس برای ارائه خدمات یا معرفی کالا باشد. طرح کاتالوگ و ابعاد می‌تواند در هزینه طراحی و چاپ کاتالوگ تأثیر گذار باشد. کاتالوگ در ابعاد های افقی و عمودی طراحی و چاپ می‌شود که نمونه کاتالوگ ‌های طراحی شده توسط این شرکت قابل مشاهده است. این افتخار را داریم که مورد اعتماد برند های کشور هستیم و سهم قابل توجه ای از بازار کسب کرده‌ایم.

در این مقاله قصد داریم درباره انواع کاتالوگ و بایدها و نبایدهای طراحی آن با شما صحبت کنیم تا بتوانید به عنوان یک راهنما برای طراحی کاتالوگ از آن استفاده کنید.

کاتالوگ چیست

در زبان فارسی کاتالوگ یعنی کالانما ، در واقع کاتالوگ یا همان دفترچه یا کتابچه راهنما ، معرفی محصولات خط تولید شما و شرح توضیحات  یا خدمات میباشد که از طرف شما به مشتریان یا مصرف کننده برای نمایش محصولات و خدمات خط تولید شما است.

یکی از مهمترین ابزارهای فروش و بازاریابی شرکت های تولید کننده و همچنین شرکت های ارائه دهنده خدمات، طراحی کاتالوگ و استفاده هوشمندانه از آن است. کاتالوگ می تواند مانند وب سایتی چاپ شده از شما در دستان مشتریان هدف شما باشد و در معرفی هرچه بیشتر و بهتر شما به بازار هدف، به شما کمک کند.

طراحی گرافیک کاتالوگ ، خود یکی از مهم ترین دغدغه های تولیدکنندگان است؛ چرا که این ابزار یا کتابچه که قرار است در اختیار مشتریان قرار بگیرد، معرف جایگاه و اعتبار کاری برند مورد نظر بوده و سطح کیفی آن تاثیر بسزایی در انتخاب شدن توسط مشتریان خواهد داشت.

اگر بخواهیم این توضیحات را موشکافانه تر بررسی کنیم .
در واقع کاتالوگ  فهرستی از محصولات و خط تولید شما میباشد که در آن میتوانید ، نام محصول ، تصویر محصول که با (تکنولوژی عکاسی صنعتی عکسبرداری میشود ) ، سایز یا همون اندازه محصول شما  و طرز استفاده از محصول شرح داداه میشود ، در کاتالوگ  معمولا از برترین تصاویر یا محصولات و یا نمونه کارهای شما استفاده میشود.

کاتالوگ تبلیغاتی چیست

معمولا صنف های مختلف لیستی از محصولات خود که شامل ، قیمت محصول موجودی ، نام آن و یا اگر تخفیفی نسبت به آن محصول است را درج میکنند و در اختیار مردم یا عموم قرار میدهند و در واقع طراحی و چاپ کاتالوگ بخشی از تبلیغات و معرفی محصول هر شرکت بزرگ یا کوچکی میباشد.

محتوای داخل کاتالوگ :

در این راهنما بیشتر به جنبه تجاری، بازاریابی و جذب مخاطب توجه می‌شود (بر عکس بروشور که بیشتر به جزئیات و اطلاعات فنی و نحوه استفاده می‌پردازد.

معمولا محتوای درون کاتالوگ برای جذب مخاطبین یا همان مشتریان شما و جنبه های بازاریابی میپردازد و در واقع برعکس بروشور است که بیشتر به اطلاعات فنی و نحوه استفاده از آن میپردازد.

طراحی و چاپ کاتالوگ :

فضای رقابتی در طراحی و چاپ کاتالوگ بسیار بالاست و دلیل آن هم کاملا روشن است ، اهداف تبلیغاتی شرکتها در بازاریابی و فروششان نقش بسیار بالایی در جلوه ی بصری کاتالوگ آنها دارد بدون شک رنگ بندی و کیفیت کاتالوگ در بازاریابی و فروش محصولات هر صنف نقش بسزایی دارد  و همچنین قیمت طراحی کاتالوگ نقش بسزایی در راهبرد های شرکت دارد ، مدرن طرح این افتخار را دارد تا با طراحی کاتالوگ به صورت فوری ، حرفه ای ، ارزان ، همچنین با کیفیتی فوق العاده  تمامی اهداف تبلیغاتی شما را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت ارائه دهد.

شما کافی است با یک تماس از سابقه کاری متخصصین شرکت ما آگاه شوید و تجربه و خلاقیت آنها را مشاهده کنید ، بی شک شما هم همانند بسیاری از شرکت های بزرگ که سالهاست  سفارش طراحی و چاپ کاتالوگ و همچنین کلیه خدمات تبلیغاتی انها در دستان ما است مشتری ما خواهید شد.

نمونه طراحی کاتالوگ صنعتی (شرکت پترو تجهیز انرژی فلات)

طراحی کاتالوگ صنعتی

نمونه طراحی کاتالوگ محصولات Magic

طراحی کاتالوگ Magic

طراحی کاتالوگ شرکت الکترونیک کاربرد

طراحی کاتالوگ شرکت الکترونیک کاربرد

طراحی کاتالوگ صنعتی پایش صنعت نوین

طراحی کاتالوگ صنعتی پایش صنعت نوین

نمونه طراحی کاتالوگ شرکت پارس ایمن پوشش کاران

شرکت پارس ایمن پوشش کاران

کاتالوگ تبلیغاتی شرکت بوریتو

کاتالوگ تبلیغاتی شرکت بوریتو

طراحی کاتالوگ مبلمان آکام

طراحی کاتالوگ مبلمان آرکام

نمونه طراحی کاتالوگ دکتر پیج

2

نمونه طراحی کاتالوگ حرفه ای کیانور

نمونه طراحی کاتالوگ حرفه ای کیانور

نمونه طراحی کاتالوگ رامیان پلاست

طراحی کاتالوگ حرفه ای

طراحی کاتالوگ حرفه ای

طراحی کاتالوگ حرفه ای

نمونه طراحی کاتالوگ پنجره WinTech

طراحی کاتالوگ شرکت WinTeCH

نمونه طراحی کاتالوگ شرکت Delster

طراحی کاتالوگ نوشیدنی - دلستر

نمونه طراحی کاتالوگ شرکت Tejarat Felez

طراحی کاتالوگ شرکت تجارت فلز

طراحی کاتالوگ شرکت مهران طب

طراحی کاتالوگ تجهیزات پزشکی
Contact -min

طرح کاتالوگ شرکت DGNB

طراحی کاتالوگ شرکت OGNB

نمونه طراحی کاتالوگ تبلیغاتی (چیپس میوه خشک رژدا)

طراحی کاتالوگ شرکت کوثر

طرح کاتالوگ محصولات Reeses

طراحی کاتالوگ Reeses

راهنمای طراحی کاتالوگ 2019

کاتالوگ مواد غذایی: در کاتالوگ مواد غذایی باید از رنگ های گرم و اشتها آور استفاده نمود و همچنین استفاده از تصاویر با کیفیت بی تاثیر نیست.

کاتالوگ رنگ مو: در کاتالوگ رنگ مو که بیشتر مصرف کننده ها خانم هستند باید به رنگ و جنس کاتالوگ توجه نمود زیرا رنگی که در مانیتور مشاهده می کنید با رنگی که چاپ می شود ممکن است کمی متفاوت باشد.

کاتالوگ خلاقانه: کاتالوگ خلاقانه می تواند در شکل و ابعاد های متنوع طراحی و چاپ شود که همه به خلاقیت طراح کاتالوگ بستگی دارد.

کاتالوگ تجهیزات پزشکی: اگر در نمونه کاتالوگ های طراحی شده مشاهده کنید بیشتر کاتالوگ های پزشکی با رنگ های آرام (آبی) طراحی و چاپ شده است چرا که استفاده از رنگ های جیغ و زننده برای این کار مناسب نمی باشد.

کاتالوگ پوشاک:عکس با کیفیت مهم ترین عنصر در کاتالوگ پوشاک می باشد که اهمیت بسیار بالایی دارد، زیرا که یک عکس خوب تاثیر چند برابر از متون نتیجه بخش است.

کاتالوگ صنایع دستی: می توان از پوشش UV برای برجسته کردن آثار صنایع دستی استفاده نمود. با این روش مخاطب می تواند با لمس کردن محصولات را زیر دستان خود حس کند.

کاتالوگ مبلمان: کاتالوگ مبلمان همانند کاتالوگ لباس و پوشاک عکس محور می باشد. چرا که مبلمان ار نظر محتوایی نمی تواند درست معرفی شود بلکه با یک تصویر می تواند پیام اصلی (زیبایی، خاص بودن، رنگ، نوع، اندازه و دیگر موارد) را برساند.

کاتالوگ دکوراسیون: این کاتالوگ باید توسط طراح با تجربه و خلاق طراحی شود چرا که ترکیب بندی و رعایت هارمونی رنگ بسیار مهم بوده و اگر درست انجام نشود ممکن است نه تنها باعث رشد کسب و کار نشود و آسیب جدی به کسب و کار شما وارد کند.

کاتالوگ طلا و جواهر: نکاتی که در این کاتالوگ مؤثر است استفاده از کاغذ مرغوب و چاپ با کیفیت است. چرا که هر چقدر که طراحی کاتالوگ و محتوای کاتالوگ عالی باشد این موارد رعایت نشود می تواند زیان بار باشد.

طراحی کاتالوگ صنعتی (شرکت پالایش روغن پاسارگاد)

طراحی کاتالوگ شرکت نفت پاسارگاد

طرح کاتالوگ تجهیزات پزشکی (نیک نفس طب)

طراحی کاتالوگ تجهیزات پزشکی (نیک نفس)
Contact -min

طرح کاتالوگ شیر آلات معین

طراحی کاتالوگ شیر آلات معین

طرح کاتالوگ مبلمان (خانه لوکس دائم)

طراحی کاتالوگ مبلمان - خانه لوکس دائم

طرح کاتالوگ صنعتی - شرکت OMTAG

طراحی کاتالوگ ابزار آلات کشاورزی

طرح کاتالوگ صنایع لوستر مولوی

طراحی کاتالوگ صنایع لوستر مولوی

نمونه کا تالوگ تبلیغاتی اکو الکتریک

آکو الکترونیک

طرح کاتالوگ شرکت Machinery

طراحی کاتالوگ ماشین آلات نایلون
Contact -min

طرح کاتالوگ صنعتی

طراحی کاتالوگ

طرح کاتالوگ - Panasonic

طراحی معماری

طرح کاتالوگ - شرکت S.P.N

طراحی کاتالوگ شرکت s.p.n

طرح کاتالوگ - شرکت مدرن سازان

طراحی کاتالوگ - شرکت مدرن سازان

طرح کاتالوگ شرکت صائن آریا

طراحی کاتالوگ شرکت صائن آریا

طرح کاتالوگ شرکت مکث بین الملل

طراحی کاتالوگ شرکت مکثب بین الملل

نمونه طراحی کاتالوگ شرکت رویین پل

طراحی کاتالوگ شرکت رویبین پل

طراحی کاتالوگ رستوران ارکیده

طراحی کاتالوگ تبلیغاتی

طرح کاتالوگ شرکت JNC

طراحی کاتالوگ شرکت JNC

کاتالوگ و بروشور

کاتالوگ و بروشور جهت معرفی و تبلیغ محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید، بسیار روش کارآمد و موثری می باشد. بسته به نوع محصول و یا خدمات شما پیشنهادی به شما ارائه می شود، از این جهت که کاتالوگ برای شما کافی است هر دو تاثیر بسزایی خواهند داشت. اگر کسب و کار شما خدمات ارائه می دهد و یا کالای مصرفی ارائه می کند و نیاز به توضیحات نوشتاری بیشتری دارد بروشور میتواند بسیار موثر واقع شود و از لحاظ قیمتی مقرون به صرفه است.

چنانچه در تجارت شما تصویر کالا از اهمیت بالایی برخوردار باشد، طراحی کاتالوگ میتواند بسیار مفید واقع شود زیرا که کیفیت عکس ها و تصاویر در کاتالوگ به خوبی نمایش داده میشود، البته جلوه ی عکس در کارهای چاپی زمانی که از عکاسی صنعتی حرفه ای بهره گرفته باشید، بسیار چشمگیر خواهد بود. در صورتی که شرکت شما شامل تعداد زیادی خدمات و یا چندین کالا باشد، عنوان کردن فهرست وار آنها و به ترتیب توضیح هر کدام در کنار عکس مرتبط خیلی منظم تر و کارا تر خواهد بود که این هدف از طریق طراحی بروشور کاتالوگ و احراز خواهد شد.

 طراحی بروشور در ابعاد و طرح های گوناگونی ارائه می شود. بروشور ها به صورت ۳لت یا هفت لت و به حالت آکاردئون قابل ارائه می باشد ولی کاتالوگ ها معمولا در صفحات بیشتری ارائه می شوند. بی گمان مهمترین عنصری که در طراحی کاتالوگ و بروشور بیننده را به وجد می آورد، تصاویری است که از محصول تان در صفحات کاتالوگ یا بروشور شما به نمایش گذاشته می شود. مهمترین نکته ای که در شروع طراحی کاتالوگ و بروشور می بایست در نظر داشت، این است که گروه مخاطبان مورد نظر را به خوبی شناسایی نماییم و با توجه به سبک و سیاق آنها، طراحی را آغاز نماییم.

در طراحی کاتالوگ و بروشور بهتر است هماهنگی بین رنگ سازمانی و رنگ بندی صفحات کاتالوگ مخصوصا جلد اول آن وجود داشته باشد. در جلد اول کاتالوگ می بایست سنخیتی با محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید، وجود داشته باشد. تناسب میان رنگ بندی های هر صفحه در کاتالوگ و بروشور، انگیزه تماشاچی را برای مطالعه ی ادامه مطلب دوچندان می نماید. فونت ها در متن نوشتاری طراحی کاتالوگ و بروشور با سایز های بزرگ و متوسط می توانند توجه خواننده را به عناوین جلب نمایند. طراحان این مجموعه با کادری مجرب با خلق ایده های نو، معرفی محصول یا خدمات شما را با کیفیتی در خور برند تجاری تان، ارائه می دهد.

 انواع کاتالوگ

کاتالوگ ها را می توان از جنبه های مختلفی دسته بندی کرد و یک دسته بندی واحد برای آن وجود ندارد. به همین خاطر در ادامه مایلیم انواع کاتالوگ ها را از جنبه های دسته بندی کرده و سپس به نکات مهم طراحی کاتالوگ بپردازیم. جنبه های مختلف دسته بندی کاتالوگ ها عبارتند از:

 • کاربری کاتالوگ
 • ابعاد کاتالوگ
 • کاغذ چاپ کاتالوگ
 • صحافی کاتالوگ

که در ادامه به  توضیح و معرفی هر یک از اینها خواهیم پرداخت.

1-کاربری کاتالوگ:

کاتالوگ ها از لحاظ کاربری به دو دسته تبلیغاتی و صنعتی تقسیم می شوند. کاتالوگ های تبلیغاتی کاتالوگ هایی هستند که برای معرفی محصولات و خدمات طراحی می شوند و در جشنواره ها و همایش ها و نمایشگاه ها و همینطور جهت پرزنت حضوری کالاها مورد استفاده قرار می گیرند. در طراحی کاتالوگ تبلیغاتی ، طراحی گرافیک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و افکت ها و نور ها رنگ ها به شکل اغراق آمیزی بر زیبایی کالا می افزایند.

کاتالوگ صنعتی اما کاتالوگی است که جهت معرفی کارخانه ها و شرکت های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع مخاطبان کاتالوگ های صنعتی، مدیران دیگر کارخانجات در چرخه تولید هستند و هدف چاپ کاتالوگ، فروش تجهیزات صنعتی به سایر صنعت گران است. همچنین این کاتالوگ ها برای جذب سرمایه گذار نیز مورد استفاده قرار می گیرند و در آن علاوه بر تاریخچه و ارائه گواهینامه ها، به توانمندی ها، سیاستگذاری ها و پروژه های صنعتی موجود در روزمه نیز اشاره خواهد شد. در طراحی کاتالوگ صنعتی بر خلاف کاتالوگ های تبلیغاتی، نباید از افکت ها و اغراق های تبلیغاتی استفاده کرد و فونت و رنگ این کاتالوگ باید متناسب با سیاق و هدف آن طراحی شود.

2-ابعاد کاتالوگ:

برای طراحی کاتالوگ معمولا ابعاد استاندارد از پیش تعیین شده ای در نظر گرفته می شود. ابعاد چاپ کاتالوگ بر اساس تجربه طراحان، تجربه کاربران و سایزهای جهانی کاغذها تعیین شده و اغلب اوقات نیز از همین قاعده پیروی می کند. این ابعاد محدود به سایزهای A4 و A5 و مربع هایی با نسبت طول و عرض های همین ابعاد است که به صورت افقی یا عمودی مورد استفاده قرار می گیرد و هر سه نوع افقی و عمودی و مربعی آن بسیار رایج است. البته کاتالوگ هایی در ابعاد دلبخواه دیگر نیز چاپ می شود که به دلیل پرتی زیاد کاغذ و هزینه اضافی آن، کمتر مورد اقبال قرار می گیرد.

ابعاد مختلف کاتالوگ ها

 3-کاغذ چاپ کاتالوگ: برای چاپ کاتالوگ می توان از کاغذهای مختلفی استفاده کرد که صد البته انتخاب آن تاثیر بسزایی در کیفیت نهایی خواهد داشت. به طور معمول برای چاپ کاتالوگ از کاغذهای گلاسه با گرماژهای مختلف استفاده می شود. گرماژ در واقع به وزن کاغذ در ابعاد 1 متر مربع گفته می شود. هرچه گرماژ کاغذ مورد استفاده بیشتر باشد، کاتالوگ شما سنگین تر و زیباتر و رسمی تر خواهد بود. در واقع جنس کاتالوگ شما یکی از مهم ترین معیارهای مهم برای قضاوت کسب و کار شما است که البته این موضوع نیز ارتباط زیادی با نوع کسب و کار شما دارد. برای اصنافی مانند مزون ها و آرایشگاه ها معمولا از سنگین ترین انواع کاغذ استفاده می کنند و برای برخی کاتالوگ های صنعتی، از کاغذهایی به نسبت سبک تر. هرچند که این مثال ها نسبی هستند اما به دلیل دوامی که برای کاتالوگ در هر کسب و کاری نیاز است، می توان چنین برآوردهایی را به عمل آورد. به طور کلی می توان گفت فارغ از سلیقه و هزینه شخصی، اغلب کاتالوگ ها از جلدهایی با کاغذ گلاسه250 تا 300 گرم و برای کاغذهای درون از جنس کاغذ گلاسه 135 تا 200 گرمی ساخته می شوند. در ضمن استفاده از سلفون به عنوان روکش کاغذها برای دوام بیشتر و افزودن به زیبایی آن توصیه می شود.

4-نوع صفاحی کاتالوگ: یکی دیگر از جنبه های دسته بندی کاتالوگ ها شیوه صحافی آن ها است. در این دسته بندی، طراحی کاتالوگ می تواند بر اساس 4 شکل مختلف صحافی انجام شود:

 • مفتول تخت (منگنه ساده):

این شیوه صحافی، یکی از شیوه های ساده و با دوام در چاپ کاتالوگ است. این شیوه برای کاتالوگ هایی با تعداد صفحات کم و متوسط (قطر کمتر) و کاغذهایی نه چندان سنگین مفید بوده و به قدری متداول است که اغلب مجله های هفتگی و ماهنامه ها نیز از این شیوه برای چاپ خود استفاده می کنند. یکی از مزایای مفتول تخت، قیمت کمتر و دوام بالای آن است.

 • مفتول لوپ:

این شیوه صحافی نیز مناسب برای کاتالوگ هایی با تعداد صفحات کم و برگه های سبک است. ویژگی های بارز استفاده از مفتول لوپ در طراحی کاتالوگ، انعطاف بیشتر در هنگام ورق خوردن است. به علاوه این که وجود دایره در قسمت بیرونی کاتالوگ امکان آویزان کردن آن در محیط کار را نیز فراهم می کند. شیوه منگنه لوپ به طور نسبی از دوام کمتری برخوردار است اما همچنان برای کسانی که به طور مداوم کاتالوگ محصولات خود را به روز رسانی می کنند، بهترین گزینه است.

 • فنری:

فنر کردن کاتالوگ، بیشتر در طراحی کاتالوگ های تبلیغاتی مورد استفاده قرار میگیرند که قرار است برای بازاریابی مویرگی مورد استفاده قرار بگیرند. مهم ترین ویژگی این شیوه صحافی آن است که کاغذهای سنگین و حتی برگه های سلفون کشی شده و پرس تلق شده نیز می توانند در درون آن بدون پارگی و خرابی قرار بگیرند. از دیگر ویژگی های کاتالوگ فنری دوام بالا و انعطاف زیاد کاغذها در آن است.

 • چسب گرم:

یکی از با کیفیت ترین شیوه های چاپ کاتالوگ، صحافی آن به صورت چسب گرم است. این شیوه که بیشتر در کاتالوگ های حرفه ای دیده می شود، مناسب برای هر وزن کاغذ و هر تعداد صفحه است و می تواند به خوبی ضخامت زیاد کاغذها و جلد کاتالوگ را دوام بیاورد. هر چند انعطاف برگه ها در هنگام ورق زدن تا حدودی کمتر می شود اما با این حال، اغلب سخت پسندان و کسانی که کلاس کاری برای شان از اهمیت بالایی برخوردار است، هنگام طراحی کاتالوگ، به دلیل زیبایی بیشتر، این شیوه را بر می گزینند.

طراحی کاتالوگ مبلمان

کاتالوگ مبلمان اداری و خانگی، ابزاری ایده‌ال برای هر شرکتی برای معرفی و نمایش محصولات متنوعش است. حتی نمایش تعداد محدودی مبلمان به فضایی بسیار بزرگ نیاز دارد. با طراحی کاتالوگ مبلمان شما می‌توانید تعداد زیادی از طراحی‌های خود را به مخاطب نشان دهید. می‌توانید رنگ‌بندی‌های مختلف هر محصول را در کاتالوگ گنجانده و با ارائه عکس‌هایی از نزدیک، ایده‌ای خوب از جنس و مواد به کار رفته در مبلمان و همچنین جزئیات طراحی آن را به مشتری نشان دهید. کاتالوگ مبلمان همچنین ابزاری عالی است تا شما بتوانید محصولات جدید خود را به صورت مستمر به مخاطبان‌تان معرفی کنید. همانطور که می‌دانید رقابت در این صنعت بسیار بالا است و مخاطب انتظار دارد تا بهترین‌ها را از شما ببیند؛ طراحی کاتالوگ مبلمان به صورت حرفه‌ای، با کیفیت بودن محصولات‌تان را هم به مخاطب القا می‌کند.

همانطور که اشاره شد، عکس‌ها مهم‌ترین بخش طراحی کاتالوگ مبلمان هستند. تصاویر گرفته شده از مبلمان باید بیشترین کیفیت ممکن را داشته باشند و با نورپردازی خوب تمام جزئیات‌شان نشان داده شوند. کیفیت چاپ هم بخشی مهم از فرایند ایجاد یک کاتالوگ خوب و با تاثیرگذاری بالا است. عکس‌ها باید رنگ‌ها را به بهترین و دقیق‌ترین شکل نشان دهند تا مخاطب در زمان مواجهه با محصول واقعی تفاوت رنگی را حس نکند. انتخاب کاغذ هم اهمیت بالایی دارد؛ کاتالوگ مبلمان عموما تعداد صفحه‌های زیادی دارد، در نتیجه توجه فراوان به کیفیت کاغذ و صفحه‌بندی لازم است، تا کاتالوگ تا مدت زمانی طولانی در نزد مخاطب، به بهترین شکل معرفی‌کننده محصولات‌تان باشد.

 

 

طراحی گرافیکی کاتالوگ

شاید یکی از مهم ترین ارکان درباره موفقیت کاتالوگ ها، طراحی گرافیکی آن ها است. جلوه بصری و زیبایی ظاهری، یکی از مهم ترین دلایل قدرت نفوذ در مشتریان است. وظیفه کاتالوگ ها این است که با ایجاد جلوه های بصری بسیار چشک نواز، اعتماد و توجه مخاطب را جلب کرده و به تصمیم گیری او در تبدیل شدن به یک مشتری کمک کند. بنابراین شاید مهم ترین موضوع درباره چاپ کاتالوگ، رعایت اصول گرافیکی در هنگام طراحی کاتالوگ است. برخی از اصول مهم هنگام طراحی کاتالوگ عبارتند از:

 • رنگ کاتالوگ: پیش از هر چیز، انتخاب رنگ زمینه و فونت و سایر اجزای کاتالوگ از اهمیت برخوردار است. چرا که رنگ کاتالوگ باید متناسب با اهداف سازمان و پیامی که قرار است به وسیله این کاتالوگ منتقل شود، انتخاب شود. به عنوان مثال برای کاتالوگ مواد غذایی بهتر است از رنگ های گرم و اشتها آور و برای کاتالوگ تجهیزات پزشکی از رنگ های سرد و آرام مانند آبی و سبز استفاده کنید. علاوه بر این، برای سازمان هایی که دارای رنگ از پیش تعیین شده در سیاست گذاری های جلوه بصری خود هستند، لازم است که حتما از آن رنگ ها به صورت هوشمندانه و با بهترین ترکیب استفاده شود.
 • فونت کاتالوگ: فونت کاتالوگ نیز یکی از مسائل مهمی است که انتخاب آن تاثیر بسزایی در کیفیت کار دارد. خوانا بودن نوشته ها، تناسب در ابعاد نوشته ها، وجود سنخیت در استایل فونت و استایل بیزنس مربوطه و... مواردی هستند که هنگام طراحی کاتالوگ باید به آن ها توجه داشت.
 • عکس محصولات: یکی از مهم ترین بخش های طراحی کاتالوگ، در اختیار داشتن عکسهایی مناسب و با کیفیت از محصولات است. نور و زمینه و ادیت عکس ها باید با توجه به رنگ زمینه و شیوه طراحی کاتالوگ همخوانی داشته باشد؛ در غیر این صورت تصویر محصول در درون کاتالوگ مانند تافته ای جدا بافته خواهد بود. همچنین سعی کنید تا حد امکان از عکس های گروهی محصولات استفاده نکنید و محصولات را به صورت تک تک معرفی نمایید. یا نهایتا دو تا پنج محصول هم خانواده را در یک صفحه بگذارید.

رنگ زمینه، رنگ فونت ها و تصاویر کاتالوگ باید در هماهنگی کامل بایکدیگر باشند.

 

 • چاپ کاتالوگ: یکی دیگر از نکات بسیار مهم در چاپ کاتالوگ ها، توجه به تفاوت رنگ ها در مانیتور و چاپ نهایی است. یک طراح حرفه ای باید به این تفاوت ها وافق بوده و کد رنگ ها را در فایل نهایی به صورت درست به چاپخانه ارائه دهد. وگرنه نه خود طراح و نه صاحب کار از نتیجه نهایی راضی نخواهند بود. برای جلوگیری از این نارضایتی توصیه می کنیم همیشه پیش از چاپ انبوه کاتالوگ، نمونه چاپ شده آن را از طراح خواسته و رنگ های چاپ شده در نمونه را به دقت بررسی نمایید.

توضیحات تکمیلی محتوای متنی کاتالوگ

مرحله ای که پیش از سفارش طراحی گرافیکی کاتالوگ باید انجام شود، تولید محتوای متنی کاتالوگ است. همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، یک محتوا شامل معرفی نامه و تاریخچه و اهداف و گواهینامه و افتخارات شرکت است و جز این، توضیحاتی هم درباره محصولات شما ارائه خواهد داد.

برای داشتن یک کاتالوگ حرفه ای در تهیه نکات محصولات، به کوتاه بودن جملات، روان بودن جمله بندی، ساده بودن کلمات استفاده شده و کوتاه بودن توضیحات توجه کنید. بخاطر داشته باشید که توضیح بیش از بازه 50 تا 150 کلمه ای درباره هر محصول، توصیه نمی شود و از آنجایی که مخاطبان وقت زیادی برای مطالعه متن ها نمی گذارند، باید سعی کنید از کوتاه ترین و تاثیرگذارترین جمله ها برای معرفی محصول و ویژگی های آن استفاده کنید.

محتوای موجود در کاتالوگ باید پیش از طراحی آن نوشته و برنامه ریزی شود.

جمع بندی:

به طور کلی برای طراحی کاتالوگ باید از متخصصین این کار کمک گرفت. تیمی که بتواند همه نکات بالا را رعایت کرده و بهترین کار را به شما ارائه دهد.چاپ کاتالوگ باید به دیده یک سرمایه گذاری برروی تبلیغات و فروش نگاه کرد. اگر در هنگام طراحی و چاپ کاتالوگ همه جوانب حرفه ای کار را رعایت کنید، این ابزار می تواند به عنوان بهترین ابزار فروش شما به شما کمک کند.

تفاوت بروشور و کاتالوگ

تفاوت بروشور و کاتالوگ در نگاه اول در ساختار آنان می باشد. شکل بروشور در کل یک صفحه می باشد که به صورت آکاردئونی تا شده است و معمولا بروشور هفت لتی به آن گفته می شود. البته اگر مطالب شما کم باشد می توان آن را به صورت بروشور سه لتی ارائه داد. جنس کاغذ کاتالوگ معمولا گلاسه است و خدمات پس از چاپ از روکش سلفون، یووی و غیره در آن قابل انجام است. بروشور معمولا برای خدمات و مواردی که نیاز به تصویر ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که تصاویر موجود در کاتالوگ چنانچه از عکاسی صنعتی بهره گرفته شده باشد، کیفیت بالایی خواهد داشت که این کیفیت در بروشور به دلیل جنس کاغذ مربوطه حاصل نخواهد شد.
از سوی دیگر هزینه طراحی بروشور و چاپ آن کمتر از هزینه کاتالوگ و چاپ آن می باشد. چنانچه محصولات یا خدمات شما در چندین گروه و انواع مختلفی باشد بهتر است از کاتالوگ استفاده کنید و موارد توضیحاتی خود را به همراه تصویر مربوطه آن به نمایش بگذارید. از دیگر تفاوت کاتالوگ و بروشور می توان به سایز و ابعاد آن اشاره کرد. معمولا سایز بروشور کوچکتر از کاتالوگ می باشد. بروشور در سایزهای ۱۱*۱۷ ، ۸٫۵*۱۴ ، ۸٫۵*۱۱ ، ۵٫۵*۸٫۵ ، ۳٫۵*۸٫۵ و مواردی از این دست قابل ارائه می باشد و معمولا به صورت تاشده و یا منگنه دار است. سایزهای مورد استفاده برای کاتالوگ معمولا A4، A5 و سایز هایی از این دست می باشد. از دیگر تفاوت های کاتالوگ و بروشور می توان به گرماژ مورد استفاده در کاغذ آنها اشاره کرد. برای چاپ کاتالوگ از گرماژ بالایی برای کاغذ استفاده می گردد و به همین خاطر قطورتر و ضخیم تر می باشد ولی برای بروشور از گرماژ پایین تری از کاغذ مورد استفاده می گردد و به همین علت است که نازک تر می باشد.

شرکت تبلیغاتی طراحی کاتالوگ

شرکت تبلیغاتی طراحی کاتالوگ بسیاری در بازار موجود می باشد که البته مجموعه ای که بتوان در آن کار صفر تا صد طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ و عکاسی صنعتی مرتبط را انجام داد، کمیاب است. کانون تبلیغاتی مدرن طرح با گرافیست هایی خلاق در حیطه طراحی و تیمی مجرب در زمینه عکاسی و کادری متخصص در حیطه چاپ به عنوان برجسته ترین شرکت تبلیغاتی طراحی کاتالوگ شناخته شده است. یکی از خدماتی که این مجموعه ارائه می کند طراحی کاتالوگ رایگان برای سازمان های خیریه می باشد. این مجموعه طراحی کاتالوگ ارزان قیمت را در دوره هایی که فروش ویژه و تخفیف های استثنایی ارائه می شود، تقدیم می نماید.

قطع کاتالوگ در انواع مختلفی مانند رقعی، وزیری، جیبی، بغدادی، رحلی، بازو بندی، بیاضی، سلطانی ، خشتی ، جانماز، نیم ربعی، حمایلی وجود دارد که در سایزهای متفاوتی مانند ۲۰*۱۳ ، ۲۶*۲۰ ، ۱۱*۱۶٫۵ ، ۱۲*۶ ، ۱۵*۲۱ ، ۲۵*۳۵ ، ۲۰*۳۰ ، ۳۴*۲۲ ، ۱۵*۲۱ ،  ۱۷*۹ ، ۱۸*۱۰ و مواردی از این دست ارائه می شود. قطع کاتالوگ چنانچه وزیری باشد از ابعاد ۲۰*۱۳ تا ۲۶*۲۰ متغیر می باشد. توضیحات : مدرن طرح افتخار طراحی یا چاپ یا عکاسی صنعتی یا طرح ها و عکس ها در شرف پیشنهاد به برندهای درج شده را در لوح ذرین خویش دارد.برخی از تصاویر درج شده در این صفحه به عنوان نمونه و پیشنهاد، طراحی حرفه ای و عکاسی شده است و لزوما با صاحب برند انعقاد قرار داد نشده است.

 قطع خشتی نیز از قدیمی ترین قطع های مورد استفاده می باشد که عرض و طول آن با یکدیگر برابر خواهد بود، که معمولا برای کتاب های کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. قطع جیبی که به آن قطع بغلی نیز می گویند ، ابعاد تقریبی آن ۵*۷ می باشد. قطع بیاض یا بیاضی که از جهت طول آن باز و بسته شده، شیرازه هایی در سمت عرض آن قرار می گیرد که در میان نسخه نویسان و کتاب سازان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مجموعه مدرن طرح با استعداد هایی درخشان در زمینه طراحی گرافیکی، موثرترین شیوه ی تبلیغاتی را به کار می گیرد تا برند تجاری شما نزد اکثریت مردم محبوب گردد و مورد توجه شایانی قرار گیرد که این امر بی شک موجب افزایش فروش شما خواهد شد.