چگونه مقیاس F-stop را در عکاسی به راحتی درک کنیم

f-stop در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]یکی از اصطلاحات اساسی که باید در عکاسی از آن آگاه باشید ، “F-stop” است که “F-number” نیز نامیده می شود.

درک نحوه کار برای دستیابی به نوردهی صحیح برای تصاویر زیبا کلیدی است.

نگران نباشید مقاله ما تمام دانش فنی F-stop را به شما ارائه می دهد. فقط باید آن را عملی کنید.

 

F-Stop در یک دوربین چیست؟

قبل از اینکه به آن بپردازیم ، درک چگونگی دیافراگم ضروری است. برای کوتاه نگه داشتن آن ، تیغه های دیافراگم که به دیافراگم در لنز شما نیز معروف است درست مانند مردمک چشم انسان عمل می کنند. در نور کم ، مردمک چشم بزرگتر است و تا آنجا که ممکن است نور را وارد می کند. دیافراگم دوربین شما نیز همین است.

اما چرا اینقدر مهم است؟ زیرا مقیاس F-stop همان چیزی است که به شما کمک می کند تا اندازه دیافراگم را اندازه گیری و درک کنید.

در دوربین خود ، “f /” یا “f” را می بینید که به دنبال آن یک عدد نشان دهنده عرض دیافراگم است. هرچه عدد کمتر باشد ، دیافراگم بازتر می شود. می توانید این تنظیمات را در اولویت دیافراگم و حالت دستی در دوربین خود تنظیم کنید.

این ممکن است گیج کننده به نظر برسد: چرا یک عدد کم برای حداکثر دیافراگم؟ پاسخ ساده است ، اما ابتدا باید مقیاس f-stop را به شرح زیر بدانید:

f / 1.4 ، f / 2 ، f / 2.8 ، f / 4 ، f / 5.6 ، f / 8 ، f / 11 ، f / 16 ، f / 22.
در این مرحله ، امور کمی پیچیده و تا حدودی ریاضی می شوند.

 

مارمولک روی تابلوی ایستاده استراحت می کند.

 

 

F در F-Stop به چه معنی است؟

‘f’ مخفف فاصله کانونی است. عدد زیر آن کسری از فاصله کانونی است. بنابراین برای محاسبه اندازه دیافراگم خود در یک f-stop خاص باید فاصله کانونی را بر کسر تقسیم کنید. به عنوان مثال ، اگر با لنز 200 میلی متری در f / 4 عکس می گیرید ، قطر دیافراگم 50 میلی متر است.

در اینجا چند نمونه تنظیمات f-stop آورده شده است:

عدسی 50 میلیمتری با دیافراگم f / 2 = عدسی با عرض 25 میلی متر (50 میلی متر در 2).
یک لنز 50 میلی متری ، با دیافراگم f / 8 = لنز با عرض 6.25 میلی متر (50 میلی متر / 8).
این مقیاس دیافراگم به نظر می رسد (نه مقیاس بندی):

 

همچنین بخوانید : نحوه استفاده از دیافراگم دوربین برای حداکثر تاثیر

 

 F-stop در عکاسی
F-stop در عکاسی

 

 

F-stop چگونه بر تصویر شما تأثیر می گذارد
مهمترین نکته ای که باید در مورد این اعداد f-stop بدانید این است که  از هر عدد به عدد بعدی ، دیافراگم به نصف اندازه آن کاهش می یابد.

اگر از f / 2 به f / 2.8 تغییر می کنید ، قرار گرفتن در معرض را به نصف کاهش می دهید. با این کار ، ناحیه باز دیافراگم را در لنز به نصف کاهش می دهید. با این کار ، شما اجازه می دهید 50٪ نور کمتری از طریق لنز (1 f-stop) داشته باشید. این به این دلیل است که اعداد f-stop از معادله ای استفاده می شود که برای اندازه گیری دیافراگم از فاصله کانونی لنز استفاده شده است.

بگذارید بگوییم شما هنگام غروب خورشید از پرتره های شخصی در ساحل عکس می گیرید. با غروب آفتاب ، نور کمتری خواهید داشت که به نوعی می توانید آن را جبران کنید. یکی از راه حل های ممکن این است که دیافراگم خود را باز کنید ، نور بیشتری را از طریق لنز به سنسور دوربین وارد کنید. پرش به بالا از یک f-stop باعث روشن شدن تصویر شما می شود اما همچنین باعث تغییر در عمق میدان می شود.

اگر با دیافراگم وسیع تری مانند f / 2.8 عکاسی می کنید ، متوجه می شوید که ناحیه فوکوس بسیار کوچکتر از استفاده از f-stop بزرگتر است ، به عنوان مثال f / 5.6 یا f / 8. بنابراین ، این را بگوییم: هرچه دیافراگم بیشتر باشد ، عمق میدان کم است.

با تنظیم f-stop ها برای عمق میدان دیگر می توانید بسیار خلاق باشید ، اما همچنین باید از نحوه انجام صحیح آن آگاه باشید.

دیافراگم گسترده می تواند به راحتی تصویر شما را در مناطق نامطلوب تار کند. به خصوص در پرتره هایی که اگر از f-stop بسیار کوچکی مانند f / 1.8 استفاده می کنید ، ممکن است بینی سوژه شما از فوکوس خارج شود در حالی که چشم های آنها هنوز شارپ است. بنابراین ، در این حالت ، منطقه فوکوس می تواند کمتر از 10 میلی متر باشد ، که عمق میدان بسیار کم است.

 

 F-stop در عکاسی
F-stop در عکاسی

 

 

دیافراگم های باریک (f / 8 ، f / 11 ، f / 16 ، f / 22) بیشتر برای عکاسی از مناظر استفاده می شوند زیرا باعث ایجاد فوکوس بیشتری می شوند و بیشتر محیط را واضح نگه می دارند. با این حال ، همانطور که قبلا توضیح داده شد ، این f-stop ها به اندازه عرض های زیاد نور اجازه ورود نمی دهند ، بنابراین عکس شما می تواند در معرض نور قرار گیرد.

تمام لنزها محدودیتی در میزان باز بودن دیافراگم آنها دارند ، اینها معمولاً f-stop های زیر هستند: f / 1.4، f / 1.8، f / 2.8، f / 3.5 f / 4 f / 5.6.

در برخی موارد ، فاصله کانونی لنز شما می تواند بر کوچکترین f-stop که می توانید استفاده کنید تأثیر بگذارد. برخی از لنزهای بزرگنمایی با دیافراگم متغیر ارائه نمی شوند و کمترین f-stop شما می توانید به فاصله کانونی که از لنز خود استفاده می کنید بستگی دارد. در اینجا یک مثال آورده شده است:

یک لنز دیافراگم متغیر 70-200 میلی متر می تواند کمترین دیافراگم 70 میلی متر را تولید کند. با بزرگنمایی تا 200 میلی متر ، دیافراگم شما به طور خودکار روی f / 5.6 یا چیزی شبیه به این تنظیم می شود. این لنزها معمولاً از لنزهای بزرگنمایی دیافراگم ثابت یا پرایم ارزان ترند. عدسی اصلی زمانی است که فاصله کانونی قابل تنظیم نباشد. بسیاری از عکاسان حرفه ای تمایل به استفاده از لنزهای پرایم دارند زیرا معمولاً می توانند دهانه دیافراگم بسیار گسترده تری تولید کنند.

چه اتفاقی می افتد که از دیافراگم وسیع تر لنز خود استفاده کنید ، اما هنوز نور مورد نیاز شما وجود ندارد؟ تصویر شما کم نوردهی می شود و برای تصحیح آن دو گزینه دارید. یا موفق به دریافت منبع نور اضافی می شوید ، یا می توانید تنظیمات بیشتری را به غیر از دیافراگم در دوربین خود انجام دهید.

درک مثلث قرار گرفتن در معرض

قرار گرفتن در معرض از سه تنظیمات ، مثلث نوردهی را تشکیل می دهد. این تنظیمات سرعت شاتر ، ISO و دیافراگم است.

با پیشرفت مهارت های عکاسی ، بیشتر در حالت دستی شروع به عکاسی می کنید. شما کنترل بیشتری بر نحوه نمایش صحنه توسط دوربین خواهید داشت. دانستن اینکه توقف قرار گرفتن در معرض چه کاری می تواند برای سرعت شاتر ، ISO و دیافراگم داشته باشد ، بر نحوه تغییر هر یک تأثیر می گذارد.

مطالب مرتبط : چگونه می توان مثلث نوردهی را به راحتی درک کرد: دیافراگم ، سرعت شاتر و ISO

 

 F-stop در عکاسی
F-stop در عکاسی

 

 

سرعت شاتر و توقف ISO

جدا از مقیاس دیافراگم f-stop ، می توانیم ISO و سرعت شاتر را نیز در توقف اندازه گیری کنیم. همین مفهوم در اینجا با کمی تفاوت کار می کند. در ISO و سرعت شاتر ، یک توقف کامل همیشه هر مقدار را دو برابر یا نصف می کند.

تفاوت دیگر آن با دیافراگم f-stop این است که ISO و سرعت شاتر هیچ تاثیری بر عمق میدان ندارد. اگرچه با تنظیم این دو تنظیم روی دوربین می توانید میزان نور تصویر خود را کنترل کنید.

ISO و سرعت شاتر به غیر از کنترل میزان نوردهی ، تأثیرات دیگری بر روی عکس شما دارند.

ISO متوقف می شود

بیایید با ساده ترین حالت شروع کنیم: ISO. توقف یک مرحله ای از ISO 100 200 است. و توقف یک مرحله ای از ISO 200 400 است.

فواصل برابر نیستند ، اما درعوض ، ISO بین توقف دو برابر می شود. درک آن به اندازه کافی آسان است ، بنابراین من آن را رها می کنم.

مراقب باشید هرچقدر ISO بزرگتر تنظیم کنید نویز تصویر شما بیشتر خواهد شد! چرا؟ زیرا کاری که بالا بردن ISO انجام می دهد این است که باعث می شود سنسور دوربین شما نسبت به نور حساسیت بیشتری داشته باشد. دوربین این کار را با افزایش بار الکتریکی انجام می دهد و نویز روی عکس محصول جانبی این تنظیم است.

اگرچه نباید از افزایش ISO خود ترسید. این می تواند به شما کمک کند تا با تنظیم سرعت شاتر و دیافراگم انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید تا به “جلوه” های مختلف عکس خود برسید. به عنوان مثال ، اگر نور آنچنانی ندارید و دیافراگم شما تا حد ممکن باز است ، افزودن برخی از ISO ها می تواند به شما کمک کند تا عکس خود را به درستی نشان دهید.

سرعت شاتر متوقف می شود

در بیشتر مواقع که از دوربین دیجیتال خود استفاده می کنید ، در کسری از ثانیه عکس می گیرید. اگر با سرعت 1 ثانیه یا بیشتر شلیک کنید ، همان اصلی که در بالا گفته شد اعمال می شود. شما زمان را از 1 ثانیه به 2 و سپس از 2 ثانیه به 4 برابر می کنید.

هنگام شلیک در کسری از ثانیه ، مانند 1/200 ، برای دو برابر شدن این عدد ، مخرج را نصف کنید (عدد پایین کسری ، در این حالت 200).

اگر تازه وارد عکاسی هستید ، نگران نباشید.

1/100 دو برابر 1/200 است ، بنابراین یک مرحله ای است و قرار گرفتن در معرض دو برابر می شود. 1/50 طول دو برابر 1/100 و غیره است.

 

 F-stop در عکاسی
F-stop در عکاسی

 

بگذارید این را برای شما ساده تر کنم:

شما با f / 2.8 ، در 1/100 ثانیه ، با ISO 200 ، در حال عکسبرداری هستید ، اما می خواهید یک عمق میدان بسیار کم داشته باشید. شما می دانید که گسترش دهانه دیافراگم تا f / 2.0 عمق میدان کمتری ایجاد می کند.

عالی! اما همچنین میزان نوری که وارد لنز دوربین شما می شود سه برابر خواهد شد. شما با دیافراگم خود دو f-stop بالا رفته و نوردهی را روشن تر کرده اید.

شما باید با تغییر در سرعت شاتر یا ISO مقابله کنید. برای این کار می توانید ISO را به 100 کاهش داده یا سرعت شاتر را از 1/100 به 1/200 ثانیه دو برابر کنید.

بنابراین ، می دانید که این کاملاً مهم است.

 

 F-stop در عکاسی
F-stop در عکاسی

 

 

نتیجه
به طور خلاصه ، افزایش قرار گرفتن در معرض با یک توقف باعث دو برابر شدن قرار گرفتن در معرض و کاهش قرار گرفتن در معرض با یک توقف آن را به نصف کاهش می دهد.

اما صبر کنید ، موارد بیشتری وجود دارد!

با دیافراگم ، سرعت شاتر و ISO ، فواصل بیشتری نسبت به دو برابر شدن و نصف شدن نوردهی وجود دارد. به عنوان مثال ، بین f / 1.4 و f / 2 ، f-stop دیگری را پیدا می کنید ، f / 1.8. این سومین توقف است که به شما امکان کنترل بیشتر در معرض قرار گرفتن شما را می دهد.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد و اکنون می فهمید که مقیاس f-stop بهتر از هر زمان دیگری کار می کند. اکنون وقت آن است که به استودیو بروید و همه چیزهایی را که یاد گرفتید عملی کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *