فایل raw چیست ؟ نحوه باز کردن و استفاده از آنها

فایل raw چیست
[vc_row][vc_column][vc_column_text]همانطور که شروع به جدی گرفتن در مورد عکاسی می کنید ، ممکن است از خود بپرسید که در چه فرمت فایلی عکاسی کنید. معمولاً شما بین Raw و JPEG تصمیم می گیرید. هر کدام موافقان و مخالفان خود را دارند. ما به شما کمک می کنیم تا تصمیم بگیرید که آیا یک فایل Raw مناسب شما است و چه زمانی ممکن است بخواهید Raw عکس بگیرید یا خیر.

فایل Raw چیست؟

فایل های Raw حاوی کاملترین داده های تصویری فشرده نشده هستند ، اما به شکلی هستند که مستقیماً قابل استفاده نیستند و باید پردازش شوند. هنگامی که یک دوربین دیجیتال یک تصویر را ضبط می کند ، سنسور موزاییکی از اطلاعات دیجیتالی را شامل مقادیر هر پیکسل سنسور جداگانه ضبط می کند. با این حال ، این داده ها قبل از نهایی شدن به عنوان یک تصویر واقعی ، باید پردازش شوند.

چه نوع پردازشی باید برای آن داده اتفاق بیفتد؟ به تمام تنظیماتی که می توانید در دوربین خود تنظیم کنید ، تعادل رنگ سفید ، وضوح ، کنتراست ، کنترل های تنظیم اشباع و تنظیمات ISO همه بخشی از این پردازش هستند. هیچ یک از این تنظیمات کاری برای تغییر نحوه برخورد فیزیکی نور با سنسور نمی کند. در عوض ، آنها نحوه تفسیر یا دستکاری سنسور داده های ثبت شده را تغییر می دهند.

وقتی قرار است دوربین شما در قالب Raw خود ضبط کند ، داده اصلی و پردازش نشده را ذخیره می کند. همچنین یک نسخه از تنظیمات انجام شده توسط دوربین شما ذخیره می شود (به طوری که کامپیوتر شما می تواند یک نقطه شروع برای کار داشته باشد) ، تمام فراداده ، یک تصویر کوچک و اغلب یک نسخه JPEG اضافی از فایل شما است ، بنابراین می توانید آن را بر روی دوربین خود مشاهده کنید.

برای مقایسه ، وقتی تصاویر خود را به صورت JPEG ذخیره می کنید ، دوربین همه تنظیمات را اعمال می کند و تصویر نهایی را ذخیره می کند ، اما داده های اصلی و پردازش نشده را نگه نمی دارد.

در حالی که برخی از فرمت های raw وجود دارد که جهانی تر از سایرین هستند ، اکثر تولید کنندگان دوربین از قالب تصویر raw اختصاصی خود استفاده می کنند. یک پرونده Adobe .dng نزدیکترین فایل به قالب جهانی فایل raw است که پیدا خواهید کرد. وقتی می شنوید که از فایل های raw به عنوان “نگاتیو دیجیتال” یاد می شود ، این اشاره به این قالب دارد که Adobe در سال 2003 ایجاد کرده و در دسترس عموم قرار داده است تا مشکل صنعت فاقد استاندارد باز واقعی را برطرف کند. Adobe همچنین یک مبدل .dng و شفافیت رایگان در مورد مشخصات آن بصورت آنلاین فراهم می کند. در اینجا خلاصه ای از جمله .dng ، برخی از قالب های فایل raw وجود دارد که در دوربین ها پیدا خواهید کرد:

Adobe: .dng
کانن: .crw ، .cr2 ، .cr3
فوجی: .raf
نیکون: .nef ، .nrw
Olympus: .orf
پاناسونیک: .raw ، .rw2
سونی: .arw ، .srf ، .sr2

JPEG چیست؟

علاوه بر فرمت های raw ، دوربین ها این گزینه را نیز برای ذخیره تصاویر شما به صورت JPEG ارائه می دهند. فرمت فایل .jpg در سال 1992 معرفی شد و یکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین فرمت های تصویر دیجیتال است. JPEG ها علاوه بر سازگاری گسترده ، با حفظ کیفیت تصویر ، فشرده سازی 10: 1 را نیز ارائه می دهند.

در حالی که انواع خاصی از فایل های تصویری وجود دارد که در قالب های دیگر بهتر هستند (به عنوان مثال ، فایل های آرم با کنتراست بالا ، لبه های تیز به عنوان .pngs بهتر است) ، تصاویر با دامنه رنگ گسترده و شیب مناسب برای قالب JPEG مناسب هستند.

بیشترین فرمت فایل مورد استفاده برای دوربین های دیجیتال JPEG + exif است که نه تنها تصویر بلکه بسته های داده exif شما مانند مدل های دوربین و لنز را نیز ذخیره می کند (برای اصلاحات خودکار در نرم افزار ویرایش مفید است) ، تنظیمات نوردهی ، مهر زمان تصاویر ، اطلاعات مربوط به حق چاپ (اگر آن را در دوربین تنظیم کرده اید) و موارد دیگر.

در این رابطه بخوانید: عکاسی صنعتی چیست؟

raw در مقابل JPEG

بیایید به برخی از خصوصیات اصلی فایل های raw و JPEG و مقایسه آنها بپردازیم.

 

RAW JPEG
اندازه فایل بزرگتر کوچکتر است
فشرده سازی تصویر از دست نمی دهد از دست میدهد
سازگاری  بیشتر برای عکاسان و دوربین ها استفاده میشود تقریبا جهانی است
 پردازش باید بعد از عکسبرداری با برنامه های اختصاصی انجام شود با توجه به تنظیمات دوربین در دوربین انجام می شود
پتانسیل ویرایش بسیار انعطاف پذیر ، می تواند بسیاری از جنبه ها را در هنگام ویرایش / پردازش تغییر دهد تا حدودی محدود ، ویرایش ها به جای داده های تصویر اصلی ، روی فایل قبلاً پردازش شده انجام شده اند
عمق رنگ 12 یا 14 بیتی 8 بیتی
سرعت آهسته تر (اندازه فایل های بزرگتر = سرعت خواندن / نوشتن آهسته تر و کاهش سرعت و اندازه بافر هنگام عکسبرداری) سرعت خواندن و نوشتن سریعتر و بافرهای طولانی تر

 

مزایای عکسبرداری در فرمت RAW

وقتی نوبت به انتخاب نوع فرمت فایل می رسد ، مزایای بسیار قدرتمندی برای عکسبرداری در قالب تصویر raw شما وجود دارد.

اولین مورد این است که بسیاری از تنظیماتی که روی تصویر شما تأثیر می گذارند از قسمت تصویر واقعی فایل جدا هستند. این بدان معنی است که شما در حین ویرایش ، آن تنظیمات را تغییر می دهید. اگر مثلاً بفهمید که تراز سفیدی شما کاملاً از بین رفته است ، به راحتی می توانید آن را به جایی که باید باشد تغییر دهید. اگر در JPEG عکس می گیرید ، توانایی شما برای جبران چنین اشتباهاتی بسیار محدودتر خواهد بود.

 

شما میتوانید در صورت اشتباه یک فایل Raw را به راحتی نسبت به JPEG بازیابی کنید. با واردکننده Adobe’s Camera Raw در فتوشاپ ویرایش شده است.

 

در حالی که بخش قبلی به معنای جدا بودن ISO است ، اما در واقع این امر بستگی دارد. برخی از دوربین ها از نظر ISO ثابت هستند ، به این معنی که تغییر ISO شما هنگام ویرایش با تغییر در دوربین یکسان است. دوربین های دیگر ISO ثابت نیستند ، بنابراین توانایی شما برای تنظیم نوردهی تا حدودی کاهش می یابد.

صرف نظر از میزان عدم تغییر ISO در دوربین شما ، فرمت های فایل raw محدوده دینامیکی به مراتب بیشتری را نسبت به ذخیره شدن در یک فایل JPEG ضبط می کنند. این امکان را برای شما فراهم می کند تا جزئیات را از سایه بیرون بیاورید و یا بخشهایی را که بیش از حد در معرض نور قرار دارند ، بیش از حد امکان JPEG پایین بیاورید. این امر به ویژه هنگامی که در شرایط نوری چالش برانگیز عکس می گیرید بسیار ارزشمند است. علاوه بر این ، پرونده های raw می توانند رنگ های بیشتری نسبت به JPEG ضبط کنند.

وقتی همه اطلاعات نگهداری شده توسط یک فایل raw را با هم جمع کنید ، نتیجه انعطاف پذیری و آزادی بیشتر زمانی است که زمان ویرایش تصویر شما فرا رسیده است. سطح روشنایی ، تعادل رنگ ، وضوح ، سطح نویز و موارد دیگر را می توان مستقیماً از داده های اصلی و ویرایش نشده تنظیم کرد. کار با JPEG نیاز به ویرایش داده هایی دارد که قبلاً در دوربین ویرایش شده و باعث محدودیت های بیشتری شده است.

معایب شات در raw

گرچه مزایای تصاویر raw بسیار زیاد است ، اما موارد منفی نیز وجود دارد که ممکن است عکاسان را از استفاده raw منصرف کند.

اولین مورد این است که عکسبرداری به صورت raw مستلزم انجام نوعی پردازش است تا قبل از اینکه تصاویر شما برای هر چیزی استفاده شود. در ابتدایی ترین سطح ، این بدان دلیل است که بسیاری از برنامه ها به راحتی قادر به خواندن یک پرونده raw نیستند. به عنوان مثال نمی توانید محتوای raw را در رسانه های اجتماعی بارگذاری کنید.

از آنجا که تصاویر raw پردازش زیادی را از تصاویر شما کم می کند ، فایل اولیه شما تا حدودی صاف و کسل کننده ظاهر می شود. وضوح ، اشباع و کنتراستی که دوربین شما ممکن است برای JPEG (یا حتی برای نسخه کوچک) اضافه کند ، وجود ندارد. این شما هستید که می توانید تصاویر خود را همانطور که می خواهید تنظیم کنید.

 

 

 

عکس اول (در انتهای سمت چپ) فقط پرونده raw است ، بدون ویرایش. همانطور که می بینید ، کمی صاف و کسل کننده به نظر می رسد. تصویر میانی این است که با برخی از ویرایش های درون دوربین  و … JPEG است.تصویر راست راست پس از ویرایش کامل توسط من در لایت روم ، پرونده raw است.

دومین عیب عکسبرداری raw این است که اندازه فایل ها بسیار بزرگتر از اندازه JPEG است. بخشی از این به دلیل مقدار اضافی داده است که تصاویر raw در آن نگهداری می شوند ، اما همچنین به دلیل روند ایجاد یک فایل JPEG شامل فشرده سازی آن فایل  تا حدی است.

 

نمونه ای از حجم یک عکس با فرمت raw

 

اندازه فایل های بزرگتر برخی از چالش های اضافی را ایجاد می کند. هنگام بارگیری آنها ، سرعت انتقال کمتر است ، به خصوص اگر مجبور باشید فایلها را با سرعت کمتری از اتصال اینترنت ارسال کنید .

نحوه باز کردن یک فایل raw

همانطور که در بالا ذکر شد ، بسیاری از برنامه ها با فرمت های فایل تصویری raw سازگار نیستند. اگر به صورت raw عکس می گیرید ، باید گردش کاری داشته باشید که به شما امکان می دهد فایل raw را به راحتی برای هر نوع کاربرد مورد نظر (انتشار بصورت آنلاین ، چاپ و غیره) به یک قالب دیگر مناسب تر باز و تبدیل کنید.

محصولات Adobe محبوب ترین هستند.

Lightroom فایلهای raw را بطور محلی باز می کند ، و یک سیستم آسان و ساده را برای بارگیری ، ویرایش (از جمله به صورت عمده) و اکسپورت تصاویر ایجاد می کند.
فتوشاپ کمی پیچیده تر است و برای تهیه فایل برای ویرایش نیاز به استفاده از Adobe Camera Raw است.
سایر نرم افزارهای ویرایش عکس نیز می توانند به راحتی از پس فایل های raw برآیند شامل Capture One ، DxO PhotoLab ، Affinity Photo ، darktable و موارد دیگر. همچنین می توانید مبدل DNG Adobe را به صورت رایگان از اینجا بارگیری کنید.

آیا باید در Raw یا JPEG شات کنید؟

این که آیا شما به صورت raw عکس می گیرید یا JPEG به روش شما در عکاسی برمی گردد.

شاید بزرگترین نکته این است که چقدر می خواهید تصاویر خود را ویرایش کنید. اگر کاملاً راضی هستید که بدون ویرایش زیادی شات کنید ، احتمالاً پایبند بودن به JPEG ها تصمیم درستی است. و واقعیت این است که بسیاری از دوربین ها دارای تنظیمات نسبتاً قوی هستند که به شما امکان می دهد تصویر نهایی را در بدن تغییر دهید. اگر مراقب آن تنظیمات باشید و به شرایط نور و تنظیمات نوردهی حساس باشید ، می توانید تصاویر عالی دریافت کنید که بعداً مجبور به ویرایش آنها نخواهید شد.

همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از دوربین ها به شما امکان می دهند همزمان از هر دو عکس بگیرید. اگر فضای لازم برای آن را دارید ، می توانید مستقیماً با JPEG های خود و بعداً وقتی که از ویرایش راحت ترید با raw خود کار کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره اینکه چرا باید مواد اولیه خود را برای استفاده های بعدی ذخیره کنید ، بررسی کنید چرا باید عکسهای قدیمی خود را دوباره ویرایش کنید. من دوست دارم JPEG ها را برای مرور در دسترس داشته باشم ، اما پس از آن همچنین برای زمان واقعی ویرایش ، raw  را نیز داشته باشم.

اگر از قبل میدانید  که ویرایش بیشتری باید انجام دهید ، روش raw درست است. میزان انعطاف پذیری در پردازش یک تصویر raw به مراتب بیشتر از کاری است که می توانید با JPEG انجام دهید و حتی در برخی موارد می توانید تصاویری را که اگر در JPEG گرفته شده خراب و غیر قابل استفاده باشند ، نجات دهید. اگر می بینید که فقط گاهی اوقات ویرایش می کنید ، برنامه هایی مانند Adobe Lightroom پردازش عکس را به صورت دسته ای بسیار آسان می کند و تنظیمات یکسان را برای همه تصاویر خود اضافه می کند. این کار بیشتر کار را می گیرد در حالی که به شما این انعطاف را می دهد تا فقط در تصاویر خاصی تمرکز کنید که احساس می کنید می توانید از آن بهره مند شوید.

بلیشتر بخوانید: طراحی کاتالوگ به چه صورت انجام می شود؟

 

مثال دیگری از روش raw (چپ ترین ) ، JPEG در دوربین (وسط) و سپس یک تصویر کاملاً ویرایش شده از Lightroom (من در نهایت با زاویه کمی متفاوت برای عکس خود کار کردم).

 

قالب های فایل raw همان چیزی است که این روزها بیشتر عکاسان به طور انحصاری از آن استفاده می کنند. با این حال ، مطمئناً دلایل معتبری برای شات نکردن raw وجود دارد. اگر تازه شروع کار کنید و هنوز با ویرایش تصاویر خود راحت نیستید ، می تواند ترسناک باشد. حتی افراد موافق نیز بعضی اوقات تصمیم های بسیار آگاهانه می گیرند تا raw شات نکنند. نکات مثبت و منفی را در نظر بگیرید و در نهایت آنچه که برای هدف نهایی شما بهترین نتیجه را خواهد داشت انجام دهید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

2 thoughts on “فایل raw چیست ؟ نحوه باز کردن و استفاده از آنها

Comments are closed.