نحوه استفاده موثر از الگو و تکرار در عکاسی

الگو و تکرار در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]یکی از راه‌هایی که می‌توانیم تصاویر را خلاق‌تر کنیم، استفاده از الگو و تکرار در عکاسی است. برای مبتدیان عکاسی، این ممکن است کمی دلهره آور به نظر برسد، اما به من اعتماد کنید، اینطور نیست.

تنها چیزی که لازم است این است که چشم خود را آموزش دهید تا در اشیا و موقعیت های روزمره به دنبال آنها بگردد. آنها همه جا در اطراف ما هستند.

الگو و تکرار در عکاسی
Nikkor 105mm f/8 SS 1/250 ISO 400

 

الگو و تکرار در عکاسی

 

اما ابتدا اجازه دهید در مورد اینکه چه الگو و تکراری به غیر از تزریق خلاقیت به تصاویر ما کمک می کند صحبت کنیم. حتی کوچکترین اشاره ای به الگو و تکرار در عکاسی حس پویایی به تصویر می بخشد. شما می توانید تصاویر بسیاری از الگوهای دقیق و تکرار در عکاسی را که من در چارچوب توسعه چشم برای جزئیات نوشته ام.

 

الگو و تکرار چه کمکی به یک تصویر می کند؟

 

الگو و تکرار در عکاسی
f/8 SS 1/250 ISO 200

 

1. افزایش علاقه

الگو و تکرار در عکاسی
f/8 SS 1/200 ISO 800

 

 

الگو و تکرار بدون شک با فضایی که در کادر اشغال می‌کنند و پویایی و ریتمی که به آن فضا می‌آورند، میزان علاقه به عکس‌ها را بالا می‌برد. با الگو و تکرار، چیزی که می‌توانست یک تصویر مسطح و کم اتفاق باشد، به فضایی برای فعالیت بصری تبدیل می‌شود.

در عکس بالا، الگوی ابر نسبتاً انتزاعی، متراکم است و کادر را پر می کند. اما این را با الگوی مکرر پرتوهای خورشید جفت کنید، چشم شما بلافاصله متوقف می شود و دعوت می شود درنگ کند و از نزدیک نگاه کند.

 

2. توجه خود را حفظ کنید

الگو و تکرار در عکاسی
چپ: f/8 SS 1/200 ISO 400 راست: f/5.6 SS 1/160 ISO 200

 

 

الگو و تکرار در عکاسی با استفاده از عناصر تکراری قوی توجه بیننده را به خود جلب می کند. الگوها می توانند چشم را ثابت نگه دارند یا با استفاده از خط آن را در اطراف تصویر حرکت دهند.

 

ترکیب مرکزی تصویر در بالا سمت چپ چشم را فوراً لنگر می‌اندازد و در عین حال باعث می‌شود بیشتر به سمت افق نگاه کند.

الگوی سیاه و سفید شطرنجی چشم را به این فضای پیش‌زمینه برمی‌گرداند تا بیشتر کاوش کند.

 

 

کجا می توان الگو و تکرار را پیدا کرد

ما در دنیایی زندگی می کنیم که از آنها اشباع شده است! از اشیاء و پدیده های طبیعی گرفته تا سازه های ساخته شده توسط انسان، ما توسط الگو و تکرار احاطه شده ایم.

1. طبیعت

f/4 SS 1/80 ISO 2000

 

الگو و تکرار به وفور وجود دارد. برای مثال طبیعت را در نظر بگیرید، همیشه مملو از فعالیت است. وقتی به توقف و نگاه کردن اهمیت می دهیم، الگوهای بی شمار و تکرارهای بی شماری را می بینیم.

این می تواند الگوی واضح و تکرار باشد، به عنوان مثال، الگوهای بیداری ایجاد شده توسط امواج از یک قایق بادبانی، انواع مختلف تشکیل ابر، قطرات باران در خط شستشو، صدف ها در ساحل، پرندگان در حال پرواز، تپه های شنی، موج سواری، یا درختان در یک جنگل این می تواند طرح های متقارن و نامتقارن در طبیعت باشد مانند صدف ها و فسیل ها، گل ها، رگبرگ های روی برگ ها، دانه های برف… لیست بی پایان است.

 

الگو و تکرار به وفور وجود دارد. برای مثال طبیعت را در نظر بگیرید، همیشه مملو از فعالیت است. وقتی به توقف و نگاه کردن اهمیت می دهیم، الگوهای بی شمار و تکرارهای بی شماری را می بینیم.

این می تواند الگوی واضح و تکرار باشد، به عنوان مثال، الگوهای ایجاد شده توسط امواج از یک قایق بادبانی، انواع مختلف تشکیل ابر، قطرات باران در خط ، صدف ها در ساحل، پرندگان در حال پرواز، تپه های شنی، موج سواری، یا درختان در یک جنگل این می تواند طرح های متقارن و نامتقارن در طبیعت باشد مانند صدف ها و فسیل ها، گل ها، رگبرگ های روی برگ ها، دانه های برف… لیست بی پایان است.

سمت چپ: Nikkor 105mm f/8 SS 1/250 ISO 400 سمت راست: f/11 SS 1/800 ISO 100

 

 

برای اضافه کردن به این فهرست، اشکال ظریف الگو و تکرار در طبیعت نیز وجود دارد – مانند رشد علف در یک مزرعه، آسمان شب، مرجان‌های نزدیک، موج‌های ملایم همگرا، تأثیر باد، دود و مه. چند نفر و…

f/4 SS 1/500 ISO 100

 

2. ساخته های انسان
مشابه موج امواج از یک قایق، می‌توانید ردیاب‌ها یا مسیرهای بخار از هواپیماها را ببینید. آنها ممکن است شبیه ابر به نظر برسند، اما در واقع مسیرهای تراکم ناشی از تغییرات فشار هوا در آسمان هستند و بنابراین، می‌توان گفت که از طبیعت و انسان ساخته شده‌اند.

الگوها و ساختارهای معماری ، مجسمه ها و تاسیسات ، کف و کاشی های دیواری ، موزاییک ، سایه ها ، پرتوهای نور و لیزرها و بسیاری از اشیاء دیگر الگوهای معماری و تکرار آسان تر قابل تشخیص است.

f/5.6 SS 1/60 ISO 1000

 

3. خودتان آن را ایجاد کنید
جستجوی الگو و تکرار در عکاسی لازم نیست در همین جا متوقف شود! در واقع، ما می توانیم آن را خودمان ایجاد کنیم. این عکس زیر با استفاده از سرعت شاتر بسیار آهسته در حالی که چندین بار فلاش را در حین حرکت سوژه ها پخش می کند، ایجاد شده است.

مطالب مرتبط : نحوه استفاده از سرعت شاتر آهسته تر برای نمایش حرکت در تصاویر خود

 

آزمایش بین f/8 – f/16، ISO 100 – 400، شاتر 2 ثانیه تا لنز

 

من عکس زیر را با استفاده از یک آیفون  ایجاد کردم و آن را با سرعت شاتر بسیار پایین گرفتم. به این کار کشیدن شاتر اما بدون استفاده از فلاش نیز گفته می شود و روشی برای نقاشی با نور نیز می باشد.

شاتر برای حدود 10 ثانیه یا بیشتر تنظیم می شود، f/11، ISO 400

 

 

اکنون که ایده‌هایی در مورد مکان جستجوی الگو و تکرار داریم، بیایید نحوه استفاده مؤثر از آنها برای تقویت تصاویر خود را بررسی کنیم.

نحوه استفاده از الگو و تکرار در عکاسی برای افزایش قدرت

1. ترکیب
کلید هر تصویر ترکیب آن است. شاید از قانون یک سوم یا یک ترکیب متمرکز استفاده می کند. ممکن است متقارن یا نامتقارن باشد. عوامل زیادی در ترکیب بندی وجود دارد و می توانید در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد تسلط بر آن بخوانید.

 الگو و تکرار در عکاسی
سمت چپ: f/2.8 SS 1/160 ISO 400 راست: f/5.6 SS 1/200 ISO 100

 

 

2. از رنگ و کنتراست استفاده کنید

با قرار دادن رنگ ها در قسمت های خاصی از کادر، می توانید تصویر خود را بی نهایت تقویت کنید. در تصویر زیر-چپ، با قرار دادن قوی‌ترین رنگ قرمز و کنتراست سایه‌دار و کنتراست نور از مرکز به سمت چپ (و دوباره خارج از مرکز به صورت مورب به سمت پایین)، تصویر ظاهری پویا به خود می‌گیرد.

این را با تصویر زیر سمت راست مقایسه کنید، که اگرچه دارای 3 رنگ قوی با مقادیر یکسان است، اما فاقد کنتراست نور و سایه است. تصویر قرمز تاثیر بسیار قوی تری دارد.

 

 الگو و تکرار در عکاسی
سمت چپ: f/5.6 SS 1/160 ISO 400 راست: f/5.6 SS 1/160 ISO 800

 

 

3. از فرم ها و اشکال استفاده کنید

برای ایجاد الگو و تکرار در عکاسی، استفاده از فرم ها و اشکال پویا مانند مارپیچ، منحنی، مثلث، مکعب و سایر اشکال زاویه ای، کلیدی برای تاکید بر پویایی در یک فضا و افزایش سطح جذابیت آن است.

در تصویر زیر-چپ، اگرچه چیزهای زیادی از نظر خطوط تکراری در جریان است، اما زوایای تند این خطوط و اشکال در مقایسه با تصویر سمت راست وجود ندارد. تصویر سمت چپ یک فضای سه بعدی و تصویر سمت راست یک طبقه مسطح است، اما بسیار پویاتر است.

 

چپ: f/4 SS 1/200 ISO 400 راست: f/4 SS 1/125 ISO 2000

 

 

4. از خطوط پیشرو استفاده کنید

خطوط متحدالمرکز، مارپیچ ها، زیگزاگ ها، امواج و مورب ها خطوطی هستند که به راحتی قابل استفاده هستند و چشم را به مکان های مختلفی در کادر هدایت می کنند. در تصویر زیر که هیچ سوژه دیگری به جز خطوط خود ندارد ، علی رغم عدم وجود رنگ های اضافی و کنتراست قوی ، هنوز حس حرکت و علاقه وجود دارد.

f/4 SS 1/125 ISO 2000

 

5. از perspective استفاده کنید

عکاسی از یک زاویه بر خلاف یک عکس مستقیم و هم سطح، الگو و تکرار را برجسته می کند. تصاویر زیر بالا و پر از خطوط هستند. اضافه شدن زاویه عشق به تصویر عمق بیشتری می بخشد. تغییر perspective باعث می‌شود چیزها را از زاویه‌ای جدید و در نوری جدید ببینید.

 

 الگو و تکرار در عکاسی
چپ: f/5.6 SS 1/125 ISO 1200 راست: f/4 SS 1/100 ISO 3200

 

 

نتیجه
در این مقاله دیدیم که چگونه استفاده از الگو و تکرار در عکاسی راهی آسان برای بهبود تصاویر ما است. تنها چیزی که لازم است این است که با دقت بیشتری به دنیای اطراف خود نگاه کنیم و این عناصر را با استفاده از برخی اصول اولیه عکاسی به خصوص عکاسی صنعتی در تصاویر خود بگنجانیم.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *