آنچه اینجا می خوانید

عکاسی صنعتی چیست؟ – تعرفه 1403 + تخفیف ویژه

عکاسی صنعتی شاخه ای از عکاسی است که به رونق کسب و کارهای کوچک و بزرگ کمک می کند. هدف از این نوع عکاسی، معرفی و تبلیغ محصولات یا خدمات یک کسب و کار در جهت افزایش فروش است. به عبارت دیگر، این نوع عکاسی باعث جلب توجه بیشتر و تاثیرگذاری بر ذهن مشتریان می شود. امروزه، هر کسب و کاری برای موفقیت نیاز به ایجاد جلوه های بصری در فضای مجازی و حقیقی دارد.

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

عکاسی صنعتی به گرفتن عکس هایی از محصولات صنعتی گفته می شود. که در نهایت از این عکس ها برای ایجاد بنر های تبلیغاتی و یا کاتالوگ های تبلیغاتی استفاده می شود. عکس های صنعتی عکس هایی هستند که از محصولات صنعتی  گرفته می شوند تا بعد با استفاده از آنها بتوان فروش آن محصول صنعتی را چند برابر کرد. به عکس هایی که به منظور فروش بیشتر محصولات صنعتی از آن ها گرفته می شود عکس های صنعتی و به فرایند عکسبرداری از این محصولات عکاسی صنعتی گفته می شود. از آن جایی که صنعت انواع و اقسام متفاوت دارد پس عکاسی صنعتی هم دارای انواع و اقسام گوناگون است که در هر صنعت شیوه های مخصوص عکاسی به خودش به وجود دارد.

انواع عکاسی صنعتی

عکاسی از محصول

عکاسی صنعتی از محصول

مشاهده نمونه کار
عکاسی صنعتی از کارخانه

عکاسی صنعتی از کارخانه

مشاهده نمونه کار
عکاسی آرایشی بهداشتی

عکاسی صنعتی دکوراتیو

مشاهده نمونه کار

عکاسی صنعتی هوایی

مشاهده نمونه کار

عکاسی صنعتی مونتاژ

مشاهده نمونه کار
عکاسی از روغن خوراکی

عکاسی صنعتی گروهی

مشاهده نمونه کار

ویژگی عکاسی صنعتی حرفه ای

یکی از حوزه‌های اصلی رقابت در بازاریابی، تهیهٔ عکس‌های باکیفیت از محصولات، هم برای فروش اینترنتی و هم برای استفاده در کاتالوگ‌ها است.

آیا هر نوع عکسی می‌تواند نظر مشتریان را به محصولات جلب کند؟ قطعاً اینطور نیست.

عکس‌های بی‌کیفیت و حتی عکس‌های باکیفیت ولی غیراصولی که در آن‌ها از تکنیک‌های عکاسی صنعتی استفاده نشده باشد، ممکن است نه تنها مشتری را جلب نکنند، بلکه نظر او را نسبت به آن محصول، منفی کنند.

امروزه فروشگاه‌های اینترنتی، رفته رفته در حال گرفتن جای فروشگاه‌های حضوری هستند.

شما هم احتمالاً سابقهٔ خرید اینترنتی داشته‌اید و می‌دانید که اولین چیزی که نظر شما را به یک محصول جذب می‌کند، عکس‌های آن است. حتی اگر دنبال یک محصول نایاب باشید و آن را در یک فروشگاه اینترنتی پیدا کنید ولی تصویری از آن موجود نباشد، به راحتی برای خرید آن قانع نخواهید شد.

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

عکاسی صنعتی یا عکاسی تبلیغاتی چیست؟ هر محصولی که به فروش می رسد خواه یک محصول خوراکی باشد یا یک محصول آرایشی بهداشتی نیاز به نوعی ارائه ی تاثیر گذار دارد. عکس ها این ارائه ی تاثیر گذار را به ثبت می رسانند. یک عکس می تواند به راحتی از یک زاویه ی درست و یک نورپردازی مناسب خاصیت های یک محصول خوراکی را دو چندان نشان بدهد. زمانی که یک عکس وسوسه بر انگیز از یک سیب گرفته می شود، و زمانی که با دیدن این عکس تمایل زیادی به خوردن یک سیب پیدا می کنید می توانید بگویید که شاهد یک عکس تبلیغاتی از یک سیب بوده اید. این مثال درباره ی تمام محصولات مصرفی دنیا کاربرد دارد. خواه خوراکی باشد، خواه پوشیدنی و یا ارایشی بهداشتی. در همه حالت تمام اشیا و اجسام اطراف شما می توانند دارای چند عدد عکس تبلیغاتی باشند.

عکاسی صنعتی کسب و کار و اصناف

عکاسی صنعتی محصولات آرایشی بهداشتی

مشاهده نمونه کار

عکاسی صنعتی تخصصی از کارخانه ها

مشاهده نمونه کار

عکاسی صنعتی غذایی (رستوران)

مشاهده نمونه کار

عکاسی صنعتی قطعات خودرویی (یدکی)

مشاهده نمونه کار

عکاسی صنعتی نفت، گاز، پتروشیمی

مشاهده نمونه کار

عکاسی صنعتی ساختمان و معماری

مشاهده نمونه کار

عکاسی صنعتی رنگ، رزین، پلیمری

مشاهده نمونه کار

عکاسی صنعتی پزشکی و تجهیزات پزشکی

مشاهده نمونه کار

نمونه کار عکاسی صنعتی مدرن طرح

عکاسی صنعتی از محصول
عکاسی صنعتی از محصول
عکاسی صنعتی از محصول
عکاسی صنعتی از محصول
عکاسی صنعتی از محصول
عکاسی صنعتی از محصول
عکاسی کالای صنعتی
عکاسی صنعتی مدرن طرح
عکاسی صنعتی از لوازم درمانی
عکاسی صنعتی چراغ قوه
عکاسی صنعتی طلا و جواهر
عکاسی صنعتی الکتریکی
عکاسی صنعتی روغن ماشین
عکاسی صنعتی کریستال
عکاسی صنعتی محصول
عکاسی صنعتی ظروف یکبار مصرف
عکاسی صنعتی فرش
عکاسی صنعتی از لوازم بهداشتی
عکاسی صنعتی لوازم آشپزخانه
عکاسی از قطعات آب
عکاسی صنعتی جواهرات
عکاسی صنعتی از کیف چرم
عکاسی صنعتی لوازم آرایشی زیبایی
عکاسی صنعتی از لوازم بهداشتی
عکاسی صنعتی سامسونگ
عکاسی صنعتی تردمیل
عکاسی صنعتی تختخواب
عکاسی صنعتی قفل
عکاسی صنعتی پلیمر
عکاسی صنعتی ایساکو
عکاسی صنعتی تجهیزات پزشکی
عکاسی صنعتی از نوشیدنی
عکاسی صنعتی شیرخشک نان
عکاسی صنعتی از نوشیدنی
عکاسی دکوراتیو
عکاسی صنعتی ساعت
عکاسی صنعتی مونتاژ
عکاسی دکوراتیو
عکاسی صنعتی برای پت شاپ
عکاسی صنعتی چاقو
عکاسی صنعتی سرویس قابلمه
عکاسی صنعتی غذا
عکاسی صنعتی ظروف
عکاسی صنعتی حبوبات زرین دانه
عکاسی صنعتی فست فود
عکاسی صنعتی چینی
عکاسی صنعتی میوه
عکاسی صنعتی ظرف غذا
عکاسی صنعتی بیسکوئیت
عکاسی از صنعت غذایی
عکاسی دکوراتیو
عکاسی صنعتی نوشیدنی
عکاسی صنعتی از کارخانه
عکاسی از خودرو
عکاسی صنعتی از کارخانه
عکاسی صنعتی از کارخانه
عکاسی صنعتی از کارخانه
عکاسی صنعتی از کارخانه
عکاسی صنعتی از کارخانه
عکاسی صنعتی از کارخانه
عکاسی صنعتی از کارگاه تولیدی
عکاسی صنعتی از کابینت
عکاسی صنعتی از محصولات فلزی
عکاسی صنعتی محصولات سیسمونی و کودک
عکاسی تبلیغاتی پرتره
عکاسی پرتره تبلیغاتی و صنعتی
عکاسی صنعتی چای دوغزال
عکاسی صنعتی مونتاژ
عکاسی صنعتی مونتاژ
عکاسی صنعتی همبرگر
عکاسی صنعتی نوشابه فانتا
عکاسی صنعتی مونتاژ
عکاسی صنعتی ساندویچ
عکاسی صنعتی ژامبون ب آ
عکاسی صنعتی تن ماهی تحفه
عکاسی صنعتی سایپا
عکاسی صنعتی لوازم پوست و مو
عکاسی صنعتی پوشاک
عکاسی صنعتی مدلینگ گراد
عکاسی صنعتی مانتو
عکاسی صنعتی لباس زنانه
عکاسی صنعتی از لوازم ورزشی
عکاسی صنعتی از لباس چرمی
عکاسی صنعتی از کتونی
عکاسی صنعتی از کفش
عکاسی صنعتی پزشکی
عکاسی صنعتی پزشکی
عکاسی صنعتی پزشکی
عکاسی صنعتی پزشکی
عکاسی صنعتی پزشکی
عکاسی صنعتی پزشکی
عکاسی صنعتی پزشکی
عکاسی صنعتی از رستوران
عکاسی صنعتی هوایی
عکاسی صنعتی هوایی
عکاسی صنعتی هوایی
عکاسی صنعتی هوایی

درخواست مشاوره

نکات مهم و تاثیرگذار در عکاسی صنعتی

فرق بین عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

اگرچه برخی از مردم معمولاً از این دو عبارت به صورت مترادف استفاده می‌کنند، ولی عکاسی صنعتی (یا تجاری) و تبلیغاتی با هم تفاوت دارند.

به عنوان یک مالک کسب و کار، شناخت این تفاوت‌ها اهمیت بالایی دارد، چرا که زمانی که تصمیم بگیرید از تبلیغات چاپی و آنلاین به عنوان یکی از اجزای استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید، ممکن است به یکی از این دو مدل عکاسی نیاز داشته باشید. عکاسی صنعتی یا تجاری و عکاسی تبلیغاتی هر دو برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌شوند تا اینکه به عنوان یک عکس ماندگار یا خاطره انگیز مانند عکاسی هنرهای زیبا و عکاسی خبری محسوب شوند. با این حال، قصد و هدف صنایع دستی متفاوت است، همان‌طور که ابزارهایی که متخصصان در هر سبک از آنها برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کنند، متفاوت هستند.

هنر عکاسی در سال ۱۸۱۶ خلق شد. می‌توان گفت عکاسی حرفه ای صنعتی یکی از موثرترین تأثیرات را در زندگی و تبلیغات مردم داشته‌است.

تصاویر اولیه که با هنر عکاسی خلق شد می‌توان به تصویری از یک کشاورز، فعالیت صنعت گران، تجهیزات نظامی و موضوعات دیگر اشاره نمود. تفاوت عکاسی صنعتی با دیگر هنرهای عکاسی می‌توان به سبک آن اشاره نمود که در شکل‌های مختلف و تکنیک‌های متفاوت در حال استفاده می‌باشد. از شخص معمولی انتظار نمی‌رود یک عکس صنعتی خلق کند بلکه شخص باید یک عکاس صنعتی حرفه ای و با تجربه باشد که تخصص و تجهیزات لازم را در اختیار داشته باشد.

هر زمان که نام عکاسی تبلیغاتی یا صنعتی به گوش می‌خورد تصاویری که روی بسته‌بندی‌ها کالاها است در ذهن نمایان می‌شود.

می‌توانید تصاویر تبلیغاتی در بیلبوردهای تبلیغاتی، شبکه‌های مجازی و دیگر مکان‌ها مشاهده کنید. از تصاویر تبلیغاتی یا صنعتی به عنوان ابزاری قدرتمند برای تبلیغات در جامعه کنونی و مجازی استفاده می‌شود که بی شک موجب رشد تجاری و توسعه برند می‌شود. برای مثال می‌توان جنگ جهانی دوم را به یاد آورد، بخش‌هایی که در غرب اروپا از بین رفته بود اما با کمک‌های مالی ایالات متحده به آرامی جان تازه ای می‌گرفت، به همین ترتیب اروپا یک مصرف‌کننده عالی تبدیل شد و مکانی عالی برای تبلیغات محصولات آمریکایی‌ها.

توضیحات: مدرن طرح افتخار طراحی یا چاپ یا عکاسی صنعتی یا طرح‌ها و عکس‌ها در شرف پیشنهاد به برندهای درج شده را در لوح ذرین خویش دارد. برخی از تصاویر درج شده در این صفحه به عنوان نمونه و پیشنهاد، طراحی حرفه ای شده‌است و لزوماً با صاحب برند انعقاد قرار داد نشده‌است. می‌توان نتیجه گرفت که تبلیغات امر مهمی در بازاریابی می‌باشد که می‌تواند درآمد و همچنین تجارت را توسعه داد، اگر چه عکاسی را در زمان قدیم یک هنر می‌دانستند اما در زمان کنونی از عکاسی به عنوان یک شغل یاد می‌کنند. در ابتدا از تصاویر در روزنامه‌ها و مجلات استفاده می‌کردند و به مرور استفاده از عکس‌های تبلیغاتی و صنعتی به عنوان ابزار تبلیغاتی مؤثر تبدیل شد.

انواع عکس صنعتی

برای پی بردن به انواع عکس صنعتی ابتدا باید به این مقوله بپردازیم که صنعت شامل چه چیز هایی می شود. صنعت از واژه ی صنع بر وزن فعلت می اید. صنع یعنی به وجود آوردن. می توان اینگونه گفت که ساخت و ساز هر وسیله ای به وسیله ی دست نوعی صنعت است. زمانی که کاری را با دست هایتان انجام می دهید و در نهایت یک محصول تولید می کنید به نوعی صنعت گر هستید. حال فرقی نمی کند که محصول تولیدی یک لباس باشد یا یک کفش و یا یک موبایل. در همه حال تمام ابزار هایی که با استفاده از دست های انسان ها ساخته می شوند به نوعی محصول صنعتی به حساب می آیند. به همین ترتیب می توان گفت که عکس صنعتی به عکسی گفته می شود که از فعالیت های انسانی گرفته می شود. انسانی که در حال ساخت یک محصول است. علاوه بر این عکس هایی که از محصول تولید شده ی نهایی گرفته می شود هم نوعی عکس صنعتی است.

مشتریان عکاسی صنعتی مدرن طرح

عکاسی برند ببک
عکاسی برند کفش شیما
عکاسی برند نان سحر
عکاسی برند چسب رازی
عکاسی برند دخانیات
عکاسی برند گلان
عکاسی برند aco

آموزش عکاسی صنعتی

نور در عکاسی صنعتی با دوربین دیجیتال

نور در دوربین‌های دیجیتال را می‌توانیم به یک مثلث تشبیه کنیم که یک ضلع آن دیافراگم یا Aperture (اپرچر) میتونیم ما در نظر بگیریم ضلع دیگر آن را shutter speed یا همون سرعت شاتر زدن و در نهایت ضلع نهایی را ISO که وظیفه نوردهی ما را می‌تواند انجام دهد که البته کنترل آن در دیافراگم یا Aperture صورت می‌گیرد و به مقدار نوری که وارد دوربین می‌شود بستگی دارد. این موضوع به این معنی است که هر چقدر دریچه دیافگرام لنز گشوده‌تر باشد نور بیشتری وارد لنز می‌شود و البته می‌تواند افکت‌های زیبایی به ما دهد و می‌تواند سوژه را بلور کند و به عبارتی هر چقدر عدد آن بیشتر باشد و دریچه بازتر باشد، در نور کمتری می‌توانیم عکس بهتری بگیریم.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید تصویر فوکوس در تمام نقاط با دیافراگم بسته تر گرفته شده‌است و تصویر blur با دیافراگم بازتر گرفته شده‌است در واقع هر چقدر این عدد کمتر باشد تصویر بلورتری را دریافت می‌کنیم و هر چقدر عدد بالاتری باشد تصویری فوکوس تر را مشاهده می‌کنیم.

عدد دیافراگم بالا چه نتایجی را دارد: هر چه از عدد بالاتری در دیافراگم استفاده کنید یا به عبارتی دهانه کامل بسته شود میزان عمق میدان نیز از تصویر خارج می‌شود و یک عکس کاملاً واضح داریم. عدد دیافراگم پایین چه نتایجی را دارد: اگر عدد دیافراگم کم باشد یا به عبارتی دهانه باز باشد، میزان نوردهی به سوژه بیشتر و روشن‌تر می‌شود و تصویر تار می‌شود.

با توجه به نکات بالا میتوان عکس های صنعتی تاثیرگذار با جلوه و نور مناسب تهیه کرد.

سرعت شاتر در عکاسی صنعتی

برای عکاسی صنعتی از سوژه در حال حرکت مانند خودرو یا دوچرخه اگر عکس با کیفیت می خواهید، باید از سرعت‌های بالای شاتر استفاده نمایید. مگر زمانی که دوربین نیز همراه با سوژه در حال حرکت است، که زمینه محو و سوژه شفاف مناسب است. در انتخاب سرعت بسته شدن شاتر دقت کنید تا تصویر با کیفیتی داشته باشید. حتی ممکن است بخواهیم بخش‌هایی از سوژه اصلی محو باشد. مثلا در مسابقه دو نیاز داریم سر و بالا تنه ورزشکار واضح و پاها محو باشد. اما در عکس‌برداری از سوژه ثابت مانند یک کالا که دوربین را روی سه‌پایه قرار دادیم می توان زمان بسته شدن شاتر را طولانی کرد. حال اگر این سوژه مثلا یک خانه یا درخت باشد و نخواهیم هیچ فردی در عکس باشد. زمان بسته شدن شاتر را آنقدر طولانی می‌کنیم که افرادی که در حال عبور هستند آنقدر ثابت نمانند که در عکس ثبت شوند. ویژگی Aperture هم تعیین میزان نور وارد شده به دوربین و هم بر عمق میدان عکاسی تاثیر دارد. هر چه میزان آن کوچکتر باشد، عمق میدان بزرگتر خواهد شد. می‌توانید با تغییر در این تغییر با تکنیک های گوناگونی عکاسی کنید.

سرعت شاتر هر چه مقدار سرعت شاتر ما بیشتر باشد، مدت زمانی که نور وارد دوربین ما می‌شود کمتر است و این موضوع می‌تواند مزیت‌ها و معایبی داشته باشد. خب هر چقدر که سرعت ما بیشتر باشد عکس ما تیزتر و اصطلاحاً شارپ‌تر است اما باید به این موضوع توجه کنید که در نورهای کمتر این موضوع می‌تواند برای شما دردسر ایجاد کند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تصویر سمت چپ با سرعت بیشتری گرفته شده است و قطرات آب فریز شده است و در تصویر سمت راست با سرعت کمتری گرفته شده است و قطرات آب بلور یا کشیده است. سرعت شاتر اگر پایین تر از ۶۰ باشد دچار تاری عکس می‌شویم و سوژه روشن تر خواهد شد، همچنین اگر سرعت بالا باشد، عکس ما تاریک تر می‌شود.

با در نظر گرفتن نکات بالا میتوان شارپ بودن و محو شدن سوژه های در حال حرکت هنگام گرفتن عکس های صنعتی را توسط عکاسی صنعتی به وجود آورد.
آموزش shutter speed در عکاسی صنعتی
آموزش shutter speed در عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی و استفاده از ISO

در نظر گرفتن ایزو به عنوان پایه و اساس مثلث نوردهی و تنها تنظیم کردن آن در زمانی که واقعا نیاز دارید، به شما کمک خواهد کرد تا عکس های خلاقانه‌تری ایجاد کنید. ایزو مخفف International Standards Organization (سازمان استانداردهای بین المللی) است. ایزو میزان واکنش دوربین به نور اندازه می گیرد. ایزو میزان واکنش سنسور دوربین شما نسبت به نور را اندازه‌گیری می‌کند. هرچه مقدار عددی کمتر باشد، سنسور کمتر واکنش نشان می دهد، و هرچه مقدار بالاتر باشد، بیشتر واکنش نشان می دهد. میزان ایزو و انواع آن مقاله طولانی نیاز دارد. مثلاهر چه میزان عدد کمتر باشد، سنسور واکنش کمتر و هر چه میزان این مقدار بیشتر باشد، سنسور واکنش بیشتری نشان می‌دهد. با تنظیم ایزو به شکلی که سنسور دوربین شما بیشتر در نور کم واکنش نشان دهد، انعطاف پذیری بیشتر شده و خلاقیت بیشتری در استفاده از دوربین خواهید داشت.

ویژگی‌ استفاده از ISO

از ویژگی‌های ISO کاهش یا افزایش نویز است و هر چقدر که ما نویز بیشتری را در تصویر داشته باشیم این به این معنی است که از ISO بیشتری استفاده کردیم و هر چه iso ما پایین‌تر باشه ما به عکس با کیفیت‌تری خواهیم رسید. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید تصویر راست با iso بالا د چار نویز شده‌است و تصویر چپ با iso کم کاملاً شفاف و واضح است. هر چقدر ایزو ما بالاتر باشد نویز بیشتری را خواهیم داشت و همچنین نور بیشتری در سوژه است و برعکس هر چقدر ایزو ما پایین‌تر باشد نویز کمتری خواهیم داشت اما تصویر تاریک‌تری را خواهیم داشت. عدد ایزو رایج معمولاً ۴۰۰ است.

آموزش استفاده از ISO در عکاسی صنعتی

نور در عکاسی صنعتی

نور مناسب عکاسی صنعتی

نورپردازی و استفاده از تجهیزات نورپردازی در عکاسی صنعتی اهمیتی ویژه دارد. اینکه بدون محدودیت عکاسی کنید و وابسته به نور خورشید و محیط نباشید، یک نکته با ارزش است.

نور پردازی در عکاسی صنعتی کار دشواری است. برخی از اشیا سطح درخشان یا بازتابی زیاد دارند و نور را به شدت بازتاب می دهند. ماننده: جواهرات، شیشه، فلز و… . در هنگام عکاسی باید مراقب باشید تصویر دوربین و تجهیزات داخل این محصولات دیده نشود.

به محل قرار گیری تجهیزات و دوربین باید توجه کنید. تا زمان زیادی صرف ویرایش و حذف این بازتاب نکنید.

نکته مهم بعدی در عکاسی صنعتی رنگ محصولات است. رنگ سوژه باید شبیه آنچه میبینید باشد. در خیلی از محصولات رنگ اهمیت دارد و مشتری محصول را با انتخاب رنگ مورد نظر خریداری می نماید. ممکن است ایجاد نارضایتی در مشتری از اینکه رنگ محصولی که خریده با رنگ عکس متفاوت است ایجاد شود.

حتما تا اینجا متوجه اهمیت نورپردازی در عکاسی صنعتی شده‌اید. نور استودیویی بر سه نوع تقسیم می‌شود. فلورسنت، LED و تنگستن

لامپ های فلورسنت خروجی نور خیلی کم بین ۶۰ تا ۱۰۰ وات و مصرف انرژی بهینه دارند. تهیه این نوع لامپ آسان است، و با قیمت کمی قابل خریداری است، اما ممکن است رنگ سوژه را اندکی تغییر دهند.

لامپ‌های LED مصرف خیلی کم و گرمای تولیدی کمی دارند. از تعداد زیادی لامپ ال ای دی تشکیل شده که طول عمر زیادی دارند.

لامپ‌های تنگستن هالوژن نور زیادی دارند در نتیجه گرمای زیادی هم تولید میکنند. قیمتی مقرون به صرفه دارند ولی در صورت تغییر در میزان نور، دما نیز تغییر می کند. برای نورهای ثابت اغلب از لامپ تنگستن استفاده می‌کنیم.

بهترین حالت استفاده از رینگ لایت و سافت باکس با نور ثابت است. هنگام تنظیم نور تاثیر آن را روی صحنه و سوژه مورد نظر ببینید. با استفاده از این روش نورپردازی در عکاسی صنعتی به راحتی بازتاب‌ها را ببینید و آن‌ها را رفع نمایید.

در صورتی که نیاز به نور بیشتری دارید، می توانید از سه عدد نور با سافت باکس استفاده نمایید. یکی از آن‌ها را بالای سوژه و دو نور دیگر را در طرفین قرار دهید. به طور مثال: یک اکتاباکس برای بالا و سافت باکس مربعی برای اطراف را تجربه کنید.

با استفاده از دیفیوزر نیز نور را پخش کنید تا فقط روی برخی نقاط سوژه نباشد. ادیت این نقاط نورانی کاری زمانبر و دشوار است و همچنین استفاده از نور دیفیوز شده تنظیم وایت بالانس راحت‌تر از نور نقطه‌ای است.

توجه به اینکه از عکس در کجا می خواهید استفاده نمایید معیارهای گوناگونی را باید مد نظر داشت. اما رعایت نکات عمومی و مهم را همیشه در نظر داشته باشید. نکته مهم نورپردازی در عکاسی صنعتی اطمینان از تفکیک خوب سوژه از زمینه است.

تجهیزات مورد نیاز عکاسی صنعتی

لوازم عکاسی صنعتی و مهارت عکاسی

انتخاب روش نورپردازیی مناسب برای عکاسی صنعتی

برای نورپردازی در عکاسی صنعتی دو گزینه پیش رو دارید، استفاده از نور طبیعی یا استفاده از نور استودیویی. بدون نورپردازی مناسب، نه محصول و نه حتی پس‌زمینه، آن‌طور که باید، نشان داده نمی‌شود. یک پس‌زمینهٔ سفید بدون نورپردازی مناسب، سفید به نظر نمی‌رسد و به خاکستری می‌زند. انتخاب روش نورپردازی به عواملی بستگی دارد. محصولی که دارید از آن عکس می‌گیرید، هدف از عکس و روشی که می‌خواهید از آن برای تبلیغ محصول استفاده کنید به شما در انتخاب روش و شیوهٔ نورپردازی کمک می‌کنند. نورپردازی طبیعی برای به تصویر کشیدن محصولات خوراکی، افراد و لباس‌ها عالی است و تمامی این عکس‌ها که ظاهری طبیعی دارند، به خوبی در شبکه‌های اجتماعی و سوشال مدیا مثل اینستاگرام، مشتریان را جلب می‌کنند.

اگر می‌خواهید در فضای بسته عکاسی کنید، بهتر است که محصول را در مقابل یک پنجره قرار دهید تا از بیشترین نور ممکن استفاده کنید. اما اگر برای شما مقدور است که از محصولاتتان در فضای باز عکاسی کنید، بهتر است که این کار را انجام دهید. بهترین زمان‌ها برای عکاسی با نور طبیعی به ویژه در فضای باز، صبح زود یا در هنگام غروب آفتاب است که نور خیلی ملایم می‌باشد. روزهای نیمه‌ابری نیز برای این منظور مناسب هستند. اگر در هنگام ظهر و زیر تیغ آفتاب از محصول عکاسی کنید، پرتوهای اضافی نور در عکس‌های شما نمایان خواهند شد و عکس را خراب می‌کنند. اگر محصول شما، مثلاً ظروف آشپزخانه باشد که، عمدتاً در فضای بسته استفاده می‌شود و می‌خواهید آن را در یک فروشگاه اینترنتی بفروشید، بهتر است از نور مصنوعی استفاده کنید. خیلی ساده با دانستن چند نکته اساسی می‌توانید یک استودیوی فوری درست کنید یا اینکه از یک استودیوی حرفه‌ای استفاده نمایید. برای عکاسی با نور مصنوعی در ابتدا فقط از فلش استفاده کنید. عکاسی با نور مصنوعی نیازی به پیچیدگی بالایی ندارد و ضرورتی نیست که حتماً از تکنیک‌های نورپردازی کاملاً حرفه‌ای استفاده کنید تا عکستان حرفه‌ای به نظر برسد. در عکاسی با نور مصنوعی، سر فلش را مستقیماً به سمت محصول نگیرید و آن را روی سقف یا دیوار بتابانید تا انعکاس ملایم آن، محصول را در آغوش بکشد.

اگر تمایل دارید نور بیشتری روی محصول بتابانید، از نورهای ثابت استفاده کنید ولی نور را از یک زاویهٔ کناری به محصول بتابانید تا جزئیات آن نمایش داده شود. حتماً در نورپردازی مصنوعی از اصلاح‌کننده‌های نوری مثل سافت‌باکس‌ها برای ملایم کردن و یکنواخت کردن نور و از چترها برای تنظیم پراکندگی نور و غیریکنواخت کردن آن و به ویژه تمرکز نور در مرکز استفاده کنید. به علاوه می‌توانید از چند فلش یا نور ثابت برای تنظیم بهتر نور استفاده نمایید.

عکاسی صنعتی و تکنیک های استفاده از سه پایه

سه ‌پايه، یکی از ابزار مهم برای عکس برداری است. توجه به نکاتی در استفاده از سه‌پایه نیز مهم است.

فشار بر سه پایه وارد نکنید.

بال هد سه پایه سبب می شود دوربین در زوایای مختلف، کاملا ثابت شود. دوربين را روی بال هد سه‌پايه‌ نچرخانید. اگر قصد جابه‌جایی دوربين روی بال هد سه ‌پايه را دارید، یکی از پيچ‌ های بال هد را شل کنید و مکان دوربین را تغيير دهيد. و مجدد پيچ بال هد را سفت نمایید.

سه پایه را ثابت نگه‌دارید.

دست زدن به سه ‌پايه‌، باعث لرزش دوربین می‌ شود. به ویژه هنگام عکاسی صنعتی با سرعت شاتر پایین. بنابراین قبل از شروع عکاسی، کیف عکاسی را از زیر سه ‌پایه آویزان نمایید. اینکار کمک می کند دوربین ثابت باشد و تصاویر شارپ و زیبایی ثبت كنيد.

محکم بودن سه‌پایه

پيچ ها‌‌ و قفل‌ های سه‌ پایه‌ را سفت ببندید. ممکن است پايه‌ های سه‌ پايه شل شوند و هنگام نوردهی طولانی مدت تكان بخورند. اگر حتی قسمت كوچكی از سه‌پايه‌ شل باشد، زمان نوردهی با سرعت پایین،‌ دوربین به آرامی حرکت می کند و عکس‌ها به خوبی ثبت نمی ‌شوند. سه‌پایه‌ها تفاوت زیادی در وضوح و کیفیت شما ایجاد می‌کنند. استفاده از سه‌پایه با کاهش لرزش دوربین سبب افزایش شفافیت عکس‌ها می‌شود و ظاهری حرفه‌ای به عکس صنعتی یا تبلیغاتی شما می‌دهد.

تنها به ویرایش عکس تکیه کنید

درست است که امروزه ابزارهای ویرایشی قدرتمندی مثل فوتوشاپ و لایت‌روم موجود هستند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد ولی این نرم‌افزارها هرگز قادر نیستند یک عکس بد را به یک عکس خوب تبدیل کنند. اگر بخواهید با ابزرهای ویرایشی کل زمینه را عوض کنید یا چیزی را از تصویر حذف کنید، عکس شما اصلاً خوب از آب در نمی‌آید. دنیای نرم‌افزارهای ویرایشی، به ویژه فوتوشاپ، بسیار وسیع است و اگر به تمامی قابلیت‌های این نرم‌افزارها مسلط نیستید، حتماً خود را در این زمینه تقویت کنید و برای این منظور می‌توانید به یک کلاس فوتوشاپ بروید.

البته که ادیت عکس در این نرم‌افزارها، در زیبایی عکس تاثیر دارد. اما کافی نیست و عکس باید حتما در محیطی مناسب و با نورپردازی و تجهیزاتی خوب گرفته شود.

گرفتن ایده از دیگران در عکاسی صنعتی

اگر یک برند تجاری خاص را دوست دارید، می‌توانید با نگاه به عکس‌های حرفه‌ای محصولات آن، از آن‌ها الهام بگیرید؛ مثلاً اگر می‌خواهید دوربین عکاسی بفروشید، سری بزنید به وبسایت‌های کانن، نیکون، یا هر برند بزرگی که به آن علاقه دارید و عکس‌های آن‌ها را نگاه کنید و از همان ایده‌ها برای عکاسی صنعتی خود بهره ببرید.

همچنین مشاهده و آنالیز عکس های صنعتی رقبا و برندهای مختلف در حوزه کاری خودتان را همیشه مدنظر داشته باشید.

قانون یک سوم در عکاسی

قانون یک‌ سوم به نوعی از ترکیب‌بندی می گویند که در آن عناصر مهم یک عکس در طول یک شبکه ۳ در ۳ قرار داده می‌شوند. به این شکل که تصویر را ۹ قسمت مساوی در نظر می گیرند. این ترکیب‌بندی، یک راه اساسی برای ساختار بخشیدن به عکس‌ها و جذاب‌تر کردن آن‌هاست. با استفاده از قانون یک سوم، باید چهار خط را در تصویر پیش رو تصور کنید.

قاعده یک سوم در عکاسی را رعایت کنید

اکثر کلاس‌های عکاسی مقدماتی و نیز بسیاری از کلاس‌های هنری، قاعدهٔ یک سوم را آموزش می‌دهند زیرا ابزار واقعاً قدرتمندی است. برای رعایت این قاعده باید در هنگام عکاسی قاب خود را به ۹ قسمت مساوی، مطابق عکس زیر، تقسیم کنید.

تقاطع خطوط نقاط کلیدی در تصویر هستند و بهتر است عناصری که می‌خواهید روی آن‌ها تأکید کنید، در این نقاط قرار بگیرند. در مرتبهٔ دوم اهمیت، خطوط قرار دارند و می‌توانید عناصر اصلی را جوری تنظیم کنید که روی خطوط قرار بگیرند. رعایت قانون یک سوم منجر به ترکیب‌بندی درست عکس می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که نگاه انسان‌ها به چهار نقطهٔ تقاطع متمرکز می‌شود و نه مرکز عکس.

عکاسی صنعتی با وسایل ساده

وقتی که می‌خواهید از یک محصول عکاسی کنید، نگاهی به اطراف خود بیاندازید و اگر احساس می‌کنید شیء خاصی جلوهٔ عکس تبلیغاتی یا صنعتی را بهبود می‌بخشد، برای استفاده از آن خیلی وسواس به خرج ندهید. گاهی اوقات با اضافه کردن اشیائی مثل کتاب یا گل به قاب تصویر، جلوهٔ جذاب‌تری به عکس می‌دهید ولی مراقب باشید که حواس مشتری به آن‌ها پرت نشود.

وسایل مورد نیاز عکاسی صنعتی

اگر به تازگی کسب و کاری راه اندازی کرده‌اید نیاز به خرید ابزار و وسایل گران قیمت عکاسی صنعتی و هزینه زیاد نیست. در اینجا وسایل اولیه عکاسی را نام می‌بریم.

 • دوربین یا گوشی موبایل
 • سه‌ پایه
 • استفاده از پس‌ زمینه‌ سفید
 • میز نور
 • مکان مناسب برای عکاسی صنعتی

گرفتن عکس‌ از زوایای مختلف با تعداد زیاد

اگر تعداد محصولات خیلی زیاد باشد ممکن است به گرفتن یک یا دو عکس از هر محصول راضی شوید ولی این کار در عکاسی اشتباه بزرگی است. مشتری می‌خواهد زیر و بم محصول رو ببیند و تمامی جزئیات آن را بررسی کند. عکس‌های متعدد از زوایای مختلف از یک محصول، اطمینان مشتری را جلب می‌کند. به علاوه این کار دست شما را برای ویرایش خیلی بازتر می‌کند. و در آخر قادر خواهید بود بهترین‌ها را انتخاب کنید.

عکاسی از زوایه های متفاوت
عکاسی از زوایای مختلف

عکاسی صنعتی در حال استفاده از محصول

نشان دادن حس خوب در حال استفاده و القاء آن از محصول در بیننده تاثیر زیادی در جذب مخاطب دارد.

خیلی اهمیت دارد که مشتریان بتوانند خودشان را در حال استفاده از محصول تصور کنند. اگر کسی عکسی از یک محصول را در اینترنت ببیند نتواند خودش را در حال استفاده از آن تصور کند، آیا آن را می‌خرد؟ معمولاً پیش از اینکه کسی یک محصول گران‌قیمت را بخرد، باید احساس کند که آن محصول به کار او می‌آید یا خیر. در مورد پوشیدنی‌ها مثل لباس و ساعت و عینک، این مسئله بیشتر نمود دارد. برای مثال اگر بخواهید یک ساعت بخرید ابتدا با خود فکر می‌کنید که این ساعت روی دست چگونه به نظر می‌رسد. یا اگر بخواهید یک مبل بخرید، باید آن مبل را در فضای اتاق پذیرایی ببینید.

برای عکاسی تبلیغاتی از لباس‌ها و دیگر پوشیدنی‌ها، بهتر است از مدل‌ها استفاده کنید. تنوع مدل‌ها نیز خیلی مهم است زیرا هر کسی ممکن است خودش را شبیه به یکی از مدل‌ها تصور کند و احساس کند که یک محصول آنطور که به آن مدل می‌آید، به او نیز می‌آید.

عکس صنعتی مناسب سایت و شبکه‌های اجتماعی

هر فروشگاه اینترنتی، به دلیل محدودیت‌های حجمی و سایر دلایل تکنیکی، عکس‌هایی با ویژگی‌های تکنیکی خاص از نظر حجم، فرمت، dpi و … را می‌پذیرد؛ بنابراین باید مشخصات عکس صنعتی شما با آن ویژگی‌ها که معمولاً در سایت همان فروشگاه بیان شده‌است، مطابقت داشته باشد.

گرفتن عکس صنعتی با پس زمینه سفید

بزرگترین اشتباهی که ممکن است در عکاسی صنعتی یا تبلیغاتی از یک محصول انجام دهید این است که سوژهٔ خود را در زمینه‌ای شلوغ با عناصر متعدد قرار دهید. این کار سبب می‌شود توجه مشتری به دیگری عناصر موجود در عکس جلب شده و محصول را فراموش کند.

بنابراین بهترین پس زمینه، یک پس زمینهٔ ساده و بدون الگو و معمولاً سفید است. البته رنگ محصول شما در انتخاب رنگ پس‌زمینه اهیمت دارد؛ مثلاً اگر محصول سفید باشد، بهتر است از رنگ دیگری مثل خاکستری به عنوان پس‌زمینه استفاده شود. به علاوه محصول باید کمی سایهٔ ملایم روی پس‌زمینه بیاندازند تا عکس خیلی مصنوعی به نظر نرسد. عکس بالایی که از یک صفحهٔ اینستاگرام گرفته شده‌ است، هیچ سایه‌ای ندارد و خیلی مصنوعی به نظر می‌رسد ولی در عکس پایینی، کمی سایه روی پس‌زمینه قرار گرفته‌است تا محصول معلق در یک فضای سفید به نظر نرسد و بنابراین حرفه‌ای‌تر محسوب می‌شود.

جزئیات در عکس صنعتی

فروشنده می‌تواند در بخش توضحیات هر چقدر که می‌خواهد در مورد جزئیات ساختاری و ظاهری محصول صحبت کند ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که مشتری از آن صحبت‌ها بتواند تصویری درست از محصول داشته در ذهن خود ایجاد کند. بسیاری از مردم نیازمند دیدن عکس‌هایی از محصول هستند تا بتوانند جزئیات آن را ببینند؛ بنابراین برای به تصویر کشیدن ریزترین جزئیات محصول زمان بگذارید. برای مثال اگر می‌خواهید دوربین عکاسی بفروشید، از تمامی زوایا از دوربین عکس بگیرید و جزئیات صفحه کلید و لنز و صفحه نمایش و انواع پورت‌های آن را به تصویر بکشید. سعی کنید در کنار عکس‌ها از یک شاخص استفاده کنید تا مشتری بتواند اندازهٔ محصول را متوجه شود.

در عکاسی از محصولاتی مثل ساعت که ریزه‌کاری‌های فراوانی دارند، باید عکس را از فاصلهٔ کمتری بگیرید و نورپردازی شما به گونه‌ای باشد که تمامی جزئیات و ریزه‌کاری‌ها و سایه‌های کوچک به تصویر کشیده شوند.

نشان دادن تنوع محصول در عکس

بسیاری از فروشندگان، تعدادی محصول را در یک دسته‌بندی عرضه می‌کنند. برای مثال اگر در یک فروشگاه ظروف آشپزخانه به فروش می‌رسد، قطعاً بیش از یک نوع بشقاب در دسته‌بندی بشقاب‌های آن وجود دارد. مشتریان سلیقه‌های مختلفی دارند و بنابراین شما باید از تمامی انواع یک نوع محصول عکس بگیرید تا مشتری بتواند از میان آن‌ها، مورد محبوب خود را پیدا کند.

گاهی اوقات یک محصول در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود و گاهی رنگ به قدری مهم است که تأثیر زیادی روی قمیت محصول می‌گذارد، بنابراین سعی کنید از تمامی رنگ‌های موجود از یک محصول، عکاسی نمایید.

استفاده از دوربین گوشی همراه برای عکاسی صنعتی

اگر دوربین عکاسی حرفه‌ای دم‌دست ندارید، هیچ اشکالی ندارد که از دوربین گوشی برای عکاسی از محصول استفاده کنید. امروزه دوربین‌های گوشی‌های هوشمند می‌توانند عکس‌های ۶۴ مگاپیکسلی و ویدئوهای ۴K بگیرند. به علاوه خیلی از گوشی‌های هوشمند دارای حالت عکاسی دستی نیز می‌باشند که معمولاً می‌توانید آن را در بخشی به نام Pro در برنامه دوربین گوشی خود بیابید و فوکوس، نوردهی و سایر موارد را به دست تقدیر نسپارید و خودتان تنظمیات را به صورت دستی اعمال کنید. با رعایت اصول نورپردازی، قاعدهٔ یک‌سوم، استفادهٔ خلاقانه از عناصر محیطی و یک سه‌پایه یا نگه‌دارندهٔ گوشی می‌توانید به راحتی عکاسی حرفه‌ای انجام دهید. خوبی عکاسی با گوشی این است که می‌توانید بلافاصله عکس را در وبسایت فروشگاه یا در اینستاگرام آپلود کنید.

عکاسی از محصول در زمینه شلوغ

اگر می‌خواهید محصول را در یک پس‌زمینهٔ واقعی که شامل عناصر دیگری که با محصول مرتبط هستند به تصویر بکشید، بهتر از روش پرتره برای عکاسی استفاده کنید. به این صورت که فوکوس روی محصول شما باشید و عناصر در پس‌زمینه بوکه شوند.

نکات مهم عکاسی در حال دستی با دوربین‌های DSLR

از لنز زاویه باز استفاده نکنید زیرا تصویر محصول دچار اعوجاج می‌شود.

از گشودگی مناسب دیافراگم استفاده کنید. دیافراگم باز مثلاً f/2.8 تا f/4.5 سبب کاهش عمق میدان دید شده و بخش‌های از محصول را از فوکوس خارج می‌کند. گشودگی کم دیافراگم مثلاً از f/8 تا f/11 عمق میدان دید را افزایش داده و کل محصول شما را تحت فوکوس قرار می‌دهد و زمینه را بوکه می‌کند.

از تعادل سفید مناسب استفاده کنید. در هنگام تصویربرداری صنعتی باید تعادل سفید را مطابق با دمای رنگی نور خود انتخاب کنید.

عکاسی صنعتی حرفه ای

نور مناسب برای عکاسی صنعتی

نور مناسب در عکاسی صنعتی دو گزینه پیش رو دارید، استفاده از نور طبیعی یا استفاده از نور استودیویی. بدون نورپردازی مناسب، نه محصول و نه حتی پس‌زمینه، آن‌طور که باید، نشان داده نمی‌شود. یک پس‌زمینهٔ سفید بدون نورپردازی مناسب، سفید به نظر نمی‌رسد و به خاکستری می‌زند. انتخاب روش نورپردازی به عواملی بستگی دارد. محصولی که دارید از آن عکس می‌گیرید، هدف از عکس و روشی که می‌خواهید از آن برای تبلیغ محصول استفاده کنید به شما در انتخاب روش و شیوهٔ نورپردازی کمک می‌کنند. نور طبیعی برای به تصویر کشیدن محصولات خوراکی، افراد و لباس‌ها عالی است و تمامی این عکس‌ها که ظاهری طبیعی دارند، به خوبی در شبکه‌های اجتماعی و سوشال مدیا مثل اینستاگرام، مشتریان را جلب می‌کنند.

اگر می‌خواهید در فضای بسته عکاسی کنید، بهتر است که محصول را در مقابل یک پنجره قرار دهید تا از بیشترین نور ممکن استفاده کنید. اما اگر برای شما مقدور است که از محصولاتتان در فضای باز عکاسی کنید، بهتر است که این کار را انجام دهید. بهترین زمان‌ها برای عکاسی با نور طبیعی به ویژه در فضای باز، صبح زود یا در هنگام غروب آفتاب است که نور خیلی ملایم می‌باشد. روزهای نیمه‌ابری نیز برای این منظور مناسب هستند. اگر در هنگام ظهر و زیر تیغ آفتاب از محصول عکاسی کنید، پرتوهای اضافی نور در عکس‌های شما نمایان خواهند شد و عکس را خراب می‌کنند.

اگر محصول شما، مثلاً ظروف آشپزخانه باشد که، عمدتاً در فضای بسته استفاده می‌شود و می‌خواهید آن را در یک فروشگاه اینترنتی بفروشید، بهتر است از نور مصنوعی استفاده کنید. خیلی ساده با دانستن چند نکته اساسی می‌توانید یک استودیوی فوری درست کنید یا اینکه از یک استودیوی حرفه‌ای استفاده نمایید. برای عکاسی با نور مصنوعی در ابتدا فقط از فلش استفاده کنید. عکاسی با نور مصنوعی نیازی به پیچیدگی بالایی ندارد و ضرورتی نیست که حتماً از تکنیک‌های نورپردازی کاملاً حرفه‌ای استفاده کنید تا عکستان حرفه‌ای به نظر برسد. در عکاسی با نور مصنوعی، سر فلش را مستقیماً به سمت محصول نگیرید و آن را روی سقف یا دیوار بتابانید تا انعکاس ملایم آن، محصول را در آغوش بکشد.

اگر تمایل دارید نور بیشتری روی محصول بتابانید، از نورهای ثابت استفاده کنید ولی نور را از یک زاویهٔ کناری به محصول بتابانید تا جزئیات آن نمایش داده شود. حتماً در نورپردازی مصنوعی از اصلاح‌کننده‌های نوری مثل سافت‌باکس‌ها برای ملایم کردن و یکنواخت کردن نور و از چترها برای تنظیم پراکندگی نور و غیریکنواخت کردن آن و به ویژه تمرکز نور در مرکز استفاده کنید. به علاوه می‌توانید از چند فلش یا نور ثابت برای تنظیم بهتر نور استفاده نمایید.

عکاسی صنعتی و تکنیک های استفاده از سه پایه

سه ‌پايه، یکی از ابزار مهم برای عکس برداری است. توجه به نکاتی در استفاده از سه‌پایه نیز مهم است.

فشار بر سه پایه وارد نکنید

بال هد سه پایه سبب می شود دوربین در زوایای مختلف، کاملا ثابت شود. دوربين را روی بال هد سه‌پايه‌ نچرخانید. اگر قصد جابه‌جایی دوربين روی بال هد سه ‌پايه را دارید، یکی از پيچ‌ های بال هد را شل کنید و مکان دوربین را تغيير دهيد. و مجدد پيچ بال هد را سفت نمایید.

سه پایه را ثابت نگه‌دارید

دست زدن به سه ‌پايه‌، باعث لرزش دوربین می‌ شود. به ویژه هنگام عکاسی صنعتی با سرعت شاتر پایین. بنابراین قبل از شروع عکاسی، کیف عکاسی را از زیر سه ‌پایه آویزان نمایید. اینکار کمک می کند دوربین ثابت باشد و تصاویر شارپ و زیبایی ثبت كنيد.

محکم بودن سه‌پایه

پيچ ها‌‌ و قفل‌ های سه‌ پایه‌ را سفت ببندید. ممکن است پايه‌ های سه‌ پايه شل شوند و هنگام نوردهی طولانی مدت تكان بخورند. اگر حتی قسمت كوچكی از سه‌پايه‌ شل باشد، زمان نوردهی با سرعت پایین،‌ دوربین به آرامی حرکت می کند و عکس‌ها به خوبی ثبت نمی ‌شوند. سه‌پایه‌ها تفاوت زیادی در وضوح و کیفیت شما ایجاد می‌کنند. استفاده از سه‌پایه با کاهش لرزش دوربین سبب افزایش شفافیت عکس‌ها می‌شود و ظاهری حرفه‌ای به عکس صنعتی یا تبلیغاتی شما می‌دهد.

تنها به ویرایش عکس تکیه کنید

درست است که امروزه ابزارهای ویرایشی قدرتمندی مثل فوتوشاپ و لایت‌روم موجود هستند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد ولی این نرم‌افزارها هرگز قادر نیستند یک عکس بد را به یک عکس خوب تبدیل کنند. اگر بخواهید با ابزرهای ویرایشی کل زمینه را عوض کنید یا چیزی را از تصویر حذف کنید، عکس شما اصلاً خوب از آب در نمی‌آید. دنیای نرم‌افزارهای ویرایشی، به ویژه فوتوشاپ، بسیار وسیع است و اگر به تمامی قابلیت‌های این نرم‌افزارها مسلط نیستید، حتماً خود را در این زمینه تقویت کنید و برای این منظور می‌توانید به یک کلاس فوتوشاپ بروید.

البته که ادیت عکس در این نرم‌افزارها، در زیبایی عکس تاثیر دارد. اما کافی نیست و عکس باید حتما در محیطی مناسب و با نورپردازی و تجهیزاتی خوب گرفته شود.

گرفتن ایده از دیگران در عکاسی صنعتی

اگر یک برند تجاری خاص را دوست دارید، می‌توانید با نگاه به عکس‌های حرفه‌ای محصولات آن، از آن‌ها الهام بگیرید؛ مثلاً اگر می‌خواهید دوربین عکاسی بفروشید، سری بزنید به وبسایت‌های کانن، نیکون، یا هر برند بزرگی که به آن علاقه دارید و عکس‌های آن‌ها را نگاه کنید و از همان ایده‌ها برای عکاسی صنعتی خود بهره ببرید.

همچنین مشاهده و آنالیز عکس های صنعتی رقبا و برندهای مختلف در حوزه کاری خودتان را همیشه مدنظر داشته باشید.

قانون یک سوم در عکاسی

قانون یک‌ سوم به نوعی از ترکیب‌بندی می گویند که در آن عناصر مهم یک عکس در طول یک شبکه ۳ در ۳ قرار داده می‌شوند. به این شکل که تصویر را ۹ قسمت مساوی در نظر می گیرند. این ترکیب‌بندی، یک راه اساسی برای ساختار بخشیدن به عکس‌ها و جذاب‌تر کردن آن‌هاست. با استفاده از قانون یک سوم، باید چهار خط را در تصویر پیش رو تصور کنید.

قاعده یک سوم در عکاسی را رعایت کنید

اکثر کلاس‌های عکاسی مقدماتی و نیز بسیاری از کلاس‌های هنری، قاعدهٔ یک سوم را آموزش می‌دهند زیرا ابزار واقعاً قدرتمندی است. برای رعایت این قاعده باید در هنگام عکاسی قاب خود را به ۹ قسمت مساوی، مطابق عکس زیر، تقسیم کنید.

تقاطع خطوط نقاط کلیدی در تصویر هستند و بهتر است عناصری که می‌خواهید روی آن‌ها تأکید کنید، در این نقاط قرار بگیرند. در مرتبهٔ دوم اهمیت، خطوط قرار دارند و می‌توانید عناصر اصلی را جوری تنظیم کنید که روی خطوط قرار بگیرند. رعایت قانون یک سوم منجر به ترکیب‌بندی درست عکس می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که نگاه انسان‌ها به چهار نقطهٔ تقاطع متمرکز می‌شود و نه مرکز عکس.

رعایت قاعده‌ی یک سوم
از کارهای دیگران الگو بگیرید

عکاسی صنعتی با وسایل ساده

وقتی که می‌خواهید از یک محصول عکاسی کنید، نگاهی به اطراف خود بیاندازید و اگر احساس می‌کنید شیء خاصی جلوهٔ عکس تبلیغاتی یا صنعتی را بهبود می‌بخشد، برای استفاده از آن خیلی وسواس به خرج ندهید. گاهی اوقات با اضافه کردن اشیائی مثل کتاب یا گل به قاب تصویر، جلوهٔ جذاب‌تری به عکس می‌دهید ولی مراقب باشید که حواس مشتری به آن‌ها پرت نشود.

وسایل مورد نیاز عکاسی صنعتی

اگر به تازگی کسب و کاری راه اندازی کرده‌اید نیاز به خرید ابزار و وسایل گران قیمت عکاسی صنعتی و هزینه زیاد نیست. در اینجا وسایل اولیه عکاسی را نام می‌بریم.

 • دوربین یا گوشی موبایل
 • سه‌ پایه
 • استفاده از پس‌ زمینه‌ سفید
 • میز نور
 • مکان مناسب برای عکاسی صنعتی

گرفتن عکس‌ از زوایای مختلف با تعداد زیاد

اگر تعداد محصولات خیلی زیاد باشد ممکن است به گرفتن یک یا دو عکس از هر محصول راضی شوید ولی این کار در عکاسی اشتباه بزرگی است. مشتری می‌خواهد زیر و بم محصول رو ببیند و تمامی جزئیات آن را بررسی کند. عکس‌های متعدد از زوایای مختلف از یک محصول، اطمینان مشتری را جلب می‌کند. به علاوه این کار دست شما را برای ویرایش خیلی بازتر می‌کند. و در آخر قادر خواهید بود بهترین‌ها را انتخاب کنید.

عکاسی صنعتی در حال استفاده از کالا

نشان دادن حس خوب در حال استفاده و القاء آن از محصول در بیننده تاثیر زیادی در جذب مخاطب دارد.

خیلی اهمیت دارد که مشتریان بتوانند خودشان را در حال استفاده از محصول تصور کنند. اگر کسی عکسی از یک محصول را در اینترنت ببیند نتواند خودش را در حال استفاده از آن تصور کند، آیا آن را می‌خرد؟ معمولاً پیش از اینکه کسی یک محصول گران‌قیمت را بخرد، باید احساس کند که آن محصول به کار او می‌آید یا خیر. در مورد پوشیدنی‌ها مثل لباس و ساعت و عینک، این مسئله بیشتر نمود دارد. برای مثال اگر بخواهید یک ساعت بخرید ابتدا با خود فکر می‌کنید که این ساعت روی دست چگونه به نظر می‌رسد. یا اگر بخواهید یک مبل بخرید، باید آن مبل را در فضای اتاق پذیرایی ببینید.

برای عکاسی صنعتی از لباس‌ها و دیگر پوشیدنی‌ها، بهتر است از مدل‌ها استفاده کنید. تنوع مدل‌ها نیز خیلی مهم است زیرا هر کسی ممکن است خودش را شبیه به یکی از مدل‌ها تصور کند و احساس کند که یک محصول آنطور که به آن مدل می‌آید، به او نیز می‌آید.

عکس های صنعتی باورپذیر در حال بیان احساسات مشتری در زمان استفاده از محصول به وجود می آیند.

عکس صنعتی مناسب سایت و شبکه‌های اجتماعی

هر فروشگاه اینترنتی، به دلیل محدودیت‌های حجمی و سایر دلایل تکنیکی، عکس‌هایی با ویژگی‌های تکنیکی خاص از نظر حجم، فرمت، dpi و … را می‌پذیرد؛ بنابراین باید مشخصات عکس صنعتی شما با آن ویژگی‌ها که معمولاً در سایت همان فروشگاه بیان شده‌است، مطابقت داشته باشد.

عکاس های مناسب فروشگاهی
پس زمینه سفید در عکاسی صنعتی

گرفتن عکس صنعتی با پس زمینه سفید

بزرگترین اشتباهی که ممکن است در عکاسی صنعتی یا تبلیغاتی از یک محصول انجام دهید این است که سوژهٔ خود را در زمینه‌ای شلوغ با عناصر متعدد قرار دهید. این کار سبب می‌شود توجه مشتری به دیگری عناصر موجود در عکس جلب شده و محصول را فراموش کند.

بنابراین بهترین پس زمینه، یک پس زمینهٔ ساده و بدون الگو و معمولاً سفید است. البته رنگ محصول شما در انتخاب رنگ پس‌زمینه اهیمت دارد؛ مثلاً اگر محصول سفید باشد، بهتر است از رنگ دیگری مثل خاکستری به عنوان پس‌زمینه استفاده شود. به علاوه محصول باید کمی سایهٔ ملایم روی پس‌زمینه بیاندازند تا عکس خیلی مصنوعی به نظر نرسد. عکس بالایی که از یک صفحهٔ اینستاگرام گرفته شده‌ است، هیچ سایه‌ای ندارد و خیلی مصنوعی به نظر می‌رسد ولی در عکس پایینی، کمی سایه روی پس‌زمینه قرار گرفته‌است تا محصول معلق در یک فضای سفید به نظر نرسد و بنابراین حرفه‌ای‌تر محسوب می‌شود.

جزئیات در عکس صنعتی

فروشنده می‌تواند در بخش توضحیات هر چقدر که می‌خواهد در مورد جزئیات ساختاری و ظاهری محصول صحبت کند ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که مشتری از آن صحبت‌ها بتواند تصویری درست از محصول داشته در ذهن خود ایجاد کند. بسیاری از مردم نیازمند دیدن عکس‌هایی از محصول هستند تا بتوانند جزئیات آن را ببینند؛ بنابراین برای به تصویر کشیدن ریزترین جزئیات محصول زمان بگذارید. برای مثال اگر می‌خواهید دوربین عکاسی بفروشید، از تمامی زوایا از دوربین عکس بگیرید و جزئیات صفحه کلید و لنز و صفحه نمایش و انواع پورت‌های آن را به تصویر بکشید. سعی کنید در کنار عکس‌ها از یک شاخص استفاده کنید تا مشتری بتواند اندازهٔ محصول را متوجه شود.

در عکاسی از محصولاتی مثل ساعت که ریزه‌کاری‌های فراوانی دارند، باید عکس را از فاصلهٔ کمتری بگیرید و نورپردازی شما به گونه‌ای باشد که تمامی جزئیات و ریزه‌کاری‌ها و سایه‌های کوچک به تصویر کشیده شوند.

نمایش کاربرد محصول در عکس صنعتی
جزئیات را به تصویر بکشید

نشان دادن تنوع محصول در عکس

بسیاری از فروشندگان، تعدادی محصول را در یک دسته‌بندی عرضه می‌کنند. برای مثال اگر در یک فروشگاه ظروف آشپزخانه به فروش می‌رسد، قطعاً بیش از یک نوع بشقاب در دسته‌بندی بشقاب‌های آن وجود دارد. مشتریان سلیقه‌های مختلفی دارند و بنابراین شما باید از تمامی انواع یک نوع محصول عکس بگیرید تا مشتری بتواند از میان آن‌ها، مورد محبوب خود را پیدا کند.

گاهی اوقات یک محصول در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود و گاهی رنگ به قدری مهم است که تأثیر زیادی روی قمیت محصول می‌گذارد، بنابراین سعی کنید از تمامی رنگ‌های موجود از یک محصول، عکاسی نمایید.

عکاسی صنعتی از کالا در زمینه شلوغ

اگر می‌خواهید محصول را در یک پس‌زمینهٔ واقعی که شامل عناصر دیگری که با محصول مرتبط هستند به تصویر بکشید، بهتر از روش پرتره برای عکاسی استفاده کنید. به این صورت که فوکوس روی محصول شما باشید و عناصر در پس‌زمینه بوکه شوند.

استفاده از دوربین گوشی همراه برای عکاسی صنعتی

اگر دوربین عکاسی حرفه‌ای دم‌دست ندارید، هیچ اشکالی ندارد که از دوربین گوشی برای عکاسی از محصول استفاده کنید. امروزه دوربین‌های گوشی‌های هوشمند می‌توانند عکس‌های ۶۴ مگاپیکسلی و ویدئوهای ۴K بگیرند. به علاوه خیلی از گوشی‌های هوشمند دارای حالت عکاسی دستی نیز می‌باشند که معمولاً می‌توانید آن را در بخشی به نام Pro در برنامه دوربین گوشی خود بیابید و فوکوس، نوردهی و سایر موارد را به دست تقدیر نسپارید و خودتان تنظمیات را به صورت دستی اعمال کنید. با رعایت اصول نورپردازی، قاعدهٔ یک‌سوم، استفادهٔ خلاقانه از عناصر محیطی و یک سه‌پایه یا نگه‌دارندهٔ گوشی می‌توانید به راحتی عکاسی حرفه‌ای انجام دهید. خوبی عکاسی با گوشی این است که می‌توانید بلافاصله عکس را در وبسایت فروشگاه یا در اینستاگرام آپلود کنید.

در عکاسی صنعتی حالت دستی با دوربین‌های DSLR یا با گوشی‌های دارای حالت Pro به نکات زیر توجه کنید

از لنز زاویه باز استفاده نکنید زیرا تصویر محصول دچار اعوجاج می‌شود.

از گشودگی مناسب دیافراگم استفاده کنید. دیافراگم باز مثلاً f/2.8 تا f/4.5 سبب کاهش عمق میدان دید شده و بخش‌های از محصول را از فوکوس خارج می‌کند. گشودگی کم دیافراگم مثلاً از f/8 تا f/11 عمق میدان دید را افزایش داده و کل محصول شما را تحت فوکوس قرار می‌دهد و زمینه را بوکه می‌کند.

از تعادل سفید مناسب استفاده کنید. در هنگام تصویربرداری صنعتی باید تعادل سفید را مطابق با دمای رنگی نور خود انتخاب کنید.

تنظیمات دیافراگم باعث فکوس مناسب بر روی کالا میشود و عکس های مناسبی را در تبلیغات صنعتی و  فروش بالا به ارمغان می آورد.

کاربردهای عکاسی صنعتی

از خدمات عکاسی صنعتی در کسب و کارهای کوچک و بزرگ، آژانس‌های تبلیغاتی و آگهی‌های تبلیغاتی می‌توان استفاده نمود. عکس صنعتی را می‌توانید در تبلیغات شهری، تجارت و حتی در نمایشگاه نیز استفاده نمایید.از عکس برداری صنعتی می‌توانید به عنوان ارائه گزارش از عملکرد نیز استفاده نمایید.

عکاسی صنعتی می‌تواند سوژه‌هایی از قبیل:

 • عکاسی صنعتی محصول صنعتی (ابزار آلات، ماشین آلات کوچک و بزرگ، قطعات صنعتی و اتصالات صنعتی)
 • عکاسی از کارخانه و سازمان‌ها (خط تولید، محیط کاری، فرایند تولید، کارگران و کارمندان)
 • عکاسی صنعتی حرفه ای (حفاری، معدن، جاده، رودخانه)

این نوع هنر عکاسی نیازمند تجربه کاری و تخصص در زمینه عکاسی می‌باشد. نور پردازی و همچنین استفاده تجهیزات حرفه ای برای عکس برداری بسیار تأثیر گذار می‌باشد.

تعرفه عکاسی صنعتی

با توجه به مزایای بسیار زیادی که عکاسی صنعتی از محصولات یا خدمات برای کسب و کارهای مختلف دارد، اکثر افراد به دنبال استفاده از آن هستند. با این وجود، قیمت و هزینه عکاسی به عنوان دغدغه اصلی بسیاری از صاحبان کسب و کار در نظر گرفته می شود. این موضوع به خصوص برای صاحبان کسب و کارهای نوظهور و در حال گسترش بسیار اهمیت دارد.

عوامل بسیار زیادی بر قیمت عکاسی با اهداف تجاری تاثیرگذار هستند، از جمله سوژه موردنظر، سختی کار و موقعیت عکسبرداری. عکاس با توجه به موقعیت عکسبرداری از محصولات باید تجهیزات موردنیاز، بعد مسافت، تعداد عکس ها و متغیرهای دیگر را مشخص کند. تمام این متغیرها بر هزینه عکاسی تاثیر می گذارند. علاوه بر این، تخصص عکاس و سابقه کاری او نیز بر قیمت نهایی عکاسی صنعتی تاثیرگذار هستند.

با این وجود، عکس هایی می توانند بر موفقیت یا افزایش فروش یک کسب و کار تاثیر بگذارند که معرف خوبی برای آن برند باشند. به عبارت دیگر، عکس های گرفته شده از محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک برند می توانند باعث رشد و رونق آن شوند. در نتیجه، کیفیت عکس بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد.

راهنمای پروژه عکاسی صنعتی از کارخانه

  برای انجام این پروژه از تیم عکاسی به همراه تجهیزات حرفه ای استفاده می‌کنیم. قبل از شروع پروژه با مدیر یا راهنمای کارخانه جلسه ای تشکیل می‌دهیم و نیازهای کارفرما مورد تجزیه تحلیل قرار می‌دهیم و از مکان یا سوژه‌های عکاسی یک لیست تهیه می‌کنیم.

از کار فرما انتظار داریم که:

 • محیط کار یا سوژه را برای عکاسی آماده کند تا کیفیت و سرعت کار بالا رود.
 • سوژه‌های مدنظر برای عکاسی را بررسی کنند تا کثیف نباشد، زدگی و خوردگی و دیگر مواردی که ممکن است روی خروجی سوژه تأثیر منفی بگذارد.
 • نور محیط را بررسی کنید و اگر نور کافی نیست با عکاس مشورت کنید.
 • اگر قرار است از کارمندان عکس تهیه شود بهتر است از کارکنان بخواهید با ظاهری آراسته و پوششی مناسب جلوی دوربین قرار گیرند. بهتر است برای پوشش مناسب و یکدست از کارکنان بخواهید از لباس سازمانی استفاده کنند.
 • رعایت نکات ایمنی در عکاسی: اگر محیط یا سوژه عکاسی خطرناک می‌باشد حتماً با عکاس مشورت کرده و یک فرد با تجربه درخواست کنید که راهنمای عکاس باشد.
 • بعد از مشورت‌های لازم با کارفرما تیم عکاسی به کارخانه اعزام می‌شود. تیم عکاسی به همراه کارفرما مجدد از فضا و سوژه‌ها دیدن می‌کنند و عکاس با توجه به نور و سوژه کار خود را شروع می‌کنید.
 • کار عکاسی ممکن است بین یک ساعت تا چندین روز کاری نیز طول بکشد که کانون تبلیغاتی مدرن طرح به شما پروژه‌های یک روزه عکاسی را پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان عکاسی تماس بگیرید.
 • بعد از اتمام پروژه، کارفرما از میان تصاویر گرفته شده چندین عکس صنعتی را انتخاب می‌کند برای ویرایش آماده‌سازی و بعد از مونتاژ و تأیید کارفرما پروژه به اتمام می‌رسد.

عکاسی صنعتی و فیلم برداری

اگر کارخانه شما جزو صنایعی مانند تولید، فناوری، انرژی، یا ساخت و ساز است، ضروری است تا عکس‌های با کیفیت داشته باشید که توجه مخاطب را به خود جلب نماید. در ادامه 5 نوع عکاسی صنعتی را معرفی می‌نماییم:

انواع عکاسی صنعتی و تفاوت در روش عکاسی صنعتی

عکاسی با کیفیت از محصول، یکی از مهم‌ترین دارایی‌های هر کسب و کاری محسوب می‌شود. چه اینکه شرکت شما یک تولیدی کوچک باشد و چه یک شرکت بزرگ، نیاز به عکس‌هایی دارید که به بهترین وجه محصول شما را به مخاطب معرفی نماید.

عکاسی برای شرکت‌های صنعتی

اگر شرکت شما در صنعتی مانند تولید، فناوری، انرژی یا ساخت‌وساز فعالیت می‌کند، داشتن عکس‌های باکیفیتی که توجه مخاطبان شما را به خود جلب می‌کند و تأثیری ماندگار بر جای می‌گذارد بسیار مهم است. اگر از تصاویر با رزولوشن پایین استفاده کنید یا به شدت به عکاسی استوکی که به‌طور خاص برای شما ایجاد نشده‌است، تکیه کنید، کمپین‌های بازاریابی شما شکست خواهند خورد و آماتور به نظر می‌رسند.

اگر قصد دارید تا کسب و کارتان وسیع تر به نظر برسد، به هدشات‌های حرفه ای نیاز خواهید داشت. عکس از کارمندان می‌بایست حرفه ای گرفته شده و نمایانگر برند شما باشد. اگر کارمندان شما در یک کنفرانس صحبت می‌کنند، مرام نامه می‌نویسند، در وب سایت شما بیوگرافی دارند یا در لینکدین تعامل می‌کنند، می‌توان از عکس‌های هد شات برای عکس‌های پروفایل آنها استفاده کرد.

میزان افرادی که محل کار شما را از روی لوکیشن بنا جستجو می‌کنند به صورت روزافزون افزایش می‌یابد. عکاسی معماری طیف وسیعی از عکس‌های بیرونی از تأسیسات تولیدی، اتاق‌های پاکسازی، مناطق تولید و انبارهای ذخیره‌سازی را شامل می‌شود.

در نهایت، عکاسی از محل عکاسی در محل به مشتریان شما این امکان را می‌دهد تا نگاهی کوتاه به نحوه عملکرد شما داشته باشند. مشتریانی هستند که دوست دارند کارمندان شما را در حین کار در شرکت ببینند تا مطمئن شوند که فرایند تولید در کارخانه یا شرکت تولیدی شما به خوبی پیش می‌رود. یکی دیگر از مزایای عکاسی در محل این است که زمان اتلاف شده از بین می‌برد. ما در کنار شما از زوایای پنهان و نا محسوس عکس می‌گیریم تا خدمه بتوانند به کار خود ادامه دهند.

فیلمبرداری صنعتی مشابه تصویربرداری صنعتی می‌باشد و از سوژه‌های منتخب بر اساس نیاز عکسبرداری و فیلمبرداری می‌شود.

در برخی موارد ممکن است به علت (فضای وسیع، طرز استفاده از ماشین آلات، فضای کارخانه و دیگر موارد) نتوان از سوژه‌ها عکسبرداری نمود و نیاز است فیلمبرداری صنعتی انجام شود. فیلمبرداری صنعتی معمولاً با دوربین‌های فیلمبرداری و هلی شات انجام می‌شود. کانون تبلیغاتی مدرن طرح با استفاده از تجهیزات مدرن عکاسی و فیلمبرداری صنعتی آماده خدمات فیلم‌برداری از خط تولید، کارخانه، فیلم‌برداری هوایی (هلی شات) و سایر پروژه‌های فیلمبرداری می‌باشد.

در زمان بهره بردن از کیفیت هر برند با هویت سازمانی رو به رو هستیم و عکاسی صنعتی تضمین کننده کیفیت کالا و برند میباشد.

ممکن است تصاویر بی کیفیت کارایی دیگری را در استفاده از موبایل و دوربین های آنها ایفا کنند اما در رقابت با سایر برندها موفقیتی به ارمغان نمی آورند.

شاید فکر کنید که عکاسی صنعتی در منزل باید کار ساده ای باشد، ولی اصلاً این‌طور نیست. عکاسی صنعتی در منزل توانسته در بین صاحبان مشاغل و واحدهای تولیدی و صنعتی جای خود را باز کند و بسیاری از آنان برای کاهش هزینه‌های عکاسی صنعتی، روی به عکاسی صنعتی در منزل آورده‌اند. برای عکاسی صنعتی در منزل می‌بایست چیدمان یا دکوراسیون قطعه صنعتی مورد نظر تان را دقیقاً عین واحد تولیدی یا صنعتی بچینید. همچنین اجازه ندارید از زوم دیجیتال و فلش گوشی استفاده کنید چرا که روی کیفیت عکس تأثیر منفی می‌گذارد. بهتر است تنظیمات دوربین شما روی ISO 100، دیافراگم f/4، سرعت شاتر ۱۰۰/۱ و فرمت عکس raw باشد.

اگرچه، عکس های گرفته شده توسط افراد مبتدی به اندازه عکاس های حرفه ای کیفیت ندارند اما باعث صرفه جویی در هزینه ها می شوند. در نتیجه، نقطه شروع خوبی برای گسترش کسب و کار و معرفی آن به شمار می رود.

اگر قصد عکاسی در منزل را دارید، حتماً به یک استودیو کوچک خانگی نیاز پیدا خواهید کرد. بعد از تبدیل بخشی از خانه به استودیو عکاسی، تجهیزات موردنیاز را نیز باید تهیه کنید. البته، تهیه این تجهیزات نیاز به سرمایه زیادی ندارد. آنچه بیشتر از سرمایه اهمیت دارد، شرایط عکاسی ازجمله نور کافی طبیعی یا مصنوعی، سه پایه و دوربین خوب است.

هنگام عکاسی از محصولات در منزل، اصولی وجود دارند که باید رعایت شوند:

 • تغییر زاویه دید در برداشت های مختلف عکاسی
 • تمرکز بر رنگ، کنتراست و افکت های نور
 • شناخت کافی از صنعت یا محصول
 • توجه به جزئیات

رعایت این اصول می تواند شما را به یک عکاس حرفه ای تبدیل کند.

برای عکاسی صنعتی مهم‌ترین موضوع، نورپردازی است. به این منظور می‌بایست نور محیط سوژه را با وسواس و دقت بالا تنظیم کنید. سعی کنید قطعه یا محصول پشت به نور نباشد. آن را به دور از پنجره قرار ندهید و روی نور خورشید نیز برای نور دهی حساب باز نکنید. همچنین استفاده از سه‌پایه عکاسی بسیار برای شما مفید خواهد بود. همچنین می‌بایست به پس زمینه عکس توجه ویژه ای داشته باشید.

نوشیدنی درست می‌کنید یا می‌فروشید؟ عکس‌های خوب می‌توانند به ایجاد احساس تشنگی و تمایل بیننده کمک کنند.

تصاویر می‌توانند یک جو یا سرگرمی، آرامش، تصویری لوکس، ظرافت و … ایجاد کنند. عکاسی تبلیغاتی از نوشیدنی فقط عکس گرفتن از لیوان یا لیوان با چیزی نیست. این مربوط به موقعیت‌یابی برند شما و ایجاد احساسات در محصول شما است.از یک ظاهر طراحی صحنه تا روتوش تصاویر و ویرایش کردن تصاویر نهایی، هر مرحله از عکاسی نوشیدنی‌ها این پتانسیل را دارند که محصول شما را به سطح بالاتری ارتقا دهند. این به نوبه خود به معنای فروش بیشتر است. ما می‌توانیم با هم کار کنیم تا تصاویری ایجاد کنیم که داستان برند شما را بیان کند و خریداران را جذب کند. همچنین شما می‌توانید عکاسی تبلیغاتی ارزان را در مجموعه ما تجربه کنید

برای دریافت تعرفه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی با ما در تماس باشید. تمامی مدیران صنعتی به خوبی می‌دانند که تصویر برداری و فیلم‌برداری از فرایندهای صنعتی پروسه ای بسیار دشوار است. شما اگر بخواهید طراحی کاتالوگ تبلیغاتی حرفه ای داشته باشید باید عکس‌هایی با بهترین کیفیت و رقابتی از محصولات خود داشته باشید و در غیر این صورت مطمئناً کاتالوگ جذابی نخواهیم داشت. پیشنهاد می‌کنیم از صفحه طراحی کاتالوگ دیدن فرمایید تا تفاوت‌ها را مشاهده کنید.اگر شما کارخانه، مجتمع پتروشیمی هستید یا پروژه‌های بزرگ صنعتی در پیش دارید در واقع هیچ چیز به صرفه تر از طراحی کاتالوگ و عکاسی صنعتی و تجاری برای شما نیست و در کل جهان از این روش استفاده می‌کنند، این دو در واقع خط تولید شما را به وضوح معرفی می‌کند، متخصصین شما را معرفی می‌کند و چه چیزی مهمتر از این برای شما؟

در واقع کسانی که این تصاویر را مشاهده می‌کنند مدیران ارشد نیستند و مشتریان شما هستند حال چه مشتری قدیمی و چه شخص جدید و بیشتر هدف برای ترقیب مشتریان جدید است. تمامی مدیران صنعتی به خوبی می‌دانند که تصویر برداری و فیلم‌برداری از فرایندهای صنعتی پروسه ای بسیار دشوار است. شما اگر بخواهید طراحی کاتالوگ تبلیغاتی حرفه ای داشته باشید باید عکس‌هایی با بهترین کیفیت و رقابتی از محصولات خود داشته باشید و در غیر این صورت مطمئناً کاتالوگ جذابی نخواهیم داشت. پیشنهاد می‌کنیم از صفحه طراحی کاتالوگ دیدن فرمایید تا تفاوت‌ها را مشاهده کنید.

با در نظر گرفتن نکات بالا میتوان تصاویر خوبی برای دوستداران نوشیدنی های خود داشته باشید. عکاسی صنعتی توانایی افزایش فروش را با جلوه خوبی از محصول گوارای خود داشته باشید.

در این بخش به بررسی کامل عکاسی صنعتی پرداختیم. اینکه عکاسی صنعتی تبلیغاتی چیست؟ اصول و مواردی که باید در عکاسی صنعتی حرفه ایی رعایت شوند. همچنین نمونه های زیادی از عکس های صنعتی و تبلیغاتی متخصصان طرح گندم را مشاهده فرمودید. اگر صاحب کسب و کار هستید و ارائه محصولات و خدماتتان به بهترین نحو برای مشتری و مخاطبان هدفتان ارزش زیادی برای شما دارد. فرصت را از دست ندهید.

همین حالا با ما تماس بگیرید تا بهترین مشاوران عکاسی صنعتی با توجه به نوع کسب و کار و محصول شما به بهترین نحو شما را در انتخاب پکیج و تکنیک مناسب یاری کنند. همانطور که می دانید جلوه های بصری باعث رونق کسب و کار می شود. در نتیجه، کمی وقت صرف یادگیری اصول اولیه عکاسی بکنید و اولین گام در جهت گسترش کسب و کارتان را بردارید. فراموش نکنید که علاوه بر عکاسی صنعتی تبلیغاتی برای توسعه کسب و کارتان ما پیشهادات مختلفی داریم.

انواع عکاسی صنعتی
عکاس صنعتی و انواع عکاسی تجاری و صنعتی

انواع عکاسی صنعتی

انواع عکاسی صنعتی را در این مقاله بخوانید!

امروزه داشتن جدیدترین تصاویر از محصولات برای تبلیغ برند شما برای خودنمایی کافی نیست. نمایش فرآیندهای تولیدی و صنعتی برند شما به همان اندازه مهم است.

مشاهده شده است که بسیاری از برندها از عکس های صنایع با وضوح پایین یا عکس های استوک استفاده می کنند که به محصول آنها مربوط نیست.

بنابراین، ابتکارات بازاریابی کاملاً ثابت خواهد ماند و بی فایده به نظر می رسد.

عکاسی صنعتی چیست؟

بنابراین، منظور از “عکاسی صنعتی” چیست؟ اساساً، این چیزی نیست جز نوعی عکاسی که توسط شرکت‌ها برای برقراری ارتباط با مشتریان و با برندها از طریق نمایش فرآیندها، ماشین‌ها و رویه‌های صنعتی است.

ساخت و ساز، معدن، تولید، انرژی و حمل و نقل همه مشاغلی هستند که از انواع عکاسی صنعتی استفاده می کنند.

تصاویر صنعتی اغلب افرادی را در حال تولید و ساختن چیزها با هدف ثبت فرآیند تولید و مشاغل دشواری که کارمندان انجام می دهند به تصویر می کشند.

هر سازمان صنعتی بزرگ به عکس هایی از عملیات خود نیاز دارد و تقاضا برای این تصاویر تنها با پیشرفت فناوری و اتوماسیون افزایش می یابد.

انواع عکاسی صنعتی:

انواع عکاسی صنعتی

عکاسی معماری

اصطلاح “عکاسی معماری” به عکاسی صنعتی اشاره دارد که بر روی سازه ها تمرکز دارد.

این به طور عمده شامل نماهای بیرونی و داخلی ساختمان ها، پل ها، مناظر شهری و سایر سازه ها است.

عکاسی از ساختمان های عتیقه عکس های جذابی ایجاد می کند.

این شامل مکان‌های تاریخی به خوبی نگهداری شده با نمونه‌هایی از عکاسی صنعتی از معماری کلاسیک و سازه‌های فرسوده یا متروکه است که قدمت آنها را به طرق مختلف برای عکس‌های صنعتی نشان می‌دهد.

هنگام عکاسی از سازه‌های مختلف، مکانی را در زمان‌های مختلف روز و در شرایط آب و هوایی مختلف امتحان کنید تا جلوه‌های متنوعی داشته باشید.

از کنترل پرسپکتیو با تمرکز بر خطوط موازی غیر همگرا استفاده می شود.

با تنظیم سطح کانونی دوربین به صورت عمود بر زمین، مستقل از ارتفاع چشم دوربین، حفظ می شود.

معماری سوژه مورد علاقه عکاسان است زیرا هیچ دو ساختاری شبیه هم نیستند و هیچ دو دیدگاهی تصویر یکسانی تولید نمی کنند.

نماهای بیرونی به طور طبیعی نور زیادی دارند و عکاسی از آنها را در دسترس تر می کند.

عکاسی نماهای بیرونی می توانند نتایج بسیار متنوع، مالیخولیایی و دراماتیکی را بسته به هوس های طبیعت ارائه دهند.

عکاسی از فضاهای داخلی چالش برانگیز است زیرا میزان نور محیطی که از پنجره ها یا نورگیرها قابل دسترسی است محدود است و اغلب فیلتر می شود، مانند کلیساها با شیشه های رنگی زیبا – از نور اضافی به شکل فلاش کمک برای ضبط صحیح فضاهای داخلی استفاده کنید.

ارتفاع ممکن است پیچ و تابی به عکس اضافه کند که در غیر این صورت دنیوی خواهد بود.

نردبان ها، راه پله ها، تخته سنگ ها، اسکای باکس ها و پشت بام های ساختمان های بلند دیگر همگی مکان های بسیار خوبی برای شروع در آزمایش پرسپکتیو هستند.

هد شات های حرفه ای

این دومین نوع از انواع عکاسی صنعتی است.

اگر کارمندان شما در یک کنفرانس صحبت کنند یا کاغذ سفید تهیه کنند، یک بیو در وب سایت یا لینکدین داشته باشند، می توان از عکس های هد شات به عنوان عکس پروفایل استفاده کرد.

چهره شما یکی از با ارزش ترین دارایی برند شماست، زیرا مردم شما را می شناسند و با کارهایی که انجام می دهید و صحبت می کنید ارتباط برقرار می کنند.

قسمت بالایی بدن مانند سر و شانه ها معمولاً مورد توجه هد شات های حرفه ای است. یکی از سخت‌ترین خدماتی که یک عکاس صنعتی می‌تواند ارائه دهد، عکاسی هد شات است.

تقریباً همه، صرف نظر از شغل، برای بسیاری از نیازها نیاز به هد شات دارند.  پرتره های شرکتی برای ارائه تصویری مثبت از کسب و کار شما بسیار مهم هستند.

عکاسی محصول

عکاسی محصول

از دیگر انواع عکاسی صنعتی می توان به عکاسی محصولات اشاره کرد.

مشتریان در مکان‌های مختلفی تحقیق می‌کنند که شامل اینترنت، چاپ و بروشور، نمایشگاه‌های تجاری و کاتالوگ می‌شود.

آنها جذب مشاغلی می شوند که اقلام آنها را بدون توجه به رسانه ای که در آن تولید می شوند زیبا جلوه می دهند.

مشتریان در مکان‌های مختلفی از جمله اینترنت، چاپ و بروشور، نمایشگاه‌های تجاری و کاتالوگ‌ها تحقیقات انجام می‌دهند.

آن‌ها به سمت شرکت‌هایی کشیده می‌شوند که محصولاتشان را بدون توجه به اینکه در چه رسانه‌ای تکرار می‌شوند، خوب جلوه می‌دهند.

از آنجایی که این محصولات عمدتاً برای مصرف‌کنندگان و مشتریان در نظر گرفته شده‌اند، هر تصویری از اقلام برای فروش ممکن است به عنوان عکاسی محصول واجد شرایط باشد.

این عکس‌ها که گاهی اوقات به عنوان عکاسی تجاری شناخته می‌شوند، بینندگان را به خرید اقلام به تصویر کشیده ترغیب می‌کنند.

ارزش درک شده از کالاها یا محصولات شما، و همچنین اعتبار برند شما، به شدت تحت تاثیر کیفیت ارائه بصری شما است.

در نتیجه، داشتن تصاویر محصول با کیفیت بالا و جذاب واقعاً مفید در توسعه کسب و کار است.

عکاسی در محل

انواع عکاسی صنعتی

از دیگر انواع عکاسی صنعتی می توان به عکاسی در محل اشاره کرد. مشتریان می توانند نگاهی از پشت صحنه به نحوه کار شما با عکاسی در محل داشته باشند.

مشتریان از دیدن کارگران شما در عمل لذت می برند.

این اعتماد آنها را به شما، به ویژه در عکاسی صنعتی، مجدداً تأیید می کند تا ببینند چگونه وظایف خود را انجام می دهید و نگران مشتریان و مشتریان خود، تجارت و مهمتر از همه محصولات و خدمات خود هستید.

حذف زمان توقف یکی دیگر از مزایای عکاسی در محل است.

این می تواند در یک مکان عمومی مانند یک پارک، یک فضای خصوصی مانند یک حیاط ملکی، یک منطقه داخلی عمومی مانند یک کافی شاپ، یا یک فضای شخصی سرپوشیده مانند دفتر کار شما باشد.

عکاسان صنعتی به کارگاه یا محل کار شما سر می زنند و از حاشیه عکاسی می کنند تا کارگران بدون هیچ مانعی به کار خود ادامه دهند.

اگر مکان مناسبی را برای عکاسی انتخاب کنید، تصاویر از عکاسی در محل دارای واقع گرایی در محیط اطراف هستند.

بدون استفاده از وسایل یا پس‌زمینه‌های گران قیمت، می‌توانید استعداد بصری خیره‌کننده‌ای ایجاد کنید.

عکاسی موقعیت مکانی به چابکی در واکنش به تغییرات غیرمنتظره در محیط و دوز سالم شانس بستگی دارد.

همچنین، نشانه ها و معماری، نوع تصاویری را که می توان در این منطقه گرفت، تعیین می کند.

به عنوان مثال، اگر در منطقه ای با ارتفاعات بلند زندگی می کنید، فرصت های زیادی برای عکاسی با زاویه کم از سازه ها خواهید داشت.

ممکن است برای دیدن منظره پرنده از یک مکان به بالای یک ساختمان صعود کنید.

از آنجایی که ممکن است از یک مکان عمومی یا محیط شهری برای بیان اهداف برند و شرکت خود استفاده کنید، برای افرادی که دفتر یا فضای کاری سنتی ندارند بسیار مناسب است.

هزینه عکاسی صنعتی

انواع عکاسی صنعتی به تخصص بسیار مورد نیاز برای گرفتن بهترین نتیجه نیاز دارد. عکاسی در شرکت های صنعتی یا سایت های صنعتی کار آسانی نیست. هزینه می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد.

ثبت جزئیات پیچیده در عکس های صنعتی بسیار مهم است. چه کارخانه‌ها، ماشین‌آلات، ابزار، ساخت‌وساز، فرآیند تولید و عملیات یا مواد غذایی، مشتریان می‌خواهند عکس‌ها به روشی بسیار حرفه‌ای گرفته شود.

عکاسان می توانند نرخ ساعتی یا شاتی خود را برای ارائه خدمات عکاسی حرفه ای داشته باشند یا همچنین می توانند حداقل نرخی را داشته باشند که برای انجام کار باید پرداخت کنید.

گاهی اوقات، زمانی که عکاس و مشتری زودتر با هم کار نکرده اند، بخشی از کل پول برای انجام پروژه از قبل گرفته می شود.

عواملی که هزینه عکاسی صنعتی به آن بستگی دارد:

محل عکاسی

آیا یک استودیوی عکس در محل وجود دارد، یا عکاس باید همه چیز را تا محل حمل کند؟ برخی از کسب و کارها دارای فضاهای دیدنی منحصراً برای نیازهای عکاسی خود هستند، در حالی که برخی دیگر به آتلیه عکاس وابسته هستند.

استفاده از تجهیزات خوب

تجهیزات عکاسی تبلیغاتی

عکاسانی که روی دوربین‌های تخصصی، لنزها، نورپردازی و سایر تجهیزات سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ممکن است انتظار داشته باشند که هزینه بیشتری بپردازید.

هزینه تهیه و نگهداری تجهیزات موجود در قیمت مظنه نشان داده شده است.

اگر عکاس یک استودیو داشته باشد، هزینه مرتبط با چنین دارایی ممکن است کار با آنها را گران‌تر کند.

این هزینه با بهره مندی از قرار گرفتن در مکانی که کاملاً به گرفتن بهترین عکس های ممکن اختصاص دارد جبران می شود.

مهارت های عکاسی

مشتریان تجاری که یک عکاس با آنها کار می کند و نمونه کار آنها چیزهای زیادی را در مورد شهرت و شایستگی آنها نشان می دهد.

از آنجایی که عکاسان ماهر برنامه‌های پرمشغله‌ای دارند، مهم است که از قبل برای جلسه برنامه‌ریزی کنید.

یک عکاس صنعتی معتبر ممکن است طیف گسترده ای از خدمات را ارائه دهد یا در زمینه های خاصی از عکاسی تبلیغاتی تخصص داشته باشد.

هنگامی که یک شرکت در جستجوی عکاسی تخصصی است، ممکن است مجبور شود برای ترکیب خاصی از توانایی ها هزینه بیشتری بپردازد.

پس پردازش و ویرایش

برخی از شرکت ها ویرایشگرهای عکس را استخدام می کنند که کار پس از تولید را خودشان انجام می دهند.

برخی برای ایجاد نتیجه نهایی از تخصص یک عکاس حرفه ای بهره می برند. از آنجایی که پس از تولید ممکن است چندین ساعت بیشتر از جلسه تصویر واقعی طول بکشد، ممکن است به طور جداگانه پرداخت شود یا در طرح های گران تر گنجانده شود.

بنابراین، این ما برخی از عواملی هستیم که هزینه عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی به آن بستگی دارد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با انواع عکاسی صنعتی و نکات مهم عکاسی تبلیغاتی صحبت کنیم. هنر عکاسی در ضمینه تجارت نیازمند انعطاف بیشتری برای برطرف کردن خواسته های مجری یا همان کارفرما است و شناخت کامل از مشتریان  یا همان مخاطبان احتمالی تجربه نوین به عکاسام در حوزه صنعت و تجارت به ارمغان می آورد. امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

عکاسی صنعتی در مدرن طرح !

مجموعه تبلیغاتی مدرن طرح با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی توانسته است در کنار سایر رقبا و برند های معتبر سابقه ای درخشان از خود بر جای بگذارد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی ؛ کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

4.8/5 - (77 امتیاز)

18 thoughts on “عکاسی صنعتی

  • seo seomanager says:

   سلام وقت شما بخیر.
   بله عکاسی صنعتی در شهرستان هم انجام می شود. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
   88 10 55 88 – 021

  • seo seomanager says:

   وقت بخیر- تعرفه های 1403 برای شما ایمیل شد ✅ پیشنهاد میکنیم از تخفیف های جدید ما هم استفاده کنید….

  • seo seomanager says:

   وقت شما بخیر – تعرفه عکاسی صنعتی در 1403 افزایش نداشته است. ✅ ولی پیشنهاد میکنیم از تخفیف هامون در سال جدید استفاده کنید.

  • seo seomanager says:

   عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی دو شاخه از عکاسی هستند که در ظاهر شبیه به هم به نظر می‌رسند، اما در واقع تفاوت‌های ظریف و مهمی بین آنها وجود دارد.
   هدف از عکاسی صنعتی، ثبت دقیق و مستندسازی فرآیندها، تجهیزات، محصولات و کارکنان در صنایع مختلف است.
   هدف از عکاسی تبلیغاتی، جلب توجه مخاطب و ترغیب او به خرید محصول یا استفاده از خدمات است.
   عکاسی صنعتی بر روی جزئیات و وضوح تمرکز دارد و تصویری واقعی از سوژه ارائه می‌دهد.
   عکاسی تبلیغاتی از خلاقیت و ایده پردازی برای خلق تصویری جذاب و متقاعد کننده از سوژه استفاده می‌کند.

   نمونه های عکاسی صنعتی:
   عکس از خط تولید یک کارخانه
   عکس از یک محصول صنعتی
   عکس از یک کارمند در حال کار

   نمونه های عکاسی تبلیغاتی:
   عکس از یک مدل در حال استفاده از یک محصول
   عکس از یک ماشین جدید در یک جاده زیبا
   عکس از یک غذای خوشمزه در یک رستوران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *