عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و انواع آن

انواع عکاسی تبلیغاتی

در این مقاله پیرامون شناخت دقیق تر عکاسی تبلیغاتی به عنوان یکی از شاخه‌های عکاسی صنعتی صحبت خواهیم کرد و انواع رایج آن را نیز برای شما توضیح خواهیم داد. همچنین اصول مهمی که هنگام عکاسی تبلیغاتی باید رعایت کرد را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت.

انواع عکاسی از محصول

عکاسی تبلیغاتی از جمله خدماتی است که امروزه توسط افراد بسیار زیادی ارائه می شود و بسیاری از افراد و موسسات، ادعای حرفه‌ای بودن در این زمینه را دارند. با آنکه هنر عکاسی پس از فراگیر شدن دوربین‌های دیجیتال و تلفن‌های هوشمند به هنری همگانی تبدیل شد و تنظیمات اتوماتیک و هوشمند این گجت‌های الکترونیکی، گرفتن عکس‌های خوب و استاندارد را برای همه میسر نموده، اما با این حال حرفه عکاسی همچنان به عنوان یک تخصص شناخته می شود و عکاسی صنعتی و تجاری بخصوص برای تبلیغات، علاوه بر داشتن اصولی مشخص، به تجربه و مهارت بالا هم نیاز دارد .

انواع عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تجاری چیست؟

عکاسی تجاری یکی از شاخه‌های مهم  عکاسی تجاری است که تمرکز آن بر روی به تصویر کشیدن سوژه‌ها به منظور ارائه یا فروش بیشتر آن‌ها است. در واقع هنر عکاسی تجاری به مجموعه گسترده ای از شاخه‌های مختلف عکاسی اطلاق می شود که سوژه اصلی در آن هر پدیده‌ای در حوزه صنعت و تجارت باشد.

در عکاسی تجاری ، با زاویه دید متفاوتی روبرو هستیم که عکاسان تجاری آن را برای ما به تصویر می کشند و این زاویه دید، به کلی با سایر سبک‌های عکاسی متفاوت است.

عکاسی تبلیغاتی، در واقع عبارت است از تصویر کشیدن یک سوژه خاص عکاسی با هدف ترغیب بینندگان برای خرید و یا استفاده از خدماتی که سوژه ما معرفی می کند.

عکاسی تجاری، یکی از شاخه‌های پر طرفدار عکاسی تجاری محسوب می شود که هر روز نیز بیش از دیروز تقاضا خواهد داشت. هر چه تنوع و تعدد محصولات، خدمات و شرکت‌ها در سراسر جهان بیشتر شود، نیاز به عکاسی تبلیغاتی نیز بیشتر خواهد شد.

در واقع در دنیای پر رقابت و پر زرق و برق امروز، حتی رستوران‌ها و کافه‌ها نیز برای جذب مشتری نیاز به عکاسی تبلیغاتی دارند.

عکاسی تبلیغاتی، اصول و قواعد مختص به خود را دارد و اگر عکاسی با فراگیری نسبی عکاسی تجاری به دنبال عکاسی تبلیغاتی باشد، احتمالاً با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

به عنوان مثال، عکاسی تبلیغاتی نیاز به خلاقیتی بی پایان دارد که بتواند سوژه‌ خود را در کنار المان‌ها و ترکیب نور و رنگ مناسب، به اغوا کننده ترین حالت ممکن به نمایش بگذارد.

عده‌ای عکاسی تجاری را نیز با عکاسی تبلیغاتی اشتباه می گیرند. این دو سبک از هنر عکاسی اگرچه در بسیاری از وجوه می توانند با هم شباهت داشته باشند، اما با این حال یک عکاس باید به خوبی تفاوت بین آن دو را بداند.

چرا که درک این تفاوت‌ها می تواند در اصول به کار رفته در تصویربرداری نیز موثر باشد و در نتیجه کار، اثر خود را نشان دهد. برخی از تفاوت‌های عکاسی تجاری و عکاسی تبلیغاتی عبارتند از:

هدف از عکاسی تجاری

عکاسی تجاری با قصد نمایش هرچه بهتر یک سوژه با مقاصد تجاری به مخاطبان انجام می شود و این بخش شباهت عکاسی تجاری و تبلیغاتی است؛ اما عکاسی تبلیغاتی به منظور ترغیب مخاطب برای خرید کالا گرفته می شود و این وجه تمایز این دو سبک است.

به عنوان مثال یک شرکت تولید کننده کفش، برای معرفی مدل جدید خود از عکاسی تجاری استفاده می کند که شامل یک عکس با بهترین زاویه، نور، عمق میدان و… گفته می شود؛ اما در بنرهای تبلیغاتی و بروشورهای خود نیاز به عکاسی تبلیغاتی دارد که ممکن است آن کفش را در پای یک فرد و در حین دویدن یا در هر حالت و سناریوی دیگری نشان دهد.

عکس تبلیغاتی از کفش
عکس تبلیغاتی کفش

تفاوت عکس تجاری و عکس تبلیغاتی از محصولی واحد

 • تفاوت در کادر بندی

به طور معمول، در عکاسی تجاری، کادر مورد نظر به گونه‌ای انتخاب می شود که هیچ چیز بجز سوژه مورد نظر کوچک ترین جلب توجهی نکند. اما در عکاسی تبلیغاتی وجود المان‌هایی که هوشمندانه در کادر جاساز شده اند، بسیار رایج است.

به عنوان مثال تصویر یک تلویزیون در عکاسی تجاری با هدف ابعاد، طراحی و جزئیات فیزیکی تلویزیون گرفته می شود، اما در عکاسی تبلیغاتی همان تلویزیون ممکن است شما یک خانواده را در حال تماشای تلویزیون ببینید، در حالی که یک ببر در حال بیرون پریدن از آن است!

 • استراتژی به کار رفته در عکس تجاری

همانطور که در مثال کفش گفتیم، عکس‌های تجاری با هدف معرفی محصولات در کاتالوگ‌ها و بروشورهایی که شامل فهرست کامل محصولات هستند استفاده می شوند و تصویر نهایی دارای قصه‌ای برای گفتن نیست.

اما در عکاسی تبلیغاتی، شما با استفاده از سوژه‌ها و رنگ‌ها و نور و سایه و… و التبه با استفاده از خلاقیت خود، داستانی جذاب برای ارائه می سازید. به عنوان مثال عکاسی تجاری از یک تیغ سه لبه، می تواند در زمینه‌ای سفید و به شفاف ترین شکل ممکن تیغ را نمایش دهد؛ اما عکاسی تبلیغاتی از همان تیغ ممکن است شامل یک صورت باشد که نیمی از آن پر از ریش و نیم دیگر آن کاملاً تراشیده و تمیز است.

 • نور و سایه

به طور قطع، در عکاسی تجاری باید از خنثی ترین و در عین حال موثرترین نور و رنگ استفاده شود تا تمام توجه بیننده به سوژه باشد؛ اما در عکاسی تبلیغاتی گاهی استراتژی اصلی عکاس در دل بازی‌هایی است که با نور و سایه ایجاد می کند.

در واقع هنر عکاسی تبلیغاتی، هنر استفاده خلاقانه از فضا و نور و رنگ و سوژه‌های جانبی است که همگی آن‌ها برای ترغیب مخاطب به خرید، گرد هم آمده اند.

انواع عکاسی تجاری

حال که با عکاسی تبلیغاتی و اصول و قواعد حاکم بر آن آشنا شدیم و دیگر می توانیم بین عکاسی تجاری و تبلیغاتی تمیز قائل شویم، بیایید با انواع عکاسی تبلیغاتی نیز آشنا شویم. از دیدگاه‌های مختلفی می توان عکاسی تبلیغاتی را دسته بندی نمود؛

اما از آن‌جایی که سوژه همواره مهم ترین چیز در عکاسی است، ما نیز انواع عکاسی تبلیغاتی را از دیدگاه دسته بندی سوژه‌های آن‌ها بررسی می کنیم.

 1. عکاسی تجاری از محصول:

متداول ترین نوع عکاسی تبلیغاتی عکاسی از محصولات تولیدی در صنایع مختلف است که البته بسته به نوع محصول و استراتژی تبلیغاتی می تواند بسیار هم گسترده باشد.

در واقع خلاقانه ترین تصاویری که به عنوان عکس تبلیغاتی گرفته می شود، همین عکاسی از محصولات است که نمونه‌های بی شمار آن را در بنرها و بیلبوردها و مجلات همه روزه مشاهده می‌کنیم.

 1. عکاسی تجاری از غذا:

امروزه تقریباً اغلب کافه‌ها و رستوران‌های کوچک و بزرگ، برای معرفی منوی رستوران خود و جذب مشتریان و بخصوص برای تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی از عکاسی تبلیغاتی استفاده می‌کنند و غذاها و نوشیدنی‌های خود را با شیوه سرو مخصوص خود، به نمایش می‌گذارند.

عکاسی تبلیغاتی از غذا

عکاسی تبلیغاتی از غذا

 1. عکاسی تجاری از فضا و ساختمان:

یکی از انواع رایج عکاسی تبلیغاتی، عکاسی از فضاها است. این فضا ممکن است فضای داخلی یا خارجی یک ساختمان یا یک هتل یا پارک یا هرچیزی باشد که نیاز به تبلیغ دارد. در واقع هر عکس تبلیغاتی که سوژه آن فضا باشد، در زمره این عکاسی قرار می گیرد. به عنوان مثال عکاسی از محیط یک تالار، عکاسی از یک مجمتع در حال ساخت، عکاسی از یک پروژه عمرانی و…

 1. عکاسی تجاری سبک زندگی:

یکی از انواع عکاسی تبلیغاتی که با گسترش شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس بوک در دنیا رایج شد، عکاسی سبک زندگی یا Lifestyle Photography  است. این سبک عکاسی مربوط به تمامی سوژه‌هایی است که مربوط شیوه زندگی و وسایل زندگی می شود. جالب است بدانید که علاوه بر اینفلوئنسرها، بسیاری از شرکت‌های ذی نفع در این زمینه نیز، از این سبک عکاسی استفاده می کنند.

 1. عکاسی تجاری سفر:

یکی دیگر از سبک‌های عکاسی تبلیغاتی که پس از فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی رنگ و بوی دیگری به خود گرفت، عکاسی توریسم یا عکاسی در سفر است. این سبک از عکاسی یعنی نمایش کشیدن جاذبه‌های گردشگری یک منطقه یا موسسه توریستی با هدف ترغیب افراد برای سفر به آنجا. در واقع عکاسی توریسم پیش از این بیشتر به عکاسی از طبیعت یا مناظر خلاصه می شد؛ اما حالا خود به ترکیبی از عکاسی از طبیعت، عکاسی سبک زندگی و عکاسی مد و فشن تبدیل شده است.

 1. عکاسی تجاری مد و فشن:

گستره وسیع دیگری از سوژه‌های عکاسی تجاری مربوط به صنعت مد و فشن است. بدون شک همه ما تصاویر بیشماری از دنیای مد دیده و می بینیم که در ژورنال‌های مختلف منتشر می شوند. این سبک از عکاسی که به منظور به نمایش گذاشتن جدیدترین پوشاک‌ها و اکسسوری‌های مربوطه استفاده می شود، دارای قوانین بسیاری است که آن را تبدیل به سبک مجزا و مستقلی از عکاسی می کند.

 1. عکاسی تجاری یا تبلیغاتی سوژه آزاد:

یکی از شیوه‌های گسترده عکاسی تجاری گرفتن عکس‌هایی است که از سوژه‌های آزاد گرفته می شود و در زمره عکس‌های آرشیوی Stock Photography قرار می گیرد و ممکن است توسط شرکت‌ها مورد استفاده قرار گیرد. این عکس ممکن است شکار از یک لحظه خاص در طبیعت، یا عکس خاصی از حیوانات، یا عکس زیبایی از میوه‌ها، یا پرتره خاصی از یک انسان یا هر عکس دیگری باشد که توانسته نظر یک کمپانی را برای استفاده در بنر، بروشور، کاتالوگ یا… جلب کند.

انواع عکاسی تبلیغاتی حرفه ایی

تاثیر رنگ فضا بر روی سوژه در عکاسی تبلیغاتی

جهت مشاهده نمونه عکس های تبلیغاتی و سفارش عکس تجاری از محصولات لطفا از صفحه عکاسی صنعتی دیدن نمایید.

نکات مهم برای عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی سبکی از عکاسی است که بیش از هر شیوه دیگری قصد در جلب توجه مخاطب دارد. خلاقیت که یکی از مهم‌ترین عناصر هنر عکاسی است، در این سبک به اوج خود می رسد و گاهی ایده‌هایی را خلق می کند که مرزهای خلاقیت را جابجا می کنند.

برای رسیدن به بهترین نتیجه در این مسیر و جلب توجه و اعتماد مشتری هزاران نکته عنوان کرد که هر یک به شکلی در نتیجه موثر خواهند بود. اما در اینجا چند نکته کلی و مهم را با شما در میان می گذاریم:

 • استفاده از نور:

نور در دنیای عکاسی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بسیاری از احساساتی که قرار است توسط شما منتقل شود، با کمک نورپردازی اتفاق می افتد. در این زمینه چند مورد را بخاطر بسپارید: نخست آن‌که نور طبیعی روز نوری همگن و ایده آل برای عکاسی است؛

دوم آن‌که اگر در حال عکاسی در آتلیه هستید، سعی کنید با استفاده از سافت باکس و سایر ابزارهای نورپردازی، نور همگن و کافی را برای عکس خود ایجاد کنید. در ضمن، استفاده از سایه در تصویر برای محصولات اگر چه توصیه نمی شود، اما اگر با قصد قبلی لحاظ شود، ایراد ندارد.

 • عمق دید مناسب:

باید بهترین زاویه سوژه خود را بیابید و همان زاویه را به مخاطب ارائه دهید. این موضوع در عکاسی تبلیغاتی بخصوص از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است؛ چرا که تصویری که شما به نمایش می گذارید، قرار است باعث تصمیم به خرید محصول توسط مخاطبان شما شود.

 • به کار بردن رنگ‌ها:

بدون شک می دانید که تاثیرات روانشناسی رنگ‌ها در دنیای تبلیغات انکارناشدنی است. در عکاسی تبلیغاتی نیز ایجاد رنگی که بتواند پیام صحیحی به مخاطب ارائه کند، از اهمیت بالایی برخوردار است. گرمی و سردی رنگ‌های به کار برده شده در فضای عکس می تواند پیغام اصلی محصول را حتی گاهی بهتر از خود محصول به مخاطب انتقال دهد!

برای درک بهتر این تاثیر، تصور کنید که برای تخریب کامل یک پروژه کافی است مثلا یک سس تند فلفلی را با زمینه سبز کمرنگ عکاسی کنید! یا برای عکاسی از چیپس با طعم نمک دریایی از زمینه سرخ بهره ببرید!

 • سوژه‌ها و سناریوها:

هر تصویر می تواند یک قصه کامل باشد! این موضوع درباره عکاسی تبلیغاتی تقریباً یک باید است! شما باید بتوانید یک داستان برای سوژه خود بسازید که در تصویر به نمایش در آید. این یک کلید واقعی برای موفقیت در عکاسی تبلیغاتی است که عکاس بتواند حرف پشت سوژه خود را به درستی منتقل کند.

 • ابزارهای استاندارد:

بدون تردید استفاده از یک دوربین استاندارد و حرفه‌ای، یک لنز مناسب، تجهیزات نور استاندارد و سایر ابزارهای لازم برای عکاسی تبلیغاتی مهم ترین موضوعی است که نباید نادیده گرفته شود.

یک عمق میدان عالی و یک تصویر شارپ و دارای نور و رنگ ایده آل، بدون استفاده از دوربین و لنز و سافت باکس‌های حرفه ای و استاندارد به دست نخواهد آمد. از آنجایی که ویژگی‌های نامبرده در عکاسی تبلیغاتی از اهمیت بالایی برخوردارند، بنابراین استفاده از ابزارهای استاندارد نیز از اهمیت بالایی برخوردار خواهند بود. به عنوان مثال اگر قرار است که از طلا و جواهرات یک گالری تصویر برداری کنید، عکاسی بدون لنز ماکرو را حتی از خاطر خود نیز نگذرانید!

اهمیت استفاده از ابزارهای استاندارد در انواع عکاسی تبلیغاتی

در پایان بخاطر داشته باشید که عکاسی تبلیغاتی با عکاسی تجاری تفاوت دارد و در عکاسی در صنعت حجم بیشتری از خلاقیت شما نیاز خواهد بود.

سعی کنید هر یک از انواع عکاسی تبلیغاتی نام برده را بهتر بشناسید و درباره چگونگی ایجاد فضای مناسب و همچنین چگونگی استفاده از ابزارها در این سبک بیشتر و بیشتر بدانید و در این زمینه به تمرین آزاد بپردازید تا با کسب تجربه، به بهترین نتایج دست یابید.

عکاسی صنعتی در مدرن طرح !

مجموعه تبلیغاتی مدرن طرح سال هاست که در زمینه  خدمات تبلیغاتی فعالیت دارد. برای مشاهده نمونه عکاسی صنعتی مجموعه دیدن فرمایید. این شرکت به دلیل داشتن استودیو اختصاصی و بهره مندی از تجربه بهترین عکاسان، تکنیک های عکاسی صنعتی متنوعی را در پروژه های خود بکار می برد. از سوی دیگر، تجهیزات مدرن بکار رفته در این استودیوها امکان ثبت تصاویر شگفت انگیز از محصولات، کارخانه ها و محیط های صنعتی را فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *