اصطلاحات تخصصی فلش دوربین

اصطلاحات تخصصی فلش دوربین
[vc_row][vc_column][vc_column_text]در موقعیت های تاریک یا در روشنایی روز، فلش دوربین امکان نوردهی مناسب و متعادل را فراهم می کند. با استفاده از این قابلیت سوژه های در حال حرکت را می توان ثبت کرد. استفاده از فلش خارجی بسیار پرفایده تر از فلش داخلی دوربین می باشد که برای ایجاد تصاویر زیبا ضروری است. در ادامه برخی اصطلاحات تخصصی فلش دوربین مورد بررسی قرار گرفته است.

اصطلاحات تخصصی فلش دوربین
اصطلاحات تخصصی فلش دوربین

اصطلاحات تخصصی فلش دوربین

فیل فلش (fill flash)

یکی از کاربردی ترین موارد بین اصطلاحات تخصصی فلش دوربین، فیل فلش می باشد. این تکنیک به منظور روشن کردن قسمت هایی که در سایه عمیق قرار دارند انجام می گیرد. عمدتا از این تکنیک در روزهای آفتابی و در مناطق باز استفاده می شود؛ اما برای هر موقعیتی که در آن نور پس زمینه بیشتر از سوژه مورد نظر باشد، کاربرد دارد. تنظیم دیافراگم و سرعت شاتر برای اجرای این تکنیک و استفاده از فیل فلش و روشن تر کردن سوژه باید انجام گیرد. برای استفاده صحیح از این تکنیک باید سوژه و پس زمینه را اندازه گیری کرد. تفاوت در مقادیر نوردهی موجود را باید با به کار بردن فلش جبران کرد. بدین ترتیب هر دو قسمت تصویر به درستی به نمایش در آمده و نوردهی، متعادل تر و یکنواخت تر می گردد.

اندازه گیری فلش با TTL

یکی دیگر از اصطلاحات تخصصی فلش دوربین TTL می باشد. این اصطلاح به محاسبه اتوماتیک اندازه گیری و محاسبه فلش دوربین اشاره دارد. روش TTL در نوردهی مانند نورسنج دوربین عمل می کند با این تفاوت که متغیرهای بیشتری را اعمال می کند؛ مانند قدرت فلش و فاصله سوژه در صورتی که از یک لنز مناسب نیز استفاده شود.

[info_box title=”” image=”” animate=””]نمونه کارهای عکاسی صنعتی مجموعه مدرن طرح را در صفحه عکاسی صنعتی ما ببینید[/info_box]

کشیدن شاتر (Dragging the shutter)

در بین اصطلاحات تخصصی فلش دوربین می توان کشیدن شاتر را نیز نام برد. در هنگام استفاده از فلش، با کشیدن شاتر می توان سرعت شاتر را کاهش داد. زمانی که از فلش استفاده می کنید، نوردهی توسط دیافراگم تعیین می شود؛ زیرا در این موقعیت، فلش با سرعتی بسیار بالاتر از سرعت همگام سازی دوربین روشن می شود. بنابراین با کم کردن سرعت شاتر، به دوربین فرصت می دهید تا نور محیط را نیز ثبت کند. در این تکنیک، هم سوژه ای که توسط فلش نوردهی شده و هم  جزئیات و حتی اجزاء متحرکی که توسط نور محیط روشن شده اند، در تصویر ثبت می گردند.

تغییر جهت فلش دوربین یا Bounce flash

یکی از معروف ترین اصطلاحات تخصصی فلش دوربین، Bounce flash می باشد. فلش های خود دوربین، دو دسته هستند: فلش های با سر متحرک و غیر متحرک. قابلیت حرکت فلش، باعث می شود برای هدایت نور گزینه های بیشتر و کنترل بهتری داشته باشید. نوری که به طور مستقیم به سمت سوژه اعمال شود، بسیار غلیظ بوده و باعث ایجاد سایه های عمیق می شود. برای نوردهی ملایم تر در چنین موقعیتی، می توان سر فلش را کج کرد تا نور از سقف یا دیوار منعکس شود. زمانی که نور فلش به دیوار یا سقف برخورد می کند، آن سطح به تنهایی تبدیل به یک منبع نوری بزرگتر می شود. این نورپردازی از همه جهت، باعث کاهش اثرات قانون مربع معکوس شده و سایه های خشن کمتر و نور متعادل تر و یکنواخت تری را ارائه می دهد.

تغییر جهت فلش دوربین یا Bounce flash
تغییر جهت فلش دوربین یا Bounce flash

سرعت همگام سازی فلش (Sync speed)

سرعت همگام سازی، بالاترین سرعت شاتر است که در هنگام کار کردن با فلش می توان از آن استفاده کرد و سرعت اسمی شاتر در هنگام استفاده از فلش کاربردی ندارد، چراکه آنچه که مهم است، سرعت همگام سازی است. سرعت همگام سازی به توقف حرکات کمک می کند و همچنین با سرعت همگام سازی، قدرت کافی برای تعادل نور مستقیم خورشید فراهم می شود.

لوازم جانبی فلش دوربین

علاوه بر اصطلاحات تخصصی فلش دوربین که پیش تر ذکر شد، برخی موارد وجود دارند که شاید مستقیما در خود فلش دوربین نباشند؛ اما به عنوان لوازم جانبی در کنار فلش دوربین استفاده می شوند و اغلب اوقات استفاده از آن ها برای افزایش جذابیت و تاثیرگذاری در نورپردازی در کنار فلش ضروری می باشد.

دیفیوزرها (Diffusers)

این ابزار در میان اصطلاحات تخصصی فلش دوربین، رایج ترین وسیله جانبی اصلاح کننده نور همراه با فلش دوربین می باشد. این ابزار اشکال مختلفی از جمله جهشی، تخت، گنبدی و زاویه باز را در بر می گیرد. دیفیوزرها با قرار دادن یک جعبه یا بستر شفاف در جلوی فلش دوربین به نرم کردن، متعادل کردن و پخش شدن نور کمک می کنند. اگرچه با استفاده از این ابزار یک درجه از قدرت نور کمتر می شود؛ اما از سوی دیگر نور ملایم تر شده و جهت گیری کمتری خواهد داشت.

مینی سافت باکس (Mini soft box)

این وسیله نسخه کوچکتری از سافت باکس بوده که با قرار گیری بر روی فلش دوربین به ملایم کردن نور و تبدیل فلش به یک منبع نوری بزرگتر و کم کردن شدت سایه ها، کمک می کند.

[icon_box title=”” icon=”icon-lamp” image=”” icon_position=”” border=”0″ link=”” target=”_blank” class=”” animate=””]صفحه طراحی کاتالوگ سایت مدرن طرح با هزاران نمونه کار حرفه ای و جذاب[/icon_box]

کارت های Bounce (Bounce cards)

در شرایط نبود این شاخصه در خود فلش دوربین، می توان این وسیله را به صورت مجزا تهیه کرد. از نظر کیفیت نوری که این ابزار ایجاد می کند می توان آن را چیزی بین دیفیوزر و سافت باکس در نظر گرفت. این کارت ها نوری مشابه نور ایجاد شده از سقف یا دیوار تولید می کنند و مانع از پخش نور در همه جهات شده و منبع نوری بزرگتر و ملایم تری را ایجاد می کنند.

شبکه ها و لانه زنبوری (Grids and honeycombs)

با استفاده از شبکه ها می توان به کنترل بیشتر نور و ایجاد نور فشرده تر دست یافت. الگوی لانه زنبوری، منجر به محدود کردن انتشار کلی نور و تمرکز آن در یک پرتو نوری سازمان یافته تر می شود. این شبکه ها در انواع مختلف اندازه و درجه ها موجود هستند.

اسنوت ها (Snoots)

این ابزار در ایجاد یک پرتو نور بسیار باریک کاربرد دارند. با استفاده از این ابزار می توان یک دایره کوچک نور را ایجاد کرد. هر چه خرطوم اسنوت طولانی تر باشد، نور ایجاد شده کوچکتر خواهد بود.

لوازم جانبی فلش دوربین
لوازم جانبی فلش دوربین

اکستندرز (Extenders)

در واقع این ابزار یک لنز فرنل (Frensel lens) می باشد که برای نورپردازی در فواصل بیشتر، نور فلش را متمرکزتر می کند. تفاوت اکستندرز با اسنوت در این است که نور را محدود نمی کند بلکه آن را به یک ناحیه کوچکتر محدود می کند.

فیلترهای رنگی و ژل ها

از این فیلترها و ژل ها برای تغییر رنگ نور تولید شده می توان استفاده کرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *