اهمیت عکاسی با تنظیمات دستی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

حقایقی در مورد اهمیت عکاسی با تنظیمات دستی

اهمیت عکاسی با تنظیمات دستی در دنیای عکاسی غیر قابل انکار است و یکی از بزرگ ترین چالش هایی است که عکاسان، به خصوص عکاسان مبتدی می توانند با آن روبرو شوند. اگر نکات مربوط به این روش را رعایت کنید متوجه خواهید شد که آنقدر ها هم ترسناک و چالش برانگیز نیست. اگر عکاسان تنظیمات دستی را یاد بگیرند می توانند عکس های با کیفیت تر و بهتری داشته باشند و بر دوربین خود مسلط تر خواهند بود. تسلط به این روش، فقط با تمرین کردن میسر است. در این مقاله به اهمیت عکاسی با تنظیمات دستی می پردازیم.

تصاویر خلاقانه با تنظیمات دستی
تصاویر خلاقانه با تنظیمات دستی

اهمیت عکاسی با تنظیمات دستی

عکاسی با تنظیمات دستی از اهمیت زیادی برخوردار است و باعث بهتر دیده شدن عکس ها می شود.

 

مقاله مرتبط:

فوکوس انتخابی چیست؟

 • استفاده از تنظیمات دستی باعث افزایش نور دهی عکس ها می شود.
  شما می توانید از روش های مختلفی برای افزایش نور دهی عکس ها استفاده کنید، اما زمانی که یاد گرفتید از تنظیمات دستی استفاده کنید می ‌توانید این روش ها را که شامل دیافراگم، شاتر و ایزو هستند بهتر از قبل کنترل کنید. برای این کار فقط کافی است که تنظیمات مربوطه را اعمال کنید؛ سپس خواهید دید که چقدر در میزان نور عکس ها تأثیرگذار است. به عبارتی، تنظیمات دستی این موقعیت را برای شما فراهم می‌کنند تا در هر شرایط نوری بتوانید عکاسی کنید. در حالی که بدون وجود این تنظیمات چنین چیزی امکان پذیر نخواهد بود. یکی از کاربرد های تنظیمات دستی زمانی است که در پس زمینه نور بیشتری وجود دارد. در این زمان، این تنظیمات باعث متعادل سازی نور و تاریک به نظر نرسیدن سوژه می شوند.
تنظیم نور در تنظیمات دستی
تنظیم نور در تنظیمات دستی
 • میزان خلاقیت در عکس ها در زمان استفاده از تنظیمات دستی بالاتر است.
  اگر از این حالت استفاده کرده باشید متوجه خواهید شد که عکس هایی که در این حالت می گیرید از خلاقیت بیشتری برخوردار هستند. تنظیمات این بخش ها به گونه ‌ای اعمال می شوند که خلاقیت عکس را بالاتر می برند. دیافراگم دوربین می تواند فوکوس آن را تعیین کنید و هر چه دیافراگم دوربین بزرگ‌تر باشد، به همان میزان نیز پس زمینه تار تر و شدت فوکوس بیشتر می شود. شاتر نیز می تواند روی حرکت عکس تأثیرگذار باشد. ایزو هم باعث دانه دانه شدن عکس ها می شود. در نتیجه هر چه بیشتر با بخش های مختلف دوربین آشنایی داشته باشید، به همان میزان نیز می توانید از تنظیمات دستی استفاده کنید و تصاویر خلاقانه تری بگیرید.
 • تنظیمات دستی را راحت‌تر می توانید انجام دهید.
  اگر به‌صورت تمام خودکار عکاسی کنید نمی‌توانید همان‌طور که می‌خواهید بر دوربین خود کنترل داشته باشید، اما زمانی که دوربین را به حالت دستی تنظیم می‌کنید همه چیز بر عهده خود شما است و خودتان می توانید تمامی تنظیمات مربوط به عکاسی را اعمال کنید. شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد، اما زمانی که استفاده از آن را یاد گرفتید هرگز دوربین خود را به حالت خودکار بر نمی‌گردانید. در این حالت شما دوربین را کنترل می‌کنید نه دوربین شما را. قطعاً لنز های دوربین نمی توانند به خوبی چشمان شما عمل کنند؛ پس در چنین شرایطی بهتر است به کمک چشمان خود دوربین را تنظیم کنید. اگر به اندازه کافی این مورد را تمرین کنید دیگر نیازی به زمان گذاشتن ندارید و بر اساس تجربیات خود می توانید از پس آن برآیید.
تنظیمات دستی برای عکاسی
تنظیمات دستی برای عکاسی

همچنین مطالعه کنید:

دوربین آنالوگ و انواع فیلم آن

نکاتی در رابطه با عکاسی با تنظیمات دستی
تا اینجا به اهمیت عکاسی با تنظیمات دستی پی بردید و متوجه شدید که این کار چقدر تأثیرگذار است. برای این کار فقط باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • این کار ممکن است کمی زمان‌بر باشد.
  نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد، زمانی است که برای یادگیری آن صرف می‌کنید. شاید کمی به طول بیانجامد تا بتوانید به تمامی تنظیمات دستی مسلط شوید، اما زمانی که استفاده از آن را یاد گرفتید دیگر راحت خواهید بود. علت طول کشیدن یادگیری، این است که برای استفاده از آن باید چیز هایی مانند نور پردازی، ترکیب بندی، تنظیم دیافراگم، شاتر و ایزو را به طور کامل یاد بگیرید تا بتوانید به تمامی بخش های تنظیمات دستی مسلط شوید. سعی کنید در همان ابتدای یادگیری عکاسی از تنظیمات دستی نیز استفاده کنید تا کم کم به آن عادت کنید و در کنار سایر گزینه ها به یادگیری آن بپردازید.
    تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره
تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره
 • تعادل رنگ سفید را فراموش نکنید.
  تعادل رنگ سفید یکی از تنظیمات دستی دوربین عکاسی می باشد که به کمک آن می توانید رنگ های تند را از عکس حذف کنید و کمی رنگ سفید خنثی به عکس ها اضافه کنید. استفاده از این حالت برای طبیعی تر شدن عکس ها مهم است و باعث می شود زردی یا سرخی پوست که در اثر عکاسی ایجاد می شود، به میزان زیادی کاهش یابد. استفاده از رنگ سفید، روشی غیر معمول برای ایجاد عکس های خلاقانه می باشد. برای مثال اگر در یک روز ابری در حال عکاسی می باشید، تعادل بین رنگ های سفید و آبی می تواند عکسی زیبا و متفاوت برای شما ایجاد کند‌.
 • کیفیت و زیبا بودن عکس به شما بستگی دارد نه دوربین عکاسی.
  شما هر چقدر هم که برای خرید دوربین عکاسی هزینه کنید تا زمانی که نحوه استفاده از آن را بلد نباشید نمی‌توانید یک عکاس موفق باشید. زمانی می توانید در استفاده از تنظیمات دستی موفق باشید که نحوه کار کردن با آن را بلد باشید و این کار فقط با پشتکار و تمرین انجام‌پذیر است.
اهمیت دیافراگم در عکاسی
اهمیت دیافراگم در عکاسی

سخن پایانی
اگر به عکاسی علاقه‌مند هستید حتماً باید در مورد تنظیمات دستی اطلاعاتی داشته باشید. برای این‌که بتوانید از این تنظیمات استفاده کنید فقط و فقط باید تجربه کسب کنید. اگر تا به امروز از استفاده از آن فرار می‌کردید، همین حالا دوربین خود را بردارید و تنظیمات دستی را فعال کنید. زمانی که از این تنظیمات استفاده کردید متوجه خواهید شد که چقدر کیفیت عکس‌هایتان تغییر می‌کند. اهمیت تنظیمات دستی در عکاسی غیر قابل انکار است و تمامی عکاسان حرفه‌ای استفاده از آن را پیشنهاد می‌کنند.

در انتها اگر قصد دارید تا اطلاعات مرجع درباره اهمیت عکاسی با تنظیمات دستی داشته باشید، توصیه می کنیم به این لینک مراجعه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *