5 مهارت و چالش عکاس صنعتی حرفه ای

عکاس صنعتی در کارخانه

عکاسی صنعتی حرفه ای دارای شاخه هایی بی نهایت است. از نظر من عکاسی یک صنعت است و  تمام عکس های دنیا عکس های صنعتی هستند. از آن جایی که هنر، ورزش و یا حتی اخبار هم نوعی صنعت به حساب می آیند عکس های هنری، ورزشی و یا حتی خبری هم عکس های صنعتی هستند. پس در واقع تمام نکته هایی که در این مقاله به آن ها اشاره خواهد شد همیشه برای هر نوع عکسی قابل استفاده هستند.

رعایت نکته هایی که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم می تواند تمام عکس های هر عکاسی را به نحوی بهتر و هنرمندانه تر کند.

به همین ترتیب سعی بر این داریم که بتوانیم به شما مطالبی را یاد بدهیم که با استفاده از آنها در صنعت عکاسی خودتان پیشرفت های چشم گیری داشته باشید.

نیازهای یک عکاس صنعتی چیست؟

یک عکاس صنعتی نیازمند به دانش و مهارت زیادی دارد. این مهارت ها شامل تجربه فنی، خلاقیت درکار و در ادامه کسب دانش عکاسی صنعتی به شکل آکادمیک و حرفه ای است. این افراد دانش زیادی درباره نورپردازی، ترکیب بندی عناصر در تصویر و تنظیمات تخصصی دوربین حرفه ای عکاسی دارند.

علاوه بر تجهیزات حرفه ای داشتن اخلاق حرفه ای هم بسیار لازم و ضروری است. اخلاق حرفه ای یعنی داشتند صبر و حوصله ی لازم برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه در عکاسی.

برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت خدمات عکاسی صنعتی با کارشناسان ما در مدرن در تماس باشید 👇

ابزارآلات مورد استفاده یک عکاس صنعتی حرفه ای

یک عکاس صنعتی جرفه ای خوب معمولا از ابزارهایی مانند دوربین های قدرتمند با امکانات خلق تصاویر صنعتی بهره میگیرد. از این ابزارها میتوان DSLR یا دوربین بدون آینه و با رزولیشن بالا و قابلیت عکاسی در شرایط محیطی با میزان نور پایین را نام برد. استفاده  از لنزهای متنوع با امکان عکاسی یا عرض بالا یا لنز تلفوتو بستگی به شرایط محیطی و محصول امکانپذیر است. به علاوه این افراد ممکن است از نورهای ثابت یا لحظه ای( فلش ) نیز برای دریافت نور کافی در گرفتن عکس خود بهره بگیرند. از دیگر ابزارها میتوان به سه پایه دوربین، فیلتر لنز، و اکسسوری های اطراف سوژه عکس نام برد.

ابزارهای ایمنی مورد اسفاده عکاسان صنعتی

عکاسان صنعتی حرفه ای موظف به عکاسی از فرآیند تولید محصول، ماشین آلات صنعتی و کارگرها در حین کار هستند. در زمان عکاسی در محیط صنعتی ایمنی بیشترین اهمیت را دارد. در ادامه به مواردی که امنیت را برای عکاسان حاضر در صنعت برقرار میکنند میپردازیم.

عکس صنعتی سیاه و سفید
عکس از کارگر در حین کار

آگاه کردن افراد از خطرات:

در ابتدا عکاس باید نیروهای کار و کارگران را از خطرات احتمالی موجود در حین عکاسی آگاه سازد.

پوشش مناسب:

یک عکاس صنعتی باید از کلاه ایمنی، عینک ایمنی و کفش های محافظ دار استفاده کند تا در برابر خطرات احتمالی در امان باشد.

از پروتکل های امنیت پیروی کنید:

هر عکاس موظف است از قوانین و پروتکل های مخصوص هر کارخانه یا سازمان و همچنین قوانین HAC پیروی کند. این قوانین شامل رعایت محدوده فضای کاری و عدم ورود به فرآیند کار دستگاههای کارخانجات میشود.

هشیاری کامل:

عکاسان باید در هر زمان از اطراف خود آگاه باشند تا با هشیاری جلوی اتفاقات احتمالی را گرفته و عکس العمل مناسبی نشان دهند.

ارتباط با کارکنان:

یک عکاس صنعتی حرفه ای باید دائما با کارگران در ارتباط باشد تا آنها را از حظور خود آگاه سازد.

با رعایت این موارد عکاس در فضای صنعتی میتواند عکس های با کیفیتی را شکار کند که در آن کارکنان و خود در امنیت و آرامش قرار دارند.

سختی های  عکاسی صنعتی چیست؟

سختی های عکاسی صنعتی حرفه ای به برپا کردن محیطی ایده ال برای عکاسی خلاصه نمی شود. داشتن عکس هایی که برای ارائه مناسب باشند منوط به داشتند حوصله ی لازم در هنگام عکس برداری است.

بگذارید حقیقت عکاسی را به شما بگویم. همیشه ایده های ناب عکاسی بعد از چند شات اول از یک سوژه به ذهن عکاس می رسد.

این به این معنی است که تا زمانی که یک عکاس چندین و چند عکس اول را قربانی نکند متوجه نمی شود که چه عکس هایی برا گرفتن بهتر هستند.

معمولا عکاس لوکیشن و یا دکوراتیو مورد نظر برای عکاسی را بعد از چندین و چند عکس اول پیدا می کند و به همین ترتیب باعث می شود که عکس های حالت هایی بهتر از همیشه پیدا کنند.

یقینا تمام عکس های اولیه ی یک عکاسی صنعتی حرفه ای دست گرمی هستند. عکاس های صنعتی تا زمانی که چند عکس ضعیف و غیر قابل ارائه نگیرند متوجه نمی شوند که بهترین عکسی که می توانند ثبت کنند چگونه باید باشد.

عکاسی از فلزات در صنعت
عکاسی صنعتی از فرآیند تولید محصول فلزی با قالب گیری صنعتی

چالش های عکاسی صنعتی

عکاسان صنعتی حرفه ای ممکن است با چالش های زیادی رو به رو شوند که در ادامه به برخی از آنها میپردازیم:

آسیب های جسمانی:

در عکاسی صنعتی حرفه ای گاها عکاسان مجبور به فعالیت در محیط های خطرناک میباشند. در صنایع نفت و گاز، ساختمان سازی و کارخانجات صنعتی مانند تولید خودرو احتمال آسیب جسمانی افزایش می یابد. عکاسان موظف به رعایت پروتکل های ایمنی و روش های پیشگیرانه هستند.

محدودیت دسترسی:

برخی از محیط های صنعتی محدودیت دسترسی برای گرفتن عکس کاربردی را دارند و کار عکاسان را دشوار میکند.

نیازمندی به دانش فنی بالا:

عکاسان صنعتی نیازمند به تخصص بالا در استفاده از ابزار و بکارگیری تکنیک ها دارند. عکاسان نیازمند به دانش بالا در زمینه نورپردازی، چیدمان صحنه و بکارگیری امکانات دوربین برای عکاسی صنعتی منحصر به فرد هستند.

محدودیت زمانی:

گاهی عکاسان بخاطر قوانین محل کار و یا زمانبندی تحویل پروژه دچار محدودیت زمانی میشوند. آنها بابید سریع عمل کنند تا در زمان کمتری عکسهای بهتری را تهیه کنند.

شرایط آب و هوایی:

زمان هایی در عکاسی صنعتی حرفه ای، عکاس مجبور به کار در محیط باز دارد که میتواند تحت تاثیر شرایط بارانی، باد یا دمای هوا فعالیت را دشوار کند.

به طور کلی عکاسی در محیط صنعتی در کنار سختی ها میتواند برای افراد با حوصله و با انگیزه لذت بخش باشد. با عبور از چالش های موجود یک عکاس حرفه ای تصاویر پیچیده و زیبایی را خلق میکند.

چگونه عکاس صنعتی ماهیت یک برند را به نمایش میگذارد؟

عکاسی که در مقوله ی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی فعالیت دارد حکم یک نقاش هنرمند را دارد که احساسات را در قالب تصاویر به مخاطبینش انتقال می دهد.

انتقال احساسات و پیام های احساسی مورد نظر به خریدار های یک محصول می تواند در روند فروش یک محصول تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

یک عکاس باید با توجه به موضوع سوژه دکوراتیو مناسب را در کنار محصول قرار داده و پیام های مفید برای مصرف کننده ی آن محصول را در قالب عکس های که می گیرد به بیننده انتقال بدهد.

 نکته هایی که بک عکاس باید بداند

عکاس صنعتی با توجه به شناخت ارزشها، اهداف و آرمانهای آتی شرکت ها توانایی نمایش هویت یک برند را بدست می آورند. آنها موظف به برقراری ارتباط مستمر با کارفرما هستند تا خواسته های آنها را در تصاویر گرفته شده به نمایش بگذارند.

برای به نمایش گذاشتن هویت یک برند عکاس نیاز دارد آگاهی کافی نسبت نور، رنگ و ترکیب بندی داشته باشد. آنها باید تصاویری را بگیرند تا به طور واضح پیام خواسته شده را به بیننده انتقال دهد. به علاوه عکاس باید شناخت کافی درباره انواع دوربین ها، لنزها و نرم افزارهای ویرایش عکس داشته باشد. آنها باید آشنا قوانین کار و چهارچوب اداری در محیط های صنعتی نیز باشند.

به شکل کلی یک عکاس صنعتی فقط مسئول گرفتن تصاویر از محصولات و یا فرآیند تولید نیست و توانمندی در شناسایی هویت برند، انتقال مفاهیم در تصاویر زیبا و داشتن تجربه برای کار در محیط های با شرایط گوناگون از دیگر وظایف آن میباشد. داشتن عکس حرفه ای از برند با شناخت ارزش مشترک موجود در محصول باعث ایجاد ارزش مشترک بین تولید کننده و مشتری خواهد شد.

عکاسی صنعتی در مدرن طرح !!

هر عکاسی دارای اثر انگشت مخصوص به خودش در گرفتن عکس های صنعتی و تبلیغاتی است. ما به شما پیشنهاد نمی کنیم که حتما در بین عکاس های صنعتی مناسب همکاری با عکاس های مدرن طرح را انتخاب کنید. اما به شما تضمین می دهیم که در صورت مقایسه ی نمونه کار های عکس های صنعتی عکاسان مدرن طرح با دیگر مجموعه های تبلیغاتی تهران به این نتیجه می رسید که مدرن طرح قابل اعتماد ترین همکار برای ثبت عکس های تبلیغاتی تشکیلات شماست.

شما میتوانید جهت مشاهده نمونه های بیشتر عکس های صنعتی محصولات و برندهای گوناگون در مدرن طرح بر روی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *