تایم لپس چیست؟

تایم لپس چیست؟
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 تایم لپس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تکنیک های متفاوتی در سالهای اخیر برای تصویربرداری از شرایط مختلف طراحی و تولید شده است. شاید تابه‌حال شاهد تصاویر و فیلم‌هایی از رشد گیاهان یا طلوع و غروب خورشید با زمان و سرعتی متفاوت بوده باشید. تکنیکی که برای تصویربرداری از این صحنه‌ها و به نمایش گذاشتن آن استفاده می‌شود تایم لپس می‌گویند. این کار یک روش فیلم‌برداری است که در آن فرکانس ضبط فیلم  در یک سکانس کمتر از فیلم دیده می‌شود و ما احساس می‌کنیم که سرعت فیلم زیاد شده است.روش فیلم‌برداری به این شکل می‌باشد که یک فیلم با سرعت کمتر از 10 تا 12 فریم ضبط می‌شود و در انتها با سرعت بالاتر پخش می‌شود. دلیل اینکه در تایم لپس سرعت فیلم بالاتر دیده می‌شود فاصله‌ای است که بین فریم‌ها وجود دارد.

تایم لپس یک گل
تایم لپس یک گل

چه تجهیزاتی در تایم لپس مورد نیاز است؟

برای فیلم‌برداری به این روش می‌توانیم از دوربین‌های متفاوتی استفاده کنیم.  دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌های DSLR نمونه‌ای از این دوربین‌ها می‌باشند. در سالهای اخیر  بسیاری از تولیدکنندگان  تجهیزات تصویربرداری اقدام به تولید نمونه‌های تایم لپس  نموده‌اند. این دوربین‌ها دارای لنزهایی با فاصله کانونی متفاوت هستند و متناسب با کاربردی که عکاس از آن انتظار دارد می‌توانند به ثبت لحظه  ها بپردازند.

تکنیک نور دهی به سمت راست

در تکنیک نور دهی به سمت راست هدف ثبت شدن بالاترین جزئیات و به‌حداقل‌رساندن میزان نویز در تصاویر است؛ به‌گونه‌ای که از روشنایی قسمت‌های مهم تصویر کاسته نشود. دوربین‌های عکاسی جدید و پیشرفته قسمتی به نام هیستوگرام دوربین دارند که در این تکنیک تمرکز عکاسان بر استفاده از این قابلیت می‌باشد.

به کمک این قابلیت تلاش می‌شود تا در مناظر روشن، جزئیات تصویر کاهش پیدا نکند و به‌اصطلاح سفید نشود یا در مناظر تاریک، تصویر نویزدار ثبت نگردد. از این تکنیک می‌توان در مکان‌های مختلف استفاده نمود؛ اما به طور ویژه این تکنیک برای عکاسی از منظره‌ها کاربرد دارد و نتایج بهتری را نیز حاصل می‌شود. فرمت فایل‌ها در این نوع عکاسی نیز فرمت خام یا RAW می‌باشد؛ زیرا می‌توانید از حداکثر داده‌ها برای تنظیم تصاویر استفاده نمایید.

برای تهیه یک تایم لپس خوب  به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای اینکه بتوانیم تصاویر با کیفیتی را خلق کنیم. باید در تصویربرداری با دوربین‌ها نکات مهمی را مورد توجه قرار دهیم، فاصله زمانی و ثابت نگه داشتن دوربین از جمله مواردی است که در ثبت  فیلم به این روش اهمیت زیادی دارد. از آنجا که در تهیه فیلم تایم لپس  دوربین برای مدت زمان طولانی باید ثابت نگه داشته شود، چند نکته را در نظر داشته باشید.

1- حتماً باید از سه پایه  دوربین برای محکم نگه داشتن آن استفاده کنید.

2- از یک زمان‌سنج برای ثبت  عکس و فیلم ها در زمان مشخص استفاده کنید.

3- برای عکس‌برداری از یک سوژه در زاویه‌های مختلف تصویربرداری کنید

4- روشنایی زمان تصویربرداری را متناسب با روز و شب تنظیم نمایید

5- اگر نیاز به تایم لپس با سرعت بالا دارید از دوربین‌های با کیفیت استفاده کنید.

تایم لپس ترافیک شهری
تایم لپس ترافیک شهری

 کارکرد تصاویر تایم لپس به چه صورت می‌باشد؟

روند کار در این روش فیلم‌برداری به این شکل می‌باشد که  ابتدا یک سوژه  خلاقانه و تازه  برای فیلم‌برداری انتخاب می‌شود، سپس در فاصله‌های زمانی  مختلف و یکسان از این سوژه فیلم یا عکس گرفته می‌شود، یعنی در هر یک دقیقه یا هر یک ساعت یک تصویر یا فیلم از سوژه گرفته می‌شود. سپس به‌وسیله نرم افزار ادیت فیلم و عکس ها را در کنار یکدیگر قرار می دهیم و با سرعت های 24 تا 30 فریم در ثانیه  به نمایش می گذارید. در نهایت فیلمی که از سوژه مورد نظر گرفته اید به صورت تایم لپس آماده است. دقت داشته باشید که زمانبندی  برای گرفتن فیلم باید به درستی انتخاب شود و با سرعت های متفاوت اقدام به گرفتن فیلم و تصویر نکنید. زیرا این بی نظمی  باعث می‌شود تا در نهایت کیفیت کار کاهش پیدا کند.

دوربین‌های تایم لپس

دوربین‌های تایم لپس1

دوربین‌های تایم لپس

نحوه انجام عکاسی با سرعت بالا

عکاسی با سرعت بالا ثبت لحظاتی است که در کسری از زمان اتفاق می افتد و با چشم غیرمسلح نمی توانید آنها را ببینید ، مانند ترکیدن حباب یا پاشیدن آب. این عکاسی با سایر موارد متفاوت است زیرا تقریباً به ۱ / ۲۰۰۰۰ ثانیه زمان نوردهی برای فریز این لحظات نیاز دارد.

نکات حرفه ای که در تایم لپس باید مورد توجه قرار بگیرد

برای اینکه کار با کیفیتی داشته باشید بهتر است به چند نکته مهم و اساسی در زمان تصویربرداری  دقت کنید.

 • سرعت شاتر دوربین

سرعت شاتر در این نمونه از کارها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با استفاده از یک دوربین مناسب با سرعت شاتر خوب می توانید از شرایط بلور شدن یا کشیده شدن تصاویر در زمان تصویربرداری جلوگیری کنید.

 • دامنه دینامیکی

از دوربین‌هایی استفاده  کنید که دامنه  دینامیکی مناسبی دارند و تصاویر با کیفیت را با سرعت مناسب ثبت می کنند. دوربین با دامنه دینامیکی خوب باعث می‌شود تا تایم لپس با کیفیتی داشته باشید.

 • رزولوشن مناسب

از دوربین‌هایی استفاده کنید که  قادر به ارائه تصاویر  با کیفیت و جزئیات بالا هستند

 • برنامه‌ریزی برای فاصله گذاری بین فریم‌ها

فاصله زمانی که بین ثبت هر فریم در نظر گرفته می‌شود به نوع سوژه و میزان حرکت آن بستگی دارد. برای اینکه به یک سوژه کند در تایم لپس سرعت داده شود

 • کادر بندی درست انجام دهید

برای ضبط بسیاری از تصاویر باید یک برنامه‌ریزی مناسب برای کادر بندی انجام دهید. برای مثال اگر قرار است طلوع تا غروب خورشید را تصویربرداری کنید باید مسیر حرکت خورشید را در نظر گرفته و کادر دوربین را بر اساس این مسیر تنظیم کنید.

 • از برنامه تایم لپس مناسب استفاده نمایید
ثبت لحظه‌های زیبا
ثبت لحظه‌های زیبا

دوربین‌های تایم لپس چه مشخصاتی دارند

ضبط تصویر به ابزار و تجهیزات ویژه ای نیاز دارد که یکی از مهمترین آنها دوربین می‌باشد. امروزه تولیدکنندگان دوربین  با اضافه کردن توانایی های خاص به دوربین‌های سعی کرده اند که  امکان ثبت تصاویر ویژه  را برای علاقه‌مندان فراهم نمایند.دوربین‌های تایم لپس نمونه‌ای از این فن آوری های جدید هستند.  کیفیت یکی از مهمترین ویژگی هایی که در این نوع از دوربین‌ها به آن توجه شده است.

 • قابلیت تحمل فشار

این ویژگی مناسب  شرایطی است که  عکاس قصد ثبت تصاویر در شرایط خاص را دارد

 • دارای باتری با عمر مفید بالا
 • حافظه جانبی مناسب
 • لنز مناسب
 • برخورداری از حسگرهای مناسب
 • برخورداری از دیافراگم برای ثبت تصاویر در نور کم

این ویژگی شرایطی را فراهم می کند تا در شب به راحتی تصاویر زیبایی ثبت شود.

نتیجه‌گیری

تصویربرداری و ضبط تصاویر در سالهای اخیر شکل تازه ای به خود گرفته است. تجهیزات پیشرفته این امکان را به وجود آورده است که بتوانیم صحنه های خلاقانه ای از دنیای اطرافمان را خلق کنیم. کافی است با کمی برنامه ریزی و دقت و استفاده از فن آوری های جدید دوربین‌ها اقدام به  عکاسی و تصویربرداری کنید. تایم لپس این امکان را به  شما می دهد که  در کوتاهترین زمان شاهد بلندترین اتفاقات در اطرافتان باشید.

زیبایی تصاویر تایم لپس

زیبایی تصاویر تایم لپس

مقاله ای که با نام تایم لپس چیست؟ خواندید، از منابع خارجی مانند این لینک گردآوری و ترجمه شده است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *