تکنیک اثر ستاره‌ای در عکاسی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

معرفی و بررسی تکنیک اثر ستاره‌ای در عکاسی

تفاوت اصلی بین دوربین و چشم شما، فوکوس است. چشم شما عمق میدان تقریباً نامحدودی دارد، درحالی‌که دوربین این‌طور نیست. این امر باعث می‌شود که لنز دوربین نتواند واقعاً آنچه را که با چشم انسان می‌توان دید، ثبت کند. بسیاری از عکاسان به‌جای مبارزه با این محدودیت، آن را پذیرفته و سعی بر این دارند تا با تکنیک‌های مختلفی چون اثر ستاره‌ای که در عکاسی از آن استفاده کنند.

این تکنیک به عکاسی بوکه نیز معروف است و از این کلمه برای توصیف تصاویری استفاده می‌ شود که دارای یک شی با فوکوس واضح است که با پس‌زمینه‌ای تار یا مبهم احاطه شده است. هنگامی که استفاده از اثر ستاره‌ای به‌درستی انجام شود، نتیجه کار عالی به نظر می رسد و اغلب در تصاویر استوک استفاده می شود تا واقعاً به یک سوژه جان ببخشد.

خلق اثر ستاره‌ای در عکاسی

زمانی که از یک ستاره یا خورشید می خواهید عکاسی کنید، آنها را به شکل ستاره در دوربین خود مشاهده می کنید. اما همیشه این اثر در خورشید دیده نمی شود. شما می توانید در چراغ های خیابان یا اتوبان ها نیز، از این تکنیک استفاده کنید. اما چگونه می توان به خلق چنین اثری در عکاسی رسید؟

زمانی که منبع نوری دارید و از همه اطراف نور بیشتری دارد، می توان بیشتر از این افکت استفاده نمود. اما موضوع به همین سادگی نیست.

زمانی که شما دیافراگم خود را ببندید، تیغه ها نیز زاویه بسته تری را تشکیل می دهند. سپس بعد از عبور اشعه‌های نور، می توانید این افکت را بدست بیاورید و عکاسی خود را آغاز کنید.  برای این که نور را به صورت نرمی عکاسی کنید، بهتر است کمی دیافراگم خود را باز کنید.

زمانی که شما دیافراگم خود را ببندید، تیغه ها نیز زاویه بسته تری را تشکیل می دهند
زمانی که شما دیافراگم خود را ببندید، تیغه ها نیز زاویه بسته تری را تشکیل می دهند

از دیافراگم بزرگ استفاده کنید. 

اثر ستاره‌ای در عکاسی با استفاده از دیافراگم بزرگ ایجاد می شود که نور زیادی را وارد می کند و عمق میدان دوربین را کاهش می دهد. این به نوبه خود پس‌زمینه خارج را  از فوکوس خود دوربین خارج می کند. همچنین باید دوربین خود را روی حالت دیافراگم قرار دهید و عدد f را کم کنید. شما می توانید از f/1.8 تا f/4 استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید، هر چه کمتر، عکسی بهتری  می گیرید.

لازم نیست تا شب باشد بتوانید در عکس های خود از تکنیک اثر ستاره‌ای استفاده کنید
لازم نیست تا شب باشد بتوانید در عکس های خود از تکنیک اثر ستاره‌ای استفاده کنید

اثر ستاره‌ای در شب 

لازم نیست تا شب باشد بتوانید در عکس های خود از تکنیک اثر ستاره‌ای استفاده کنید. هر منبع نوری که از خود نور پر قدرتی را خارج کند، می تواند در عکاسی شما اثر ستاره‌ای را به وجود بیاورد.

برای این که یک عکس معمولی را به عکسی جذاب تبدیل کنید، بهتر است به منبع نور نزدیک شوید و سعی کنید با دوربین خود تکنیک اثر ستاره‌ای را پیاده کنید. در صورتی که می خواهید از سه پایه استفاده کنید، پیشنهاد می شود که لرزش گیر دوربین خود را خاموش کنید.

مطالعه بیشتر:

[info_box title=”” image=”” animate=”””]تکنیک ترکیب بندی برای عکاسی بهتر[/info_box]
پس‌زمینه‌هایی که به‌خوبی روشن باشند، بوکه‌ های خوبی می‌دهند
پس‌زمینه‌هایی که به‌خوبی روشن باشند، بوکه‌ های خوبی می‌دهند

از زوم خود استفاده کنید

به سوژه خود نزدیک شوید. با باز کردن بیشتر لنز و ایجاد فاصله کانونی طولانی منجر به ایجاد یک بوکه زیبا می شود. کیفیت در استفاده از تکنیک اثر ستاره‌ای در اینجا مهم است؛ زیرا هنگام استفاده از لنزهای زوم ارزان‌تر، کیفیت تصویر در بالاترین محدوده زوم به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

سعی کنید در بستن دیافراگم خود افراطی عمل نکنید. می توانید از دیافراگم f/16 استفاده کنید تا اثر ستاره‌ای در عکاسی شما بهتر شکل بگیرد. اگر از زوم و دیافراگم بیشتر یا کمتر استفاده شود، کیفیت عکس را چندین برابر کاهش می دهد.

پس‌زمینه را روشن کنید

پس‌زمینه‌هایی که به‌خوبی روشن باشند، بوکه‌ های خوبی می‌ دهند. با استفاده از منابع نوری کوچک و درخشان مانند درخت‌های کریسمس، ترافیک و چراغ‌های خیابان، می توانید الگو های دایره ای و ستاره‌ای زیبا و نرمی ایجاد کنید که واقعاً تصویر پیش زمینه شما را بهبود می بخشد. اگر از پس‌زمینه‌ای به‌ طور مداوم، روشن استفاده کنید یک تاری کلی دریافت خواهید کرد که کار کردن با آن بسیار آسان‌تر است، اما تأثیرگذاری بسیار کمتری دارد.

مراقب باشید که دوربین خود را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید
مراقب باشید که دوربین خود را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید

تکنیک را چندین بار استفاده کنید

هنگامی که با اصول اولیه آشنا شدید،بهتر است در موقعیت های متفاوت از آن استفاده و تمرین کنید. سعی کنید دیافراگم های مختلفی را امتحان کنید. هر منبع نوری می بینید را سعی کنید با آن، تکنیک را تمرین کنید.

می توانید پیش زمینه خود را روشن کنید تا سایه ای تیره بین آن و پس زمینه ایجاد کنید. سعی کنید از رنگ های متضاد بیشتر در این تکنیک استفاده کنید. رنگ مشکی پر رنگ به طرز خارق العاده ای با هایلایت های ملایم، بوکه های زیبایی را به جا می گذارد.

شما حتی می توانید از بوکه در فیلم‌برداری استفاده کنید، بنابراین واقعاً فرصت‌های زیادی برای ایجاد خلاقیت دارید. به یاد داشته باشید، بوکه نباید برای جالب کردن یک تصویر غیر جالب استفاده شود.

سبک‌های مختلف عکاسی را امتحان کنید

برای این‌که از تکنیک اثر ستاره‌ای در عکاسی خود استفاده کنید، بهتر است که از روش های متفاوتی استفاده کنید. مثلاً بهتر است یک شئ نزدیک را انتخاب کنید که منبع نور به‌سختی از آن در حال عبور است. مانند خورشیدی که از کناره‌های یک ساعت مشخص است.

مراقب باشید که دوربین خود را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید. همچنین فاصله دوربین نباید زیاد دور و زیاد نزدیک باشد. چون اگر نور شدیدی وارد لنزهای شما شود، به دوربین آسیب جدی وارد می شود. اگر شیئی را انتخاب کنید که از منبع نور دور باشد، به وجود آوردن اثرهای ستاره‌ای بسیار سخت است.

همچنین بخوانید:

[info_box title=”” image=”” animate=”””]راهنمای درک نور در عکاسی ویژه مبتدیان[/info_box]
اگر دیافراگم روی لنز بسته نباشد، این اثر کار نخواهد کرد
اگر دیافراگم روی لنز بسته نباشد، این اثر کار نخواهد کرد

استفاده از تکنیک اثر ستاره‌ای 

برای این که به خوبی از این تکنیک استفاده کنید تا عکس های جذابی را درست کنید، باید از چند نکته مطمئن باشید. اگر دیافراگم روی لنز بسته نباشد، این اثر کار نخواهد کرد و یک منبع روشن در کادر ممکن است به شکل یک کره روشن یا یک کره با دم کشیده تار شود.

هنگام ایجاد چنین جلوه ای، شعله های زیبا، تابش خیره کننده و پرتوهای خورشید اغلب در کادر ظاهر می شوند. شما می توانید با منبع های نورمصنوعی، فیلترهای ساده و ارزان درست کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *