آموزش کاهش نویز بعد از عکاسی

کاهش نویز بعد از عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]گاهی اوقات آن را در آغوش می گیریم ، گاهی سعی می کنیم از آن اجتناب کنیم. نویز ، همیشه در ذهن عکاس وجود دارد. حتی در نور شدید ، اگر در نوردهی اشتباه کنیم ، در معرض نویز در تصاویر خود قرار می گیریم.گاهی اوقات ، صرف نظر از آنچه در دوربین برای کاهش نویز تلاش می کنیم ، هنوز نویزهایی در تصویر نهایی وجود دارد. خوشبختانه ، در عصر دیجیتال ، می توانیم تلاش های بیشتری برای کاهش نویز  بعد از عکاسی داشته باشیم.

امروز ما قصد داریم در این پست کاهش نویز  بعد از عکاسی را آموزش دهیم و بهترین شیوه ها را بررسی کنیم. اگرچه ما در درجه اول به Photoshop و Lightroom نگاه می کنیم ، اما استراتژی ها و تکنیک ها تقریباً برای همه نرم افزارهای ویرایش  یکسان است.

 

نویز چیست؟

سنسورهای دوربین ما از میلیون ها نور برای جمع آوری نور از نیمه هادی ها استفاده می کنند. به دلیل اعداد بسیار زیاد ، این نیمه هادی ها بسیار محکم در کنار هم قرار گرفته اند. این سنسورها سیگنال های الکتریکی را به CPU دوربین ارسال می کنند و سپس یک تصویر دیجیتالی از آنها ایجاد می کنند.

به منظور افزایش ISO ، دوربین سیگنال الکتریکی را که از حسگرهای جداگانه دریافت می کند ، تقویت می کند. این افزایش سیگنال باعث ایجاد تداخلی می شود که خود را به صورت نویز در تصویر نهایی نشان می دهد.

مطالب مرتبط : بالاترین ISO که می توانید برای دوربین خود استفاده کنید چیست؟چگونه آن را پیدا کنید

به عنوان عکاس ، ما به احتمال زیاد دو نوع مختلف نویز ، روشنایی و رنگ را مشاهده می کنیم. روشنایی جایی است که پیکسل ها روشنایی متفاوتی نسبت به آنچه که در اطراف آن انتظار می رود نشان می دهند. این خود را به شیوه ای مشابه با دانه در عکاسی مبتنی بر فیلم نشان می دهد.

نویز Chroma یا chrominance جایی است که پیکسل های جداگانه رنگ را در مقایسه با اطراف آن تغییر می دهند. از بین این دو نویز روشنایی بیشتر رایج است ، اما مهم این است که مشخص شود تصویر ما چه نوع نویز را نشان می دهد.

 

این تصویر نیکون D3 با ISO 6400 گرفته شده است
این تصویر نیکون D3 با ISO 6400 گرفته شده است | کاهش نویز بعد از عکاسی

 

 

با بزرگنمایی ، نویز بسیار آشکار است.
با بزرگنمایی ، نویز بسیار آشکار است | کاهش نویز بعد از عکاسی

 

 

آموزش کاهش نویز در  Photoshop/Lightroom

در Lightroom ، کاهش نویز در برگه جزئیات ماژول Develop یافت می شود. به دو قسمت تقسیم می شود که هر کدام دارای سه نوار لغزنده است. بخش اول مربوط به نویز روشنایی است ، بخش دوم مربوط به نویز chrominance است.

برای روشنایی ، لغزنده ها عبارتند از Luminance ، Detail و Contrast. یکی از اقدامات بسیار مفید برای به خاطر سپردن این است که هنگام حرکت دادن نوار لغزنده ، کلید Alt یا Option را فشار دهید. این باعث می شود تصویر تک رنگ شود و به شما امکان می دهد نویز را واضح تر ببینید.

یک روش خوب دیگر این است که روی تصویر 100٪ یا حتی 200٪ زوم کنید. می توانید این کار را از طریق آیتم منو ، View – Zoom In انجام دهید. کاهش نویز مناسب ، ایجاد تعادل بین این سه کشویی است. اگر روشنایی را به سمت راست بکشید ، خواهید دید که دانه نویز به آرامی از بین می رود اما این به قیمت از دست دادن وضوح کلی نیز است. روشنایی را بکشید تا نویز به سرعت از بین برود.

اکنون از نوار لغزنده Detail برای بازگرداندن برخی از جزئیات استفاده می کنیم. آن را به راست بکشید تا شروع به دیدن دوباره ظاهر شدن دانه کنیم ، سپس کمی آن را عقب بکشید. اگر تصویر کمی کنتراست خود را از دست داده است ، می توانیم آن را با استفاده از نوار لغزنده Contrast به عقب بکشیم.

اگرچه نویز رنگ یا کروم بسیار نادر است ، اما ما از اصولی مشابه برای نویز روشنایی استفاده می کنیم. ابتدا لغزنده رنگ را حرکت دهید تا نویز به تازگی از بین برود ، سپس قبل از تنظیم صاف در صورت لزوم ، وضوح را با نوار لغزنده بازگردانید.

در هر دو مورد Lightroom ، نکته اصلی این است که با کنترل بالایی شروع کرده و به سمت پایین کار کنید. شما باید با حرکات ظریف عمل کنید ، نوار لغزنده را به اندازه کافی فشار دهید تا بر نویز تأثیر بگذارد اما نه آنقدر که تصویر را تضعیف کند.

نحوه کاهش نویز در لایت روم
در Lightroom ، کاهش نویز در بخش جزئیات ماژول Develop یافت می شود | کاهش نویز بعد از عکاسی
نحوه کاهش نویز در لایت روم
برای یافتن تنظیمات بهینه ، لغزنده ها را پایین بیاورید

 

در فتوشاپ ، تنظیمات نویز luma و chroma در یک فیلتر کاهش نویز یکسان یافت می شود. با رفتن به قسمت Filter – Noise – کاهش نویز این امر مشخص می شود. مانند Lightroom ما از بالا به پایین کار می کنیم. قدرت معادل Luminance در Lightroom است. ما این را به سمت راست می کشیم تا اینکه نویز از بین رود.

Preserve Details معادل Details است و Sharpen Details مشابه Contrast عمل می کند. اگر فقط نویز روشنایی داریم ، نیازی به لغزنده نوار لغزنده کاهش رنگ نداریم. شما می توانید یک تصویر را برای نویز رنگ با تنظیم Strength در میانه راه و سپس حرکت Reduce Color Noise از حداقل به حداکثر بررسی کنید. اگر هیچ تاثیری روی تصویر نباشد ، پس نویز شما کاملاً روشنایی است.

 

نحوه کاهش نویز در فتوشاپ
در فتوشاپ ، کاهش نویز در زیر فیلترها یافت می شود | نحوه کاهش نویز در فتوشاپ

 

مانند Lightroom ، شما باید با تصویر در نمای 100 یا 120% زوم کار کنید. با این حال ، در Photoshop ، فیلتر کاهش نویز پنجره بزرگتر خود را دارد که در آن می توانیم تصویر را جداگانه از پنجره اصلی Photoshop بزرگنمایی کنیم.

 

نحوه کاهش نویز در فتوشاپ
مانند Lightroom ، مسئله متعادل کردن اسلایدرها از بالا به پایین است

 

 

در کادر تأیید پیشرفته ، همچنین می توانیم نویز را بر اساس هر کانال کاهش دهیم. از آنجا که نورهای قرمز ، سبز و آبی دارای طول موج های متفاوتی هستند ، ممکن است نویز بیشتری در یک کانال نسبت به کانال دیگر ایجاد کنیم.

 

نحوه کاهش نویز در فتوشاپ
تب پیشرفته به ما اجازه می دهد تا نویز در هر کانال را کاهش دهیم | نحوه کاهش نویز در فتوشاپ

 

 

یکی دیگر از ویژگی های فیلتر کاهش نویز Photoshop ، قابلیت ذخیره تنظیمات به صورت از پیش تعیین شده است. ما همچنین می توانیم JPEG Artifacts را حذف کنیم ، نوعی خط ناهموار در اطراف کنتراست خط مستقیم هنگام کاهش نویز در فایل های JPEG.

در فتوشاپ توصیه می شود که نویز خود را بر روی یک لایه جدید انجام دهیم زیرا این یک فرایند مخرب است.

به طور خلاصه ، کاهش نویز یک عمل متعادل کننده بین قدرت کاهش و بازگشت جزئیات به تصویر است. شما همیشه باید نویز را در دید 100 یا 200 % زوم انجام دهید و اصلاحات کوچک جزئی را برای کاهش نویز انجام دهید.

اینها اصول اولیه کاهش نویز هستند ، در مقاله آینده ما به برخی از تکنیک های پیشرفته تر Photoshop برای کاهش نویزهای سرسخت در عین حفظ جزئیات اشاره می کنیم.

 

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *