طراحی جلد کاتالوگ

طراحی جلد کاتالوگ
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

طراحی جلد کاتالوگ

طراحی جلد کاتالوگ جذاب چگونه امکان پذیر است.

کاتالوگ یک سند جامع است که در آن فهرستی از محصولات و یا خدمات قابل ارائه یک شرکت در آن ذکر شده است. به طور کلی، برندها کاتالوگ  را برای تبلیغ محصولات خود ایجاد می کنند.

کاتالوگ ها ابزاری برای تبلیغ و اطلاع رسانی در مورد یک برند یا محصول هستند. با پیشرفت علم و فناوری می توان با یک جستجوی ساده به اطلاعات دست یافت. اما چیزی که کاتالوگ های چاپی را همچنان در تجارت روز نگه داشته است این است که هنوز مخاطبان خود را دارند که از تماشای کاتالوگ های چاپی بیشتر از کاتالوگ های آنلاین لذت میبرند، کاتالوگ ها می توانند آموزنده و سرگرم کننده باشند.

ممکن است تا به حال شنیده باشید که کتاب ها را از روی جلدشان قضاوت نکنید، اما این شنیده در مورد کاتالوگ ها صدق نمیکند، هر کاتالوگ در نگاه اول با طراحی جلد آن قضاوت می شود. هدف از طراحی جلد روی کاتالوگ این است که بتواند مشتری را جذب و به هم متصل کند.  با ما همراه باشید

تاثیر جلد کاتالوگ در نظر مخاطبان

 

طراحی کاتالوگ

هدف از طراحی جلد کاتالوگ، افشای اطلاعات درون کاتالوگ است. طرح روی جلد باید بتواند به خوبی یک برند را تبلیغ کند و مانند یک بنر تخفیف بزرگ توجه ها را به خود جلب کند.

همه کاتالوگ های موفق دارای ویژگی های خاصی هستند. مهمترین ویژگی منحصر بفرد طرح جلد روی کاتالوگ، موفقیت آمیز بودن آن در دنیای بازاریابی است، اما گاهی اوقات برخی از کاتالوگ ها علاوه بر بازاریابی موفق در دنیای طراحی، باعث تعجب می شوند.

حال تصور کنید که قرار است طرح جلد کاتالوگ را برای یک شرکت انتخاب کنید. بهترین طرح، طرحی است که مفیدترین و بهترین نکات شرکت را در یک نگاه ارائه دهد تا بیننده ترغیب شود که در مورد شرکت اطلاعات بیشتری کسب کند.

برای مثال: برای طراحی کاور کاتالوگ مد باید لباسی باشد که مخاطب بخواهد آن را بخرد، اما طراحی جلد کاتالوگ یک شرکت باید اطلاعات شرکت مانند تصویر شاخص از یک محصول مرتبط یا یک المان مرتبط با موضوع کسب و کار و اطلاعات برند را آشکار کند.

برای اینکه طراحی با هر موضوعی، مدرن و زیباتر به نظر برسد باید نکاتی را در آنها رعایت کرد؛ یکی از این نکات استفاده از رنگ های غیر متعارف و گرم است.

رنگ ها نه تنها در کاتالوگ ها بلکه در سایر طرح های گرافیکی نیز اهمیت دارند. سعی کنید در طراحی خود یک زندگی زیبا و مدرن را به تصویر بکشید. دیدن یک محصول در این زندگی می تواند خواننده را تشویق کند تا در مورد محصول اطلاعات کسب کند.

تفاوت تنظیمات رنگ در طراحی و چاپ

رنگ های مورد استفاده در طراحی جلد کاتالوگ به رنگ های RGB معروف هستند. رنگ های RGB در واقع رنگ های شبیه سازی شده از طبیعت هستند. و رنگ های مورد استفاده برای چاپ جلد کاتالوگ به رنگ های CYMK معروف هستند.

مدل رنگی CMYK را “چهار رنگ” نیز می نامند، ترکیبی از چهار رنگ فیروزه ای یا فیروزه ای، بنفش یا سرخابی، زرد و BlackOrKey که به اختصار CMYK نامیده می شود.

ترکیب این چهار رنگ بقیه رنگ ها را تشکیل می دهد و طیف رنگی حاصله به اندازه رنگ های RGB نیست. این موضوع برای طراحان جلد کاتالوگ به نگرانی تبدیل شده است زیرا عدم تطابق بین رنگ ها در مراحل مختلف طراحی با چاپ کاملاً متفاوت است. برای حل این مشکل، رنگ های پینتون وارد عمل شدند.

هر روز بیش از 10 میلیون طراح و سازنده شروع به طراحی جلد کاتالوگ با استفاده از رنگ های پینتون یا پنتون می کنند. حدود 5000 ترکیب رنگ توسط پنتون معرفی شده است. پنتون در صنعت چاپ نیز پیشرو است، اما استفاده از رنگ پنتون برای طراحان جلد کاتالوگ صنعت چاپ بسیار مفید است. شما با نرم افزارهای طراحی آشنا هستید. نرم افزارهایی مانند Adobe Creative Cloud Illustrator یا Photoshop. این نرم افزار پالت رنگ پینتون را تعریف می کند و استفاده از رنگ پینتون را برای طراحان آسان می کند. در این صورت رنگ طرح و چاپ یکسان خواهد بود.

بنابراین در شروع طراحی تنظیمات رنگ سیستم خود را روی CYMK قرار دهید تا رنگبندی کاتالوگ چاپی شما مانند طرح داخل مانیتور دیده شود.

چگونه از رنگ های پینتون برای طراحی جلد کاتالوگ استفاده کنیم؟

رنگ های پنتون طیفی از رنگ های توکار هستند که جدا از رنگ های CMYK استفاده می شوند. در طیف رنگی پنتون، طلایی، نقره ای، فسفر و… وجود دارد. بسیاری از رنگ های پنتون را نمی توان با چهار رنگ CMYK به دست آورد و تنها در برخی موارد می توان رنگی نزدیک به پنتون با CMYK ایجاد کرد. حالا این را در نظر بگیرید.

می دانید که سبز را بسته به میزان تیرگی یا روشنایی می توان با ترکیب های مختلف دو رنگ مشکی و زرد با درصدهای متفاوت درست کرد. همچنین می توانید رنگ ایجاد شده را روی مانیتور مشاهده کنید (البته با کمی تفاوت نسبت به رنگ چاپ شده) یعنی کافی است منوی رنگ را در نرم افزار مورد استفاده خود نمایش داده و درصد مورد نظر را وارد کنید.

به طور مشابه، رنگ های دیگر را می توان با ترکیب های مختلف CMYK ایجاد کرد. می توانید قبل از چاپ به مانیتور نگاه کنید و محدوده آن را پیدا کنید. حال در نظر بگیرید که در یک کار چاپی می خواهیم از رنگ های پنتون در طراحی و چاپ جلد کاتالوگ استفاده کنیم. آیا تا به حال به استفاده از رنگ های پنتون در ترکیب روی جلد کاتالوگ فکر کرده اید؟

در این صورت ترکیب رنگ دو رنگ پنتون در جلد کاتالوگ چگونه است؟ با بازگشت به قسمت قبل گفتیم که با تغییر درصدهای CMYK می توانید رنگ داخلی را مشاهده کنید. اما چگونه می دانید که چگونه یک جلد کاتالوگ رنگی پنتون را قبل از چاپ طراحی کنید؟ نکته ای که در طراحی و چاپ جلد کاتالوگ قابل کشف است و می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد:

یک راه حل استفاده از Duotone و غیره برای ترکیب چهار رنگ Quadtone در فتوشاپ است.

برای این کار به نرم افزار فتوشاپ رفته و یک صفحه جدید ایجاد کنید، حالا با استفاده از ابزار Filltool رنگ صفحه را سیاه کنید، سپس به منوی Image بروید و Duotone را انتخاب کنید و سپس منوی رنگی Pantone را انتخاب کنید، مثلا C 117 را انتخاب کنید. رنگ پنتون. حالا از منوی Duotone نوع Tritone و سپس رنگ Pantone را انتخاب کنید. در این حالت ترکیب پنتون دو رنگ را روی صفحه نمایشگر مشاهده خواهید کرد.

 

طراحی جلد کاتالوگ با فونت مناسب

استفاده از فونت مناسب

استفاده از فونت های مناسب عکس، تصویری محبوب به شما می دهد. فونت ها شبیه ادویه هستند و خلاقیت بیشتری به شما می دهند. در طراحی های خلاقانه، جلد یک کاتالوگ همیشه برای تصاویر چند وجهی مهم است.

به طور کلی خلاقیت فرد در طراحی جلد کاتالوگ آن را منحصر به فرد می کند. گاهی اوقات بهترین طرح ها از هیچ یک از قوانین پیروی نمی کنند و تنها از خلاقیت طراح بهترین بهره را می برند و قانون جدیدی را به طراحی جلد کاتالوگ اضافه می کنند.

از پیچیدگی دوری کنید

جلد کاتالوگ های زیادی وجود دارد که دارای طرح های پیچیده هستند. اینها ممکن است توجه را جلب کنند، اما اغلب برای مغز اضافه بار هستند. طراحی ساده می تواند به تمرکز توجه خواننده کمک کند. طرح‌های ساده اطلاعات دقیقی را که می‌خواهید بدون پرکننده‌های زیاد به خواننده ارائه می‌دهند.

 

 

 

 

 

کلام آخر

برای شروع کار چند نمونه از طراحی های سایر کسب و کار های رقبای خود را مشاهده کنید تا کمی ایده بگیرید اما فقط ایده بگیرید و اصلا کپی نکنید، جهت تماشای نمونه طراح های مجموعه مدرن طرح کلیک کنید.

در این مقاله تلاش کردیم نکات مهمی را درباره ی طراحی جلد کاتالوگ در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، امیدواریم که مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. سپاس گذاریم که تا پایان مقاله با ما همراه بوده اید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *