نکات مهم قبل از شروع طراحی

نکات مهم قبل از شروع طراحی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]طراحی، از جمله کارهایی است که رقابت در آن زیاد است. افراد زیادی هستند که در رده های مختلف و با قیمت های متنوع، طراحی می کنند. افزایش رقابت در این حوزه، باعث می شود که برخی به دنبال راهکارهایی برای پیشی گرفتن از دیگران باشند و گاه کیفیت کار را فدا می کنند تا بتوانند سفارش های بیشتری بگیرند. اما آنچه که به کار یک طراح، دوام می دهد، کیفیت کار اوست. گرچه کیفیت باعث طولانی شدن پروسه کار می شود، ولی با پیش بینی برخی موارد می توان به کار سرعت بیشتری داد و از طولانی شدن آن جلوگیری کرد.

در این مقاله، به ذکر نکاتی مهم برای طراحان قبل از شروع کار می پردازیم که توجه به آن ها، قبل از پرداختن به طراحی، می تواند به شما کمک کند این پروسه را بهتر و سریع تر طی کنید.

10 نکته برای قبل از شروع طراحی
10 نکته برای قبل از شروع طراحی

10 نکته برای قبل از شروع طراحی

1. هدف و نقشه کار را مشخص کن

قبل از هر کاری باید هدف را مشخص نمود. مشخص کردن هدف، پایه و اساس هر کاری است. در همان ابتدا باید بدانید که می خواهید به کدام سمت حرکت کنید. با تعیین هدف، می توانید نقشه مسیر را بکشید و از امتحان کردن مسیرهای اشتباه و در نتیجه اتلاف وقت، پیشگیری کنید.

2. به دیگران گوش کن

گوش کردن به صحبت های دیگران، می تواند ایده های بکری را به ذهن شما بیاورد. نیازهایی که افراد دارند در صحبت هایشان نهفته است. خوب شنیدن صحبت کارفرما، باعث می شود تا از آنچه که او می خواهد، درک بهتری داشته باشید و طرحی نزدیکتر به خواسته و نظر او ارائه دهید. در عین حال شنیدن صحبت های مردم عادی نیز به شما کمک می کند تا افکار آن ها را بفهمید و از آن ها برای ایده هایتان استفاده کنید.

[story_box image=”” style=”horizontal” title=”” link=”” target=”_blank” animate=””]از نمونه های طراحی کاتالوگ سایت مدرن طرح نیز دیدن کنید.[/story_box]

3. اتود بزن

از اتود زدن نترسید. قلم به دست بگیرید و اجازه دهید تا هر چه در ذهنتان هست، روی کاغذ نقش بزند. خودتان را محدود نکنید و به توانایی و استعدادتان اطمینان داشته باشید. گاه از دل برخی خط خطی های ساده، ایده هایی زیبا و خاص متولد می شوند. بگذارید تا ذهنتان، قلم را روی کاغذ برقصاند. هر چه بیشتر اتود بزنید، ارتباط میان شما، قلم و کاغذ بیشتر می شود و هر چه این ارتباط بیشتر شود، خلاقیت شما هم بیشتر ظاهر می شود.

4. وجه متمایز کارت را پیدا کن

مسلما، شما تنها طراحی نیستید که کارفرما به آن دسترسی دارد. طراحان زیادی هستند که ممکن است حرفه ای تر از شما باشند. با وجود چنین افرادی، چرا کارفرما  دوباره به سراغ شما بیاید؟

به همین دلیل بهتر است که وجهی از کارتان که متمایز از دیگران است را بشناسید. در واقع با یافتن آن وجه متمایز، شما به ویژگی از خودتان پی برده اید که خاص شماست و با تقویت آن، می توانید کارتان را خاص تر کنید. به نوعی امضای شما درون کارتان نهفته می شود.

5. سینگل تسک باش

ممکن است چند سفارش مختلف را با هم قبول کنید، ولی بهتر است یکی یکی پیش بروید و اجازه دهید فکرتان روی یک موضوع متمرکز باشد، تا افکارتان درگیر موضوعات مختلف نشود. وقتی یک پروژه تمام شد به سراغ موضوع بعدی بروید. البته برخی مولتی تسک هستند و این توانایی را دارند که چند کار را همزمان انجام دهند، ولی برخی معتقدند که این افراد، تمرکز کمتری دارند و بهتر است قدم به قدم پیش رفت.

طراح صبوری باشید
طراح صبوری باشید

6. بودجه را تعیین کن

هر چند طرحی که ارائه می دهید، از ذهن شما زاده می شود و برای شما خاص و با ارزش است، اما نهایتا قرار است طرحی که کشیده اید را به صاحب سفارش بفروشید. پس ناچارید که کار رابه صورتی انجام دهید که با بودجه تعیین شده برابری کند. به همین دلیل مهم است که همیشه بودجه کار را در نظر بگیرید و طرح را در حیطه بودجه تعیین شده پیش ببرید.

7. ابزار های طراحی را بشناس

بنا بر نوع کاری که قرار است ارائه دهید، می توانید از ابزارهای مختلفی برای طراحی استفاده کنید. ابزارهای طراحی زیادی در دسترس شما هستند و هر کدام ویژگی هایی را دارند و امکانات متفاوتی به شما ارائه می دهند. شناخت ابزارها و امکانات هر کدام به شما این فرصت را می دهد که بتوانید در جای مناسب و با سرعت بیشتری کار را پیش ببرید. در نظر گرفتن بودجه کار به شما در انتخاب ابزار کمک می کند. ممکن است استفاده از برخی ابزارها هزینه بیشتری داشته باشد.

8. صبور باش

اگر خلاقیت را ویژگی مهم یک طراح بدانیم، بیراه نیست که صبور بودن را هم به همان اندازه ضروری بدانیم. صبر و حوصله طراح، باعث دوام کار او می شود. شاید برای یک طراحی ساده، مجبور باشید ساعت های طولانی فکر کنید. از فکر کردن و پرداختن به ساده ترین ایده ها نترسید. ایده های خاص از دل همین ایده های ساده بیرون می آیند.

9. تا می توانی طرح های دیگران را ببین

برای دیدن نمونه کار طراحان دیگر، مشتاق باشید. هرچه آثار بیشتری ببینید، با ایده های جدید، بیشتر آشنا می شوید و احتمال اینکه ایده های بیشتری به ذهنتان خطور کند، افزایش می یابد. در نظر داشته باشید که دیدن طرح های دیگران نباید به کپی برداری برسد، بلکه شما می توانید از طراحی دیگران الهام بگیرید و با استفاده از خلاقیت خودتان، کاری منحصر به فرد ارائه دهید.

 10. مخاطبانت را بشناس
10. مخاطبانت را بشناس

 10. مخاطبانت را بشناس

شما به سفارش یک فرد، طراحی می کنید و علاوه بر شناختن آن فرد و دانستن خواسته های واقعی او، شناختن مخاطبان طرحی که می کشید نیز بسیار مهم است. باید بدانید که مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ در چه گروه سنی قرار دارند؟ متعلق به کدام طبقه اجتماعی هستند؟ چه چیزهایی را دوست دارند و از چه چیزهایی بیزار هستند؟ پاسخ دادن به این سوالات، به شما کمک می کند که مسیر طراحی را بهتر و سریع تر طی کنید.

در نهایت، هر چه بیشتر طراحی کنید، تجربه شما بیشتر می شود و تجربه هایتان به شما کمک می کنند تا بهتر طراحی را ارائه دهید و کارتان خاص تر و کاربردی تر شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *