نکات اساسی در رابطه ‌با معرفی در کاتالوگ مارکتینگ – روش های بازاریابی با کاتالوگ

طراحی کاتالوگ تبلیغاتی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]چگونه کسب‌وکار خود را در کاتالوگ مارکتینگ معرفی کنیم؟

در شیوه نوین بازاریابی، معرفی در کاتالوگ مارکتینگ از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و بخش مهمی از مدل‌ها و طرح‌های بازاریابی شرکت‌های معروف و مطرح را دربرگرفته‌ است.

اگرچه پیشرفت تکنولوژی و گسترش مدل‌های بازاریابی دیجیتال بیش ‌از پیش وارد این عرصه شده‌اند؛ اما هنوز هم بسیاری از شرکت‌ها برای تبلیغات و بازاریابی محصولات خود از کاتالوگ استفاده می‌کنند.

در واقع در کاتالوگ‌های محصولات به معرفی محصولات، اطلاعات مهم و برند مخصوص شرکت می‌پردازند و سعی در جذب مشتری برای کسب‌وکار خود دارند.

هنگامی که یک شرکت برای معرفی و تبلیغات محصولات خود از روش کاتالوگ مارکتینگ بهره می‌برد، باید به نکاتی در رابطه ‌با معرفی در کاتالوگ مارکتینگ توجه نماید تا به نتیجه نهایی خود دست پیدا کند.

هرچه کاتالوگی که برای محصولات طراحی می‌گردد اطلاعات جامعی از محصول را در اختیار مشتری قرار دهد و از طراحی زیبا و مشتری‌پسند تشکیل شده باشد، احتمال اینکه خواننده کاتالوگ را به خرید از محصولات شما ترغیب نماید، بیشتر است.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این نکات در کاتالوگ مارکتینگ بپردازیم.

مقاله مرتبط:

ویژگی کاتالوگ های تبلیغاتی

9 دلیل برای اینکه چرا باید کاتالوگ داشته باشیم

 

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ به دفترچه‌ای گفته می‌شود که در آن اطلاعات جامع و کاملی به‌صورت متن و تصویر یک محصول و یا خدمت قرار گرفته است و ضمن معرفی محصول، به معرفی کسب‌وکار نیز پرداخته است.

از گذشته‌های دور، کاتالوگ و بروشور جزء بهترین و مؤثرترین ابزار تبلیغاتی برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ بوده اند که محصولات و خدمات خود را از طریق کاتالوگ به مشتریان معرفی می‌نمودند.

این روش با وجود ظهور مدل‌های جدید تبلیغاتی، همچنان از جایگاه خاصی برخوردار است و شرکت‌های بزرگ از آن استفاده می‌نمایند.

کاتالوگ‌ها را می‌توان به دودسته تقسیم‌بندی نمود؛ کاتالوگ محصول و کاتالوگ برند.

کاتالوگ‌های مربوط به محصولات به‌منظور معرفی محصول و ویژگی‌های آن و نحوه استفاده محصول چاپ می‌شوند و در داخل جعبه محصولات قرار می‌گیرند تا مشتریان هنگام بازکردن کارتن محصولات، کاتالوگ آن را نیز مطالعه نمایند.

کاتالوگ برندها برای معرفی مجموعه و خدمات و محصولات آن چاپ می‌شوند و بیشتر در نمایشگاه‌ها، جلسات بازاریابی و تبلیغاتی و هدایای تبلیغاتی به مشتریان ارائه می‌گردند.

اصلی‌ترین هدف این کاتالوگ‌ها آشنا شدن مردم با هویت و خدمات کسب‌وکار مجموعه می‌باشد. یکی از روش‌های برندسازی، همین روش کاتالوگ مارکتینگ است که بسیار نیز اثرگذار می‌باشد.

[promo_box image=”” title=”” btn_text=”” btn_link=”” target=”_blank” position=”center” border=”0″ animate=””]طراحی کاتالوگ تبلیغاتی خود را به ما بسپارید. [/promo_box]

یک نمونه از کاتالوگ محصول

 

چگونگی معرفی در کاتالوگ مارکتینگ

درست است که استفاده از کاتالوگ از دیرباز توسط شرکت‌های بزرگ صورت می‌گرفته است؛ اما طراحی و معرفی در کاتالوگ مارکتینگ باید به نحوی باشد که بتواند مشتری را به خرید محصولات برند شما ترغیب نماید.

برای اینکه با ارائه کاتالوگ محصولات خود بتوانید به هدف موردنظر و مطلوب خود برسید به نکاتی که در ذیل به آن‌ها اشاره می‌گردد دقت کافی داشته باشید:

  • شناسایی هدف: پیش از شروع برای طراحی کاتالوگ، هدف خود را از قبل بشناسید .

آیا کسب‌وکار شما با محتوای کاتالوگ سازگار است و مزیتی نسبت به رقبا برای شما ایجاد می‌کند؟ مخاطبین خود را مشخص نمایید و اهداف کاتالوگ را متناسب با آن تعیین نمایید.

شرایط بازار را به طور کامل مورد تجزیه‌وتحلیل قرار داده و به دنبال فرصتی مناسب برای ارائه کاتالوگ محصولات و خدمات خود باشید

  • برنامه‌ریزی: تمامی پروژه‌های موفق با برنامه‌ریزی آغاز شده‌اند؛ بنابراین برنامه‌ریزی دقیقی برای طراحی و معرفی در کاتالوگ مارکتینگ انجام دهید و به آن پایبند باشید.
  • محتوای کاتالوگ: پیش از آنکه برای طراحی کاتالوگ اقدام کنید مطمئن شوید که تمامی اطلاعات لازم را جمع‌آوری نموده‌اید و می‌توانید آن‌ها را در کاتالوگ محصولات یا خدمات خود قرار دهید.

مطالعه بیشتر:

7 قدم برای یک کاتالوگ موفق با استراتژی بازاریابی

نمونه‌ای دیگر از کاتالوگ محصول

 

طراحی داخل کاتالوگ

  • رنگ‌هایی را انتخاب کنید که متناسب با برند تجاری شما باشد: شاید این مورد کم‌اهمیت به نظر برسد اما تجربه نشان داده است که هماهنگی رنگ با طراحی کاتالوگ و برند، در جلب‌توجه مشتریان بسیار مؤثر می‌باشد.

بنابراین نباید این نکته را نادیده گرفت.

  • طراحی صفحات و ظاهر کاتالوگ: اصلی‌ترین عامل در جلب‌توجه مشتریان به کاتالوگ شما، جلد کاتالوگ می‌باشد.

داشتن طراحی منحصربه‌فرد و خلاقانه برای جلد کاتالوگ می‌تواند کمک شایانی به موفقیت شما در تبلیغات نماید و مشتریان را به مطالعه صفحات داخلی سوق دهد.

توازن در میان رنگ‌ها و تصاویر را در نظر داشته باشید و از زمینه‌های شلوغ پرهیز کنید و طراحی را طوری انجام دهید که برای مشتری چشم‌نواز باشد.

یکی از روش‌های ساده برای طراحی داخلی کاتالوگ، برجسته‌کردن یک تصویر و قراردادن بقیه آن ها در اطراف تصویر اصلی می‌باشد.

 

کاتالوگ مربوط به محصولات الکتریکی

 

کیفیت تصاویر

  • مخاطبین: رده سنی مخاطبین در طراحی شما و معرفی در کاتالوگ مارکتینگ مؤثر خواهد بود. اگر مخاطبین شما جوان هستند باید مدل طراحی خود را جذاب‌تر نموده و متفاوت‌تر از افراد مسن در نظر بگیرید.
  • تصاویر باکیفیت: تصاویر کاتالوگ در کانون توجه مشتریان قرار دارد. تصاویر اصلی خود را که ارزش بیشتری دارند، بزرگ‌تر نمایید؛ زیرا توجه مشتریان را به خود جلب می‌کنند و سبب می‌شوند تا مشتریان اطلاعات داخل کاتالوگ را نیز مطالعه نمایند.

 

کاتالوگ محصولات عکاسی

 

سایز صفحات

  • اندازه و تعداد صفحه: از عواملی که در زیبایی کاتالوگ مؤثر است، اندازه مناسب برای صفحات می‌باشد. درصورتی‌که تعداد تصاویر و اطلاعات شما برای درج در کاتالوگ زیاد نمی‌باشد از اندازه‌های کوچک‌تر برای صفحات استفاده کنید.

تعداد صفحات را متناسب با اطلاعاتی که قصد دارید به مشتری ارائه نمایید، تعیین کنید. کاتالوگ شما باید به‌قدری بلند باشد که تمامی اطلاعات را در بر بگیرد و درعین‌حال به‌قدری کوتاه باشد که سبب خستگی مخاطب در هنگام مطالعه کاتالوگ نگردد.

 

کاتالوگ دیجیتال

همچنین بخوانید:

تفاوت کاتالوگ با بروشور

سازمان دهی داخلی

  • کاغذ مناسب: کیفیت و مقاومت کاغذ کاتالوگ نیز بر موفقیت شما در بازاریابی محصولات اثرگذار خواهد بود. این نکته را در ذهن خود داشته باشید که قرار است کاتالوگ شما بین افراد دست‌به‌دست شود، بنابراین کاغذ آن باید قوی باشد تا طول عمر بیشتری داشته باشد. کاتالوگ‌هایی که از کاغذهای باکیفیت و محکم استفاده می‌کنند در تشویق مشتریان به مطالعه مطالب درون کاتالوگ موفق‌تر هستند.
  • سازماندهی محتوا: کلیدی‌ترین نکته برای معرفی در کاتالوگ مارکتینگ، سازمان‌دهی محتوای کاتالوگ است که در هر صفحه‌نمایش داده می‌شود. محصولات مشابه باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا هماهنگی لازم در محتوا برقرار شود.

در طراحی صفحات، از الگوی برنامه‌ریزی‌شده پیروی نمایید تا توازن مطالب رعایت شود و یکنواخت باشد.

در نهایت با رعایت نکاتی که در رابطه ‌با طراحی و چاپ کاتالوگ‌ها بیان نمودیم؛ می‌توانید به نتیجه مطلوب خود در بازاریابی و تبلیغات محصولات برسید.

در صورت نیاز نیز می‌توانید با افراد متخصص مجموعه مدرن طرح ارتباط برقرار نموده و از مشاوره آنان بهره‌مند شوید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *