پاورگریپ چیست؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]تعریف پاورگریپ

پاور گریپ چیست؟ در معنای کلی قدرت گرفتن در هر کاری را معنی می دهد. مثلا حمل یک چمدان با انگشتان دست به معنای قدرت است.

قدرت گرفتن در خیلی از کارها مورد استفاده است. مانند: حمل سطل، حمل چمدان از طریق دسته چمدان(که در اصل دسته کاری را انجام نمی دهد، بلکه دست انسان است، که قدرت را به دسته وارد می کند و چمدان را حمل می کند.)، گرفتن سیلندر، نگه داشتن شیشه، چکش زدن، موسیقی چنگ را نواختن، دسته راکت را گرفتن، یک دوربین را در دست گرفتن، همه ی این قدرت گرفتن ها از قدرت بالا تنه و دست انسان است.

باتری پاور گریپ چیست؟

باتری پاور گریپ در انواع دوربین به عنوان وسیله جانبی به کار می رود و می تواند به دوربین قدرت کاربری چند برابر بدهد، مثلا اگر در وسط کار باتری اصلی دوربین از شارژ خالی شود، با داشتن باتری پاور گریپ کار با مشکل روبرو نمی شود، چون  باتری پاور گریپ تامین نیروی باتری دوربین را بر عهده می گیرد و بعد از تمام شدن شارژ باتری اصلی باتری پاور شارژ دوربین را  بر عهده می گیرد.

باتری پاور گریپ چیست؟
باتری پاور گریپ چیست؟

کاربری باتری پاور گریپ

باتری پاور گریپ علاوه بر شارژ دوربین باعث حمل آسان تر آن نیز می شود. این نوع باتری بر روی دوربین هایی با نام  DSLR که از نوع دور بین های  بدون آینه است، متصل می شود.و باعث تغییر شکل ظاهری در دوربین می شود، مثلا دوربین به شکل مستطیل است و با وصل کردن باتری به شکل مربع می شود و این موضوع به حمل و نگهداری دوربین کمک می کند.

باتری پاور گریپ بهتر است یا باتری یدکی

در حین انجام کار ممکن است یک عکاس تمام شارژ باتری دوربین خود را از دست بدهد، در این زمان که هنوز کار به نیمه هم نرسیده باید به فکر باتری یدک باشیم، تا از نظر زمانی برای پروژه مشکلی پیش نیاید. این باتری یدک همان باتری پاور گریپ است، که نه تنها به ادامه کار بدون وقفه کمک می کند، باعث می شود، که کاربر راحت تر دوربین را در دست بگیرد.

مقاله مرتبط:

[info_box title=”” image=”” animate=”””]راهنمای تنظیمات دوربین مطلق برای مبتدیان[/info_box]

چرا عکاسان باتری پاور گریپ را توصیه می کنند؟

یک باتری در دوربین شاید بتواند، جوابگوی کارهای اندک و معمولی باشد، اما یک عکاس باید بداند، که نباید در طول عکاسی شارژ باتری دوربین تمام شود و دوربین بدون باتری بماند.

معمولا عکاسان حرفه ای قبل از کار تمام مسائل را در نظر می گیرند و برنامه ریزی می کنند. عکاسان بنا به تجربه ای که دارند، از قبل باتری پاور گریپ برای دوربین خود تهیه می کنند و باتری های اصلی دوربین را شب ها کامل شارژ می کنند.

کاربردهای اصلی باتری های گریپ پاور

باتری های پاور گریپ دو کاربرد اصلی دارند، که برای استفاده در انواع دوربین می تواند مورد توجه باشد. کاربردهای باتری پاور گریپ عبارتند از:

  • می توانیم، در یک زمان از دو باتری استفاده کنیم، که به خاطر اضافه شدن باتری اضافه یک دستگیره هم به دوربین اضافه می شود، تا کاربر راحت تر بتواند دوربین را در دست خود نگه دارد.
  • باتری پاور گریپ با توجه به این که یک وسیله جانبی است و به دوربین متصل می شود، حجم دوربین و شکل ظاهری دوربین تغییر می کند. یعنی دوربین ها معمولا مستطیل شکل هستند و وقتی باتری گریپ پاور به دوربین اضافه می شود، شکل ظاهری دوربین تقریبا به شکل مربع می شود، که از لحاظ قرار گرفتن در دست نیز مناسب تر است.
  • نکته مهم دیگری که در مورد باتری پاور گریپ است، این نوع باتری ها به صورت اختصاصی بر روی دوربین هایی وصل می شود، که شکل ظاهری مناسب متصل شدن به باتری را داشته باشند. معمولا باتری ها به خاطر شباهت در شکل ظاهری دوربین ها به چند نوع دوربین متصل می شوند.
باتری های پاور گریپ
باتری های پاور گریپ

محدودیت استفاده از باتری های پاور گریپ

محدودیت استفاده در این نوع باتری ها به سبب شکل ظاهری بدنه دوربین کانن مدل DX1 است. یعنی باید که دوربین به شکل مستطیل باشد و با متصل کردن باتری پاور گریپ علاوه بر اینکه یک باتری یدک به همراه داریم، شکل ظاهری دوربین هم به خاطر متصل شدن باتری پاور گریپ به شکل مربع در می آید و برای اینکه در دست بتوایم نگه داریم، شکل مربع بهتر از شکل ظاهری مستطیل است.

اضافه کردن باتری گریپ به دوربین های کانن
اضافه کردن باتری گریپ به دوربین های کانن

اضافه کردن باتری گریپ به دوربین های کانن

در دوربین های کانن با اضافه کردن باتری گریپ شکل ظاهری دوربین به شکل ظاهری دوربین کانن مدل DX1 شبیه می شود. اما با دوربین های کانن EOS نیز به خاطر شکل ظاهری مناسب سازگاری دارد.

چرا خرید باتری به منظور ایجاد نقطه جهت گرفتن دوربین ضروری است؟

بسیاری از عکاسان باتری پاور گریپ را برای دوربین خود تهیه می کنند، تا در سایز بدنه دوربین تغییر کند، تا بتوانند آسان تر دوربین را به دست بگیرند. استفاده از باتری پاور گریپ باعث می شود، تا کاربر با  دو یا سه انگشت در اطراف بدنه دوربین بتواند، دوربین را در دستان خود نگه دارد.

مطالعه بیشتر:

[info_box title=”” image=”” animate=”””]تنظیمات دوربین برای عکاسی در خانه[/info_box]

گریپ پاور در دوربین های با لنز کوچک

اگر دوربینی با سایز کوچکتر در دست کاربر باشد و لنز آن نیز کوچک باشد، در نتیجه هم از نظر اینکه لنز کوچک است، مشکل در تصویر برداری دارد و هم  گرفتن دوربین در دست کمی مشکل می باشد، می توان با متصل کردن یک لنز بزرگ تر و به دست گرفتن دوربین را بهتر کرد.

گریپ پاور در عکس گرفتن از پرتره

در هنگام عکس گرفتن از پرتره باید که تمام کنترل دوربین به سمت سوژه عکاسی باشد. مثلا اگر شما دور بین را با زاویه 90 درجه در دست گرفته باشید، برای عکس پرتره باید دوربین را با حرکت دست طوری بچرخانید، تا عکس پرتره درست و کامل گرفته شود، پس برای آنکه به توانیم دوربین را به راحتی در دست داشته باشیم، نیاز است، که به دوربین یک پاور گریپ متصل کرد.

اگر به مطالب مقاله پاور گریپ چیست؟ علاقه مند بودید، مطالعه مطالب این منبع خارجی نیز به شما توصیه می گردد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *