کاربرد شکل و فرم در عکاسی صنعتی چیست؟

شکل و فرم در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]کاربرد شکل و فرم در عکاسی صنعتی چیست؟

شکل و فرم در عکاسی چه اهمیتی دارد؟

شکل و فرم دو اصطلاحی هستند که اغلب با هم اشتباه گرفته می شوند. هر دو به استفاده از اشیاء هندسی اشاره دارند و در کنار بافت، فضا و رنگ، دو عنصر مهم هنر هستند. مانند این عناصر دیگر، آنها نیز نقش مهمی در عکاسی دارند. در این پست به بررسی تفاوت بین شکل و فرم می پردازیم. ما با شکل شروع می کنیم که درک آن آسان تر است. سپس، چند نمونه از فرم در عکاسی را نشان می‌دهیم و دقیقاً توضیح می‌دهیم که این به چه معناست.

شکل در عکاسی

با توجه به اهمیت استفاده از شکل و فرم در عکاسی تصمیم گرفتیم تعریف کلی شکل ها را شرح دهیم، به طور کلی شکل به یک جسم دو بعدی، مسطح و محصور اشاره دارد. شکل ها عمق ندارند. فقط عرض و طول را به وضوح مشخص کرد. شهودی ترین نوع شکل، شکل هندسی است که دارای زوایای و خطوط مستقیم، یکنواخت و مشخص است، مانند مثلث یا مربع.

با این حال، اشکال همچنین می توانند ارگانیک یا طبیعی باشند، و در این موارد اغلب از نظر ظاهری منحنی یا نامنظم هستند.

نحوه استفاده از شکل

روشی که از شکل در عکاسی استفاده می کنید می تواند بر داستانی که به مخاطبان خود می گویید تأثیر بگذارد. اشکال ارگانیک، گرد یا خطوط منحنی حاکی از حرکت یا آرامش است، در حالی که زوایای سفت و سخت و لبه‌های اشکال مستطیلی ممکن است خود را به ثبات یا استحکام برساند. نقاط یک مثلث یا خطوط هر شکل مورب حس جهت را ایجاد می کنند و می توانند بیننده را به نقطه کانونی تصویر هدایت کنند.

سعی کنید نورهای مختلف، زاویه ها، طول ها، اشکال منظم و نامنظم و اشکال هندسی در مقابل ارگانیک را آزمایش کنید و ببینید عکس های به دست آمده چه پیامی را منتقل می کنند.

فرم در عکاسی

فرم یکی دیگر از عناصر هنر و طراحی است که در مقاله کاربرد شکل و فرم در عکاسی صنعتی است که به شرح آن میپردازیم، فرم برای عکاسی به اجسامی اطلاق می شود که دارای عمق هستند. به عبارت دیگر، بر خلاف اشکال که فقط دو بعد عرض و طول دارند، فرم ها سه بعدی هستند. البته، همه عکس‌ها از نظر فنی دو بعدی هستند، اما مانند یک فیلم یا بازی ویدیویی، بیننده می‌تواند اشیا را دارای عمق درک کند. مانند شکل، فرم نیز می تواند هندسی باشد و به راحتی قابل تشخیص باشد. فرم‌ها همچنین می‌توانند آزاد شکل باشند، فقط با مرزهای پیشنهادی یا انتزاعی.

نحوه دستیابی به فرم

راه های مختلفی برای رسیدن به عمق در عکاسی شما وجود دارد. استفاده از نور یا سایه یکی از راه های ایجاد فرم در عکاسی است. نوری که مستقیماً بر روی یک شیء قرار دارد، داستان بسیار متفاوتی را نسبت به همان شیء شبیه یک شبح بیان می کند.

برخی از عکاسان، تصویر سیاه و سفید را به تصویر جای رنگی انتخاب می کنند؛ زیرا می تواند بر فرم موجود در سوژه تاکید بیشتری داشته باشد. (به هر حال بهتر است تکنیک های استفاده از شکل و فرم در عکاسی را بشناسید.)

همچنین می توانید از پرسپکتیو برای رسیدن به فرم استفاده کنید. عکاسی مستقیم ممکن است یک شی را مسطح و دو بعدی به نظر برساند، اما منظر دیگری ممکن است زوایای آن را برجسته کند یا طرف دیگری از جسم را نشان دهد. حتی می‌توانید با کج کردن دوربین، یک خط مستقیم را به مورب تبدیل کنید، یک صحنه آرام، مانند یک ساختمان، را به چیزی ناراحت‌کننده‌تر تبدیل کنید.

درست مانند شکل، دستیابی به فرم در عکاسی به روش های مختلف انجام می شود. موقعیت ها، زوایای و پرسپکتیوهای مختلف نور را امتحان کنید. حتی می توانید سعی کنید فاصله کانونی یا عمق میدان خود را تنظیم کنید یا سوژه خود را تار کنید تا راه های جالبی برای برجسته کردن اشکال در تصاویر خود پیدا کنید.

هندسه سخت و نرم در عکاسی

حال که درباره شکل و فرم در عکاسی اطلاعات نسبی را کسب کرده اید لازم است درباره اشکال هندسی سخت و نرم نیز مطلع باشید.

یک شکل هندسی به وضوح تعریف شده، مانند یک ساختمان، هندسه سخت در نظر گرفته می شود. این نوع اشکال هندسی به دلیل لبه های سخت، بیشتر ساخته دست بشر هستند. هنگامی که شروع به جستجوی اشکال هندسی کنید، به راحتی قابل تشخیص هستند.

هندسه نرم یک شکل هندسی تقریباً مشخص است، مانند یک پرچین تراشیده شده. لبه ها به اندازه اشکال هندسی سخت واضح نیستند. بنابراین، مطمئناً، هندسه نرم تری برای عکاسی در طبیعت خواهید یافت. از آنجایی که اشکال آنقدر واضح نیستند، باید با دقت بیشتری نگاه کنید، تا زمانی که عادت کنید به جای اشیاء به اشکال فکر کنید.

به عنوان مثال، شروع به دیدن کنید:

  • قله های کوه و لبه های همگرا جاده ها به صورت مثلث
  • درها، طاق‌ها و کوچه‌ای بین ساختمان‌ها به صورت مستطیل برای قاب کردن موضوع
  • برای کمک به ژست گرفتن، گروه‌های 2 نفری یا بیشتر را به‌جای اینکه به‌عنوان یک نفر به‌عنوان شکل ظاهر شوند.

مطالب مرتبط: عکاسی هندسی چیست؟

اشکال ارگانیک

حال که درباره شکل و فرم در عکاسی  و اشکال هندسی نرم و سخت نیز اطلاعات نسبی را کسب کرده اید لازم است درباره ی اشکال ارگانیک نیز مطلع شوید.

 

اشکال ارگانیک

اشکال ارگانیک، اشکال منحنی و نامنظم هستند همانطور که در طبیعت ظاهر می شوند.

برگ‌های دارای نور پس‌زمینه، اشکال ارگانیکی را در پنجره تقریباً مستطیلی شکل بین دو شاخه تشکیل می‌دهند.

اشکال منحنی مانند یک جاده یا رودخانه پر پیچ و خم، احساس آرامش را ایجاد می کند. منحنی S که می توانید هنگام ژست گرفتن از یک زن ایجاد کنید، بیننده را به سمت خود می کشاند، چشم را در تصویر هدایت می کند و آن را تشویق می کند که در راه بماند.

کاربرد شکل در عکاسی چیست؟

دو روش برای نگاه کردن به شکل در ترکیب عکاسی وجود دارد:

  • شکل دقیق واقعی اشیا
  • شکل کلی که توسط یک شی یا گروهی از اشیاء در یک تصویر تشکیل می شود.

برای توضیح این موضوع به یک خوشه انگور که روی درخت انگور آویزان است فکر کنید. خوشه آویزان انگور یک مثلث خشن را تشکیل می دهد، اما یک مثلث واقعی نیست. خوشه انگور، با این حال، از انگورهای دایره ای شکل (یا بیضی، بسته به نوع انگور) تشکیل شده است.

اگر قرار بود یک انگور بکشید، یک دایره بکشید و آن را رنگ کنید. وقتی از یک انگور عکس می‌گیرید، می‌توانید شکل یا فرم آن را ثبت کنید. بعد از شناخت شکل و فرم لازم بود که درمورد کاربرد آنها نیز توضیحاتی بدهیم.

تفاوت فرم و شکل در عکاسی

فرم و شکل اغلب در عکاسی با هم اشتباه گرفته می شوند، زیرا بسیار شبیه به نظر می رسند. تفاوت بزرگ بین این دو در نور است.

 

شکل و فرم در عکاسی

 

در سمت چپ او با فلاش دوربین خاموش روشن می شود و فرم ایجاد می کند، و در سمت راست هیچ فلاش استفاده نشده است و یک شکل شبح ایجاد می کند.

 

سیلوئت یک شکل است زیرا دو بعدی است. هیچ نوری به جسم (از جلو یا کنار) نمی تابد که باعث ایجاد سایه در شیب ها و برجسته شدن برجستگی ها شود. سیلوئت یا یک شی با نور پس زمینه یا یک جسم تیره در پس زمینه روشن تر است.

نحوه استفاده از شکل در ترکیب عکاسی

تصویری با اشکال مختلف بسیار شلوغ و پر هرج و مرج و حتی برای بیننده شما طاقت فرسا است.

با این حال، مجموعه ای از اشیاء مختلف با یک شکل، احساس آرامش می کند. با تکرار کافی یک شکل خاص، الگو شکل می گیرد که به خودی خود از نظر بصری جالب و جذاب است. مثلا:

  • منظره شهری شبح شده از آسمان خراش ها
  • مزرعه ای پر از عدل های گرد یونجه
  • رشته کوه ها در دوردست ها ناپدید می شوند.

بعد از شناخت شکل و فرم لازم بود که درمورد کاربرد آنها نیز توضیحاتی بدهیم.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *