راهنمای جامع عکاسی پانینگ (6 نکته مهم)

عکاسی پانینگ

عکاسی پانینگ

عکاسی پانینگ یک راه عالی برای تولید تصاویر پر از انرژی، متحرکت و حتی جلوه های انتزاعی است. اما در واقع چگونه کار می کند؟ از چه تکنیک ها و تنظیماتی باید استفاده کنید؟ چگونه می توانید عکس های متحرک برجسته بگیرید؟

پاسخ سوالات خود را در این مقاله بخوانید!

پس از پایان خواندن این مطلب، تنها کاری که باید انجام دهید تمرین عکاسی پنینگ است؛ و با پشتکار کافی، نتایج خیره کننده ای ایجاد خواهید کرد. با ما همراه باشید.

 

عکاسی متحرک یا پانینگ چیست؟

پانینگ تکنیکی است که در آن با فشار دادن دکمه شاتر دوربین را حرکت می دهید. عکس های به دست آمده دارای یک تاری رگه دار زیبا هستند:

عکاسی پانینگ پهلو به پهلو رایج ترین تکنیک است، اما می توانید به سمت بالا و پایین یا حتی مورب حرکت کنید. توجه داشته باشید که تصاویر متحرک معمولاً دارای یک سوژه متحرک مانند اتومبیل، دوچرخه‌سوار، دونده یا حیوان در حال دویدن هستند. به این ترتیب، عکاس می تواند حرکت سوژه را با دوربین دنبال کند و در حالی که محیط اطراف تار می شود، خود سوژه واضح باقی می ماند.

 

اکنون، تمام حرکات دوربین جلوه‌ای خلاقانه در سوژه متحرک ایجاد نمی‌کند؛ و حتی اگر بتوانید یک تاری جالب را ثبت کنید، ممکن است سوژه شما واضح نباشد. برای بهترین نتایج عکاسی پنینگ، باید تکنیک دقیق را با تنظیمات خاص دوربین ترکیب کنید، همانطور که در ادامه این مقاله به آن اشاره خواهم کرد.

 

عکاسی پانینگ

 

 

چه زمانی باید از عکاسی پانینگ استفاده کرد؟

پانینگ یک راه عالی برای ثبت تصاویر هنری از سوژه های متحرک است. همچنین یک راه عالی برای انتقال حرکت است، به علاوه واقعاً بسیار عالی به نظر می رسد. بنابراین؛ توصیه می‌کنم هر زمان که با سوژه‌هایی با سرعت معقول در جهت‌های قابل پیش‌بینی حرکت می‌کنند، آن را امتحان کنید، مانند:

 

  • ماشین‌هایی که روی جاده زوم می‌کنند
  • مسابقه حیات وحش در یک میدان
  • پرندگانی که در هوا پرواز می کنند
  • دونده هایی که از کنار پیاده رو می دوند

به ویژه هنگامی که نور کم می شود و شما برای گرفتن تصاویر واضح به روش معمولی مشکل دارید، تکنیک پانینگ بسیار مفید است. اگر هنگام غروب در حال عکاسی از پرندگان هستید، ممکن است فقط بتوانید سرعت شاتر خود را تا 1/80 ثانیه افزایش دهید، که یک تصویر «استاندارد» تار ایجاد می کند، اما سرعت عالی برای ایجاد یک عکس متحرک خیره کننده است. معنی دارد؟

 

چگونه عکس فریز بگیریم: تنظیمات و تکنیک

عکاسی پانینگ با یک سوژه متحرک شروع می شود. وقتی تازه در حال یادگیری هستید، عکس گرفتن از ماشین ها را توصیه می کنم. یافتن آنها آسان است، قابل پیش بینی هستند، و بسیار سریع حرکت می کنند (بنابراین تمرین های خوب زیادی خواهید داشت). با گذشت زمان، می توانید در رشته های سخت تری مانند بازیکنان ورزشی، حیات وحش و پرندگان فارغ التحصیل شوید.

 

بنابراین مکانی با سوژه های فراوان پیدا کنید، سپس تنظیمات خود را شماره گیری کنید. هر موقعیتی متفاوت است؛ و نتایج به سرعت سوژه شما بستگی دارد، اما در اینجا توصیه های اساسی من وجود دارد:

 

حالت دوربین: اولویت شاتر یا دستی

سرعت شاتر: 1/60 ثانیه

دیافراگم : f/8 (اگرچه این قابل انعطاف است و باید به شرایط نوردهی بستگی داشته باشد)

ISO : 100

حالت فوکوس: AF-C/AI-Servo یا دستی

هنگامی که سوژه شما چند صد متر دورتر شد، از منظره یاب نگاه کنید و حرکت آن را با لنز دنبال کنید. منتظر نمانید تا سوژه درست در کنار شما باشد. هرچه زودتر شروع کنید، بهتر می توانید سرعت سوژه را اندازه گیری کنید.

همچنین بخوانید: بهترین برنامه های عکس کلاژ

 

نکات عکاسی پانینگ

اکنون که اصول عکاسی متحرک را می‌دانید، برای چند نکته و تکنیک پیشرفته‌تر آماده هستید:

 

  1. برای ثبت بهترین عکس، از حالت پشت سر هم دوربین خود استفاده کنید

حالت پشت سر هم  در عکاسی پانینگ به شما امکان می دهد چندین عکس را در کسری از ثانیه ثبت کنید.

هر چه تعداد عکس های بیشتری بگیرید، احتمال بیشتری برای گرفتن عکس عالی خواهید داشت. بنابراین، قبل از شروع حرکت، دوربین خود را از حالت تک شات به حالت عکاسی پیوسته تغییر دهید. (اگر نمی دانید چگونه این کار را انجام دهید، دفترچه راهنمای دوربین خود را بررسی کنید!)

سپس، وقتی زمان عکاسی فرا رسید، دکمه شاتر را نگه دارید؛ و آن را در حین حرکت و تا زمانی که سوژه شما بزرگ‌نمایی شود، نگه دارید. دوربین شما چندین عکس میگیرد. و در نهایت فایل های زیادی برای مرتب سازی خواهید داشت که برخی از آنها (با شانس!) خوب به نظر می رسند.

همچنین بخوانید: سخنان عکاسان بزرگ درباره عکاسی

  1. سرعت های شاتر مختلف را آزمایش کنید

 

عکاسی پانینگ

 

عکاسی پانینگ تا حد زیادی به سرعت شاتر شما بستگی دارد. سرعت شاتر خود را خیلی بالا نگه دارید، و در نهایت با یک تصویر واضح و جلوه تاری صفر مواجه خواهید شد. سرعت شاتر خود را خیلی پایین بیاورید و در نهایت با یک سوژه کدر و تار مواجه خواهید شد.

 

متأسفانه، هیچ رویکرد یکسانی برای انتخاب سرعت شاتر وجود ندارد. در حالی که 1/60s نقطه شروع خوبی است، سوژه های سریعتر به سرعت شاتر سریعتر نیاز دارند، در حالی که سوژه های کندتر به سرعت شاتر آهسته تر نیاز دارند. برای گرفتن یک عکس متحرک زیبا از یک ماشین مسابقه ای، ممکن است سرعت 1/125 ثانیه را بخواهید. برای داشتن همان اثر برای یک دونده، 1/30 ثانیه انتخاب بهتری است.

 

بنابراین مهم است که دائماً آزمایش کنید. و بعد از هر سری عکس، نتایج را روی LCD به دقت بررسی کنید.

و هر زمان که موفقیتی کسب کردید، آن ترکیب شاتر موضوع را به حافظه اختصاص دهید. به این ترتیب، دفعه بعد که با موضوع مشابهی روبرو شدید، خواهید دانست که چه کاری باید انجام دهید.

 

  1. دوربین خود را روی حالت اولویت شاتر قرار دهید

در بخش قبلی، اشاره کردم که باید از حالت Manual یا حالت اولویت شاتر در زمان حرکت استفاده کنید. من شخصاً یکی از طرفداران پر و پا قرص اولویت شاتر هستم. در اینجا دلیل آن است:

 

اولویت شاتر به شما امکان می دهد سرعت شاتر را انتخاب کنید در حالی که دوربین شما دیافراگم را انتخاب می کند. به عبارت دیگر، به شما امکان می‌دهد روی مهم‌ترین تنظیمات، سرعت شاتر، تمرکز کنید و بقیه را به تجهیزات خود واگذار کنید.

(شما همچنین می توانید ISO را انتخاب کنید، اگرچه من به طور کلی توصیه می کنم این را روی 100 تنظیم کنید و فقط آن را فراموش کنید مگر اینکه در شرایط بسیار تاریک باشید.)

اولویت شاتر به ویژه هنگام عکاسی پانینگ در شرایط نوری متغیر مفید است. اگر از ماشین‌ها یا دوچرخه‌سوارانی که در داخل و خارج از سایه حرکت می‌کنند عکاسی می‌کنید، اولویت شاتر از نوردهی مراقبت می‌کند و سرعت شاتر را ثابت نگه می‌دارد.

 

اما اگر می‌خواهید از حالت دستی استفاده کنید، باید دائماً دیافراگم را تنظیم کنید تا نوردهی خوبی بگیرید؛ و احتمالاً فرصت‌های زیادی را در این فرآیند از دست خواهید داد.

مطالب مرتبط: تنظیمات دیافراگم را در این پست بیاموزید.

 

  1. از سه پایه استفاده کنید

این کاملاً امکان پذیر است که هنگام نگه داشتن دستی حرکت دهید و گاهی اوقات نتایج عالی به شما می دهد.

اما موضوع اینجاست، عکاسی دستی با سرعت شاتر آهسته می‌تواند باعث ایجاد لرزش خفیف دوربین شود، که به صورت تاری نامطلوب در عکس‌های شما ظاهر می‌شود. به‌علاوه، در حالی که دوربین خود را همراه با سوژه متحرک حرکت می‌دهید، می‌توانید با حرکات بالا و پایین بدن، لرزش را نیز ایجاد کنید.

بنابراین برای اطمینان از گرفتن عکس های متحرک به طور مداوم واضح، توصیه می کنم دوربین خود را روی سه پایه (یا مونوپاد) نصب کنید.

(لنزهای خاصی دارای تثبیت کننده تصویر هستند که به طور خاص برای عکاسی پانینگ طراحی شده اند. اگر چنین لنز تثبیت کننده تصویر دارید، به شدت توصیه می کنم آن را امتحان کنید!)

 

  1. تمرکز دقیق

هنگام پانل کردن، سوژه شما به سرعت در سراسر صحنه حرکت می کند، بنابراین ضروری است که فوکوس را سریع و دقیق قفل کنید.

دو روش وجود دارد که می توانید سوژه را با فوکوس واضح نشان دهید در حالی که پس زمینه در حرکت ظاهر می شود:

 

تکنیک فوکوس خودکار: اگر به تازگی عکاسی متحرک را شروع کرده اید یا نمی توانید فاصله سوژه از دوربین را پیش بینی کنید، از فوکوس خودکار استفاده کنید. برای اطمینان از فوکوس دقیق روی سوژه، حالت فوکوس مداوم دوربین خود را روشن کنید (AF-C در نیکون و سونی و AI-Servo در کانن). این به دوربین شما کمک می کند تا در حین حرکت روی سوژه به طور مداوم روی کادر تمرکز کند. هنگامی که سوژه در دوردست خاموش است، فوکوس را روی سوژه خود شروع کنید، سپس در حین حرکت، نقطه فوکوس مرکزی را روی جرم مرکزی سوژه تمرین دهید.

تکنیک فوکوس دستی: اگر از مسافتی که سوژه شما از آن عبور می کند مطمئن هستید (مثلاً می دانید که سوژه شما در یک خط خاص از جاده حرکت می کند)، پس توصیه می کنم به صورت دستی فوکوس کنید. محل قرار گرفتن سوژه خود را مشخص کنید، سپس از قبل روی آن نقطه تمرکز کنید. لازم نیست نگران قفل کردن و حفظ فوکوس باشید؛ وقتی سوژه شما نزدیک شد، فقط دوربین خود را حرکت دهید و یک سری عکس بگیرید.

همچنین بخوانید: عکاسی از اجسام براق

 

  1. موقعیت خود را به درستی تعیین کنید

برای اینکه به لنز خود فضای کافی برای فوکوس بدهید، اطمینان حاصل کنید که بین دوربین خود و سوژه متحرک فاصله دارید.

اگر خیلی نزدیک به سوژه قرار بگیرید، ممکن است لنز شما برای فوکوس مشکل داشته باشد (و شکست بخورد)، حتی اگر از تکنیک فوکوس دستی که در بالا توضیح داده شد استفاده کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با عکاسی پانینگ (عکاسی متحرک) آشنا کنیم و تکنیک های مهمی را در اختیار شما علاقه مندان قرار دهیم، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

کانون تبلیغاتی مدرن طرح تبا سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی توانسته سابقه ای درخشان از خود برجای بگذارد، جهت دریافت مشاوره رایگان و مشاهده ی نمونه کارها کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *