اورپرینت در صنعت چاپ چیست؟ تعریف (Over print) به بیان ساده

overprint
[vc_row][vc_column][vc_column_text]
آشنایی با اصطلاح (Overprint)
آشنایی با اصطلاح (Overprint)

اورپرینت در صنعت چاپ چیست؟ در ابتدا به تعریف اورپرینت(Over print) می پردازیم، که معنای کلمه به تنهایی بیشتر از چاپ است. Over به معنای بیشتر از مقدار خواسته شده از یک آیتم است، یعنی برای چاپ یک محصول قرار داد می نویسید، اما بر حسب نیاز یا اتفاق در چاپ افست اتفاق می افتد، یعنی بیش از ان چیزی که خواسته شده است، اتفاق افتاده است. در چاپ اصطلاح ” Overs” به معنی افست استاندارد است.

اما در عمل یعنی: اورپرینت(Over print) اصطلاحی است، که وقتی در رابطه با چاپخانه در حال فعالیت هستید، حتما آن را خواهید شنید.

مثلا شما در چاپخانه کار چاپی انجام می دهید و مشتری از شما می خواهد، تا متنی که برای چاپ داده است، را اورپرینت(Over print) کنید. یا اینکه فایل لایه باز را برای شما ارسال کرده اند، و شما به عنوان یک متخصص با توجه به دید فنی که دارید، تمام تنظیمات آن ها را تغییر می دهید و چاپ را به صورت اورپرینت انجام می دهید.

برای مشاهده کارتن یا جعبه ها به صفحه چاپ کارتن مراجعه کنید.

 

اورپرینت در صنعت چاپ چیست؟ آیا همان معنی پرینت را می دهد؟

معنی پرینتر  و اورپرینت(Overprint) در صنعت چاپ
معنی پرینتر  و اورپرینت(Overprint) در صنعت چاپ

اورپرینت(Over print)  در چاپ یعنی همان مفهوم چاپ یا پرینت که فقط تنظیماتش متفاوت است، یا به قولی افست استاندارد در صنعت چاپ است. اگر در حین چاپ یک کتاب باشید می توانید با تنظیمات دستگاه پرینتر به جای یک کتاب دو کتاب یا بیشتر چاپ کنید.

تمام اصطلاح اور پرینت “”Over print همین است، تفاوتی هم با پرینت اصلی ندارد، مگر در مورد تنظیماتش که متفاوت است، البته به خواسته مشتری این تفاوت تنظیمات ایجاد می گردد.

مطالعه بیشتر: انواع روش های چاپ

چگونه اورپرینت در صنعت چاپ در نرم افزار گرافیکی اجرا می شود؟

چگونگی اجرای اورپرینت(Over print) در نرم افزارهای گرافیکی را با مثالی می توان بهتر درک کرد، اگر دو طلق زرد و آبی داشته باشیم و آن ها را طوری کنار هم قرار دهیم، که بینشان فاصله ای وجود نداشته باشد، یا حتی قسمتی از دو طلق بر روی هم بیافتند و هم پوشانی داشته باشند، باعث می شود که ما رنگ نقاط هم پوشانی شده را تیره تر از دو رنگ زرد و آبی ببینیم.

اما اگر در فضای سه بعدی این دو طلق را ببینیم، آن ها را ترکیب شده نمی بینیم و هر کدام از طلق ها را به رنگ واقعی خودش می بینیم. اما در زمان بیشتر اگر این هم پوشانی باقی بماند، باعث ایجاد اثر بیشتر ازحد می شود. که در جلوه های ویژه از این تکنیک استفاده می شود..

پست متحرک یا همان  gif در اورپرینت چگونه رخ می دهد؟

پست متحرک gif و اورپرینت(Overprint)
پست متحرک gif و اورپرینت(Overprint)

پست متحرک gif در صنعت اورپرینت(Over print) به این صورت عمل می کند، که اگر یک مستطیل زرد داشته باشیم و یک دایره آبی ابتدا دایره آبی را نشان می دهد و سپس مستطیل زرد را با همپوشانی دایره آبی نشان می دهد، یعنی بیش از حد زمان می گذارد، و قسمتی از مستطیل زرد را به همراه دایره آبی نشان می دهد.

راه حل گریز از اور پرینت در صنعت چاپ چگونه است؟

پیش فرض فایل های دیجیتالی بر روی چاپ بیش از حد یا همان اورپرینت(Over print) برای چاپ موضوع های خاص تنظیم شده است. پس از دانستن اصطلاح اور پرینت(Over print)  می توانیم، با تنظیماتی از این واکنش جلوگیری کنیم. البته گاهی این اتفاق جذاب و مورد استفاده واقع می گردد، به طور مثال در جلوه های ویژه از این تکنیک استفاده می شود.

اورپرینت در صنعت چاپ چیست؟ چطور از اتفاق افتادن اور پرینت جلوگیری کنیم.

جلوگیری از اتفاق افتادن اورپرینت(Over print)
جلوگیری از اتفاق افتادن اورپرینت(Over print)

در برنامه های گرافیکی مانند InDesign و Adobe Illustrator گاهی در چاپ اشیاء رنگی تیره دیده  می شوند و علتش این است، که تنظیم پیش فرض برای چاپ بر روی گزینه چاپ بیش از حد یا اورپرینت(Over print) است. پس می توانیم برای پیش فرض به خاطر اینکه رنگها و به خصوص رنگ سفید تیره نشود، تنظیمات پیش فرض اور پرینت(Overprint)  را درست تنظیم کنیم، تا دچار این چنین مشکلاتی نشویم.

در مواردی خاص مانند چاپ لوگو، یا یک اثر هنری، که جوهر سیاه و سفید دارد، باید دقت داشته باشیم و در جعبه چک چاپ بیش از حد یا همان اور پرینت(Over print) را غیر فعال می کنیم، تا بر روی رنگها و به خصوص رنگ سفید پدیده اورپرینت را نداشته باشیم.

سند چاپ شده را چطور بدون اور پرینت دریافت کنیم.

اغلب چاپ بیش از حد یا همان اورپرینت(Overprint) را در بدترین شرایط داریم، که باعث تعجب ما می شود. مثلا هنگامی که کارهای گرافیکی و چاپی ما عبارتند از :

  • چاپ تبلیغات
  • چاپ برای کاغذهای بسته بندی
  • چاپ پوستر و کارت پستال
  • بروشور

موضوع حیاتی محسوب می شود و باید که کارهای چاپی با کیفیت بالا تولید شود، پس باید چاپ بیش از حد یا همان اور پرینت(Overprint) را تست و کنترل کنیم، تا دچار هزینه اضافی و کمبود زمان نشویم. اما اگر به دلیلی فراموش کنیم، تست چاپ بیش از حد را انجام دهیم و کار چاپ را به پایان برسد و در نهایت ما متحمل هزینه اضفی خواهیم شد، چون یک بار با اور پرینت کار را انجام داده ایم.

طراحان گرافیک باید بدانند که اورپرینت در صنعت چاپ را چگونه کنترل کنند.

 

 

طراحان گرافیک و اورپرینت در صنعت چاپ

طراح گرافیک خود را در رده های بالای طراحی و گرافیک می داند وخود را مالک برند خود می داند، پس باید هنگام ایجاد و تولید لوگو و تصویر سازی یا چاپ الگوها درک کاملی از چگونگی استفاده از ابزارها را بداند، تا با مشکل چاپ بیش از حد مواجه نشود، ضمنا تنظیمات را چک کند، تا با چاپی نامطلوب و بهم ریختگی نامطلوب روبرو نشود. هر چند چاپ بیش از حد نتایج نا مطلوب را بیشتر می کند و رنگ ها را نا مطلوب چاپ می کند.

طراحان گرافیکی با تجربه می دانند، که می توان اهرم چاپ بیش از حد را برای عملکرد بهتر و نتایج قابل پیش بینی کنترل و تنظیم کرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *