بازاریابی B2B چیست؟

بازاریابی B2B
[vc_row][vc_column][vc_column_text]بازاریابی B2B چیست؟

در این مقاله با بازاریابی B2B آشنا خواهید شد!

تجارت کسب و کار به کسب و کار یک مدل بازاریابی است که در آن تجارت با یکدیگر مبادلات یا تجارت انجام می دهد. کسب و کار به کسب و کار، که در غیر این صورت B2B نامیده می شود، این نوع روابط وضعیتی را توصیف می کند که در آن یک تجارت درگیر فروش یا محصولات و خدمات به سایر مشاغل است.

این رابطه می تواند بین یک شرکت تولیدی و یک عمده فروش یا یک عمده فروش و یک خرده فروش باشد. به عنوان مثال، هنگامی که یک کسب و کار مواد خام را برای تولید یک تجارت دیگر تامین می کند، این نوع رابطه تجارت با تجارت است، مثلا اگر یک شرکت خدمات و محصولات خود را فقط به کسب و کار های دیگر ارائه می کند نیاز به کاتالوگ B2B دارد.

کسب و کار به کسب و کار از مدل کسب و کار به مصرف کننده (B2C) که تجارت بین یک شرکت و مشتریانش است، متفاوت است.

(طراحی کاتالوگ B2B  با اصول طراحی کاتالوگ B2C  متفاوت است. )

 

آشنایی با تجارت به کسب و کار (B2B)

هر شکلی از زنجیره تامین یک مدل کسب و کار به کسب و کار است زیرا مستلزم انجام معاملات تجاری با یکدیگر است تا زمانی که نیازهای خاص هر کسب و کار برآورده شود. شرکت‌های تولیدی، عمده‌فروشان و کسب‌وکارهای خرده‌فروشی اغلب قبل از اینکه محصولات نهایی به دست مصرف‌کننده نهایی برسد، درگیر مبادلات تجاری به تجاری یا همان بازاریابی B2B می‌شوند.

جدای از مبادله کالاها و خدمات بین کسب و کارها، اطلاعات نیز از طریق مدل کسب و کار به کسب و کار مبادله می شود. زمانی که کارفرمایان و کارمندان شرکت‌های مختلف با یکدیگر تعامل دارند، اطلاعات را مبادله می‌کنند و دانش را منتقل می‌کنند، این نیز نوعی تمرین تجاری به کسب‌وکار است. در بسیاری از کشورها، مبادلات تجاری به تجارت جایگاه عمده ای را در تجارت کشور به خود اختصاص داده است.

 

تجارت الکترونیک B2B

تعاملات، مبادله کالاها و خدماتی که بین مشاغل با استفاده از اینترنت یا کانال های الکترونیکی انجام می شود، اشکالی از مبادلات تجاری به تجاری است. این شکل از معاملات به عنوان تجارت الکترونیک بازاریابی B2B در نظر گرفته می شود. اینترنت فرصت های متعددی را برای کسب و کارها فراهم می کند تا بتوانند با یکدیگر رونق بگیرند و تجارت کنند. با توجه به محیط قوی، مولد و سودآوری که اینترنت فراهم می کند، بسیاری از کسب و کارها از اینترنت برای انجام معاملات با سایر مشاغل استفاده می کنند.

نمونه های B2B

نمونه ای از بازاریابی B2B یک قرارداد تجاری است که در آن شرکت A که یک شرکت نساجی است مواد را برای شرکت B تهیه می کند و لباس برای کودکان و بزرگسالان تولید می کند. به طور کلی، شرکت‌های ساختمانی و شرکت‌های فناوری ممکن است بدون تراکنش‌های B2B قادر به ادامه حیات نباشند، این به این دلیل است که آنها برای تامین مصالح ساختمانی، نرم‌افزار فناوری و سایر مشاغل به سایر مشاغل وابسته هستند.

 همچنین شرکت هایی وجود دارند که به سایر مشاغل خدمات ارائه می دهند یا محصولاتی را به آنها می فروشند که نمونه آن شرکت های خانه داری است. مثال‌های واقعی از معاملات تجاری به تجاری، رابطه‌ای است که اپل با شرکت‌هایی مانند پاناسونیک، اینتل و شرکت‌هایی که نیمه‌رساناهایی برای تولید آیفون اپل و برخی ابزارهای الکترونیکی دیگر تولید می‌کنند، حفظ می‌کند.

 

توسعه روابط B2B

 

 

بازاریابی B2B

 

برای موفقیت آمیز بودن تراکنش‌های بازاریابی B2B ، نیاز به برنامه‌ریزی کافی، توسعه روابط و مدیریت روابط توسط کسب‌وکارهای مشارکت‌کننده وجود دارد. کسب‌وکارها برای مؤثر و موفقیت آمیز بودن تراکنش‌های B2B نیاز به حفظ روابط تجاری پایدار دارند. معمولاً بخش مدیریت حساب شرکت ها روابط تجاری و تجاری را مدیریت می کند. پرسنل مدیریت حساب تضمین می کند که روابط با سایر مشاغل به خوبی پرورش می یابد و کسب و کار نیز خود را به عنوان نیرویی که باید در نظر گرفته شود، قرار می دهد.

مخاطب B2B چه کسی است؟

بر خلاف کسب و کارهای تجاری به مصرف کننده (B2C) که مشتریان آن افرادی هستند که یک محصول یا خدمات را خریداری میکنند، تعریف مشتریان B2B دشوارتر است. بدیهی است که مخاطبان هدف آنها سایر مشاغل هستند، اما بسته به نوع کسب و کارهایی که آنها را هدف قرار می دهند، اندازه آنها، تصمیم گیرندگان یا “مرکز خرید” متفاوت خواهد بود.

به جای بازاریابی برای افرادی که می توانند فوراً محصولی مانند یک تجارت الکترونیکی معمولی B2C را خریداری کنند، مشاغل B2B باید به طور استراتژیک به سایر مشاغل دسترسی پیدا کنند.

تصمیم خرید یک مشتری تجاری باید به نفع همه کسانی باشد که در کسب و کار دخیل هستند، بنابراین برنامه های بازاریابی شما به عنوان یک تجارت B2B باید دقیق، واضح و جذاب باشد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با بازاریابی B2B آشنا کنیم و نکات مهمی را در اختیار شما قرار دهیم، امیدواریم که مطالب برای ما مفید بوده باشد.

کانون تبلیغاتی مدرن طرح با سالها تجربه در زمینه ی چاپ و طراحی کاتالوگ سنتی و کاتالوگ دیجیتال توانسته است خدمات ارزنده ای به مشتریان خود ارائه دهد که این گفته حاکی از لبخند رضایت آنها می باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و مشاهده ی نمونه کارها کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

مطالب مرتبط » نحوه ی طراحی کاتالوگ صنعتی را در این مقاله بیاموزید![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *