نکات کلیدی طراحی تراکت

نکات کلیدی طراحی تراکت

طراحی تراکت یک روش برای معرفی یک نهاد یا سازمان و بیان اهداف آن نهاد است. تراکت از گذشته به عنوان یک روش تبلیغاتی بوده‌است و اکنون نیز چاپ و طراحی تراکت یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغاتی است. با پیشرفت صنعت طراحی و چاپ و گنجاندن نکات کلیدی در طراحی تراکت، باعث شده‌است که تراکت‌ها از جذابیت بالایی برخوردار باشند و اثر گذاری بیشتری داشته باشند. طراحی یک تراکت زیبا به موفقیت تبلیغات کمک می‌کند. در موضوع طراحی تراکت مثل سایر موضوعات طراحی مثل طراحی کاتالوگ و… استفاده از عکس درست موضوعی مهم است که برای رسیدن به آن باید از دانش موجود در زمینه عکاسی صنعتی استفاده کرد.

هدف از طراحی تراکت
هدف از طراحی تراکت

مشخص کردن هدف تراکت

یکی از نکات کلیدی در طراحی تراکت، مشخص کردن هدف اصلی طراحی تراکت است. ابتدا بهترین کار این است که چهار چوب کلی تراکت و هدف کلی خود از طراحی تراکت را مشخص کنید. اندازه تراکت مد نظر خود و طرح کلی را برای خود رسم کنید تا از اشتباهاتی که ممکن است در طراحی پیش بیاید جلوگیری کنید. از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که شما باید بتوانید طراحی خود را به گونه ای انجام دهید که هر آنچه که مخاطب شما نیاز است در مورد کسب و کار شما بداند تا نظرش به خرید محصولات شما جلب شود یا انتخاب کند که از خدمات شما استفاده کند، در تراکت قرار گرفته باشد.

مشخص شدن مخاطب هدف

در اولین گام برای طراحی تراکت لازم است که شما مخاطب هدف خود را تعیین کنید. پس از تعیین مخاطب هدف خود، شما می‌توانید بر اساس سلیقه مخاطب خود، تراکت را تنظیم و طراحی کنید. متن تراکت را به گونه ای بنویسید که با سطح مخاطب هم خوانی داشته باشد؛ مثلاً تراکتی که برای یک شهر بازی طراحی می‌شود باید بسیار جذاب باشد تا بتواند کودکان را جذب کند و تراکتی که برای کلاس کنکور طراحی می‌شود باید به نحوی طراحی شود که داوطلب کنکور را مجاب کند تا از خدمات و امکانات آن مؤسسه استفاده کند.

کیفیت تصویر بالا

از مهم‌ترین نکات در طراحی یک تراکت، انتخاب تصاویر با کیفیت بالا است تا بتواند نظر مخاطب را به خود جلب کند. همیشه کنتراست بالای تصویر از نکات مهم در طراحی تراکت بوده‌است؛ زیرا بیننده ابتدا به جلوه بصری یک تراکت دقت می‌کند و سپس به متن داخل آن تراکت توجه می‌کند.

انتخاب کلید واژه‌های مناسب
انتخاب کلید واژه‌های مناسب

انتخاب کلید واژه‌های مناسب

از نکات کلیدی در طراحی تراکت، انتخاب کردن کلید واژه‌های درست و مناسب است. سعی کنید این واژه‌ها را به صورت بلد و خوانا در متن قرار دهید. قرار گرفتن کلمات کلیدی بهتر است در ابتدا و وسط جمله‌ها باشد تا بیشترین میزان توجه را به خود جلب کند. باید سعی کنید کلماتی مانند محدود، تخفیف، فروش ویژه، ارسال رایگان، گارانتی، ضمانت، عالی، جدید و … و هر کلمه ای که می‌تواند نظر مخاطب را به خودش جلب کند و بار مثبتی را به بیننده القا کند به صورت بولد شده یا متمایز در طراحی به کار ببرید. یک سری از کلمات را که نشان دهنده ویژگی‌های منحصربه فرد کار شما است را علاوه بر بولد کردن، در اشکال هندسی قرار دهید تا به صورت خاص تر آن را نشان دهید و مخاطب کاملاً در انتخاب خود مطمئن شود.

فرمت فایل خروجی تراکت

فایل خروجی پس از طراحی تراکت باید در قالب فرمت‌های TIFF, PDF, JPEG باشد. در صورت طراحی تراکت و سپس ارسال تراکت برای چاپ خانه، بهترین فرمت pdf است، زیرا در این فرمت کیفیت تصویر حفظ می‌شود و هیچ جا به جایی در نوشته‌ها اتفاق نمی‌افتد.

رعایت فضاهای خالی مناسب

پاز دیگر نکات کلیدی در طراحی تراکت این است که قرار است تراکت از چه فاصله ای دیده شود. طراحی تراکتی که قرار است روی دیوار نصب شود با تراکتی که قرار است به دست مردم داده شود، بسیار متفاوت است. تراکتی که بر روی دیوار نصب می‌شود باید فونت درشت تری داشته باشد تا کلمات اصلی، آدرس و شماره و… کاملاً به صورت خوانا دیده شوند؛ بنابراین فونت و سایز کلمات باید متناسب با اندازه تراکت باشد.

👈 آیا می دانید طراحی کاتالوگ به چه صورت انجام می شود؟

تعیین و ترکیب رنگ تراکت

برای رنگ تراکت چون یک کار چاپی است باید از مد رنگ CMYK استفاده کرد که مخفف چهار رنگ فیروزه ای، ارغوانی، زرد و مشکی است. در کارهای چاپی به خصوص تراکت‌ها، طراحان نباید از مد RGB استفاده کنند. رنگ و جلوه بصری تراکت یکی از موارد اصلی جلب نظر مخاطب است؛ به همین دلیل یکی از نکات کلیدی در طراحی تراکت، دقت در تعیین رنگ‌ها است.

محتوا و متن درست

برای انتخاب متن تراکت خود وسواس به خرج دهید. متن یک تراکت باید مفید و مختصر و در عین حال جامع و کامل باشد. به هیچ وجه در متن تراکت نباید غلط املایی وجود داشته باشد. متن را چندین بار قبل از چاپ حتماً مطالعه کنید؛ زیرا کوچک‌ترین اشتباه ممکن است برای شما هزینه‌های بسیاری را به دنبال داشته باشد و ارزش کار شما را به شدت کاهش دهد.

تعیین و ترکیب رنگ تراکت
تعیین و ترکیب رنگ تراکت

جمع‌بندی

تراکت یک وسیله تبلیغاتی است که تا کنون شیوه تبلیغاتی بسیار مؤثری بوده‌است. طراحی ظاهر، رنگ‌های بکار رفته، انتخاب تصاویر، کیفیت تصویر و چاپ، متن و کلمات کلیدی، همه جزء مسائلی هستند که باید برای طراحی یک تراکت زیبا به آن‌ها توجه کرد. طراحی تراکت باید به نحوی باشد که نظر مخاطب را در ۳ یا ۴ ثانیه اول جلب کند وگرنه مخاطب به راحتی از کنار تراکت رد شده یا اصلاً به آن توجهی نخواهد کرد و تمام هزینه‌ها و برنامه تبلیغاتی با شکست مواجه خواهد شد. طراحی تراکت باید به نحوی باشد که مخاطب پس از مطالعه آن، از مزیت خدمات یا محصولاتی که شما قرار است به او ارائه دهید به‌طور کامل آگاه شده باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *