کاربرد فیلتر پلاریزه در عکاسی

کاربرد فیلتر پلاریزه در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text] اگر شما یک عکاس و یا علاقه مند به عکاسی هستید، حتماً باید بدانید که یکی از ضروری ترین ابزارها در کیف هر عکاسی فیلتر پلاریزه می باشد. کاربرد فیلتر پلاریزه برای عکاسی از آن جهت قابل تأمل و منحصر به فرد است که تصاویر را با کاهش انعکاس و حذف نور، به زیبایی هر چه تمام تر نشان می دهد. تمام تصویربرداری هایی که در فضای باز و طبیعت صورت می پذیرد، درواقع تنها با فیلتر پلاریزه ممکن می شود. برای درک بیشتر کارایی و عملکردهای این وسیله با ما باشید.

فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت
فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت

فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از محبوب ترین ابزارهای عکاسی درمیان افرادی که عاشق عکاسی از طبیعت هستند، فیلتر پلاریزه می باشد. هنگامی که این فیلتر را بر روی لنز دوربین خود قرار می دهید، دنیا را رنگ دیگر خواهید دید. درواقع این وسیله همانند عینک آفتابی که بر چشمان خود زده تا از انعکاس نور و عبور نور قطبیده جلوگیری نمایید، عمل می کند. یکی از بهترین کاربرد فیلتر پلاریزه برای عکاسی بهبود بخشیدن حجم رنگ و کنتراست تصاویر می باشد.

عکاسان طبیعت به خوبی بر این موضوع واقف هستند که عوامل جوی چه تاثیری می تواند در خلق اثر آن ها داشته باشد. اگر دوست دارید رنگ های اشباع شده پاییزی را به تصویر کشیده و رنگی زیبا و عمیق به آسمان آبی ببخشید از فیلتر پلاریزه در عکاسی استفاده کنید. با استفاده از این فیلتر ها این امکان برای عکاسان فراهم است که بتوانند میزان اشباع و غلظت رنگ ها در فیلم و تصاویر را تنظیم نمایند. حذف نمودن بازتاب های سطوح منعکس کننده نور، تنظیم میزان نوردهی، محافظت از لنز دوربین و افزایش غلظت رنگ تصاویر را تنها با فیلتر پلاریزه تجربه خواهید کرد.

عکاسی حرفه ای در روز با فیلتر پلاریزه

چرا بیشتر عکاسان تمایلی ندارند که در میان روز به ثبت تصاویر و فیلم بپردازند؟ دلیل آن واضح است، وجود نور خورشید که در طول روز بسیار تند است. اما زمانی که با کاربرد فیلتر پلاریزه برای عکاسی آشنا شوید، دیگر خواهید دانست که در این ساعات نیز می توانید عکاسی باکیفیتی داشته باشید. زاویه قرارگیری خود را با خورشید به صورت نود درجه کرده و شروع به عکس برداری کنید. در این صورت آسمان آبی روشن، ابرها کاملاً طبیعی و حالت پف دار، چشمه ها و آب ها نیز کاملا شارپ و واضح دیده می شوند.

محافظت فیلتر پلاریزه از لنز دوربین

یکی دیگر از کاربرد فیلتر پلاریزه برای عکاسی محافظت کردن از لنز دوربین ها است. معمولا لنزها از قیمت های بسیار بالایی برخوردار هستند و هر گونه خراشیدگی و آسیب رسیدن به آن ها موجب می گردد، عکاسان متحمل خسارات بزرگی شوند. با بهره گیری از فیلتر پلاریزه علاوه بر ثبت تصاویر زیبا و جذاب، می توانید از لنز دوربین خود نیز مراقبت نمایید. در کل این فیلترها در مقایسه با لنز دوربین از قیمت های مقرون به صرفه ای برخوردار می باشند.

تغییر میزان نوردهی در عکاسی با فیلتر پلاریزه

آیا می دانستید با استفاده از این فیلتر ها امکان تنظیم نور در تصاویر نیز وجود دارد؟ زمانی که از درون این فیلتر ها دنیای بیرون را تماشا نمایید کاملا متوجه این قابلیت خواهید شد. میزان نوری که در اثر تابش به سنسور برخورد می نماید، با فیلتر پلاریزه کاهش پیدا کرده و عملکردی همانند یک عینک آفتابی خواهد داشت. در هر زمان که با مه یا انعکاس ناخواسته مواجه شده اید، تنها کافی است یک پلاریزه را جلوی لنز خود نصب کنید، بعد از آن با چرخاندن فیلتر تمامی نورهای مزاحم را حذف کنید.

کاهش دادن بازتاب سطوح با استفاده از فیلتر پلاریزه

آیا شده تا به حال بخواهید از آب و چشمه عکس بگیرید و بازتاب نور اجازه این کار را نداده باشد؟ بازتاب نور خورشید در طبیعت امری طبیعی است. آسمان، آبشار، کوه و هر جلوه طبیعی زیبایی با بازتاب ها و انعکاس هایی همراه هستند که در هنگام عکاسی همانند یک کابوس می باشند. در چنین حالتی تنها کافی است که از فیلتر پلاریزه استفاده کنید. این فیلتر تصاویر طبیعت را بسیار زنده و طبیعی جلوه می نماید.

کاربرد فیلتر پلاریزه برای عکاسی مبحث بسیار گستره ای را شامل می گردد. یکی دیگر توانایی های فیلتر پلاریزه افزایش دادن کیفیت رنگ ها در تصاویر است. هر چند این مورد در تأثیرگذاری رنگ ها به نوع فیلتر استفاده شده نیز بستگی دارد. تمامی تصاویر ثبت شده از درختان، آسمان، انسان ها و … همه گرمتر و غلیظ تر دیده می شوند. درکل بهره گیری از فیلتر پلاریزه در عکاسی می تواند شگفتی های زیادی خلق کند.

چرا استفاده از فیلتر پلاریزه در عکاسی ضرورت دارد؟
چرا استفاده از فیلتر پلاریزه در عکاسی ضرورت دارد؟

چرا استفاده از فیلتر پلاریزه در عکاسی ضرورت دارد؟

یکی از چالش هایی که عکاسان در هنگام تصویربرداری در طبیعت با آن روبرو هستند، مات و کدر دیده شدن تصاویر می باشد. زمانی که کاربران قصد دارند، از شیء همانند ( کوه، آبشار، درخت و …) از فاصله دوری عکس بیندازند، فیلتر پلاریزه ابزاری کاملا سودمند و مناسب است که غبارهای موجود در هوا را نیز حذف می کند. اگر نمی دانید چگونه می توانید تصاویر را به صورت زنده نشان دهید، تنها کافیست به سراغ فیلتر پلاریزه بروید. کاربرد فیلتر پلاریزه برای عکاسی تنها در هنگام ثبت تصاویر باکیفیت و درجه یک قابل درک است.

سخن پایانی

کاربرد فیلتر پلاریزه برای عکاسی بسیار منحصر به فرد است به طوری که بدون آن نمی توان یک عکس حرفه ای خلق کرد. نکته ای که حتماً باید به آن توجه داشته باشید در رابطه با زاویه 90 درجه نسبت به خورشید است. هیچ‌گاه هنگامی که به طور مستقیم روبرو خورشید قرار گرفته اید، از این فیلتر استفاده نکنید تا عملکرد قطعه کاهش نیابد. اگر می خواهید از غروب و طلوع خورشید عکس برداری کنید، فیلتر را بردارید. کانون مدرن طرح با جدیدترین متد اروپایی و سبک های مختلف عکاسی می تواند شما عزیزان را در خلق اثری زیبا کمک نماید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *