5 مرحله مهم در کاتالوگ مارکتینگ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]کاتالوگ های امروزی فاصله زیادی با ساختار اولین نسخه کاتالوگ توزیع شده توسط مونتگومری وارد در سال 1872 دارند. امروزه کاتالوگ ها در اندازه و طرح های مختلف و به عنوان بخشی از یک استراتژی مهم بازاریابی در همه مشاغل عمل می کنند. کاتالوگ مارکتینگ روشی مقرون به صرفه برای ارائه اطلاعات خدمات و محصولات به مشتریان در یک قالب فیزیکی و چشم نواز است. کاتالوگ ها می توانند تا مدت ها در منزل و محیط کار مشتریان باقی بمانند و حتی میان افراد مختلف دست به دست شوند. انواع مدل های کاتالوگ در قالب های بسیار متنوعی طراحی می شود؛ از بروشورهای کاغذی تک و چند صفحه ای تا صفحات دوخت شده، سیمی و یا صحافی شده، بسته به کاربرد، سلیقه و خواست مشتری و محیط توزیع، همگی گزینه های طراحی در این نوع محتوای بازاریابی هستند.

ضرورت استفاده از کاتالوگ مارکتینگ

دلایل مختلفی وجود دارد که شما را مطمئن کند استفاده از کاتالوگ مارکتینگ برای کسب و کار یا سازمان شما ضروری است. مهم نیست که کاتالوگ را برای چه محصول یا خدماتی نیاز داشته باشید، مهم این است بتوانید با کمک ایجاد کاتالوگ، معرفی کاملی از خود و تجارت خود به مشتریان ارائه نمایید. راهنمای زیر به شما کمک می کند تا کاتالوگی راهبردی بسازید و بازگشت سرمایه کمپین بازاریابی کاتالوگ شما را به حداکثر برساند. در اینجا پنج مرحله کلیدی برای تولید کاتالوگ وجود دارد که باعث افزایش فروش می شود.

 

مطالعه بیشتر:

نکات اساسی در رابطه ‌با معرفی در کاتالوگ مارکتینگ – روش های بازاریابی با کاتالوگ

 

ضرورت استفاده از شیوه کاتالوگ مارکتینگ در تجارت
ضرورت استفاده از شیوه کاتالوگ مارکتینگ در تجارت

1. مخاطب و هدف خود را مشخص کنید

درک مخاطب، اولین قدم در یک کاتالوگ مارکتینگ موفق است. در حقیقت، توجه به سطح اطلاعات مشتری باید مقدم بر مسائلی همچون طراحی ظاهر و مدل کاتالوگ باشد. به مشتریان محصولی بدهید که زندگی آنها را آسان ‌تر و اطلاعاتشان را بیشتر کند. اما وقتی نوبت به انتشار محتوای داخل کاتالوگ می رسد، درک هدف مورد نظر برای ایجاد یک محتوای مفید بسیار ضروری است. دانستن هدف کاتالوگ، نه تنها به کلمات، بلکه تصاویری که انتخاب می‌ کنید، ترتیب نمایش محصولات مختلف و مهم ‌تر از آن، به انتخاب گیرندگانی که مخاطبان یا خوانندگان کاتالوگ شما هستند، هدف می دهد. هنگامی که اهداف بازاریابی خود را در کاتالوگ مارکتینگ دانستید، باید به آنچه برای رسیدن به آن اهداف نیاز دارید فکر کنید. چه محصولاتی باید بیشتر بفروشند؟ چه خدماتی را ارائه می دهید که دوست دارید مشتریان شما بیشتر درباره آن بدانند؟ اینها سؤالاتی هستند که به شما در مسیر نوشتن، طراحی و ایجاد کاتالوگ برای رسیدن به هدفتان کمک می کنند.

شناخت نیاز مشتریان
شناخت نیاز مشتریان

2. محصولات یا خدمات خود را انتخاب کنید

هنگامی که بازار هدف خود را مشخص کردید، استراتژی فروش خود را با یک ذره بین تیزبین بررسی کنید. نگاهی انتقادی به فروشندگان بزرگ و کوچک و افراد بیگانه بیندازید. فروش‌ سایر کانال های بازاریابی را بررسی کنید تا مشخص کنید چه اقلامی با استقبال گسترده‌ ای از مشتریان همراه است. اگر کاتالوگ مارکتینگ مؤثری می‌ خواهید، باید محصول خود را به خوبی بشناسید. می توانید با مطالعه در مورد آنچه که می فروشید، ایده ای به دست آورید. بدین ترتیب می‌ فهمید که چه چیزی در مورد محصول یا خدمات شما برای مشتریان در تصمیم‌ خرید نهایی حیاتی است و این کار دانش شما را در تصمیم‌ گیری برای نحوه ارائه محصولات و خدمات در کاتالوگ بالا می برد. با فکر کردن به اطلاعات جدید برای افزودن و روش های جدید برای توصیف محصول خود، مجموعه جدیدی از مشتریان بالقوه را جذب می کنید و حتی ممکن است رابطه خود را با مشتریان قبلی که ممکن است خرید از شما را در گذشته فراموش کرده باشند، دوباره احیا کنید.

انتخاب نوع محصول برای کاتالوگ مارکتینگ
انتخاب نوع محصول برای کاتالوگ مارکتینگ

3. ایده طراحی و انتخاب نوع کاتالوگ

بر اساس نیازهایی مشتریان خود که در مرحله قبل دریافت کردید، وقت آن رسیده که یک ایده کلی برای کاتالوگ مارکتینگ خود تعریف کنید. مدل های مختلفی از کاتالوگ ها وجود دارد که هر یک اهداف متفاوتی دارند:

کاتالوگ های اطلاعاتی

این کاتالوگ های متن محور که به صورت کتابچه یا مجله هستند، برای آموزش یا ارائه اطلاعات در مورد یک موضوع خاص در نظر گرفته می شوند و در درجه اول برای اهداف زیبایی شناختی آموزش یا برندسازی به کار می روند. هدف اصلی این کاتالوگ ها فروش نیست، بلکه سعی دارند بتوانند به برند شما شخصیت دهند تا مشتریان را در آینده تشویق به تهیه محصول نمایند.

کاتالوگ های آموزشی
کاتالوگ های آموزشی

کاتالوگ های تبلیغاتی

این کاتالوگ ها همان موارد استانداردی هستند که احتمالاً وقتی از شما خواسته می شود در مورد یک کاتالوگ مارکتینگ فکر کنید، آن را در نظر می گیرید. این کاتالوگ ها که اهداف تبلیغاتی دارند، مجموعه ای تخصصی از اقلام ارائه شده توسط برند شما را نشان می دهند.

دسته بندی یا موضوع محور

این کاتالوگ ها بخش مشخصی از کسب و کار یا خط تولید خاصی از محصولات شما را معرفی می کند. به عنوان مثال، یک بخش از یک کسب و کار که در تولید فناوری ریزتراشه ها فعال است می ‌تواند کاتالوگی منتشر کند که معرفی سیم‌ های مختلف و تراشه ‌های رایانه ‌ای است.

کاتالوگ های خدماتی

این کاتالوگ ها سبک دیگر از محتوای کاتالوگ مارکتینگ هستند که برای توصیف مشاغل خدماتی استفاده می شود. اهداف چنین کاتالوگ‌ هایی وادار کردن خوانندگان به تماس، بازدید از یک وب‌ سایت یا برقراری ارتباط با خدمات دهنده است.

کاتالوگ تمام خط

این کاتالوگ ها، کلیه خدماتی که یک کسب و کار ارائه می دهد را فهرست می کند تا مشتری بتواند دقیقا به همان بخش مراجعه کند و قیمت یک کالا یا خدمات خاص را دریافت کند. این نوع کاتالوگ ها به تبلیغ کننده امکان می دهد تا فرم های پستی را برای خوانندگان فراهم کند تا سفارشات خود را از طریق پست ارسال کنند.

این مهم است که کاتالوگی را انتخاب کنید که تمام نیازهای بازاریابی شما را تامین نماید.

 

مقاله مرتبط:

7 نکته مهم تبلیغات

 

کاتالوگ های موضوعی
کاتالوگ های موضوعی

4. از کاتالوگ برای توسعه مجموعه بازاریابی خود استفاده کنید

کاتالوگ شما نباید صرفا تبلیغات برای فروش محصول یا خدمات شما باشد؛ می بایست بتوانید از شیوه کاتالوگ مارکتینگ به عنوان یک ابزار برای معرفی مجموعه بازاریابی خود استفاده کنید، به این معنی که کاتالوگ ها را برای هدایت مشتریان به وب سایت یا صفحات رسانه های اجتماعی خود به کار ببرید. همچنین شما می توانید از پست مستقیم و ارسال کارت پستال برای ارائه اطلاعات مربوط به فروش، رویدادها یا خدمات آتی به مشتریان خود استفاده کنید.

5. تجزیه و تحلیل و ارزیابی

تجزیه و تحلیل اقدامات کاتالوگ مارکتینگ بخش مهمی از اصلاح و تکمیل استراتژی تبلیغی شما است. با این کار می توانید اطلاعاتی به دست آورید که نه تنها به شما در استراتژی فروش، بلکه در ارائه محصول یا خدمات نیز کمک کند. برای درک نتایج، ببینید چه چیزهایی خوب فروخته شده اند و چه مواردی در معرفی نا موفق بوده اند و اگر پیشنهاد یا فراخوان خاصی داشتید، بررسی کنید که چه عاملی سبب بازخورد خوب در این بخش از تبلیغات شده است.

تحلیل نتایج کاتالوگ مارکتینگ
تحلیل نتایج کاتالوگ مارکتینگ
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *