نحوه انجام عکاسی با سرعت بالا

عکاسی با سرعت بالا

عکاسی با سرعت بالا چیست؟ عکاسی با سرعت بالا ثبت لحظاتی است که در کسری از زمان اتفاق می افتد و با چشم غیرمسلح نمی توانید آنها را ببینید ، مانند ترکیدن حباب یا پاشیدن آب.

این عکاسی با سایر موارد متفاوت است زیرا تقریباً به 1 / 20000 ثانیه زمان نوردهی برای فریز این لحظات نیاز دارد. اکثر دوربین های DSLR از سرعت شاتر بالایی برخوردار نیستند ، بنابراین چگونه می توانید از این نوع عکس ها استفاده کنید؟ در این مقاله نحوه انجام عکاسی با سرعت بالا را توضیح خواهم داد.

 

عکاسی با سرعت بالا

👈 همچنین بخوانید: عکاسی صنعتی چیست؟

به چه دوربین و لنزی نیاز دارید؟

بیایید ابتدا در مورد لوازمی که برای عکاسی با سرعت بالا نیاز دارید صحبت کنیم. البته ، شما به یک دوربین DSLR نیاز دارید و خبر خوب این است که هر DSLR کار می کند. اگر دوربین دیگری داشته باشید که دارای کنترل دستی باشد ، این نیز به خوبی کار خواهد کرد. بعدی لنز است و دقیقاً مانند دوربین ، هر یک نیز کار خواهد کرد. من از لنزهای ماکرو 100 میلی متری برای عکس های نزدیک مانند مجسمه های مایع و بزرگنمایی 24 تا 70 میلی متری برای عکس های قطره آب حباب استفاده می کنم.

تنها لنز مورد نیاز این است که فاصله کانونی باید به اندازه کافی بلند باشد تا بتوانید فاصله کافی بین دوربین و سوژه خود داشته باشید تا لوازم شما از رنگ و آب پاشیده شود. من فهمیدم که ماکرو 100 میلیمتری بهترین لنز است زیرا دارای بزرگنمایی 1: 1 است بنابراین می توانید قاب را با سوژه خود پر کنید. به دلیل فاصله کانونی 100 میلی متری ، دوربین شما نیز به اندازه کافی از سوژه فاصله خواهد داشت.

برای دریافت مشاوره رایگان و خدمات عکاسی صنعتی با کارشناسان ما تماس بگیرید.👇

عکاسی با سرعت بالا
عکاسی با سرعت بالا

سایر تجهیزات مورد نیاز

در مرحله بعدی ، شما به فلاش نیاز دارید و به تعداد زیادی از آنها نیاز دارید. در برخی عکس ها ، من حتی از چهار فلاش با هم استفاده کرده ام. نیاز بعدی یک سه پایه است زیرا شما باید کارهای زیادی را همزمان انجام دهید ، بنابراین بهتر است دوربین روی سه پایه ثابت باشد. برای آزاد شدن کرکره به کابل یا ریموت رها کننده شاتر نیز نیاز دارید.

مهمترین نیاز برای این نوع عکاسی تمرین و حوصله زیاد است. بعضی اوقات صدها عکس می گیرید و هیچ کدام خوب نیستند و ممکن است فکر کنید که این کار اشتباه است. اما تسلیم نشوید ، زیرا با تمرین و صبر می توانید به راحتی به نتایج دلخواه برسید.

وقتی می خواستم عکس قطره آب را بگیرم ، تقریباً 3 ماه و بیش از 3000 عکس طول کشید تا اولین عکس دقیق خود را بگیرم. سرانجام ترفندی را کشف کردم که همه چیز را برایم آسان می کرد. من این ترفند را در این مقاله به اشتراک می گذارم ، بنابراین به خواندن ادامه دهید.

عکاسی با سرعت بالا

یک کمکی  هم بگیرید

همچنین ممکن است به یک دستیار نیاز داشته باشید زیرا باید همزمان کارهای زیادی را انجام دهید و نمی توانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. همچنین ، پس از شات شما آشفتگی زیادی ایجاد خواهد شد و تمیز کردن آن به تنهایی بسیار کسل کننده است. آخرین و نه مهمترین ، شما باید برخی از حرکت های خلاقانه را پیدا کنید. به عنوان مثال ، برای عکسهای “Dancing Colors” من این تنظیم را با استفاده از یک ظرف صابون ، یک لوله پلاستیکی ، یک کلاه سیاه شنا ، مقداری Velcro انجام دادم و این را در دریچه هوا از ساب ووفر بلندگوهای کامپیوتر خود ثابت کردم.

عکاسی با سرعت بالا

در همین راستا ، یک روز همچنین متوجه شدم که به جای آزاد کردن دهانه برای گرفتن لحظه دقیق ، فلاش زدن بسیار آسان تر است. بنابراین من از مقداری سیم و یک کلید دکمه فشار استفاده کردم تا یک سوئیچ ایجاد کنم تا فلاش به صورت دستی روشن شود.

تنظیمات دوربین و سرعت شاتر در عکاسی با سرعت بالا

قبل از اینکه در مورد تنظیمات دوربین صحبت کنیم ، من می خواهم یک حقیقت تکان دهنده را فاش کنم. آیا شما آماده این کار هستید؟ خوب ، واقعیت این است که سرعت شاتر دوربین در عکاسی با سرعت بالا مهم نیست. در واقع ، در این تصویر ، سرعت شاتر من 1/10 ثانیه بود.

نحوه انجام عکاسی با سرعت بالا

عکاسی با سرعت بالا یکی از جذاب‌ترین رشته‌های عکاسی است که به دلیل ثبت لحظاتی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، بسیار محبوب است. به عبارت دیگر، عکاسی با سرعت بالا امکان عکس گرفتن از حرکات سریع و بسیار کوتاه مدت مانند ترکیدن حباب، پرتاب قطرات آب، یا حرکت پرندگان در هوا می‌پردازد. برای انجام عکاسی با سرعت بالا، عکاس باید از دوربین‌هایی با سرعت شاتر بالا استفاده کند. سرعت شاتر باید طوری تنظیم شود تا بتواند لحظاتی که با چشم قابل مشاهده نیستند را به‌صورت واضح ثبت کند. همچنین، نورپردازی مناسب نیز برای انجام عکاسی با سرعت بالا بسیار مهم است. در این نوع عکاسی، نورپردازی باید به‌گونه‌ای باشد که بتواند حرکت اجسام را به‌صورت واضح نشان دهد.

اصول اولیه عکاسی با سرعت بالا

برای شروع عکاسی با سرعت بالا، ابتدا باید با اصول اولیه آن آشنا شوید. این اصول شامل موارد زیر است.

1. استفاده از سرعت شاتر بالا

استفاده از سرعت شاتر بالا، یکی از مهمترین عوامل در عکاسی با سرعت بالا است. با افزایش سرعت شاتر، عکاس می‌تواند لحظاتی که برای چشم غیر قابل رؤیت هستند را ثبت کند. برای مثال، برای عکاسی حرکت یک شخص، باید از سرعت شاتر بالایی استفاده کرد تا حرکت را به خوبی ثبت کند.

2. استفاده از فلاش

فلاش یکی از تجهیزات مهم در عکاسی با سرعت بالا است. با استفاده از فلاش، عکاس می‌تواند لحظاتی را که در شرایط نوری ضعیف هستند، به خوبی ثبت کند. برای مثال، در عکاسی حرکت یک شخص در شب، با استفاده از فلاش، عکس با نور کافی گرفته می‌شود.

عکاسی با سرعت بالا
عکاسی با سرعت بالا

چی شده ، آیا عقلم را از دست داده ام؟ من فقط نوشتم که برای فریز کردن لحظه به 1 / 20،000th ثانیه نیاز دارید و اکنون می گویم سرعت شاتر مهم نیست. آرام باشید ، من همه چیز را توضیح می دهم.

در چنین عکاسی معمولاً در یک اتاق تاریک با دیافراگم باریک و با استفاده از حالت Bulb عکسبرداری می کنیم. ما در زمان مناسب شاتر را باز می کنیم و فلاش را شلیک می کنیم تا تصویر در معرض دید قرار گیرد. بنابراین ، صرف نظر از اینکه سرعت شاتر دوربین 10/10 باشد یا 1 / 250th ، زمان نوردهی فقط در هنگام روشن شدن چشمک زن است (برای مدت زمان فلاش).

رنگ تزریق شده در آب.
رنگ تزریق شده در آب.

از این رو ، تنظیمات دوربین مورد نیاز است:
حالت دوربین: Bulb
دیافراگم: f / 11 – f / 16
ایزو: 100 – 400
فوکوس: دستی
فلاش  با کمترین تنظیم توان ممکن.
چرا لازم است که در کمترین میزان روشنایی از فلاش خود استفاده کنید؟ زیرا این امر کمترین مدت زمان فلاش را به شما می دهد. اگر یک فلاش را با تمام توان شلیک کنید ، مدت زمان فلاش حدود 1 / 1000م ثانیه است. اما با قدرت 1 / 128th تقریباً به 1 / 35،000th ثانیه می رسد ، که سوژه را کاملاً فریز می کند.

عکاسی با سرعت بالا
رنگ تزریق شده در آب

جریان کار عکاسی با سرعت بالا

با کابل شاتر دوربین خود را روی سه پایه تنظیم کنید. کمترین ایزو ممکن را تنظیم کنید ، به دنبال 100 بروید و فقط در صورت نداشتن قدرت فلاش کافی آن را افزایش دهید. سپس ، دیافراگم را بین f / 11-f / 16 تنظیم کنید ، به صورت دستی فوکوس کنید و دوربین را ترک کنید. اکنون باید به کسی آموزش دهید تا دکمه رهاسازی شاتر را روی علامت شما فشار داده و به محض روشن شدن فلاش آن را رها کند.

وظیفه شما این است که با استفاده از یک دست عمل کنید (مانند ترکیدن بادکنک ، بازی ضربات یا آزاد کردن قطره آب) و با استفاده از یک سوئیچ در لحظه مناسب فلاش بزنید. شما به تمریناتی نیاز خواهید داشت اما در نهایت ، آن را به طور دقیق انجام خواهید داد.

عکاسی با سرعت بالا

نکاتی برای یادآوری

شات در اتاق تاریک: همیشه باید در یک اتاق تاریک عکس بگیرید زیرا از حالت Bulb استفاده می کنید و گاهی اوقات سرعت شاتر شما به 1/10 یا 5/1 کاهش می یابد. بنابراین ، اگر نور اتاق روشن باشد ، بر عکس تأثیر می گذارد. اتاق فقط باید یک منبع نور کوچک (کم) داشته باشد تا بتوانید همه چیز را ببینید.

دیافراگم کوچک: همیشه بین f / 11 – f / 16 شات کنید تا بتوانید به عمق میدان عمیق دست پیدا کنید و همه چیز به کانون توجه برسد. همچنین ، با دیافراگم باریک ، نور محیط تأثیر چندانی بر عکس نخواهد داشت.

عکاسی با سرعت بالا

فوکوس دستی: فوکوس دستی الزامی است زیرا دوربین نمی تواند در تاریکی فوکوس کند و اگر دوربین سعی در فوکوس کند ، عملکرد را از دست می دهید.

فلش: از کمترین قدرت و حالت slave بر روی فلاش های خود استفاده کنید تا نیازی به اتصال همه فلاش ها با استفاده از سیم نباشد. با استفاده از حالت slave ، باید فقط یک فلش اصلی را روشن کنید و بقیه به طور خودکار روشن می شوند.

عکاسی با سرعت بالا
عکاسی با سرعت بالا

ترفند های مخفی در عکاسی با سرعت بالا

حالا آرام بنشینید و آرام باشید ، زیرا من می خواهم راهی بسیار آسان را نشان دهم که می توانید بدون تلاش زیاد عکاسی با سرعت بالا انجام دهید و از این دست عکس بگیرید. شانس گرفتن شات دقیق شما ده برابر می شود. اماده ای؟

راز این است که از حالت burst mode  در دوربین خود استفاده کنید. دوربین خود را روی حالت burst mode تنظیم کنید. همچنین باید حالت دوربین را به حالت دستی و سرعت شاتر را به 1/125 تغییر دهید. بعلاوه ، باید فلش اصلی خود را به دوربین وصل کنید تا همزمان با دوربین روشن شود.

اکنون وقتی دکمه انتشار شاتر را فشار می دهید ، دوربین شروع به گرفتن عکس می کند و تا زمانی که دکمه را رها نکنید مرتباً کلیک می کند. بسته به مدل دوربین شما ، بین چهار تا 10 عکس در ثانیه کلیک می کند.

عکاسی با سرعت بالا
عکاسی با سرعت بالا

با یک دست ، دکمه رها کردن شاتر را فشار دهید و با دست دیگر عمل کنید. پس از پایان کار ، دکمه را رها کنید. با استفاده از این ترفند ، فقط در 5-6 آزمایش می توانید اولین عکس عالی خود را بدست آورید.

نتیجه گیری عکاسی با سرعت بالا

عکاسی با سرعت بالا بسیار سرگرم کننده است. درست شدن  آن ممکن است مشکل باشد. اما تسلیم نشوید ، تلاش خود را ادامه دهید تا نتایج دلخواه را بدست آورید و عکس های خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

عکاسی با سرعت بالا
عکاسی با سرعت بالا

عکاسی صنعتی زیبا با مدرن طرح !!

شما میتوانید جهت مشاهده نمونه های بیشتر عکس های صنعتی محصولات و برندهای گوناگون در مدرن طرح بر روی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی کلیک کنید. 👇

Rate this post

One thought on “نحوه انجام عکاسی با سرعت بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *