عکاسی صنعتی از فرش

عکاسی صنعتی از فرش
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

عکاسی صنعتی از فرش

در عکاسی صنعتی علاوه بر رعایت سبک استاندارد محصول، شما باید خلاقیت را نیز به آن تزریق کنید. استفاده از مکان های مختلف، لوازم جانبی و حتی یک مدل ایده های خوبی برای عکاسی صنتعی را به شما خواهد داد. عکاسی صنعتی از فرش باید ظرافت، طراحی و زیبایی های فرش را به طور منحصر به فردی به نمایش گذاشته شده شود. در هر عکسی که از فرش گرفته می شود باید سبک و روش جدید با انواع وسایل و زاویه های متفاوت گرفته شود.

شاید عکاسی از فرش کار ساده ای به نظر برسد، اما در واقعیت نکاتی وجود دارد که باید در ذهن داشته باشید. روشنایی و سرعت شاتر دو متحد بزرگ در عکاسی حرفه ای شما از فرش خواهند بود. رنگ های روشن و شفاف، نور ملایم و یکدست به شما کمک می کند تا حرفه ای به نظر برسید.

عکاسی از فرش

مراحل و تجهیزات برای عکاسی صنعتی از فرش

در بخش پایین به مراحل و تجهیزات برای عکاسی صنعتی از فرش پرداخته ایم :

دوربین برای عکاسی صنعتی از فرش

برای اینکه عکس گرفته شده شما مفهوم و انرژی را که در نظر دارید به ببینده القا کند کیفیت عکس گرفته شده مهم است. بنابراین از دوربین های حرفه ای فول فریم با لنزهای قوی برای عکاسی صنعتی از فرش را باید مورد استفاده قرار دهید. بهترین عکس صنعتی از فرش عکسی است که محصول شما حداقل 80 درصد از عکس را اشغال کرده باشد. پایه عکاسی صنعتی دوربین خوب و با کیفیت است. هرچقدر خلاقیت به خرج دهید اگر دوربین شما از کیفیت بالایی برخودار نباشد عکس هایتان روی مخاطب تاثیری که نیاز دارید را نخواهند گذاشت.

عکاسی صنعتی از فرش

نورپردازی در عکاسی صنعتی از فرش

نکته بسیار مهی باید آن را در نظر بگیرید نورپردازی در عکاسی صنعتی از فرش است. زنده نشان دادن فرش به نور خیلی وابسته است. سعی کنید از نورهای طبیعی برای عکاسی خود استفاده کنید تا ببینده درک خوبی از تصویر به دست بیاورد. با توجه به اینکه کجای تصویر می خواهید سایه روشن ایجاد کنید می توانید از نورها و چراغ های استودیو استفاده کنید. نورپردازی اگر به درستی صورت نگیرد و یا بیش از اندازه کم و زیاد باشد می توان گفت تمامی تلاش شما را بی نتیجه خواهد کرد و فرش را آنطور که شایسته است به ببیننده معرفی نخواهد. خصوصا اگر برای تجارت فرش می خواهید اقدام کنید بیننده با یک نگاه باید مجذوب فرش شود. لذا در نورپردازی دقت کافی را داشته و زیاده روی نکنید.

 

عکاسی از فرش

ایده در عکاسی صنعتی از فرش

ایده بزرگترین نکته ای است که باید به درستی به آن بپردازید و از تکرار و تقلید پرهیز کنید. پیدا کردن یک ایده خوب برای عکاسی صنعتی از فرش زمان زیادی لازم است. لذا هر چقدر که نیاز است به خود فرصت دهید تا آن ایده منحصر به فرد و خلاقانه را بیابید. اینکه برای وب سایت یا بازاریابی رسانه های اجتماعی باید از فرش عکس برداری کنید و یا سایر سیستم های بازاریابی دیجیتال، می تواند راه پیدا کردن ایده شما را هموارتر کند. اگر ایده جدید برای عکاسی صنعتی نداشته باشید تا حد زیادی از موفقیت شما کاسته خواهد شد.

عکاسی از فرش

اگر در دنیای امروز خلاق نباشید جای در دنیای تجارت نخواهید داشت. باید حرف های جدیدی برای گفتن داشته باشید. تاثیر روی مخاطب گذاشته و آن را اغوا کنید. در غیر این صورت موفق نخواهید بود.

فرش خود را تمیز کنید

تمام وسایل، مبلمان و لوازمی که بر روی فرش وجود دارد جمع کنید و یکبار دیگر آن را جارو کنید. از آن جا که می خواهید فرش را به نمایش بگذارید مطمئن شوید تا پرزها، لکه ها و یا آشغالی بر روی فرشتان قرار ندارد. حتی پرزهای معمول و کوچک می تواند عکس فرش شما را برای ببینده ناخوشایند کرده و از تاثیرگذاری آن را بکاهد. بعد از تمیز کردن فرش می توانید از یکسری لوازم جانبی که با فرش شما هماهنگی دارد برای تاثیرگذاری بیشتر و بهتر به نظر رسیدن عکستان استفاده کنید.

عکاسی صنعتی از فرش

این لوازم به همان اندازه که می توانند تاثیر مثبت داشته باشد، در صورتی که با فرش، طرح و رنگ آن ناهماهنگ باشند تاثیر منفی نیز خواهند گذاشت. در نتیجه به خوبی وسایل را انتخاب و از شلوغ کاری بپرهیزید.

یک دیوار تمیز پیدا کنید و فرش خود را به آن آویزان کنید

بهترین راه برای خوب دیده شدن فرش چسباندن آن به دیوار است. چسباندن فرش به دیوار این توهم که عکس از بالا به صورت مستقیم گرفته شده است را ایجاد می کند و تاثیر خوبی روی مخاطب خواهد گذاشت. البته عکاسی صنعتی از فرش تنها به چسباندن فرش به دیوار محدود نشده و شما می توانید با روی زمین قرار دادن فرش نیز تصویرهای خاص و چشمگیر را از آن تهیه کنید.

عکاسی از فرش

 

مطالب مرتبط : تاثیر گذاری عکاسی تبلیغاتی در بازاریابی و فروش

به دنبال مکانی نزدیک پنجره و یا درب ورودی باشید که به نور طبیعی اجازه می دهد تا تصویر شما روشن تر شده و نمای جذاب و طبیعی به آن ببخشد. بالا سر فرش از چراغ ها استفاده نکنید. نور این چراغ ها سایه های غیر طبیعی به فرش داده و از زیبایی آن می کاهد. از استفاده فلاش دوربین خود نیز خودداری کنید. فلش دوربین شما یک بمب از نور است که کیفیت تصویر را پایین آورده و سایه های ناخوشایندی را ایجاد می کند.

فرش خود را به دیوار سنجاق کنید

در گوشه های فرش برای نگه داشتن آن روی دیوار از سنجاق استفاده کنید. اگر فرش شما بزرگ است باید از سنجاق هایی که 6/7 تا 10 سانتی متر استفاده کنید تا به خوبی فرش را نگه دارد. سعی کنید سنجاقی انتخاب کنید که با رنگ فرش همخوانی داشته و آن را در فرش پنهان کنید.

فرش خود را پهن کنید

اگر نمی خواهید در عکاسی صنعتی از فرش، آن را به دیوار بچسبانید، به راحتی می توانید در فضایی تمیز و منتخب آن را روی زمین پهن کنید. عکاسی از فرش در این زوایه چندان اغراق آمیز نخواهد بود اما می توان تصاویر شگفت انگیز بسیاری را گرفت.

عکاسی از فرش

فرش را بیرون بگذارید

عکاسی صنعتی از فرش دنیای بسیار گسترده ای داشته و با توجه به سلیقه و نیاز می تواند به صورت متنوع صورت گیرد. برای اینکه کاری تاثیرگذار و جدید داشته باشید می توانید فرش را در فضاهای بیرونی و باز گذاشته و از آن عکس برداری کنید. عکاسی از فرش در فضای باز نور طبیعی بیشتری برای تصاویر شما فراهم می کند. برای این منظور روزی را انتخاب کنید که نور ملایم باشد. روز ابری و یا نیمه ابری می تواند بهترین انتخاب باشد. روزهای آفتابی به دلیل روشنایی زیاد می تواند عکاسی از فرش را دچار چالش کند.

شات را تنظیم کنید

تنظیم شات و شرایط عکاسی از فرش در موفقیت شما نقش مهمی دارد و گزینه ای است که هرگز نباید آن را نادیده بگیرید. برای این منظور در زیر چند نکته را به شما یادآور شده ایم.

1- اضافه کردن نور خارجی: سعی کنید تا نور زیادی به سوژه خود تزریق کنید. از چترهای کم نور و یا سایر منابع نوری که روشنایی ملایم و یکنواختی به فرش می بخشند، استفاده کنید. برای افزودن نور ملایم به تصویر از بازتابنده ها می توانید استفاده کنید. اگر بازتابنده ندارید یک صفحه سفید ساده را نیز می توانید به عنوان بازتابنده مورد استفاده قرار دهید. به این سادگی که یک چراغ قوه را به صفحه سفید تابانده و نور را بر روی تصویر خود منعکس کنید.

تنظیم سرعت شاتر در عکاسی صنعتی از فرش :

هنگام عکاسی صنعتی از فرش در فضای بسته بهتر است از حالت تقدم شاتر استفاده کنید. هرچه سرعت شاتر کمتر باشد نور بیشتری ضبط می شود. سرعت شاتر 60/1 تا 200/1 برای فضاهای بسته بهترین انتخاب است. اگر قصد دارید با سرعت کم شاتر عکس برداری انجام دهید استفاده از سه پایه را در نظر بگیرید. سه پایه به شما اجازه می دهد تا بدون کاستن از کیفیت و وضوح تصویر، میزان نور در عکاسی از فرش خود را به حداکثر برسانید.

در عکاسی صنعتی از فرش در فضای باز سرعت شاتر 200/1 تا 250/1 محدوده مناسبی خواهد بود. سریع تر از این محدوده غیر ضروری بوده و نور کافی را به عکس شما نمی دهد. اگردر فضای بسته عکاسی می کنید سعی نکنید که کل اتاق یا فضا را در عکس قرار دهید. همچنین می توانید برای فرش نیز طوری تصویربرداری کنید که کل فرش در یک عکس نباشد و با تصاویر متعدد و نماهای مختلف کل فرش را به نمایش بگذارید.

عکاسی از فرش

1- عکاسی از سمت بالا: از قسمت بالا از فرش خود عکس برداری کنید. همچنین در فاصله و یا زاویه ای قرار بگیرید که تمامی فرش در عکس مشخص باشد. دوربین را هم به صورت عمودی و هم افقی نگه داشته و در هر دو حالت از فرش عکاسی کنید. چاهی که بیشتر عکاسان در آن سقوط می کنند گرفتن فقط عکس های افقی است. عکاسی از فرش به صورت عمودی قاب جدیدی به تصویر شما می بخشد و پویایی عکس های شما را بهتر می کند.

2- عکاسی از یک گوشه: اگر فرش را روی زمین قرار داده اید، عکاسی از یک گوشه موجب می شود تا سطح بیشتری را در عکس به نمایش بگذارید و بهترین راه برای نشان دادن کل فرش می باشد. سرعت شاتر خود را بین 100/1 تا 200/1 تنظیم کنید. اگر تصویر شما هنوز خیلی تاریک است از چراغ قوه برای افزودن نور بیشتر به فرش استفاده کنید.

3- عکاسی از نمای نزدیک: اگر فرش شما دارای طرح های پیچیده و الگوهای خاصی است از نمای نزدیک نیز تصویر برداری کنید تا آثار هنری و طرح فرش به خوبی قابل مشاهده باشد. برای برجسته سازی طرح های فرش از فوکوس خودکار دوربین استفاده کنید و اگر می خواهید از فوکوس دستی استفاده کنید برای کاسته نشدن از کیفیت عکس حتما از سه پایه استفاده کنید. برای عکس های نزدیک از سرعت شاتر کمتری استفاده کنید. 60/1 تا 100/1 دامنه مناسبی برای عکاسی از فرش در نمای نزدیک می باشد.

4- استفاده از پایه دوربین افقی: این پایه ها به راحتی به هر سه پایه استاندارد متصل می شوند و برای عکاسی از فرش کار را راحت تر و با کیفیت تر می کنند. پایه افقی را به سه پایه خود پیچ کنید و دوربین را روی بازوی اتصال افقی محکم کنید. سه پایه خود را روی میز یا یک سکو قرار دهید تا ارتفاع لازم برای گرفتن عکسی عالی را داشته باشد.

نگاه مکعبی داشته باشید

نگاه مکعبی یا شش جهتی یک اصطلاح است. بدین معنی که برای انجام هر عمل از چندین زاویه به آن نگاه کنید. معمولا اولین جهتی که به ذهن انسان می رسد، آن را انجام می دهد ولی در نگاه مکعبی سعی می کنیم از چند زاویه به آن نگاه کنیم. در عکاسی صنعتی از فرش نیز باید نگاه مکعبی داشته باشید، صبور بوده و تمامی نیازها را سنجیده و بعد اقدام کنید.

با زوایه عکس خود خلاق باشید

امروزه با پیشرفت ارتباطات و فضای مجازی می بینید که عکس های اینستاگرام و Pinterest بسیار محبوب بوده و توسط افراد بسیاری دیده می شوند. در عکاسی از فرش زوایای مختلف را بررسی کنید . با حتی با دیدن تصاویر بیشتر در اینگونه برنامه ها می توانید ایده گرفته، معایب دیگر عکس را یافته و از آن ها دوری کرده و عکسی بدون نقص تهیه کنید. نوری که برای عکس برداری از فرش استفاده می کنید می تواند بهترین زوایه را برای شما تعیین کند.

همچنین بخوانید : عکاسی صنعتی ظروف

از افراد حرفه ای کمک بگیرید

اگر قصد فروش و تجارت فرش دارید و یا در عکاسی تجربه کافی ندارید پیشنهاد می کنیم از افراد حرفه ای که در این راه تجربه فراوان دارند کمک بگیرید. اینکه شما کامل و بی نقص به نظر برسید نقطه قوت تجارتان خواهد بود. اینکه چه زاویه ای را برای عکاسی انتخاب می کنید، سایه روشن و نور تا چه اندازه باشد، از چه لوازم جانبی برای بهتر دیده شدن فرش استفاده می کنید و… همگی مسلتزم داشتن تجربه کافی است. لذا با سپردن این کار به افراد متخصص خیال خود را از همگی این مسائل راحت خواهید کرد.

کلام پایانی :

در این مقاله به  تشریح کلیه مراحل و تجهیزات برای عکاسی صنعتی از فرش پرداخته ایم. حتما به یاد داشته باشید اگر خودتان در شرف عکاسی صنعتی از فرش هستید حتما مراحل بالا را به دقت اجرا نمایید. اگر هم به دنبال عکس با کیفیت حرفه ای هستید میتوانید برای  برای عکاسی صنعتی از فرشتان با مجموعه مدرن طرح در ارتباط باشید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *