لنزهای پرایم در مقابل زوم: تفاوت چیست؟

لنزهای پرایم در مقابل زوم

تفاوت لنزهای پرایم در مقابل زوم

لنزهای پرایم در مقابل زوم چه ویژگی هایی دارند.

آیا تا به حال فکر کرده اید که آیا باید یک لنز پرایم تهیه کنید یا لنز زوم؟ در اینجا دیدگاه عمیق ما در مورد مزایا و معایب هر یک و مواردی که هنگام انتخاب لنز باید در نظر بگیرید آورده شده است.

موقعیت های مختلف استراتژی های عکاسی متفاوتی را می طلبد. عکاسان مختلف ویژگی های متفاوتی را ترجیح می دهند. اهداف مختلف نیاز به تجهیزات متفاوتی دارند.

دو نوع اصلی از لنزهای دوربین، لنزهای پرایم و لنزهای زوم هستند. لنزهای پرایم تنها یک فاصله کانونی دارند ، مانند 35 میلی متر یا 50 میلی متر یا 85 میلی متر؛ لنزهای زوم، همانطور که ممکن است حدس زده باشید، طیف وسیعی از فواصل کانونی را در همان لنز امکان پذیر می کنند، مانند محدوده زوم 24-105 میلی متر که به شما امکان می دهد میدان دید خود را بدون تغییر موقعیت خود تغییر دهید.

بر اساس گزارش وضعیت صنعت عکاسی منتشر شده توسط Zenfolio، لنزهای زوم بیش از لنزهای پرایم استفاده می شوند که تمام تخصص های عکاسی در نظر گرفته شوند. همانطور که گفته شد، عکاسان پرتره، حیات وحش و طبیعت بی جان، لنزهای پرایم را به لنزهای زوم به عنوان بهترین انتخاب خود ترجیح می دهند.

دو نوع اصلی از لنزهای دوربین، لنزهای پرایم و لنزهای زوم هستند. لنزهای پرایم تنها یک فاصله کانونی دارند، مانند 35 میلی متر یا 50 میلی متر یا 85 میلی متر. لنزهای زوم، همانطور که ممکن است حدس زده باشید، طیف وسیعی از فواصل کانونی را در همان لنز امکان پذیر می کنند، مانند محدوده زوم 24-105 میلی متر که به شما امکان می دهد میدان دید خود را بدون تغییر موقعیت خود تغییر دهید.

لنزهای پرایم در مقابل زوم هر دو نوع مزایا و معایب خاص خود را دارند و تشخیص اینکه کدامیک بیشتر با نیازهای شما مطابقت دارد زمان می برد. آزمون و خطا یکی از راه‌های تشخیص تفاوت بین لنزهای پرایم و زوم است. راه دیگر (و سریع‌تر و هوشمندانه‌تر) این است که در مورد مزایا و معایب هر کدام تحقیق کنید، بفهمید در لنز دوربین به دنبال چه چیزی هستید و از آنجا کاوش کنید.

 

لنز پرایم چیست؟

لنز پرایم یک لنز است که یک فاصله کانونی مشخص (مثلاً 50 میلی متر) را پوشش می دهد. لنزهای پرایم در اندازه ها و فواصل کانونی متفاوتی هستند، از چشم ماهی گرفته تا سوپر تله فوتو.

استفاده از یک لنز کانونی ثابت به این معنی است که شما یک زاویه دید تنظیم شده دارید که قابل تغییر نیست. برای بزرگ‌تر کردن سوژه، باید از نظر فیزیکی به جسم نزدیک‌تر شوید. برای قرار گرفتن بیشتر در قاب، عقب نشینی لازم است.

با این حال، حرکت به سمت عقب و جلو با لنز اصلی مانند بزرگنمایی و کوچکنمایی با لنز زوم نیست. هنگام تغییر تفاوت بین دوربین و سوژه، باید این عوامل را در نظر بگیرید:

اثر فشرده سازی: چگونه باید تفکیک بین سوژه و پس زمینه را ارائه دهید؟

عمق میدان: با نزدیک‌تر شدن به سوژه، آیا هنوز همه چیزهایی را که می‌خواهید در کادر مشاهده کنید جا می‌دهید؟

اعوجاج عدسی: آیا مناظر دور افق منحنی دارند؟ آیا جزئیات نمای نزدیک در عکس بیش از حد نشان داده شده است؟

همچنین بخوانید: فوکوس Al Servo چیست؟

 

لنزهای پرایم در مقابل زوم

لنز زوم چیست؟

لنزهای زوم به شما این امکان را می‌دهند که هنگام عکس‌برداری یا فیلم‌برداری بزرگ‌نمایی کنید. فاصله کانونی متحرک به شما امکان می دهد هنگام عکاسی زاویه دید را تغییر دهید، بدون اینکه نیازی به تغییر فاصله فیزیکی از سوژه داشته باشید.

به عبارت دیگر، می‌توانید با یک چرخش ساده حلقه، سوژه خود را نزدیک‌تر یا دورتر نشان دهید، که عناصر نوری داخل لنز را حرکت می‌دهد تا فوکوس لنز را در جایی که می‌خواهید قرار دهد.

بیشتر لنزهای زوم تنوع کانونی را در یکی از سه نوع لنز ایجاد می کنند: لنزهای زاویه باز، لنز معمولی یا لنز تله فوتو.

به عنوان مثال، رایج ترین لنزهای زوم تله فوتو دارای برد 70-200 میلی متر هستند. با این حال، با یک لنز زوم با محدوده زوم 24-105 میلی متر، لنز زوم ممکن است سه نوع لنز را در یک لنز ارائه دهد.

 

چرا لنز پرایم را انتخاب کنیم؟

لنزهای پرایم به دلیل وضوح، دیافراگم باز و کیفیت تصویر بالاتر معروف هستند. آنچه کمتر آشکار است مزایای اندازه و وزن آنهاست. به طور کلی، یک لنز پرایم سبک‌تر و کوچک‌تر از لنز زوم است و جلسات عکاسی را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.

دیافراگم باز به تصاویر عمق میدان باریک تری می‌دهد و سوژه را در فوکوس نگه می‌دارد در حالی که همه چیز را تار می کند. عکس‌هایی در نور کم با سرعت شاتر سریع نیز با دیافراگم باز امکان‌پذیر می‌شوند و در نتیجه عکس‌هایی با کیفیت بالا با نوری غیربهینه گرفته می‌شوند.

آخرین مزیت عکاسی با لنز با فاصله کانونی ثابت، اما اغلب نادیده گرفته می‌شود، این است که شما را مجبور می‌کند تا زمانی که به دنبال زاویه مناسب برای گرفتن عکس هستید، حرکت فیزیکی داشته باشید. این ممکن است جرقه عکس‌های نوآورانه، راه‌حل‌های خلاقانه و دیدگاه‌های جدید را در جلسات عکاسی صنعتی یا پرتره شما ایجاد کند، علاوه بر این، توانایی شما را برای «دیدن» عکس‌های بالقوه از فاصله کانونی تعیین‌شده بهبود می‌بخشد.

همچنین بخوانید: قانون ترکیب بندی عکاسی

 

اندازه و وزن

لنزهای پرایم در مقابل زوم سبک تر هستند، زیرا به دلیل فاصله کانونی واحد، اجزای نوری کمتری دارد. این کار حمل، دستکاری و عکاسی با آن‌ها را آسان‌تر می‌کند، بدون اینکه کیفیت آن کاهش یابد.

لنزهای پرایم نیز معمولاً کوچکتر از لنزهای زوم هستند. داشتن لنزهای کوچکتر و سبک تر ممکن است لذت شما را از عکاسی افزایش دهد. همانطور که گفته شد، برخی از لنزهای پرایم با دیافراگم باز می توانند نسبتاً سنگین باشند.

میزان وضوح تصاویر

لنزهای پرایم معمولاً تیزتر هستند. زمانی که لنز فواصل کانونی کمی داشته باشد، تولید تصاویر واضح را برای لنز آسان‌تر می‌کند. تولید لنزهایی که در یک فاصله کانونی شارپ باشد برای سازندگان آسان تر از لنزهای بسیاری است.

از آنجایی که لنزهای پرایم دارای عناصر نوری کمتری در داخل هستند و به دلیل دیافراگم‌های باز که نور بیشتری را وارد کادر می‌کند، تصاویر گرفته شده با لنزهای پرایم ارزان قیمت می‌توانند تصاویر واضحی را ثبت کنند. برای دستیابی به سطح مشابهی از وضوح، به یک لنز زوم بالاتر در حدود 1000 دلار نیاز دارید.

 

عمق میدان کم

لنزهای پرایم دیافراگم بازتری دارند که امکان عمق میدان (یا محدوده فوکوس) کمتری را فراهم می کند. عمق میدان کم به شما امکان می دهد سوژه خود را در فوکوس قرار دهید در حالی که پیش زمینه یا پس زمینه محو می شود.

این توانایی برای محو کردن پیش‌زمینه و پس‌زمینه با استفاده از دیافراگم باز (افکتی به نام “بوکه”) سوژه شما را در فوکوس نگه می‌دارد، به سوژه شما کمک می‌کند برجسته شود و منجر به عکاسی چشم‌نواز می‌شود. لنزهای زوم تله فوتو نتایج مشابهی را با عکاسی در حداکثر دیافراگم و در فاصله کانونی طولانی ارائه می دهند. با این حال، این منجر به یک نگاه متفاوت است.

نور کم

با لنز پرایم با دیافراگم باز که اجازه می دهد نور اضافی به بدنه دوربین وارد شود، نوردهی مورد نیاز برای یک تصویر واضح، شفاف و تمیز در نور کم را بدون نیاز به افزایش ISO یا کاهش سرعت شاتر دریافت خواهید کرد. عکاسی با ایزوی پایین‌تر منجر به تصاویر واضح‌تر می‌شود ، در حالی که سرعت شاتر سریع منجر به عکس‌های واضح می‌شود.

لنزهای زوم اغلب نور کافی برای ارائه تصاویر باکیفیت در شرایط کم نور را وارد نمی کنند. درعوض، نور ناکافی دوربین را مجبور می‌کند تا با کاهش سرعت شاتر، آن را جبران کند، که به این معنی است که عکسی که ممکن است شارپ کمتری نسبت به لنز اصلی گرفته شود یا با افزایش ISO – که منجر به نویز بیشتر می‌شود.

کیفیت تصویر بهتر

به طور کلی، در مقایسه با لنزهای زوم، اعوجاج و انحراف رنگی در لنزهای پرایم کمتر است. اعوجاج با فاصله کانونی تغییر می کند و باعث می شود تصاویر گرفته شده با لنزهای زوم نسبت به لنزهای پرایم با فاصله کانونی ثابت بیشتر مستعد اعوجاج تصویر شوند.

لنزهای زوم پیشرفته، گران قیمت و درجه یک که دیافراگم ثابت تری دارند یا شیشه با کیفیت بالایی دارند، ممکن است کیفیت تصویر مشابه، اگر نگوییم غیرقابل تشخیص، در مقایسه با بهترین لنزهای پرایم داشته باشند. با این حال، از یک لنز پرایم 100 دلاری نسبت به یک لنز زوم با ارزش برابر، تصویر بسیار واضح‌تر و واضح‌تری دریافت خواهید کرد.

عادت کردن به عکاسی با فاصله کانونی تعیین شده آسان تر است

هرچه بیشتر به کار با یک فاصله کانونی روی یک لنز پرایم عادت کنید، با نگاه کردن فقط با چشمان خود، در تجسم عکس نهایی خود بهتر خواهید بود.

وقتی به یک فاصله کانونی خاص عادت کردید، به زودی خواهید فهمید که چه چیزی در عکس وجود دارد، چه چیزی نخواهد بود، چگونه خطوط را ارائه می کند – همه اینها بدون اینکه دوربین را به سمت چشمان خود ببرید.

این کار مهارت های عکاسی و ترکیب بندی شما را بهبود می بخشد و لایه دیگری از سرگرمی را به هر عکس اضافه می کند. با این حال مراقب باشید که فقط با استفاده از آن میدان دید گیر نکنید. به یاد داشته باشید که با چشم اندازها و زوایای مختلف بازی کنید، حتی اگر فقط یک فاصله کانونی برای کار با آن دارید.

مطالب مرتبط » 6 تا از مهم ترین تجهیزات دوربین که باید بشناسید!

چرا لنز زوم انتخاب کنیم؟

لنزهای زوم قادرند آنچه را که لنزهای پرایم هرگز نمی توانند به شما بدهند؛ تطبیق پذیری  به جای داشتن تنها یک فاصله کانونی برای کار، یک لنز زوم با کیفیت بالا به شما این امکان را می دهد که فوکوس خود را از سوژه های نزدیک به سوژه های دورتر بدون نیاز به تغییر موقعیت فیزیکی یا مکان خود تغییر دهید.

این نه تنها عکس‌های خیره‌کننده از حیات وحش را ممکن می‌کند (فکر کنید از شیرهایی که به طعمه حمله می‌کنند در حالی که در فاصله‌ای امن و مخفی دور می‌مانید، عکس‌های نزدیک بگیرید)، بلکه با از بین بردن نیاز به تغییر لنز برای هر تغییر فاصله کانونی، در زمان گرانبها صرفه‌جویی می‌کند.

چرخش سریع و ساده حلقه به شما این امکان را می‌دهد که کنترل کنید چه چیزهایی را در کادر قرار دهید و چه مواردی را در کادر قرار ندهید، همچنین آنچه را که فوکوس کنید و چه چیزی را در پیش‌زمینه یا پس‌زمینه محو کنید.

تطبیق پذیری

لنزهای زوم بسیار متنوع تر از بهترین لنزهای پرایم هستند. محدوده فواصل کانونی موجود به عکاسان اجازه می‌دهد تا با موقعیت‌های مختلف و فرصت‌های عکاسی بدون نیاز به تغییر لنز در ابتدا دست به کار شوند.

برای مثال، عکاسان حیات وحش می‌توانند به درستی یک عکس را کادربندی کنند، حتی زمانی که محدود به نقطه خاصی باشد که برای عکسی که با لنز ثابت گرفته شده ایده‌آل نیست. با چرخاندن حلقه و بزرگنمایی و بزرگنمایی، می‌توانید دقیقاً آنچه را که می‌خواهید یا نمی‌خواهید در عکس خود بگنجانید، تنظیم کنید. این باعث می شود لنزهای زوم برای مسافرت یا استفاده عمومی عالی باشند.

 

تثبیت تصویر

لنزهای زوم مدرن معمولاً با سیستم های لرزشگیر تصویر 3-4 توقف ارائه می شوند. به لطف این فناوری، لنز زوم شما باعث می‌شود برخی از عناصر اپتیکال حرکت کنند و برای مقابله با لرزش یا حرکت دوربین تغییر مکان دهند و به شما این امکان را می‌دهند که از سرعت شاتر بسیار پایین استفاده کنید که تصاویر باکیفیت ایجاد می‌کند. تثبیت کننده تصویر به لنزهای زوم محدود نمی شود. برخی از لنزهای پرایم جدیدتر دارای سیستم لرزشگیر تصویر داخلی هستند.

همچنین بخوانید: سه پایه برای عکاسی ماکرو کلوزآپ

قابل حمل بودن

لنزهای زوم به شما این امکان را می‌دهند که لنزهایی را با فواصل کانونی متعدد حمل کنید، بنابراین مجبور نیستید لنزهای مختلفی را که فضا و وزن بیشتری را در کیف شما اشغال می‌کنند بسته بندی کنید. یک لنز زوم تکی می تواند جایگزین دو تا سه لنز پرایم شود . این امر سفر و بسته بندی را بسیار آسان تر و در برخی موارد بسیار سبک تر می کند. با توجه به کاهش تعویض لنز، حسگر و عناصر اپتیکال شما نیز احتمالا تمیزتر خواهند ماند.

آیا لنزهای پرایم یا زوم برای ویدیو بهترین هستند؟

 

انواع لنز در عکاسی صنعتی

 

لنزهای پرایم ظاهر سینمایی بیشتری ایجاد می‌کنند و برای کارهای مستند یا رویدادهای زنده مناسب هستند، در حالی که انعطاف‌پذیری لنز زوم ، فیلم‌برداری را برای فیلمبرداران بسیار آسان‌تر می‌کند.

وقتی صحبت از فیلم‌برداری به میان می‌آید، در نهایت از کدام لنز استفاده می‌شود، بستگی به این دارد که چه چیزی در حال فیلم‌برداری است و چه افکتی را می‌خواهید در فیلم خود ایجاد کنید. بسیاری از فیلمبرداران لنزهای پرایم را برای مطلوب ترین فواصل کانونی (مانند 35 میلی متر یا 85 میلی متر) به دلیل کیفیت شیشه ای که دارند ترجیح می دهند.

با این حال، لنزهای زوم به دلیل عوامل زیر انتخاب بهتری برای ویدیو هستند:

تطبیق پذیری: یک لنز زوم طیف وسیعی از فاصله کانونی را در اختیار فیلمبردار قرار می دهد و به او امکان می دهد زومی را پیدا کند که به بهترین وجه با نیازهایش مطابقت دارد.

مقرون به صرفه: برای اکثر فیلمبرداران، یک لنز زوم واحد در مقایسه با مجموعه ای از لنزهای پرایم که نیازهای فاصله کانونی یکسانی دارند، گزینه مناسبی است.

قابلیت حمل: جایگزینی مجموعه ای از لنزهای پرایم با یک لنز زوم تکی، میزان دنده را برای هر عکس کاهش می دهد، بسته بندی، حمل و نقل و راه اندازی را ساده و کارآمد نگه می دارد.

صرفه جویی در زمان: زمان تعویض بین لنزهای پرایم و چرخاندن حلقه روی یک لنز زوم را برای ایجاد همان سوئیچ فاصله کانونی مقایسه کنید، و به زودی متوجه خواهید شد که لنزهای زوم چقدر می توانند یک فیلمبردار مشغول را نجات دهند.

در نهایت، انتخاب بین لنزهای پرایم و زوم برای فیلم‌ها به بودجه، جدول زمانی، مقدار وسایل، حمل‌ونقل لازم و اثری که در محصول نهایی به دنبال آن هستید بستگی دارد.

لنزهای پرایم در مقابل زوم: این به شما بستگی دارد

بنابراین، لنزهای پرایم یا زوم کدام بهتر است؟ پاسخ این است: هیچ کدام، یا هر دو.

لنزهای پرایم دارای لیستی چشمگیر از ویژگی ها هستند که آنها را به بهترین انتخاب برای بسیاری از عکاسان تبدیل می کند. آنها کیفیت تصویر بالا، دیافراگم های باز را ارائه می دهند که عکس های کم نور را ممکن می کند، و کوچک و سبک هستند. از سوی دیگر، لنزهای زوم از نظر تطبیق پذیری، تثبیت کننده تصویر و قابلیت حمل بر لنزهای فوکوس ثابت برتری دارند و آن را به یک لنز انتخابی برای فیلمبرداران و عکاسان حیات وحش تبدیل می کنند.

در نهایت، تصمیم بین گرفتن لنز پرایم یا زوم به ترجیحات شخصی و سبک، اینکه از لنز برای چه کاری استفاده می‌کنید و نوع عکس‌هایی که می‌خواهید با لنز بگیرید بستگی دارد.

کانون تبلیغاتی مدرن طرح با سالها تجربه در زمینه انواع سبک های عکاسی و عکاسی صنعتی حالا تصمیم به آموزش نکات و تکنیک های هم به علاقه مندان کرده ست امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *