حالت program در عکاسی : هر آنچه باید بدانید (راهنمای نهایی)

حالت program در عکاسی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]حالت program در عکاسی چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کنید؟ حالت program یا برنامه یکی از آن تنظیمات دوربین “عجیب و غریب” است – اکثر افراد هرگز آن را امتحان نمی کنند زیرا نمی دانند چگونه می تواند به عکاسی آنها کمک کند.

حالت program در واقع بسیار مفید است. به همین دلیل ، در این مقاله ، من قصد دارم هر آنچه را که باید در مورد این حالت بدانید ، به اشتراک بگذارم ، از جمله:

آنچه در واقع است
چگونه کار می کند
چگونه از آن برای نتایج عالی استفاده کنیم
بنابراین اگر آمادگی تبدیل شدن به استاد حالت program در عکاسی را دارید ، بیایید شروع کنیم.

همچنین بخوانید : چگونه می توان با یک منبع نوری عکس های حرفه ای از محصولات گرفت

ایزو ISO چیست و نحوه استفاده از آن در عکاسی

 

 

حالت program برنامه چیست؟

شماره گیری حالت دوربین بر روی چیزی به صورت پیوسته کار می کند. از یک طرف ، حالت program دارید ، که به شما کنترل کامل بر سه عنصر نوردهی را می دهد: سرعت شاتر ، دیافراگم و ISO. از طرف دیگر ، حالت خودکار دارید ، که تقریباً هیچ کنترلی بر نوردهی به شما نمی دهد.

مطالب مرتبط : چگونه می توان مثلث نوردهی را به راحتی درک کرد: دیافراگم ، سرعت شاتر و ISO

 

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید ، حالت های دیگر در وسط طیف وجود دارد. این حالت ها – اولویت شاتر ، اولویت دیافراگم و حالت program- تا حدی به شما کنترل می دهد ، اما دوربین شما نیز کار قابل توجهی انجام می دهد. به عنوان مثال ، اولویت دیافراگم به شما امکان می دهد دیافراگم و ISO را کنترل کنید در حالی که دوربین سرعت شاتر مناسب را برای نوردهی خوب تعیین می کند.

شاید این مطلب برای شما جالب باشد : چگونه از سرعت شاتر خلاقانه در عکاسی نهایت استفاده را ببریم

پس حالت program چطور؟ چه کار میکند؟

 

حالت program در جایی بین اولویت دیافراگم/شاتر و حالت خودکار وجود دارد و به این شکل عمل می کند:

شما ISO را تنظیم می کنید ، در حالی که دوربین شما دیافراگم و سرعت شاتر را تنظیم می کند.

(به یاد داشته باشید: ISO به حساسیت سنسور دوربین شما ، دیافراگم به اندازه دیافراگم لنز و سرعت شاتر به مدت زمانی که شاتر نور را ثبت می کند اشاره می کند.)

حالت program همچنین به شما امکان کنترل سایر ویژگی های دوربین ، مانند جبران نوردهی را می دهد ، اما من در بخش بعدی به آن خواهم پرداخت. در حال حاضر ، فقط به یاد داشته باشید که حالت program کنترل ISO را به شما می دهد ، اما سرعت دیافراگم و شاتر را به دوربین شما می سپارد.

(در واقع ، حالت program گاهی اوقات “اولویت ISO” نامیده می شود).

چه زمانی حالت program مفید است؟

در حالی که حالت program تقریباً به اندازه اولویت دیافراگم یا اولویت شاتر محبوب نیست ، می تواند تفاوت زیادی در عکاسی شما ایجاد کند – فقط باید بدانید چه زمانی از آن استفاده کنید.

در اصل ، حالت program زمانی بهترین کار را می کند که به ISO اهمیت دهید ، اما به سرعت شاتر و دیافراگم اهمیتی نمی دهید. این امر به این دلیل است که می دانید دوربین شما به طور خودکار سرعت شاتر کافی و مقادیر دیافراگم را ارائه می دهد یا این که این تنظیمات بر نتیجه نهایی تأثیر معناداری نخواهد گذاشت.

بنابراین اگر در فضای باز عکاسی می کنید و می خواهید حداقل نویز را در عکس های خود ایجاد کنید ، می توانید حالت program را انتخاب کنید ، با ISO کم عکاسی کنید و سپس بقیه کار را به دوربین خود واگذار کنید.

 

من این را با استفاده از حالت program شات کردم ، که به من اجازه می دهد تنظیمات نوردهی خود را در حال حرکت تغییر دهم.

 

 

یا اگر در زیر نورهای مصنوعی قوی عکاسی می کنید ، ممکن است به دوربین خود بگویید که ISO را پایین نگه دارد ، سپس به آن اعتماد کنید تا متغیرهای باقی مانده نوردهی را میخ کند.

 

نتیجه گیری :

اگر تنها کاری که می خواهید انجام دهید تنظیم ISO است ، دوربین خود را در حالت program قرار دهید ، ISO را تغییر دهید و به جای فکر کردن در مورد دیافراگم ، سرعت شاتر و نوردهی کلی ، روی ترکیب بندی و قاب عکس های خود تمرکز کنید.

اما این تنها استفاده از حالت program نیست. می بینید ، حالت program نیز یک حالت گذار عالی است. اگر قصد دارید مهارت های عکاسی خود را بهبود بخشید اما هنوز در حالت خودکار گیر کرده اید ، ممکن است سعی کنید سطح برنامه را تنظیم کنید. سپس می توانید از آن به عنوان گامی برای اولویت دیافراگم ، اولویت شاتر و فراتر از آن استفاده کنید.

حالت program : فراتر از اصول اولیه

در این مرحله ، شما باید با اصول اولیه حالت program راحت باشید: شما ISO را تنظیم می کنید ، و دوربین شما بقیه کارها را انجام می دهد.

حالت program به شما امکان می دهد از جبران نوردهی برای تصحیح خطاهای نوردهی استفاده کنید. با تنظیم جبران نوردهی در یک جهت ، می توانید دوربین خود را مجبور به گرفتن تصاویر روشن تر کنید و با تنظیم آن در جهت دیگر ، عکس آن را دریافت خواهید کرد.

از برف عکس می گیرید و خیلی تاریک می شود. با کمی جبران نوردهی ، می توانید روشنایی طبیعی برف را بازگردانید (توجه داشته باشید که در حالت خودکار نمی توانید این کار را انجام دهید).

و می توانید بسیاری از تنظیمات دیگر دوربین را در حالت program تنظیم کنید ، از جمله تعادل رنگ سفید ، حالت اندازه گیری (کامل/مرکز/نقطه) ، نقطه فوکوس و اینکه آیا دوربین شما باید از فلاش استفاده کند.

(این را با حالت خودکار مقایسه کنید )

البته حالت program همیشه بهترین راه نیست. گاهی اوقات ، شما باید به طور مستقل سرعت شاتر یا دیافراگم را تنظیم کنید ، در این صورت یکی از گزینه های اولویت یا حتی حالت دستی ، انتخاب مناسب است.

اما وقتی ISO تنها چیزی است که اهمیت دارد ، حالت program را امتحان کنید.

 

عکاسی در حالت program به من یک نوردهی کلی خوب داد ، اما من از تاریکی میکروفون خوشم نیامد.

 

من به اندازه گیری نقطه ای تغییر کردم ، عکس را دوباره گرفتم و به آنچه می خواستم رسیدم. program این اجازه را می دهد تا انعطاف پذیرتر باشیم ، در حالی که خودکار نمی دهد!

حالت program در عکاسی : کلمات پایانی
حالت program در عکاسی یک گزینه کوچک مفید است ، حتی اگر اغلب با manual ، اولویت دیافراگم و اولویت شاتر قرار گرفته باشد.

بنابراین دفعه بعد که خواستید قسمتی از کارها را خودتان تنظیم کنید، حالت program را در نظر بگیرید. ممکن است از خود بپرسید: «آیا باید دیافراگم را تنظیم کنم؟ و آیا باید سرعت شاتر را تنظیم کنم؟ ”

اگر پاسخ شما “نه” است ، پس حالت program احتمالاً بهترین گزینه شما است!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *