ایجاد جلوه های ویژه در چاپ

ایجاد جلوه های ویژه در چاپ
[vc_row][vc_column][vc_column_text]ایجاد جلوه های ویژه در چاپ : حتما در طول تجربه کاری خود به کاتالوگ ، فولد ، کتاب ، یا به طور کلی مجموعه نفیسی برخورد کرده اید که مایه تعجب و تحسین شما شده باشد . کارهای بسیار ساده و جذابی که در نهایت چشم نواز و خوشایند جلوه میکنند. انجام کارهای خلاقانه در چاپ، نیاز به آگاهی و اشراف بر تکنولوژی و شیوه های مختل چاپ دارد.آشنایی با این شیوه ها و نکات فنی مربوط به آن ها توام با ذهنی خلاق و هنرمند ، شگفتی می آفریند.

همچنین بخوانید : آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

در کنار کارهای نفیس که گاهی میبینید ، بسیاری از کارها نیز دیده میشوند که شیوه های مختلف چاپ را بدون توجه به کاربرد آن به کار گرفته اند و نتیجه کار چیز عادی است.

برای ایجاد جلوه های ویژه ، بایستی قبل از هر چیز تفکر کرد و در مرحله طراحی به نتیجه مطوب رسید . در اینجا روش و ابزارهای زیر را در رابطه با این موضوع به اختصار مرور میکنیم .

آن چه در استفاده از این روش ها و ترکیب چند روش با هم بسیار مهم است تقدم و تاخر استفاده از هر شیوه است. مثلا یک کارترموگرافی شده را نمی توان به سادگی چاپ داغی یا طلا کوب کرد و مواردی از این قبیل.

برای مشاهده نمونه طلاکوب بر روی صفحه نمونه کار جعبه طلاکوب کلیک کنید.

 

استفاده از مواد مختلف :

 

برای ایجاد جلوه های ویژه در یک کار چاپی نیاز به کاغذ، مقوا یا هر جنس دیگر که عمل چاپ روی آن انجام شود داریم. بهتر است فکر خود را به کاغذ، مقوا و چیزهای معمول محدود نکنید. مثلا برای جلد یک کاتالوگ می توانید از فلز استفاده کنید یا حتی از سنگ و یا پارچه، اما به این نکته دقت داشته باشید که آن چه را به کار می گیرید با کار شما مناسبت داشته باشد. اگر برای کاتالوگ یک شرکت تولید ورقه های آلومینیومی از ورقه آلومینیوم نازک به عنوان جلد استفاده کنید و روی آن با چاپ سیلک یا برجسته کاری نوشته های مربوطه را ثبت نمایید شاید بی مناسبت نباشد. بنابراین با فکر باز عمل کنید و همه امکانات و مواد قابل استفاده را به این منظور یادداشت کرده، از بین آنها بهترین و عملی ترین را به کار گیرید.

 

 

ایجاد جلوه های ویژه در چاپ
استفاده از دایکات و چاپ افست برای ایجاد جلوه های ویژه در چاپ

 

 

۲- چاپ افست:

 

این شیوه چاپ در ایجاد جلوه های ویژه یکی از ابتدایی ترین کارهاست. این شیوه چاپ را به راحتی می توان با انواع دیگر ترکیب کرده، کاری نفیس ارائه نمود، اما باز هم با آگاهی و خلاقیت می توان با چاپ افست تنها نیز، کار ویژه خود را انجام داد. شناخت رنگ های نقره ای، طلایی، فسفری و … نیز به خودی خود می تواند کاری خاص و خلاقانه باشد.

 

ایجاد جلوه های ویژه در چاپ
ایجاد جلوه های ویژه در چاپ

 

 

برای مشاهده نمونه کارهای چاپی به صفحه نمونه کار چاپ کارتن مراجعه کنید.

 

 

٣- ترموگرافی:

 

با این شیوه چاپ می توان برجستگی ایجاد کرد به گونه ای که در جاهای مورد نظر، رنگ به شکل تن پلات بیاید. برجستگی ایجاد شده شبیه به خمیر ویترای است به طوری که کاملا زیردست حس می شود. در یک نمونه طراحی جلد کتاب، تار و پود پارچه، به شکل ترموگرافی چاپ شده بود که بسیار جذاب و به جا می نمود. در این مورد نیز نباید تنها برجسته کردن که البته کاری جذاب و متفاوت است مد نظر باشد. بلکه استفاده به جا و مناسب از ترموگرافی، جذابیت را دو چندان می کند.

 

ترموگرافی

۴- چاپ مخمل:

ترکیب این نوع چاپ با شیوه های دیگر کمی مشکل است، اما به هر حال می توان کارهایی با این شیوه انجام داد، از جمله این که به طور مجزا و در انتها در جاهایی از کار نمونه چاپ مخمل را بچسبانیم. آن چه که در انتها از یک کار چاپ مخمل ایجاد می شود بافت مخمل درست شبیه به پارچه های مخمل می باشد.

۵- پوشش های UV،UR و … و شیوه های بافت دار آن ها:

از این پوشش ها معمولا برای مقاوم سازی کاغذ و مقوا استفاده میکنند اما با استفاده به جا، به خصوص از پوشش های لکه ای یا Spot یا موضعی UV استفاده های فراوان می توان کرد. مثلا استفاده از UV تکه ای براق روی قطرات آب یا روغن در چاپ، جلوه های جذابی ایجاد خواهد کرد. همچنین استفاده از پوشش UV به شکل بافت دار در موارد لازم، جالب خواهد کرد.

۶- پوشش سلفون مات و براق:

سلفون پوشش نازکی است که باعث مقاوم شدن کاغذ و مقوا می شود. هرکدام حالت های ویژه ای روی کار ایجاد میکنند. نوع مات آن، به کار چاپی، متانت و سنگینی خاصی می دهد.

مطالب مرتبط: انواع پوشش های چاپ

۷- چاپ داغی:

این شیوه چاپ، بیشتر به اسم چاپ طلاکوب معروف است. یا به کارگیری ورقه های نازک فلزی که در رنگ های مختلف از جمله طلایی، نقره ای، سبز، آبی و … وجود دارد، می توان کارهای دلچسبی انجام داد. استفاده درست و به جا از شیوه چاپ طلاکوب، کار را بسیار متفاوت می کند. بهتر است متناسب با کار خود، رنگ ورقه چاپ داغی را انتخاب کنید.

 

۸- برجسته کاری با کلیشه فلزی:

با به کارگیری ماشین چاپ لترپرس و کلیشه فلزی می توانید برجستگی یا فرورفتگی در یک سطح ایجاد نمایید. این شیوه نیز برای ایجاد جلوه های ویژه در کار چاپی بسیار چشمگیر است.

 

۹- دایکات:

برش قسمت های دلخواه از طرح، شاید کارغیرمعمولی باشد، اما جذاب خواهد بود. از این شیوه در کارت های تبریک بسیار استفاده میشود. کاربرد این شیوه در کاتالوگ ، فولدر و … خالی از جذابیت نیست.

۱۰- چاپ سیلک

در انجام بعضی از کارهای خلاقانه و متفاوت به کارگیری چاپ سیلک اجتناب ناپذیر است. مثلا اگر بخواهید از فلز، سنگ یا چیزهایی از این قبیل در کار خود استفاده کنید، برای ثبت نوشته یا طرح خود بایستی از چاپ سیلک کمک بگیرید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *