تفاوت های پیکسل و وکتور

تفاوت های پیکسل و وکتور
[vc_row][vc_column][vc_column_text]معمولا فایل های گرافیکی بر دو نوع هستند: فایل های گرافیکی مبتنی بر پیکسل و فایل های گرافیکی مبتنی بر وکتور. به طور کلی، تفاوت های پیکسل و وکتور در نحوه ساختار تصویر است. گرافیک ‌های مبتنی بر پیکسل از تعداد زیادی مربع کوچک یا پیکسل ‌ها ساخته شده ‌اند در حالیکه گرافیک ‌های وکتوری با استفاده از معادلات ریاضی ترسیم می ‌شوند و محل قرار گیری لبه‌ های اشکال را نسبت به یکدیگر محاسبه می‌ کنند. بیایید برای درک بهتر این تفاوت ها پیکسل و وکتور را بهتر بشناسیم.

مفهوم پیکسل و تصاویر شطرنجی

قبل از پرداختن به تفاوت های پیکسل و وکتور شروع مفهوم پیکسل را بدانیم. پیکسل از ادغام دو کلمه Picture و Element منشا یافته است. آنها تفاوت چندانی با آنچه راسل کرش برای اولین تصویر دیجیتالی که در حدود 50 سال پیش اختراع کرد، ندارند. پیکسل ها برای بازسازی عکاسی ساخته شده اند. ایده این بود که یک عکس با استفاده از یک سیستم شبکه ای از رنگ ها و تناژ ها بازسازی شود. در واقع این عناصر تصویر، بلوک های سازنده غیرقابل تقسیم در تمام آثار هنری دیجیتال، پیچیده یا ساده هستند. اولین تصویر کرش در تعداد 176 پیکسل (اندازه واقعی) و در مقیاس خاکستری بود. رستر نیز اصطلاحی است برای تمام تصاویری که در این مدل قرار می گیرند به کار می رود و شطرنجی سازی فرآیند تبدیل هر نوع تصویر غیر پیکسلی به تصویر مبتنی بر پیکسل دیجیتال است.

مفهوم پیکسل و تصاویر شطرنجی
مفهوم پیکسل و تصاویر شطرنجی

گرافیک های مبتنی بر پیکسل

یکی از تفاوت های پیکسل و وکتور در نوع ظاهر آشکار تصاویر پیکسلی است. گرافیک ‌های مبتنی بر پیکسل، از مربع‌های کوچک (پیکسل) تشکیل شده ‌اند که وقتی روی تصویر زوم می ‌کنید قابل مشاهده هستند. کیفیت این تصاویر بر اساس وضوح تصویر است. وضوح بر حسب DPI (نقطه در هر اینچ) نشان داده شده است. وقتی تصویر را دو برابر بزرگتر می کنیم، DPI نصف می شود و آنها را قابل مشاهده می کند. در تصاویر آماده برای چاپ (چاپ ‌های بزرگ مانند پرچم‌ ها و …) در بزرگ‌ نمایی تصویری اگر تصویر با وضوح بالا نباشد، چاپ تار به نظر می ‌رسد.

نقاط مربعی ویژگی بارز تصاویر پیکسلی

دو ویژگی گرافیک پیکسلی

دو ویژگی عمق رنگ و تعداد عناصر در گرافیک پیکسلی، یکی از عوامل تفاوت های پیکسل و وکتور است. از آنجایی که این گرافیک های کامپیوتری از پیکسل های مربع شکلی تشکیل شده اند که به صورت شبکه ای مرتب شده اند، به آنها گرافیک شطرنجی نیز می گویند. ویژگی های اصلی مورد استفاده برای توصیف گرافیک پیکسلی تعداد عناصر تصویر در حال استفاده و عمق رنگ این پیکسل ها است. در حالی که تعداد کل عناصر تصویر، ارتفاع و عرض یک گرافیک (و وضوح آن) را تعیین می کند، عمق رنگ، مقادیر رنگ و روشنایی هر عنصر تصویر را تعیین می کند.

پیدایش وکتورها
پیدایش وکتورها

اولین برنامه طراحی وکتوری، Sketchpad نام داشت که در سال 1960 توسط ایوان ساترلند، تنها چند سال پس از تولد تصویربرداری دیجیتال توسط Kirsch ایجاد شد. Sketchpad به کاربران این امکان را می داد که نقاط و خطوط را مستقیماً روی صفحه نمایش با یک قلم ترسیم کنند. اگرچه Sketchpad مقایسه‌ ای کم رنگ با نرم‌ افزار وکتوری مدرن است، اما تأثیر مستقیمی بر برنامه ‌های CAD داشت. در بیان نوع دیگری از تفاوت های پیکسل و وکتور می توان این چنین گفت در حالی که پیکسل ها بلوک های یک تصویر هستند که نقاط روی صفحه نمایش شما را شبیه سازی می کنند، وکتورها نقاط، خطوط، منحنی ها و چند ضلعی های یک شبکه جبری هستند. این نقاط، خطوط، منحنی ‌ها و چند ضلعی ‌های اصلی اولیه نامیده می ‌شوند و بلوک‌ ها در روش وکتور هستند.

 

تفاوت پیکسل و وکتور در مانیتورها

در بررسی تفاوت های پیکسل و وکتور می بایست به تفاوت این مفاهیم با اصطلاح پیکسلی که در مانیتورها با آن سروکار دارید نیز توجه داشته باشید. درک این نکته مهم است که وقتی در مورد پیکسل ها در فایل های گرافیکی صحبت می کنیم، لزوماً در مورد همان پیکسل هایی صحبت نمی کنیم که مانیتور شما تصاویر را در آنها رندر می کند. در حقیقت، پیکسل ها قبل از ایجاد تصاویر دیجیتال توسط Kirsch و دانشمندان رایانه ای که با او کار می کردند، وجود داشتند. پیکسل‌ های نمایشگر مجموعه ‌ای از نقاط نورانی قرمز سبز و آبی هستند که در روشنایی ‌های مختلف با هم ترکیب می‌شوند تا مدل رنگی RGB را ایجاد کنند. از آنجایی که صفحه نمایش ها لزوماً قبل از تصاویری هستند که ما آنها را مشاهده می کنیم، پیکسل های مانیتور قبل از تصویربرداری دیجیتال وجود داشته اند.

با این حال، از آنجایی که مانیتورها بر اساس مدل های اصلی، از جمله مدل های رنگی مبتنی بر RGB هستند، ممکن است گیج کننده به نظر برسند. فقط به خاطر داشته باشید وقتی ما از تفاوت های پیکسل و وکتور صحبت می کنیم، منحصراً در مورد پیکسل های گرافیکی شطرنجی صحبت می کنیم، نه پیکسل هایی که مانیتور شما نمایش می دهد.

مهم ترین تفاوت بین پیکسل و وکتور

از مهم ترین تفاوت های پیکسل و وکتور این است که وکتورها در یک فضای ریاضی ترسیم می شوند، در حالیکه پیکسل ها در فضای واقعی تر وجود دارند. هنگامی که روی یک پیکسل بزرگنمایی می کنید، بعید است که ذره دیگری در آن پیدا کنید. در حالی که وکتورهای اولیه که فقط به صورت نقاط روی یک شبکه در این فضای ریاضی وجود دارند چنین محدودیتی ندارند. با بزرگنمایی یک نقطه در تصویر برداری خود، متوجه می ‌شوید که هرگز از کیفیت تصویر کم نخواهد شد. در مقابل، تصاویر شطرنجی اغلب زمانی که وضوح پایینی دارند ضعیف به نظر می رسند یا تصویری با پیکسل های بسیار کم را توصیف می کنند.

 

کاربرد گرافیک های پیکسلی و وکتوری
کاربرد گرافیک های پیکسلی و وکتوری

تفاوت های پیکسل و وکتور در نهایت در کاربرد آن ها نمود خواهد یافت. تایپوگرافی به ویژه برای گرافیک وکتوری کاملاً مناسب است. اشکال هندسی انتزاعی به راحتی با لبه های تمیز و منحنی های اولیه وکتور ترسیم می شوند و از آنجایی که این تصاویر تا اندازه های بی نهایت کوچک و بزرگ مقیاس پذیر هستند، کل حروف الفبا را می توان در فایل های بسیار کوچک قرار داد و تقریباً در هر اندازه ای استفاده کرد. همچنین بسیاری از هنرمندان ترجیح می‌دهند آثار هنری خود را به صورت وکتور خلق کنند، زیرا خطوط فوق‌ العاده تمیزی را ممکن می ‌سازد. وکتور همچنین یک فرمت بسیار محبوب برای بسیاری از تبلیغات خودکار است. ماشین‌ های وکتور در واقع یک شیوه برای تبلیغات مدرن هستند، زیرا خطوط تمیز و واضح در روش وکتور حتی در اندازه‌ های بیلبورد بسیار بزرگ نیز قابل استفاده است.

از طرفی، عکاسی با مگاپیکسل فوق ‌العاده برای صنعت بیلبورد، فایل‌ های بیش از حد بزرگ ایجاد می‌کند. در واقع پیکسل ها برای عکاسی ایجاد شده اند و هنوز هم بهترین روش برای عکس ها و تصاویر شبیه به عکس مانند نقاشی دیجیتال هستند. چراکه عکاسی از اعماق فضا از ماهواره‌ هایی مانند تلسکوپ هابل یا فضاپیماهایی مانند وویجر 1 با عکاسی فیلمی غیرممکن است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *