تکنیک ترکیب بندی برای عکاسی بهتر

تکنیک ترکیب بندی برای عکاسی بهتر
[vc_row][vc_column][vc_column_text]بهترین تکنیک ترکیب بندی در عکاسی به این صورت است که صرف نظر از سوژه خود بتوانید خلاقیت خود را بکار ببرید. در عکاسی زمانی پیش می آید که در کادر خود دو ترکیب بندی متفاوتی را مشاهده می کنید. اما برای این که به صورت خلاقانه ای، عکس خود را به بهترین شکل ایجاد کنید، باید از تکنیک ترکیب بندی استفاده نمایید. با تکرار و تمرین در این حوزه می توانید به راحتی حرفه ای شوید تا بتوانید احساسات مخاطبانتان را تحت تاثیر قرار دهید. همچنین با این کار کمک می کنید تا آنها نیز آنچه شما می بینید را، ببینند.

 

قانون یک سوم در ترکیب بندی
قانون یک سوم در ترکیب بندی

یکی از روش هایی که می توانید با آن تکنیک ترکیب بندی را یاد بگیرید، استفاده کردن از روش قانون یک سوم است. به 9 خط عمودی و افقی که عکس تان به تقسیم می کنند، می توانید در جاهایی که این خطوط در 4 نقطه یکدیگر را قطع می کنند، که این نقاط همان قسمتی است که چشم های مخاطب را درگیر می کند، است.

[info_box title=”” image=”” animate=””]عکاسی صنعتی یکی از فعالیت های حرفه ای در مدرن طرح با نمونه های فراوان است[/info_box]

سوژه در مرکز ترکیب بندی

استفاده از قانون یک سوم بهترین تمرینی است که هرکسی باید آن را انجام دهد تا بتواند بدون خطوط عکاسی خوبی داشته باشد. اما روش دیگری برای تکنیک ترکیب بندی وجود دارد. آن سوژه در مرکز نام دارد. در این مورد شما سوژه های خود را در مرکز کادر قرار می دهید. مثلاً زمانی که عکسی کلوزآپ می گیرید، باید به گونه ای باشد که تمام یا بخش بیشتری از سوژه در کادر قرار بگیرد. باید به نکات ریز دیگری توجه کنید. این است که باید تمام جزئیاتی که ممکن است ذهن مخاطب را درگیر کند را، حذف کنید. همچنین تا جایی که می توانید، عمل تقارن را در کارهای خود اجرا کنید.

مثلثات سوژه را پیدا کن

وجود مثلث در عکس ها، تاثیر بسیار زیادی بر جذابیت عکس می گذارند. برای اجرای این تکنیک ترکیب بندی باید به دنبال مثلث های واقعی عکس خود بگردید. برای پیدا کردن آنها باید سه نقطه بصری را پیدا کنید. سپس آنها را بهم متصل کنید. این مثلث ممکن است از کادر شما نیز بیرون بزند و اصلاً موضوع مهمی نیست. مهم این است که فقط مثلث را تا جایی که می شود در کادر خود پیدا کنید. سعی کنید با زاویه پایین دوربین آن را اجرا کنید.

مثلثات سوژه را پیدا کن
مثلثات سوژه را پیدا کن

استفاده کردن از فریم

یکی دیگر از بهترین تکنیک ترکیب بندی به استفاده کردن از فریم اشاره نمود. عکاسی کردن از سوژه ای که از بین چند سوژه دیگر مشخص است، از کلاسیک ترین روش هایی است که می توانید برای بهتر شدنتان از آن استفاده نمایید. این فریم می تواند از چند کوه تا چند شاخه و هر چیز دیگری باشد. سعی کنید در این جور مواقع از فریم  های غیر معمول استفاده نمایید. همچنین از کارهایی چون نگهدارنده های فریم خودداری کنید. چون زیبایی عکس را به شدت کاهش می دهند.

مقاله مرتبط:

مهمترین قانون های ترکیب بندی در عکاسی

تقارن را پیدا کنید

همان طور که می دانید تقارن یعنی پیدا کردن تعادل در یک تصویر. ساده ترین نوع پیدا کردن تقارن به این گونه است که یک تصویری که عکاسی می خواهید کنید را به دو نیمه مساوی تقسیم بندی کنید. برخلاف سایر روش ها، باید برای پیدا کردن تقارن و عکاسی از آن، میزان کنتراست دوربین را پایین بیاورید. تقارن شاید به ظاهر آسان باشد؛ ولی یادگیری ترکیب بندی رنگی آن، ابعاد، اشکال، رنگ و خطوط از دیگر مواردی است که باید در هنگام عکاسی حواستان به آن باشد.

استفاده کردن از روش مجاورت
استفاده کردن از روش مجاورت

استفاده کردن از روش مجاورت

این تکنیک ترکیب بندی بر خلاف روش تقارن است. باید با استفاده از سوژه هایی که تقارن ندارند، در عکاسی خود استفاده نمایید. همچنین از کنتراست باید بیشتر استفاده کنید. متداول ترین روشی است که برای نشان دادن تفاوت های یک یا چند سوژه استفاده می شود. همچنین تا زمانی که تفاوت اشیا و سوژه ها با یکدیگر مشخص است، این که مکان سوژه کجا باشد، چندان اهمیتی ندارد. استفاده از روش مجاورت به این صورت است که در هر سبکی از عکاسی که می کنید، قابل استفاده است. برای انجام این روش می توانید از وسایل قدیمی یا جدید، موارد طبیعی و ساخته شده دست انسان و … را در کار خود سوژه کنید. از روش مجاورت به این صورت است که در هر سبکی از عکاسی که می کنید، قابل استفاده است

استفاده از خطوط قطری

بهترین تکنیک ترکیب بندی در عکاسی به این صورت است که صرف نظر از سوژه خود بتوانید خلاقیت خود را بکار ببرید. در عکاسی زمانی پیش می آید که در کادر خود دو ترکیب بندی متفاوتی را مشاهده می کنید. اما برای این که به صورت خلاقانه ای، عکس خود را به بهترین شکل ایجاد کنید، باید از تکنیک ترکیب بندی استفاده نمایید. با تکرار و تمرین در این حوزه می توانید به راحتی حرفه ای شوید تا بتوانید احساسات مخاطبانتان را تحت تاثیر قرار دهید. همچنین با این کار کمک می کنید تا آنها نیز آنچه شما می بینید را، ببینند.

همچنین بخوانید:

قانون اعداد فرد در عکاسی (یک ترفند آسان برای ترکیب بندی بهتر)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *