زمان استفاده از ایزو بالا (+ نکاتی برای عکاسی با ISO بالا)

ایزو بالا | iso بالا

آیا مواردی وجود دارد که یک ایزو بالا منطقی باشد؟ چه زمانی باید استفاده از ISO بالا را در نظر بگیرید؟ و دوربین های مدرن چه ISO را می توانند کنترل کنند؟

در این مقاله ، من همه چیزهایی را که باید در مورد ISO های بالا بدانید توضیح خواهم داد ، از جمله:

  1. آیا ISO های بالا همیشه چیز خوبی هستند
  2. نکات و ترفندهایی برای کار با ISO های بالا برای نتایج عالی
  3. نحوه تعیین حداکثر ISO قابل قبول برای دوربین شما

✨ بیایید شروع کنیم.

مزایا و معایب استفاده از ISO  بالا

با افزایش مقدار ISO،  حساسیت دوربین به نور افزایش می‌یابد و این به عکاس اجازه می‌دهد تا در شرایط نوری کمتر نیز تصاویر با کیفیت بالا بگیرد. این مزیت در شرایطی که نور کافی در محیط وجود ندارد، مانند شب یا داخل ساختمان‌های کم نور، بسیار مفید است.

استفاده از ISO  بالا ممکن است باعث کاهش کیفیت تصویر شود. با افزایش ISO،  نویز در تصویر بیشتر شده و این باعث می‌شود تصویر کمی مات و نامشخص به نظر برسد. این مشکل به خصوص در دوربین‌های قدیمی‌تر بیشتر دیده می‌شود.

استفاده از ISO  بالا می‌تواند دینامیک رنج تصویر را افزایش دهد. با افزایش ISO،  تصویر تاریک‌تر می‌شود و جزئیاتی که در تصویر تاریک قبلاً پنهان بودند، به نمایش در می‌آیند. این مزیت در شرایطی که نور بیش از حد قوی و تصویر خیلی روشن بوده، بسیار مفید است.

👈 در این رابطه بخوانید: عکاسی صنعتی چیست؟ و اهمیت آن برای کسب و کار ها چیست؟

چه زمانی (در صورت وجود) باید از ایزو بالا استفاده کنید؟

افزایش ایزو یکی از رایج ترین ترس های عکاسی است. عکاسان – به ویژه مبتدیان – از افزایش ایزو بیش از 400 یا حدود آن می ترسند ، مبادا تصاویر را با نویز زشت و ناخواسته خراب کنند.

ده سال پیش ، این ترس ها موجه بود. بالا بردن ایزو شما به 1600 یا 3200 برای اکثر دوربین ها ممنوع بود.

اما دیگر اوضاع در حال تغییر است. این روزها ، معمولاً افزایش ISO برای به دست آوردن تصاویر بهتر منطقی است. در حقیقت ، پیشرفت در فناوری دوربین به حدی بوده است که اکنون می توانید با DSLR استاندارد ، دوربین های Micro Four Thirds و دوربین های بدون آینه در ISO 1600 ، 3200 و حتی 6400 به راحتی عکس بگیرید.

در اینجا سه ​​حالت ساده هنگام عکاسی با ISO بالا منطقی است:

1. هنگامی که در داخل یا شب مشغول عکاسی هستید

اگر دوربین خود را به داخل خانه ببرید یا شب عکاسی کنید ، به سرعت با مشکلی روبرو خواهید شد:

تصاویر شما تاریک و فاقد جزئیات خواهند بود.

در چنین شرایطی ، شما سه راه حل دارید:

ابتدا می توانید دیافراگم خود را گسترده کنید. غالباً ، این می تواند کمک کند (و این دلیلی است که بسیاری از عکاسان شب و عکاسان رویداد با توقف فوق العاده کم f کار می کنند). اما به ندرت کافی است.

دوم ، شما می توانید سرعت شاتر خود را کاهش دهید. اما مگر اینکه سوژه شما کاملاً ساکن باشد و با سه پایه عکس بگیرید ، در نهایت تاری خواهید داشت. ایده آل نیست ، درست است؟

همچنین بخوانید : نحوه استفاده از سرعت شاتر آهسته تر برای نمایش حرکت در تصاویر خود

که من را به راه حل سوم می رساند:

می توانید ISO خود را بالا ببرید.

 

آیا مقداری نویز ایجاد می کند؟ آره. اما نویز تولید شده توسط دوربین های مدرن با ایزوهای بالا به این خوبی نیست ؛ همانطور که در بالا ذکر کردم ، شما می توانید به راحتی ISO خود را به ISO 3200 و ISO 6400 بدون افت کیفیت زیادی افزایش دهید.

و با بالا بردن ISO ، به تصاویر بسیار روشن تری حتی در داخل منزل و حتی در شب خواهید رسید.

👈 مطالب مرتبط: ۶ نکته برای استفاده موثر از ISO با دوربین خود

2. هنگامی که از سوژه های دارای حرکت سریع عکس می گیرید

هرچه سوژه شما سریعتر باشد ، سرعت شاتر مورد نیاز برای ارائه آن با تاری حرکت بیشتر است.

به عنوان مثال ، اگر از یک دونده عکس می گیرید ، ممکن است به سرعت شاتر 1 / 500s نیاز داشته باشید. اگر از اتومبیل در حال حرکت عکاسی می کنید ، ممکن است 1/1000 مناسب تر باشد. و اگر از یک شاهین در حال شکار عکس می گیرید ، 1 / ​​3200s یک شرط امن است.

متأسفانه ، حتی در نور نسبتاً خوب ، افزایش سرعت شاتر به 1 / 3200s منجر به قرار گرفتن در معرض تاریکی می شود – مگر اینکه ISO را بالا ببرید.

پس از همه ، بهتر است در نهایت با یک تصویر کمی پرنویز از یک تصویر کاملا تار ، درست است؟

بنابراین در مواجهه با سوژه ای با سرعت بالا ، از افزایش ISO خود نترسید.

👈 مطلب مرتبط : نحوه انجام عکاسی با سرعت بالا

 

3. وقتی از لنزهای بلند استفاده می کنید

هرچه لنز شما طولانی تر باشد ، به راحتی راحت تر می توانید تاری کنید – زیرا حرکت سوژه و حرکت دوربین بزرگتر می شوند. بنابراین با یک لنز بلند ، شما به سرعت شاتر سریع نیاز دارید ، دقیقاً مانند آنچه که از یک سوژه متحرک عکس می گیرید.

به همین دلیل افزایش ISO شما هنگام کار با لنزهای تله بسیار ضروری است. به شما امکان می دهد سرعت شاتر را نیز افزایش دهید و یک تصویر واضح بگیرید.

مطمئناً ، هنگامی که نور روشن است ، می توانید ISO را در 100 یا 200 نگه دارید و در نهایت با تصاویر واضح و خوب در معرض دید قرار بگیرید.

اما با شروع افت نور ، باید ISO خود را با اطمینان بالا ببرید. به این ترتیب می توانید عکس های واضح و واضح را در فاصله 300 میلی متر ، 400 میلی متر و بیشتر از آن ثبت کنید.

 

135میلی متر| f / 6.3 | ایزو 1600 | Canon 5D Mark II ISO بالا برای سرعت شاتر 1 / 320s مجاز است. این هم برای حرکت در صحنه و هم برای فاصله کانونی بیشتر استفاده می شود.

تکنیک‌های عکاسی با ISO  بالا

استفاده از سه پایه به عنوان یکی از تکنیک های عکاسی با ISO  بالا بسیار مهم است. با استفاده از سه پایه، عکاس می تواند دوربین را در مکانی ثابت قرار دهد و به راحتی تصاویری با کیفیت بالا بگیرد. همچنین، استفاده از سه پایه می تواند به کاهش لرزش دوربین کمک کند که در نتیجه، تصاویر شفاف تر و با جزئیات بیشتری بگیرد.

تنظیمات دوربین نیز اهمیت زیادی دارد. برای عکاسی با ISO  بالا، تنظیماتی مانند حالت دستی، حالت اولویت شاتر و یا حالت اولویت دیافراگم می تواند بسیار مفید باشد. همچنین، تنظیمات دوربین باید به گونه ای باشد که عکاس قادر به گرفتن تصاویر باکیفیت در شرایط نوری مختلف باشد.

فوکوس دستی نیز یکی از تکنیک های عکاسی با ISO  بالا است. با استفاده از فوکوس دستی، عکاس می تواند به راحتی فوکوس را بر روی جزئیات دقیق تر قرار دهد و تصاویری با جزئیات بیشتری بگیرد. همچنین، فوکوس دستی می تواند در شرایطی که فوکوس اتوماتیک دچار مشکل شده است، مفید باشد.

اما آیا ISO پایین کیفیت تصویر بهتری نمی دهد؟

خب  جواب بله و نه است

بله ، اگر در حال تنظیم شات استودیویی و کنترل نور هستید. بله ، اگر از سه پایه استفاده می کنید ، اگر عکاس منظره هستید یا نور طبیعی بسیار شدیدی وجود دارد. بله ، اگر مجبور نیستید سرعت شاتر یا تنظیمات دیافراگم خود را در معرض دید قرار دهید تا عکس را به درستی نشان دهید. یک عکس گرفته شده در ISO 100 همیشه واضح و واضح تر از عکس گرفته شده در ISO 1600 است ، با فرض اینکه دیافراگم و سرعت شاتر یکسان هستند و شما کنترل کاملی بر روی سوژه و نور دارید.

با این حال ، در هر مورد دیگر ، جواب منفی است. ایزوی پایین کیفیت تصویر بهتری نخواهد داشت.

بالا بردن ISO به شما کمک می کند تا در بسیاری از شرایط عکاسی با کیفیت بالاتر ثبت کنید. چرا؟ زیرا به شما امکان می دهد از سرعت شاتر سریعتر و دیافراگم کوچکتر استفاده کنید تا نتیجه واضح تری داشته باشید. هنگام ایجاد یک عکس از نظر فنی عالی – عکسی با کمترین میزان تاری و نوردهی مناسب – تنظیمات صحیح دیافراگم و سرعت شاتر بسیار مهمتر از استفاده از ISO پایین است.

اگر می خواهید بدانید که چگونه عکاسان رویداد عالی به طور مداوم چنین تصاویر روشن و زیبایی را ایجاد می کنند ، این فقط به این دلیل نیست که از لنزها و فلاش های سریع استفاده می کنند. به این دلیل که آنها از بالا بردن ISO نمی ترسند.

به علاوه ، نگاه نویزها  به ISO های بالا در دوربین های دیجیتال خوشایندتر شده است. مدلهای جدیدتر دوربین نه تنها باعث کاهش مقاومت دانه (نویز) در ISO های بالا شده بلکه نویزهایی ایجاد کرده اند که هنری تر به نظر می رسند.

ISO اکنون به جای مانع تبدیل به یک حالت لوکس شده است. ما می توانیم در مناطق تاریک عکاسی کنیم در حالی که دوربین را در صورت لزوم نگه داریم.

👈 آیا از تاثیر عکاسی بر صنعت مد اطلاع دارید؟ بیشتر بخوانید

نسخه برش خورده شات بالا (ISO 1600). به حداقل نویز دلپذیر توجه کنید.

 

نکاتی برای کار با ایزوهای بالا

اکنون که دانستید ISO های بالا چه زمان و چرا مهم هستند ، بیایید به چند نکته آسان برای بهبود تصاویر با ایزو بالا نگاهی بیندازیم:

1. هنگام عکسبرداری با ایزو بالا ، نوردهی را درست انجام دهید

 

در اینجا مشکل اصلی در عکاسی با ایزو بالا وجود دارد:

افزایش قرار گرفتن در معرض در تولید پس از تولید ، ظاهر نویز را خراب می کند.

بالا بردن میزان نوردهی به میزان کم معمولاً مشکلی ندارد ، اما اگر با ایزو بالا عکاسی می کنید ، حتی باید بیشتر از حد معمول کوشا باشید تا تصاویر خود را به درستی در دوربین قرار دهید.

2. به نویز رنگ در مقابل نویز سیاه و سفید توجه کنید

 

Fujifilm X100S | f/2 | 1/125s | ISO 6400

 

شما باید نحوه برخورد دوربین با ظاهر نویز در تصاویر رنگی خود را به دقت ارزیابی کنید. به عنوان مثال Fujifilm X100S من نویز رنگ را به طور فوق العاده ای کنترل می کند. اما دوربین های دیگر با نویز رنگی در ISO های بالا عملکرد خوبی ندارند.

در بسیاری از موارد ، با تبدیل عکس به سیاه و سفید می توان مشکل را حل کرد.

نگاهی به تصویر بالا بیندازید. این کار با یک دوربین جمع و جور بدون آینه در انتهای محدوده ISO آن ، 6400 ، انجام شد. بله ، مقدار زیادی نویز وجود دارد ، اما هنوز هم خوب به نظر می رسد. ترجیح می دهم هر زمان که ممکن است با Fujifilm X100S خود بیش از 3200 نروم ، اما بدون استفاده از ISO 6400 ، احتمالاً نمی توانستم این تصویر را ثبت کنم.

نسخه برش خورده زن با سیگار (بالا). نویز بسیار قابل توجه ، اما نویز رنگ بسیار عالی است.

 

3. برای تعیین سطح نویز قابل قبول ، ISO دوربین خود را آزمایش کنید

در حالی که من در کلیات مربوط به این موضوع صحبت کرده ام ، اما فکر می کنم ارزیابی توانایی ISO دوربین های متعلق به شما (یا دوربین هایی که قصد خرید آنها را دارید) مهم است. شما باید محدوده ایزو آنها و همچنین کمیت و کیفیت نویز را در ایزوهای مختلف تعیین کنید.

اگر دوربین های خاصی را در نظر می گیرید اما نمی توانید برای آزمایش نسخه خود را بدست آورید ، تعداد زیادی بررسی عمیق در این سایت و سایر نقاط وجود دارد. تقریباً در همه این بررسی ها در مورد قابلیت های ایزو بالا بحث شده و آنها اغلب تصاویر نمونه ای را ارائه می دهند.

البته اگر از قبل صاحب دوربین هستید ، خودتان آن را آزمایش کنید. اطمینان حاصل کنید که از سرعت شاتر سریع و دیافراگم در جایی بین f / 8 و f / 16 استفاده می کنید. به این ترتیب ، واضح است که هر تصویری بگیرید.

لنز خود را بر روی یک شی نزدیک متمرکز کنید ، سپس یک سری عکس بگیرید ، از ISO 100 تا حداکثر ISO دوربین خود بروید.

سپس تصاویر موجود در رایانه خود را بالا بکشید و 100٪ را بزرگنمایی کنید (هم به صورت سیاه و سفید و هم به صورت رنگی). و تصمیم بگیرید که از کدام یک از ایزوها راضی هستید و از عهده کدام یک از ایزوها بر نمی آیید.

اگر چاپگر عکس دارید ، پیشنهاد می کنم تصاویر آزمایشی خود را چاپ کنید تا ببینید که چگونه نویز در تصویر به نظر می رسد و تفاوت بین تصاویر را ببینید.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید:

اگر به طور منظم در اندازه های کوچکتر مانند 5 × 7 یا 8 × 10 چاپ می کنید ، احتمالاً تفاوت قابل توجهی بین ISO 200 و ISO 1600 مشاهده نخواهید کرد. اما اگر ترجیح می دهید در اندازه های بزرگتر مانند 20 30 چاپ کنید ، پس از آن تفاوت محسوسی وجود خواهد داشت. بنابراین آن را آزمایش کنید.

در اینجا چند نمونه از میزان نویز در ISO های مختلف Canon 5D Mark II و Fujifilm X100S قدیمی وجود دارد:

 

Canon 5D Mark II | 28mm | f/9 | 1/500s | ISO 800
نسخه برش خورده فوق. نویز ناچیز در ایزو 800.
Fujifilm X100S | f/9 | 1/250s | ISO 1600
نسخه برش خورده عکس فوق. به نویز ناچیز و دلنشین توجه کنید.

 

نویز می تواند زیبا باشد!

اکنون که این مقاله را به پایان رسانده اید ، می دانید که چرا ISO های بالا می توانند مفید باشند. و شما می دانید که چه زمانی باید با ایزو بالا کار کنید.

اکنون با شما:

به طور کلی با چه ایزو شات می کنید؟ و چقدر بالا می روید؟ نظرات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید!

 

👈 بیشتر بخوانید: طراحی کاتالوگ حرفه ای چگونه انجام می شود؟

پردازش تصاویر با ISO  بالا

از طریق عکاسی با ISO  بالا، نویز در تصاویر بسیار بیشتر از حالت عادی است. برای کاهش نویز در تصاویر با ISO  بالا، می‌توان از نرم‌افزارهای پردازش تصویر مانند Adobe Photoshop، Lightroom  و یا DxO  استفاده کرد. در این نرم‌افزارها، فیلترهایی برای کاهش نویز در تصاویر با ISO  بالا وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این فیلترها باعث کاهش نویز در تصویر می‌شوند ولی در عین حال ممکن است باعث از دست رفتن جزئیات تصویر شوند. به همین دلیل، باید با دقت از این فیلترها استفاده کرد.

تصاویر با ISO  بالاممکن است دارای نور بیش از حد و کنتراست کمتری باشند. برای تنظیم نور و کنتراست تصاویر با ISO  بالا، می‌توان از نرم‌افزارهای پردازش تصویر مانند Adobe Photoshop  و یا Lightroom  استفاده کرد. در این نرم‌افزارها، ابزارهایی برای تنظیم نور و کنتراست تصاویر وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به کار برد. با استفاده از این ابزارها، می‌توان نور و کنتراست تصاویر با ISO  بالا را به حالت عادی بازگرداند. باید توجه داشت که در تنظیم نور و کنتراست تصاویر، بهتر است از ابزارهای مناسب و با دقت استفاده کرد تا تصویر نیز دچار از دست رفتن جزئیات نشود.

سخن پایانی

با توجه به این مطالب، می‌توان گفت که استفاده از ایزو بالا در شرایط نوری ضعیف می‌تواند به شما کمک کند تا تصاویر با کیفیتی بهتر بگیرید. اما باید به این نکته توجه داشت که افزایش ایزو باعث کاهش کیفیت تصویر می‌شود. بنابراین، برای عکاسی در شرایطی که نور کمی وجود دارد، می‌توانید از ایزو بالا استفاده کنید. همچنین، برای جلوگیری از کاهش کیفیت تصویر، می‌توانید لنز‌های با پوشش نوری خوب را به کار ببرید. همچنین، برای بهبود تصاویر با ایزو بالا، می‌توانید از نرم‌افزارهای ویرایش تصویر مانند فتوشاپ استفاده کنید. با استفاده از این نرم‌افزارها می‌توانید نویزهای تصویر را کاهش دهید و کیفیت تصویر را بهبود بخشید. در کل، استفاده از ایزو بالا نیاز به تعادل بین کیفیت تصویر و روشنایی دارد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *