آشنایی با مدل های صحافی کاتالوگ

تا کردن کاتالوگ در صحافی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

آشنایی با مدل های صحافی کاتالوگ

حرفه صحافی پیشینه ای بسیار قدیمی دارد و قبل از اینکه صنعت چاپ آغاز به کار کند، صحافی با سختی بسیار در حال انجام بود. به همین دلیل کتاب های قدیمی به  تعداد کم وجود داشت زیرا صحافی آن ها به سختی انجام می شد. صحافی کاتالوگ به شکل های مختلف انجام می شود و حدود 12 نوع مختلف دارد؛ برای آشنایی با انواع صحافی میتوانید همراه ما باشید.

اصولا برای صحافی کاتالوگ از چسب گرم، چسب و دوخت، پانچ و فنر، جلد سخت، مفتول تخت و مفتول لوپ استفاده می شود. برخی از اصطلاحات است که لازم است در رابطه با آن ها جهت صحافی اطلاعات داشته باشید. ابتدا بهتر است بدانید که صحافی به سه دسته تقسیم می شود.

  •         صحافی کامل، رایج ترین نوع صحافی است و استحکام بالایی دارد. به صورتی که عطف داخلی را با چسب گرم بهم می چسبانند و تا یکدست شدن سطح آن، ادامه می دهند. حداقل ضخامت مورد نیاز در صحافی 1.6 تا 1.8 است.
  •         صحافی جلد نوع دیگر صحافی است کع دوام بیشتر ینسبت به دیگر صحافی ها دارد و برای آن کاغذ های دوخت شده را در کنار هم قرار می دهند و به یک جلو محکم متصل می کنند. این روش صحافی از دیگر روش ها گران تر است.
  •         صحافی lay flat مشابه صحافی کامل است و تنها چسب بیشتری به نسبت آن استفاده می کند و عطف را مسطح تر نگه می دارد.

صحافی کاتالوگ

صحافی با دوخت

همانطور که مشخص است، کاغذها روی هم تا شده و با نخ بهم دوخته می شوند. اما همین دوخت صحافی هم انواع و اشکال مختلفی دارد. این نوع از صحافی تنها برای کاتالوگ نیست و برای کتاب ها نیز استفاده می شود. اصولا به منظور دوام بیشتر از این نوع صحافی کاتالوگ استفاده می شود و برای دسترسی کودکان نیز این صحافی مناسب تر است.

  •         نوع دیگری از صحافی کاتالوگ با دوخت وجود دارد که به آن اتوماتیک می گویند و برای جلد های نرم مورد استفاده است. در این صحافی می توان برگه ها را به جلد منگنه کرد. اصولا در این صحافی از کاغذ های حاشیه دار استفاده می شود.
  •         دوخت حلقه ای در واقع فلز یا سیمی است که از عطف عبور می کند و مانند حلقه های کلاسور کاغذ ها از آن عبور می کنند.
  •         دوخت لبه های هم نوع دیگر صحافی است که در آن به فاصله 1.4 از حاشیه خارجی فاصله گرفته و منگنه می کنند. این روش برای صحافی ارزان است و به هنگام باز کردن کاغذ ها صاف نمی مانند.
  •         صحافی چسب گرم، صحافی کاتالوگ با چسب گرم با مقوای 250 گرمی و صفحاتی از جنس گلاسه 135 گرم است.

بررسی انواع رایج تا کردن کاتالوگ و کاغذ در صحافی

تا کردن در صحافی کاتالوگ هم انواع مختلفی دارد و این کار بستگی به وزن، ضخامت و قسمتی که می خواهید تا شود، دارد. تا کردن کاتالوگ در صحافی هم انواعی دارد که به بررسی آن ها می پردازیم. کاتالوگ تک برگ، 4 برگ، 6 برگ، 8 برگ، 10 برگ، 12 برگ، 16 برگ، جلد و شیرازه و دوخت مفتولی انواع کاتالوگ بر اساس تا کردن هستند. البته مدل تا کردن در هر کدام از این کاتالوگ ها متفاوت است. آکاردئونی، زبانه ای، موازی، دروازه ای، نقشه ای، تا به پهلو، معکوس، نامه ای، دایتاک و تای رول از مدل های رایج تا کردن در صحافی هستند.

نکته مهم در صحافی

باید بدانید که صفحات کاتالوگ باید بر 4 بخش پذیر باشد و همه انواع تا کردن و صحافی ها به تعداد صفحات کاتالوگ وابسته است که با توجه به آن ها باید صحافی شوند.

صحافی سیمی

یکی از روش های محبوب صحافی کاتالوگ، فلزی کردن یا سیمی کردن آن است. با ایجاد سوراخ های زیاد روی کاغذ های جمع شده می توانید فلز را از آن ها رد کرده تا در کنار هم متصل باشند و از هم جدا نشوند. در واقع حلقه های فلزی از سوراخ های پانچ شده عبور می کنند. فلز مورد نظر میتواند رنگ های متنوعی داشته باشد و کاتالوگ در رنگ های مختلف صحافی و عرضه گردد.

کاتالوگ سیمی

مزایای صحافی فنری

یکی از مهم ترین مزایای صحافی کاتالوگ به صورت فلزی یا سیمی این است که کاتالوگ به راحتی و کامل باز می شود و این شیوه از نظر خواننده کاتالوگ کاملا حرفه ای است.

چه زمانی از صحافی فلزی استفاده می شود؟

معمولا زمان یکه تعداد و حجم صفحات بالا است از صحافی فلزی استفاده می شود و باید برای پراکنده نشدن صفحات از روش سیمی کردن استفاده کرد. علاوه بر صحافی کاتالوگ، از این روش برای کتاب ها، جزوات، مجلات و … هم استفاده می شود. هزینه صحافی و هزینه های لازم برا طراحی و چاپ کاتالوگ هم بستگی به نوع آن دارد که می توانید آن را مطالعه کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *