نکات مهم طراحی کاتالوگ تجاری

کاتالوگ تجاری
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نکات مهم طراحی کاتالوگ تجاری

اصول طراحی کاتالوگ تجاری را در این مقاله بیاموزید!

کاتالوگ ها عنصر مشترک تلاش های بازاریابی بسیاری از سازمان ها هستند و یکی از موثرترین راه ها برای انتشار اطلاعات در مورد محصولات و خدمات می باشند. ایجاد یک کاتالوگ نباید چالش برانگیز باشد، اما مشکل امروز تطبیق آن با چشم انداز بازاریابی در حال تغییر است.

کاتالوگ های شما باید ترکیبی از درک از بازار هدف و خلاقیت شما باشد. در اینجا مجموعه ای از توصیه های طراحی کاتالوگ تجاری گفته شده است که قبل از ایجاد کاتالوگ باید بدانید.

 

طراحی کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ محصول طراحی بصری است که تمامی محصولات یا خدمات موجود شما را به مشتریان بالقوه نشان می دهد. باید با بالاترین استانداردها تولید شود و تمام خط تولید یا خدمات شما را که به مشتریان خود ارائه می دهید، با جزئیات بیان کند.

 مشتریان بالقوه شما باید یک بیوگرافی مختصر یا شرحی از پیشینه سازمان شما را در افتتاحیه کاتالوگ و به دنبال آن یک نمونه کار بیابند. هیچ قانون سخت و سریعی در مورد اینکه یک کاتالوگ تجاری چگونه باید به نظر برسد وجود ندارد. اما اصول وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید به این منظور با ما همراه باشید.

مبانی طراحی کاتالوگ

قبل از اینکه به سراغ مبانی طراحی برویم باید بگویم که شما در ابتدا باید تصمیم بگیرید آیا کاتالوگ محصولات را برای به عنوان یک ابزار چاپی می خواهید یا تمایل دارید یک کاتالوگ دیجیتال برای سایت و شبکه های مجازی خود طراحی کنید؟ زمانی که از انتخاب مطمئن شدید باید به سراغ مبانی بروید.

از خود بپرسید چه اصولی می تواند به شما در طراحی کمک کند؟ این نکات را صرف نظر از نرم افزاری که استفاده می کنید یا محصولاتی که ارائه می دهید در ذهن داشته باشید، تا کاتالوگ موفقی داشته باشید.

مصرف کنندگان شما جاه طلبی ها و خواسته های خود را دارند و این ایده ها با روش های خاص زندگی مرتبط است. محصولات خود را به گونه ای بازاریابی کنید که با سبک زندگی مرتبط باشد که مخاطبان هدف شما امیدوارند به آن دست یابند.

این بدان معناست که قبل از شروع به طراحی کاتالوگ تجاری ، باید درک کاملی از انگیزه مصرف کنندگان خود داشته باشید. هر قسمت از کاتالوگ شما، از جمله زبان، عکس‌ها، جلدها و سایر جنبه‌ها، باید دارای مضمون و چهارچوب یکسانی داشته باشد و سبک زندگی مورد نظر شما را منعکس کند.

کاتالوگ را  مختص مخاطبان هدف خود طراحی کنید

آیا در حال ایجاد کاتالوگ برای تجارت به کسب و کار (B2B) یا تجارت به مصرف کننده (B2C) هستید؟ تبلیغات برای مصرف کنندگان و تبلیغات برای فروشندگان دو چیز بسیار متفاوت هستند. هر کدام دارای الزامات قالب بندی و طراحی منحصر به فرد هستند. مطمئن شوید که مخاطب هدف خود را درک کرده اید و قالبی را انتخاب کرده اید که برای آنها جذاب باشد.

محصولات را برجسته کنید

شما در کار فروش هستید. اطمینان حاصل کنید که هر جنبه ای از کاتالوگ تجاری شما مردم را به خرید تشویق می کند. این با اطمینان از اینکه محصول در هسته تمام جنبه های طراحی قرار دارد انجام می شود. تصاویر محصول باید محصول را در عمل نشان دهد. توضیحات محصول باید نشان دهد که چگونه محصولات شما زندگی مشتری را بهبود می بخشد. به طور خلاصه، محصول پادشاه است و هر چیز دیگری باید آن را تحسین کند.

طراحی کاتالوگ تجاری 

چگونه یک طراحی کاتالوگ موفق ایجاد کنیم

از ارکان طراحی های موفق کاتالوگ محصول می توان به  تصاویر چشم نواز، چیدمان های هوشمندانه، عکس های جذاب و سازماندهی شده اشاره کرد. به این واقعیت اضافه کنید که بخش‌های مختلف معمولاً رویکردهای متفاوتی را ایجاب می‌کنند: یک کاتالوگ تجاری برای یک خرده‌فروش کالاهای ورزشی با جعبه بزرگ با یک کاتالوگ برای یک ساعت‌ساز سفارشی تفاوت زیادی دارد. بنابراین، از کجا باید شروع کرد؟ بیایید به چند روش ضروری برای استفاده از بهترین روش ها برای شروع اولیه در چیدمان کاتالوگ خود نگاه کنیم.

شناخت بازار هدف

موفقیت یک کاتالوگ با میزان فروش آن تعیین می شود. کاتالوگ خود را برای مخاطبان هدف خود جذاب کنید. یک کاتالوگ برای مخاطبان جوان بسیار متفاوت از کاتالوگ برای مخاطبان مسن خواهد بود. اگر افراد مختلفی را هدف قرار می دهید، ممکن است بخواهید چند طرح مختلف ایجاد کنید تا سلیقه ها و ترجیحات متفاوت آنها را برآورده کنید.

اندازه و قالب خود را انتخاب کنید.

به محصولات ابعاد مورد نیاز را بدهید. اطمینان حاصل کنید که کاتالوگ تجاری شما به اندازه کافی بزرگ است که تمام محصولات شما را نمایش دهد و در حین ساخت، توجه را به مهم ترین محصولات یا خدمات شما جلب کند. تعداد صفحات، ساختار و نحوه واکنش مشتریان را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، فرض کنید در یک تجارت تخصصی مانند ساعت سازی سفارشی یا عکاسی نفیس کار می کنید. در این صورت، می‌توانید طراحی مینیمالیستی را با موارد کمتر در هر صفحه بخواهید تا بر کیفیت و اصالت اثر تأکید کند.

مشتریان باید در صفحات کار شما کمی صبر کنند و پیچیدگی ها و “داستان” پشت آن را در نظر بگیرند. علاوه بر این، موجودی کاغذ با کیفیت بالاتر و توجه بیشتر به کیفیت تصویر و صحت رنگ احتمالا به این خوانندگان کمک خواهد کرد.

از تصاویر با وضوح بالا استفاده کنید.

کاتالوگ تجاری برای کسب و کار شما باید شامل عکس های با کیفیت محصولات و خدمات شما باشد. عکس‌های عالی علاوه بر جذاب‌تر نشان دادن کالای شما، فروش را نیز افزایش می‌دهد. اگر بودجه کمی دارید گرفتن عکس از محصولات و خدمات با ارزش بیشتر از محصولات و خدمات کم ارزش را در نظر بگیرید. مطمئن شوید که همه عکس‌ها با نور کافی و وضوح بالا برای چاپ گرفته شده‌اند.

مطالب مرتبط » کاتالوگ و کاربرد آن چیست؟

نکاتی در مورد چیدمان و طراحی کاتالوگ تجاری که باید بدانید

در مورد سبک و پالت رنگ تصمیم بگیرید.

به عنوان مثال، یک کاتالوگ برای یک تجارت پوشاک باید شامل رنگ های ظریفی مانند طلایی، نقره ای و عاج باشد. برعکس، یک کاتالوگ اسباب بازی باید فانتزی و لذت بخش، با رنگ های درخشان باشد.

با فونت سازگار باشید.

بهتر است برای طراحی کاتالوگ از یک یا دو نوع فونت استفاده کنید و حروف برجسته یا کج اضافه کنید. برای مثال؛ اگر در پاراگراف ها از فونت sans serif استفاده می کنید، برای سرصفحه ها از فونت slab یا serif استفاده کنید.مطمئن شوید که در هر قسمت از فونت های یکسانی استفاده می کنید. از دو یا سه تایپ فیس با هم به عنوان یک دستورالعمل کلی استفاده نکنید.

 

توجه داشته باشید که هم محصولات یا خدمات جدید و هم در حال فروش را برجسته کنید.

از المان های  یا نقاط برجسته در تصاویر محصول برای نشان دادن تازه واردان استفاده کنید. در صورت ارائه تخفیف، کاتالوگ شما مشتریان را به سمت این محصولات یا خدمات جدید می کشاند.

(اگر کاتالوگ دیجیتال یا همان کاتالوگ آنلاین طراحی کنید؛ می توانید به راحتی تخفیف ها و ویرایش ها در هر زمانی اعمال کنید.)

ثبات را در طراحی خود حفظ کنید.

طراحی کاتالوگ تجاری یک راه فوق العاده برای تبلیغ شرکت شما است. مشتریان متوجه الگوهای طرح، چیدمان و رنگ خواهند شد و آنها را با شرکت شما شناسایی می کنند.

از انحراف از هنجار نترسید.

از قسمت مرکزی حداکثر استفاده را ببرید. طرح‌بندی‌های کاتالوگ متمایز، مانند عکس محصول در اندازه کامل یا متن تجاری مرتبط با محصولات خود را اضافه کنید تا آن را جدا کنید. با این حال، زیاده روی نکنید، در غیر این صورت چیدمان شما به هم ریخته به نظر می رسد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با اصول طراحی کاتالوگ محصول آشنا کنیم و نکات مهمی را برای شما شرح دهیم، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد. سپاسگزاریم که تا پایان پست با ما همراه بوده اید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *