عکاسی مثلث طلایی: راهنمای ترکیب بندی

عکاسی مثلث طلایی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

عکاسی مثلث طلایی: راهنمای ترکیب بندی

عکاسی مثلث طلایی چیست؟ و چگونه می توانید از مثلث برای ایجاد ترکیب های زیبا استفاده کنید ؟

در حالی که ده ها دستورالعمل ترکیب بندی برای عکاسان وجود دارد، مثلث طلایی یکی از مفیدترین مواردی است که تا به حال با آن مواجه شده اید. اگر در مورد این مثلث خاص و نحوه اعمال آن بدانید، می توانید ترکیبات پویا و جالبی را که فراتر از قالب اولیه “قاعده یک سوم” است، ثبت کنید. و از آنجایی که می توانید از مثلث طلایی با انواع مختلف سوژه ها و ژانرهای عکاسی استفاده کنید.

بنابراین، اگر آماده‌اید تا ترکیب‌های خود را ارتقا دهید، بیایید با یک تعریف اولیه شروع کنیم:

مثلث طلایی در عکاسی چیست؟

عکاسی مثلث طلایی با یک خط کشیده شده از یک گوشه قاب به گوشه دیگر تشکیل می شود. دو خط دیگر از گوشه‌های دیگر می‌آیند تا با زاویه 90 درجه به خط تشریح می‌رسند که مجموعه‌ای از چهار مثلث را ایجاد می‌کند:

 

عکاسی مثلث طلایی

 

سپس این خطوط و مثلث ها می توانند به عنوان راهنما عمل کنند و نشان دهند که عناصر مهم در قاب کجا قرار می گیرند. به عبارت دیگر، وقتی با در نظر گرفتن قانون مثلث طلایی عکاسی می کنید، در نهایت با ترکیب بندی های قوی مواجه خواهید شد. تقسیم تصویر و قرار دادن عناصر بر اساس مثلث طلایی به هر تصویر حس جریان و وضوح می دهد.

همانطور که مشغول عکاسی هستید، سه خط را تصور کنید که چهار مثلث را ایجاد می کند. توجه داشته باشید که خط بلندتر می تواند از بالا سمت چپ به سمت راست پایین اجرا شود یا می تواند برعکس اجرا شود. آنچه مهم است این است که عناصر در ترکیب شما چگونه در مثلث ها چیده شده اند.

 

چه زمانی می توانید از عکاسی مثلث طلایی استفاده کنید؟

می‌توانید هر زمان که برای سوژه‌ای که می‌خواهید عکس بگیرید، از مثلث طلایی استفاده کنید.

مانند هر قانون ترکیب بندی، مثلث طلایی همیشه کار موثر نیست، و نباید آن را حتمی بانید تا با سوژه ای که عکاسی می کنید، مطابقت داشته باشد. همانطور که همیشه نمی توانید از قانون یک سوم، خطوط پیشرو یا تقارن استفاده کنید، همیشه نمی توانید سوژه خود را در مثلث طلایی قرار دهید، و این اشکالی ندارد.

وقتی برای عکس گرفتن آماده هستید، به اشکال و خطوطی که می توانید ببینید فکر کنید. خطی را تصور کنید که از گوشه ای به گوشه دیگر از فریم عبور می کند. سپس خطوط باقیمانده را در ذهن خود شکل دهید. آیا سوژه شما به طور طبیعی در اشکال مثلثی قرار می گیرد؟

اگر نه، پس روش های ترکیبی دیگر را امتحان کنید. اما اگر سوژه با قوانین عکاسی مثلث طلایی مطابقت دارد، قبل از اینکه دکمه شاتر را فشار دهید، زمانی را صرف کنید تا مطمئن شوید همه چیز در موقعیت مناسبی قرار گرفته است.

توجه: گاهی اوقات واضح است که سوژه ای که از آن عکس می گیرید با مثلث طلایی مطابقت ندارد. اما اگر مطمئن نیستید، سعی کنید کمی به سمت راست یا چپ خود حرکت کنید. کمی بالاتر بروید یا برای زاویه کمتر خم شوید. حتی حرکت جزئی می تواند به طور چشمگیری ترکیب بندی را تغییر دهد و ممکن است از اینکه متوجه شوید که مثلث طلایی برای صحنه شما کار می کند شگفت زده شوید.

اصول کار با ترکیبات مثلث طلایی

برای استفاده از رویکرد عکاسی مثلث طلایی ، با یافتن موضوعاتی که شامل خطوط مورب قوی هستند، شروع کنید. سپس عکس‌های خود را طوری بنویسید که خط بر روی مورب مثلث طلایی (از یک گوشه به گوشه دیگر) اجرا شود. برای آن نوع تصویر، چالش خلاقانه یافتن عناصر دیگری است که در چارچوب قانون قرار می گیرند.

مانند هر دستورالعمل ترکیب بندی، بهتر است با ذهنیتی انعطاف پذیر به مثلث طلایی نزدیک شوید. همانطور که در بالا تاکید کردم، اگر صحنه با مثلث طلایی مطابقت ندارد، سوژه را مجبور نکنید؛ اما اگر موضوع مطابق با قانون به نظر می رسد، آن را امتحان کنید و ببینید چه اثری می توانید خلق کنید.

در تجربه من، یک خط مورب قوی شروع خوبی است. اما اگر در تقاطع دو خط دیگر هیچ اتفاقی نیفتد، این رویکرد ممکن است کارساز نباشد و ممکن است بخواهید با جایگزین های ترکیبی آزمایش کنید.

دیدگاه شما کلیدی است. اغلب، اگر کمی حرکت کنید، می توانید ترکیب خود را مجدداً قاب بندی کنید تا قانون در جای خود قرار گیرد. من ترجیح می دهم با چشمانم به منظره یاب دوربین دوباره ترکیب کنم. به این ترتیب، من دقیقا می دانم که چگونه تغییرات در موقعیت دوربین بر ترکیب بندی تأثیر می گذارد.

همانطور که حرکت می کنم، به وضوح می توانم ببینم که چگونه روابط بین عناصر در کادر من تغییر می کند. این به من امکان می دهد اطمینان حاصل کنم که همه چیز در جای خود قرار می گیرد و با قانون مثلث طلایی مطابقت دارد.

اگر ترکیب شما کاملاً با قوانین عکاسی مثلث طلایی مطابقت ندارد، می توانید فاصله کانونی لنز را نیز تغییر دهید. همانطور که زوم می کنید (یا با تغییر لنز)، ترکیب شما به طرز چشمگیری تغییر می کند. و همانطور که احتمالاً می دانید، لنزهای زاویه باز و تله فوتو ترکیبات بسیار متفاوتی تولید می کنند که روابط بسیار متفاوتی را بین عناصر تصویر به تصویر می کشد.

گاهی اوقات، شما این گزینه را خواهید داشت که عناصر را در صحنه های خود دستکاری کنید. با عکاسی محصول، طبیعت بی‌جان، و سایر سوژه‌های قابل تنظیم، می‌توانید عمدا ترکیب‌بندی‌های خود را به گونه‌ای مرتب کنید که به دستورالعمل‌های عکاسی مثلث طلایی پایبند باشند. وقت خود را صرف جابجایی اجسام به اطراف کنید تا با خطوط مثلث مطابقت داشته باشند. (این ساده ترین راه برای همسو کردن سوژه شما با این قانون و سایر قوانین ترکیبی است!)

مطالب مرتبط » قوانین و اصول ترکیب بندی در عکاسی صنعتی را بشناسید!

چگونه می توان عکاسی مثلث طلایی خود را بهبود بخشید

بهترین راه برای استفاده از هر قانون ترکیب، اعمال آن به طور طبیعی است. اما وقتی در حال عکس گرفتن هستید، دانستن اینکه کدام قانون ترکیب بندی به بهترین وجه با سوژه شما مطابقت دارد، می تواند چالش برانگیز باشد. شناسایی منظم قانون کامل برای یک موضوع معین نیاز به مهارت واقعی دارد.

بهترین راه برای یادگیری نحوه ترکیب هر قانون ترکیب، از جمله قانون مثلث طلایی، بیرون آمدن و تمرین است. آنقدر استفاده از این قانون را تمرین کنید که بتوانید آن را بدون فکر آگاهانه به کار ببرید.

ما عکاسان اغلب تمایلی به تمرین تکنیکی نداریم تا زمانی که آن را درست انجام دهیم. (من فکر می‌کنم این ممکن است به سطوح اتوماسیون موجود در دوربین‌های مدرن مرتبط باشد.) به جای تمرین کاری که می‌خواهیم به خوبی انجام دهیم، تمایل داریم به دوربین‌های خود تکیه کنیم تا آن را برای ما انجام دهند. اما وقتی نوبت به تسلط بر تکنیک‌های ترکیب‌بندی می‌رسد، یک رویکرد غیرفعال کار نخواهد کرد!

هر بار که دوربین خود را برمی دارید، با استفاده از قانون عکاسی مثلث طلایی عکس گرفتن را تمرین کنید. سپس، هنگامی که بر این قانون مسلط شدید، نیازی به تمرین زیادی نخواهید داشت. به محض اینکه شروع به قاب گرفتن یک صحنه کنید، به طور طبیعی برای شما ظاهر می شود. خطوط، اشکال و تقاطع هایی را که مثلث طلایی را تشکیل می دهند، خواهید دید و می توانید از آگاهی خود برای ایجاد یک عکس با ترکیب بندی خوب استفاده کنید.

این بسیار شبیه موسیقی است، که در آن نوازندگان نت‌های یکسانی را بارها و بارها می‌نوازند تا زمانی که بتوانند ملودی اصلی را ثابت کنند. سپس آنها می توانند شروع به بازی با تغییرات کنند. آهنگ همچنان یکسان خواهد بود، اما هر بار به طور ماهرانه ای متفاوت خواهد بود. اگر تمرین ثبت ترکیبات مثلث طلایی را انجام دهید، می توانید همین کار را انجام دهید!

 

ترکیب بندی در عکاسی

 

کلام آخر

قوانین ترکیب فوق العاده مفید هستند، اما به یاد داشته باشید: آنها دستورالعمل هستند ، نه قوانین.

گفتنی است، اگر استفاده از قوانین مختلف را تمرین نکنید، هرگز مطمئن نخواهید بود که در هر موقعیتی از کدام یک استفاده کنید. بنابراین مطمئن شوید که زمان زیادی را صرف آزمایش گزینه های مختلف خود می کنید. و با روکش مثلث طلایی آشنا شوید. به این فکر کنید که خطوط چگونه با هم هماهنگ می شوند. این را در ذهن خود فرض کنید، سپس هر زمان که فرصتی پیش آمد از آن استفاده کنید!

کانون تبلیغاتی مدرن طرح با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی توانسته است، سابقه ای درخشان از خود برجای بگذارد، از این رو تصمیم گرفتیم در راستای آموزش عکاسی صنعتی به علاقه مندان کمک کرده و مطالب مهمی را نشر دهیم، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

نظر شما در مورد رویکرد مثلث طلایی چیست؟ آیا آن را در عکس های خود امتحان خواهید کرد؟ نظرات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید!

 

ترجمه شده از این سایت[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *