نکات مهم برای عکاسی معماری

عکاسی از معماری
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اصول عکاسی معماری

عکاسی معماری چیزی است که تقریباً هر عکاسی در یک نقطه یا زمان دیگری، حتی به صورت اتفاقی، درگیر آن می‌شود. با این وجود، به طرز شگفت انگیزی مشکل است که به خوبی از آب دربیاید. هر ساختمان ویژگی خاص خود را دارد و بهترین عکاسی نه تنها خوب به نظر می رسد بلکه این ویژگی ها را نیز به تصویر می کشد و به بینندگان اجازه می دهد تا در احساس یک مکان سهیم شوند. البته آنقدرها هم که به نظر می رسد آسان نیست.

در واقع، احتمالاً به خوبی می‌دانید که عکاسی معماری بی ‌درخشش یا معماری روزمره بسیار آسان ‌تر از چیزی است که برجسته باشد. با این حال، با تمرین، خلاقیت و نکات زیر، می توانید قدرت بصری عکاسی معماری شهری خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشید.

عکاسی معماری

لوازم مورد نیاز برای عکاسی معماری

  • دوربین در حالت ایده‌آل، یک DSLR است، اما بیشتر این نکات برای عکاسی با تلفن همراه یا عکاسی نقطه ‌ای نیز کارساز خواهد بود. اگر از دوربین DSLR استفاده نمی کنید، بهتر است دوربینی را انتخاب کنید که بتواند با فرمت Raw عکاسی کند.
  • سه پایه (یا تثبیت کننده دیگر) و راهی برای فعال کردن شاتر از راه دور.
  • لنز واید
  • فیلترها (چگالی پلاریزه، مدرج و خنثی)
  • نرم افزار پس پردازش

 

وقت کافی برای شناخت فضای عکاسی

برای درک ماهیت یک ساختمان، چه در داخل و چه در خارج، باید کمی زمان بگذارید تا آن را بشناسید. در سطح عملی، این بدان معنی است که مکان را جستجو کنید، توجه کنید که خورشید چگونه حرکت می‌کند، سایه ها در زمان های مختلف روز کجا هستند، نقاط دسترسی مختلف برای عکاسی معماری را بررسی کنید و ببینید کجا خطوط همگرا می‌شوند.

همه این موارد می تواند به طور قابل توجهی بر نحوه انتخاب شما برای گرفتن فضا تأثیر بگذارد. البته می ‌توانید بر ساختار و هندسه نیز تمرکز کنید؛ فقط مطمئن شوید که همه احتمالات را بررسی کرده باشید.

مراقب خطوط خود باشید

یکی از مهم ‌ترین کلیدهای عکس‌های معماری خوب این است که مطمئن شوید خطوط شما دقیقاً در جایی که قرار است پیش می‌روند. خطوط عمودی باید عمودی، خطوط افقی، افقی باشند. ابتدایی به نظر می‌رسد اما در واقعیت، می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر مجبور باشید دوربین را به سمت بالا کج کنید تا تمام ساختمان را در کادر عکاسی معماری قرار دهید. برای سنگ زنی، سعی کنید فاصله ای بین خود و ساختمان قرار دهید یا به یک نقطه دید بالاتر برسید. یک لنز شیبدار نیز مشکل را برطرف می کند، اگرچه ممکن است بسیار گران باشد.

نکات عکاسی معکاری

نورپردازی طبیعی در فضای باز

مانند تمام عکاسی ها، نور یکی از عناصر کلیدی است که عکس شما را می سازد یا می‌شکند. ساعت طلایی اولین و آخرین ساعت نور خورشید در یک روز است. ساعت آبی ساعت قبل از طلوع و بعد از غروب خورشید است. در این مواقع است که بهترین کیفیت نور را دریافت خواهید کرد.

هدف بسیاری از عکاسان در آن زمان جادویی است که در آن هنوز نور در آسمان وجود دارد (ساعت آبی) و چراغ‌های شهر به تازگی روشن شده‌اند. فقط چند هفته از سال این اتفاق به طور طبیعی رخ می دهد، اما زمانی که این اتفاق بیفتد، جادویی است. البته، اگر به عکاسی در شب علاقه دارید، منتظر بمانید تا تمام نور از آسمان خارج شود.

 

نور برای عکاسی از معماری داخلی

از نظر نورپردازی، عکس‌های داخلی پیچیده ‌تر از عکس‌های بیرونی هستند. مگر اینکه بتوانید تجهیزات نورپردازی خود را بیاورید، باید به نوری که در آنجا وجود دارد بسنده کنید، که ممکن است کار با آن آسان باشد یا نباشد. اگر پنجره وجود دارد، مطمئن شوید که در ساعات روشن ‌تر روز عکاسی معماری کنید تا نور طبیعی موجود را به حداکثر برسانید. برای نورپردازی سطح پایین، به یک سه پایه برای تثبیت در طول عکس ‌های نوردهی طولانی نیاز دارید.

همچنین، اگر در حالت خام عکاسی معماری نمی‌کنید، باید مراقب تراز سفیدی خود باشید. نور مصنوعی می تواند نحوه درک ما از رنگ عناصر ساختمان را تغییر دهد.

جادوی HDR

در حالی که HDR به راحتی بیش از حد استفاده می شود، می تواند بسیاری از مشکلات را در عکاسی معماری حل کند. به طور خاص، می تواند مشکلات نوردهی بیش از حد و کم بالقوه را در زمانی که نمی توانید از تنظیم نور خود استفاده کنید، حل کند. به عنوان مثال، اگر به جزئیات بیرون از پنجره و همچنین نمای داخلی اتاق نیاز دارید، HDR می تواند به شما کمک کند تا آن را صاف کنید.

 

توجه به جزئیات در عکاسی از معماری

اکثر مردم بر گرفتن ساختمان ها به عنوان یک کل تمرکز می کنند. اما عکاسی معماری از سطح ماکرو یا مفهومی اغلب فرصت‌های کاملا جدیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد. مراقب جزئیات و الگوهای هندسی باشید که دیگران ممکن است متوجه آن‌ها نشوند، به خصوص در مورد ساختمان‌های قدیمی. کمی کاوش نه تنها ممکن است چند عکس فوق العاده به شما بدهد، بلکه ممکن است به شما کمک کند تا چیزهای جدید یا هیجان انگیزی در مورد ساخت و ساز یا تاریخچه ساختمان کشف کنید و به شما امکان می دهد داستان بیشتری را به عکس های خود اضافه کنید.

به دنبال یک زاویه منحصر به فرد باشید

در حالی که برخی از عکاسان بازآفرینی عکس‌های نمادین را دوست دارند، بسیاری از ما دوست داریم چیزی اصلی، چیزی منحصر به فرد تولید کنیم. این به معنای یافتن یک دیدگاه منحصر به فرد است. در طول راه رفتن خود، زمانی را برای نگاه کردن به اطراف خود در راه هایی که در غیر این صورت ممکن است نداشته باشید، اختصاص دهید. گاهی اوقات تنها چیزی که لازم است این است که دوربین خود را چند اینچ به بالا یا پایین ببرید یا فقط به بالا نگاه کنید.

برای عکس های بیرونی، تمام اضلاع ساختمان را از نزدیک و دور کاوش کنید. برای خلاقیت بیشتر، ببینید آیا می توانید به بالکن یا پشت بام بروید. هر چیزی که به شما چشم اندازی بدهد که معمولاً از آن عکس گرفته نشده است را امتحان کنید.

عنصر انسانی را فراموش نکنید

گنجاندن عنصر انسانی در عکاسی معماری هنوز یکی از کم استفاده ترین تکنیک هاست. گویی فکر می کنیم که اضافه کردن افراد به قاب به نوعی زیبایی ناب و طراحی شده یا ساختمان را آلوده می کند اما ساختمان ها برای مردم و توسط مردم طراحی شده اند. اضافه کردن افراد به آن می‌تواند سطح قابل توجهی از ابعاد و علاقه به تصویر شما بیاورد.

به ما این امکان را می دهد که ساختمان را از دید کسانی که در آن زندگی می کنند یا کار می کنند ببینیم. ما می توانیم عملکرد فضا را بهتر درک کنیم، برای چه ساخته شده است، چگونه با ما تعامل دارد. در سطح عملی، به شما این امکان را می دهد که در تصویر خود احساس مقیاس ایجاد کنید.

مراقب بازتاب ها باشید

بازتاب ها می توانند بهترین دوست یا بدترین دشمن شما در عکاسی معماری باشند، بسته به اینکه چگونه آنها را به تصویر بکشید. اگر به خوبی استفاده شوند، می توانند سطحی از عمق، روشنایی و جذابیت را به تصویر شما اضافه کنند که در غیر این صورت وجود نداشت. از جنبه منفی، گاهی اوقات آسان است که خود را غافلگیر کنید، به خصوص در عکس های داخلی. بنابراین، مگر اینکه بخواهید در کمین عکس پیدا شوید، مطمئن شوید که تمام پنجره‌ها و آینه‌های یک اتاق کجا هستند و چه چیزی را منعکس می‌کنند.

 

در تجهیزات عکاسی معماری شهری سرمایه گذاری کنید

خوشبختانه، شما احتمالاً در حال حاضر بیشتر وسایل مورد نیاز برای عکاسی معماری عالی را دارید. یک DSLR مناسب، یک سه پایه و یک کابل شاتر از راه دور. گام بعدی سرمایه گذاری روی یک لنز با زاویه باز است که اغلب به شما امکان می‌دهد کل قاب ساختمان را در یک عکس قرار دهید. من لنز چشم ماهی را توصیه نمی کنم، زیرا اعوجاج نسبتاً شدید است.

افزودن برخی فیلترها به کیت شما هرگز انتخاب اشتباهی نیست، به خصوص اگر عکاسی معماری از بیرون انجام دهید. یک فیلتر مدرج روشنایی آسمان را کاهش می دهد در حالی که پیش زمینه را به اندازه کافی در معرض دید قرار می‌دهد. فیلتر چگالی خنثی به شما امکان برد بیشتر در عکس‌های نوردهی طولانی را می‌دهد. و فیلترهای پلاریزه می‌توانند به کنترل بازتاب‌های ناخواسته کمک کنند و رنگ کنتراست بیشتری به آسمان اضافه کنند. اگر می‌خواهید تمام کار را انجام دهید، روی یک لنز شیب‌دار سرمایه ‌گذاری کنید. این کار پس از پردازش شما را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

پردازش را بیاموزید

آخرین اما نه کم ‌اهمیت، برای عکاسی معماری با کیفیت به سطحی از پس پردازش نیاز دارند. به طور کلی، هر چه مهارت بیشتری در پس پردازش داشته باشید، تأثیر بیشتری بر دیدگاه نهایی و کیفیت تصویر خود خواهید داشت.

مطالعه شود: نکات تخصصی عکاسی معماری و داخلی[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *