نحوه استفاده از دیافراگم دوربین برای حداکثر تاثیر

نحوه استفاده از دیافراگم دوربین
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نحوه استفاده دیافراگم دوربین برای تاثیر بیشتر

یکی از قدرتمندترین کنترل های دوربین شما تنظیم دیافراگم است. آنقدر مفید است که  عکاسان حرفه ای از اولویت دیافراگم به عنوان تنظیمات اصلی خود استفاده می کنند و به آنها امکان می دهد، سرعت این تنظیمات را برای استفاده از دیافراگم خلاق تغییر دهند.

بنابراین از چه روش های دیافراگم می توانید برای گرفتن عکس های خلاقانه استفاده کنید؟ روش های مختلفی وجود دارد و می توان به برخی از تأثیرات مختلف دست یافت. بنابراین ادامه مطلب را بخوانید ، و ببینید که چگونه می توانید این رویکردهای خلاقانه را به عکاسی خود اضافه کنید.

همچنین بخوانید : راهنمای کامل دیافراگم

نمونه کارهای عکاسی صنعتی در مدرن طرح

 

ایجاد بوکه در عکس‌های خود

مطمئناً اولین چیزی که برای دیافراگم خلاق به آن فکر می کنید بوکه است. بنابراین این چیست و چگونه حاصل می شود؟

بوکه چیست؟

بوکه ناحیه ای از عکس است که از فوکوس خارج شده است و سطح تاری ایجاد شده به عوامل مختلفی بستگی دارد. این کلمه خود از واژه ژاپنی “boke” آمده است که به معنای تاری است.

بوکه در عکاسی
استفاده از دیافراگم برای محو کردن زمینه یک روش ایده آل برای بیشتر جلوه دادن موضوع اصلی است.

 

 

دیافراگم خلاق چگونه بوکه را ایجاد می کند؟

بوکه را با استفاده از لنزی با دیافراگم بزرگ و گاهی با لنزی با فاصله کانونی طولانی ایجاد خواهید کرد. بهترین لنزها برای ایجاد بوکه ، لنزهای پرایم هستند ، بیشتر به این دلیل که دیافراگم بزرگتری ارائه می دهند. برای ایجاد فوکوس بوکه بر روی یک شی در پیش زمینه ، و اطمینان از وجود یک جدایی در زمینه. هنگام استفاده از فاصله کانونی کمتر با دیافراگم بزرگ ، فاصله جدایی بین جلو و زمینه می تواند نسبتاً کم باشد. اگر از فاصله کانونی طولانی تری با لنزی استفاده کنید که دیافراگم کمتری دارد ، می توانید بوکه را بدست آورید تا زمانی که زمینه بسیار پشت شی پیش زمینه شما باشد. به طور خلاصه از بزرگترین دیافراگم لنزهای خود استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که فاصله کافی را به زمینه می دهید تا تاری شود.

منبع نور

یکی از جذاب ترین جنبه ها مواردی است که گاهی اوقات “توپ های بوکه” نامیده می شوند. وقتی در زمینه نقاط نوری داشته باشید ، به دلیل بوکه ، آنها به کره های بزرگ تبدیل می شوند. به دنبال قرار دادن چراغ های شهر در زمینه در طول ساعات تاریک یا نور منعکس کننده برگ ها برای ایجاد این نوع بوکه باشید.

 

برای حالت مینیمالیسم ساده در عکس می توانید از بوکه استفاده کنید.

 

بوکه خلاق

با تبدیل بوکه به اشکال مختلف ، می توان حتی خلاقیت بیشتری به خرج داد. ایده پشت این کار قرار دادن یک تکه کارت سیاه بر روی قسمت جلوی لنز شماست. ابتدا باید شکلی را که می خواهید با بوکه در مرکز آن کارت ایجاد کنید برش دهید! به یاد داشته باشید که به برخی منابع نور در پس زمینه احتیاج دارید .

 

 

 

لنزبابی

Lensbaby یک سری لنزهای تولید شده با ایده استفاده از بوکه در عکس شما است. این کمی شبیه لنزهای تغییر شیب است و هنگام تغییر موقعیت نقطه کانونی، بوکه کشیده ایجاد می کند. بازی با این لنز می تواند سرگرم کننده باشد، اگرچه واضح ترین عکس هایی را که می‌بینید تولید نمی‌کند.

نقطه طلایی

گرچه این ناحیه استفاده از دیافراگم خلاقانه نیست، اما لازم است درباره آن بدانید. نقطه طلایی لنز به دیافراگم اشاره دارد که بیشترین وضوح را در عکس شما ایجاد می کند. هر عکس دارای یک نقطه طلایی متفاوت است، اما به طور کلی بین f8 و f11 تیزترین نقطه برای لنز شما است. دانستن نقطه طلایی لنز شما، دانش ضروری عکاسان منظره یا landscape است. بخاطر داشته باشید که اگر عناصر نزدیک به پیش زمینه خود دارید، می‌توان برای حفظ وضوح در کل تصویر، از انباشت فوکوس (focus stacking) استفاده کنید.

 

عکاسان منظره اغلب از دیافراگم f8 برای عکسهای خود استفاده می‌کنند.

 

اثر Starburst

وقتی یک منبع نوری متمرکز داشته باشید، یک انفجار منفی می تواند تولید شود. این می تواند یک چراغ خیابان باشد، تا آفتاب! این اثر با بسته شدن دیافراگم به تعداد کوچکتر از f16 تولید می شود. همچنین هر لنز ستاره ای متفاوت ایجاد می کند. این به نوع دیافراگم استفاده شده در لنز شما برای باز و بسته شدن دیافراگم بستگی دارد. دیافراگم لنز دارای تعدادی تیغه است و بسته به تعداد این تعداد، “ستاره” شما دارای سنبله های مختلف خواهد بود.

خورشید می تواند با پنهان شدنش در پشت درخت، نگاه ستاره ای داشته باشد.

 

 

عکاسی از چراغ های شهر

این کاملاً ساده است، زیرا فقط باید دیافراگم خود را ببندید. به خاطر داشته باشید که دیافراگم کوچک به معنای وضوح کمتر عکس شماست.

عکاسی از خورشید

برای این کار باید تا حدی خورشید مسدود شود. این ممکن است به معنای پنهان کردن خورشید در پشت برخی از برگهای درخت، یا انتظار برای ناپدید شدن خورشید در پشت برخی ابرها  باشد. در این شرایط، خورشید بر بقیه فریمها چیره نخواهد شد و با بستن دیافراگم می توانید با آن جلوه ستاره ای ایجاد کنید.

فیلترهای Starburst

مربوط به دیافراگم خلاق نیست، اما این یک روش جایگزین برای ایجاد ستارگان در عکس شما است. یک بار دیگر این امر باعث ایجاد ستارگان از نقطه ای از نور در قاب شما می شود. گره های نور هر چند طولانی تر می‌شوند و شما ممکن است، این اثر خلاقانه را دوست نداشته باشد.

 

عکسهای دیافراگم خلاقانه

بنابراین اکنون نوبت شماست که از یکی از تنظیمات اصلی برای پتانسیل خلاقیت خود را استفاده کنید! دوربین خود را در اولویت دیافراگم قرار دهید و ببینید چه چیزی می توانید تولید کنید!

آیا روش مطلوبی برای استفاده از دیافراگم برای عکاسی خود دارید؟ ما دوست داریم تجربه های شما را با این تنظیمات بشنویم.

در آخر، لطفاً عکس های خود را با ارسال در بخش نظرات در زیر، با کانون تبلیغاتی مدرن طرح به اشتراک بگذارید. و اگر علاقه مند به مشاهده نمونه‌های عکاسی صنعتی در مدرن طرح هستید، کلیک نمایید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *