نکات تخصصی طرح بندی عکس

نکات تخصصی طرح بندی عکس
[vc_row][vc_column][vc_column_text]هر آلبوم عکسی که می بینید نشان دهنده خاطرات هر خانواده می باشد که احساسات مختلفی را می توان در آن عکس مشاهده کرد. مثلا عکسی مربوط به عروسی است که با دیدن آن سرشار از خوشی و احساسات خوب می شوید یا یک عکس به دوران تولد شما بر می گردد که شما با دیدن آن، یاد گذشته و کودکی خود می افتید. بهتر است نکاتی برای طرح بندی بهتر عکس را بدانید؛ اگر این موارد را بدانید می توانید این مطالب را در آلبوم پیاده سازی کنید که به زیبایی آلبوم شما اضافه می کند و شما می توانید با اعتماد به نفس بیشتری آلبومتان را به دیگران نشان دهید و عکاسی حرفه ای را تجربه کنید.

انتخاب گروه بندی عکس ها
انتخاب گروه بندی عکس ها

مطالب مرتبط : نحوه گرفتن عکس های حرفه ای

انتخاب گروه بندی عکس ها

سعی کنید قبل از اینکه عکس های خود را در آلبوم جای گذاری کنید، اول چگونگی گروه بندی عکس را انتخاب کنید؛ مثلا چند عکس که در یک روز گرفته اید و می خواهید آن ها را در آلبوم جای گذاری کنید؛ بهتر است همه عکس های آن روز را در کنار هم بگذارید زیرا باعث می شود کیفیت ظاهری آلبوم دو برابر شود و وقتی شما عکس ها را می بینید تمام اتفاق آن روز برای شما زنده می شود.

سعی کنید اولین عکس آلبوم شما یک عکس جذاب باشد

اولین عکس آلبوم شما نشان دهنده مقدمه می باشد؛ همان طور که شما زیبایی یک متن را از مقدمه آن متوجه می شوید، دیگران هم با دیدن عکس اول متوجه می شوند که شما تا چه حد در آلبوم خود سلیقه به خرج داده اید‌. یکی از بهترین نکاتی که برای طرح بندی عکس می توان در نظر داشت مربوط به عکس اول آلبوم شما می باشد که باید از میان عکس ها، جذاب ترین را برای شروع آلبومتان انتخاب کنید.

نقطه کانونی در آلبوم خود ایجاد کنید

نقطه کانونی عکس یعنی این که یک عکس را وسط آلبوم قرار دهید و بقیه عکس های مرتبط به آن را، دور آن بچینید یا می توانید با طرح های مختلف، آلبوم خود را زیبا کنید تا چشم بیننده را خیره کند. یک ایده جدید و قشنگ که بسیار رواج یافته است، گذاشتن عکس های خود از کودکی تا کنون در آلبوم می باشد که اکثرا افراد نمی دانند چگونه این آلبوم را طراحی کنند. شما می توانید کانون عکس خود را تصویری از کودکی خود بگذارید و بقیه عکس ها را به ترتیب سن جایگذاری نمایید.

چیدمان عکس خود را زیبا کنید
چیدمان عکس خود را زیبا کنید

چیدمان عکس خود را زیبا کنید

شما بعد از مدتی از آلبوم خود خسته می شوید و میلی به دیدن عکس ها ندارید؛ در این صورت می توانید چیدمان عکس را تغییر دهید. با تغییر دادن چیدمان عکس می توانید در آلبوم عکس جذابیت زیادی ایجاد کنید و میل به دیدن عکس ها را دوباره درون خود زنده نمایید. نکاتی برای طرح بندی بهتر عکس وجود دارند که شما می توانید با بهره گیری از این نکات، آلبوم خود را هرچه بیشتر تماشایی و جذاب نمایید.

مطالب مرتبط : پر کردن قاب در عکاسی

می توانید عکس های خود را ویرایش کنید

ویرایش کردن عکس به معنای ادیت کردن آن نیست؛ زیرا عکسی که چاپ شده است را دیگر نمی توان ادیت کرد. چرا که آن عکس خراب می شود و ویرایش کردن عکس به معنای ایجاد تغییر در حالت عکس است. مثلا اگر عکستان مربعی شکل هست می توانید دور آن را برش دهید یا اگر دایره ای است می توانید آن را به شکل جذاب دیگری تبدیل کنید. اگر عکس در قاب می باشد، می توانید قاب را تعویض کنید و یا در حالت قاب تغییر ایجاد نمایید.

سعی کنید آلبوم خود را شبیه یک کتاب داستان کنید

همان طور که در کتاب ها مشاهده می کنید، وقتی یک متن را می خوانید داستان آن را در ذهن خود تجسم می کنید. باید آلبوم عکس شما چنین ویژگی هایی داشته باشد، مثلا عکس های تعطیلات عید شما باید به گونه ای جایگذاری شوند که در آلبوم، عکس ها از روز اول تا روز سیزده بدر معلوم باشند؛ چرا که گروه بندی عکس ها در نشان دادن داستان آلبوم شما، تاثیر به سزایی خواهد داشت.

چسباندن برچسب های مختلف در آلبوم

درج کردن بر چسب روی آلبوم به زیبایی آن اضافه می کند؛ اگر صفحه ای از آلبوم شما شامل عکس های کودکی می باشد سعی کنید از برچسب هایی استفاده کنید که مناسب سن کودکان است.

اگر آلبوم شما در مورد طبیعت می باشد، سعی کنید از برچسب های گل و گیاه استفاده کنید. توجه داشته باشید نباید برچسب ها را به طور نامنظم یا بی محتوا در آلبوم جایگذاری نمایید؛ زیرا این کار صفحات شما را زشت می کند و باعث می شود عکس ها زیبایی خود را از دست دهند. استفاده از نکاتی برای طرح بندی بهتر عکس، می تواند آلبوم عکس های شما را جذاب تر به نمایش بگذارد.

جفت کردن عکس ها

جفت کردن عکس ها یکی دیگر از نکاتی است که باید آن را رعایت کنید؛ چرا که جفت کردن تصاویر همانند سخن گفتن می باشد و اگر شما نتوانید جمله بندی درستی داشته باشید، قطعا شنونده متوجه صحبت های شما نمی شود و نمی توانید منظور خود را به درستی برسانید.

جفت کردن عکس ها هم همین روال را دارد و باید عکس هایتان رنگ، شکل و لحن را به خوبی نشان دهند تا بیننده بتواند از دیدن عکس های شما لذت ببرد و درباره عکس هایتان به شما نظر مناسبی بدهد. زیبایی عکس شما می تواند در پاسخ بیننده تاثیر بگذارد؛ پس اگر می خواهید بیننده جواب زیبایی به شما بدهد، بهتر است در طرح بندی عکس های خود در آلبوم دقت کنید.

جفت کردن عکس ها
جفت کردن عکس ها

سخن پایانی 

بهتر است نکاتی برای طرح بندی بهتر عکس بدانید؛ زیرا دانستن این نکات به شما کمک می کند تا آلبومی زیبا را خلق نمایید که با دیدن آن، تمامی خاطراتتان برای لحظه ای زنده شود. مقدمه جذاب برای عکس، نقطه کانونی، جفت کردن عکس ها و غیره به شما کمک می کند تا یک آلبوم زیبا را طراحی کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *