ابعاد مرسوم برای طراحی کاتالوگ

ابعاد مرسوم برای طراحی کاتالوگ
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

در طول سال‌ های گذشته کاتالوگ های چاپی، دوباره به اوج کاربرد خود بازگشتند. دلیل آن هم، عوامل مختلفی است که در عرصه تبلیغات به وجود آمده اند، که از جمله آنها می توان به دیجیتال مارکتینگ اشاره کرد. دیجیتال مارکتینگ بخش جدیدی از فناوری است، که باعث می ‌شود تا سفارش دادن و بهره وری از کاتالوگ ها، بیشتر و ساده تر باشد. طبق تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان، میزان واکنش مثبت به کاتالوگ ها از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۸، ۷۰ درصد افزایش یافته است. بنابراین کاتالوگ به یک ابزار تبلیغاتی بسیار مهم تبدیل شده است. نکته بسیار مهم در این زمینه، توجه به ابعاد مرسوم برای طراحی کاتالوگ است. هر یک از این ابعاد با توجه به کاربرد خاصی باید مورد استفاده قرار گیرند. انتخاب ابعاد مناسب یکی از عوامل مهم در افزایش اثرگذاری کاتالوگ است. بهترین نمونه کارهای طراحی کاتالوگ را در صفحه تخصصی طراحی کاتالوگ مدرن طرح ببینید.

نگاهی به انواع مختلف کاتالوگ ها 

کاتالوگ فشن و پوشاک 

احتمالاً با شنیدن اسم کاتالوگ، اولین بازار تبلیغاتی که به ذهنتان می رسد، بازار پوشاک و فشن است. دلیل آن هم احتمالاً استفاده برندهای معتبر جهانی از کاتالوگ ها برای معرفی محصولات شان است. آن ها از این ابزار استفاده می ‌کنند، تا به مشتریان خود کمک کنند که محصولات را بهتر شناخته و خرید آسان تری در هنگام مراجعه به فروشگاه های حضوری داشته باشند. صنعت مد و فشن همچنین از کاتالوگ ها برای تبلیغات کالکشن های جدید، محصولات در حال توسعه و فروش های خاص نیز استفاده می کنند. 

کاتالوگ ‌های صنعتی و مکانیکی 

کسب و کارهای صنعتی ارزش بسیاری برای کاتالوگ ها، به منظور معرفی محصولات شان، قائل هستند. ابعاد مرسوم برای طراحی کاتالوگ می تواند با توجه به نوع آنها متفاوت باشد. کاتالوگ ها همچنین به کسب و کارها کمک می‌کنند تا بتوانند محصولاتی که نیاز به توضیح و تعریف دارند را، در کنار یکدیگر قرار داده و توضیحات لازم درباره آنها را بنویسند، تا مشتریان به راحتی بدانند که برای انجام پروژه خود، به چه ابزاری نیاز دارند. توضیحات این محصولات شامل کد محصول، مشخصات، ابعاد و سایر توضیحات نحوه استفاده محصولات می شود. از آنجایی که محصولات صنعتی و مکانیکی عموماً نیازمند توضیحات هستند، کاتالوگ ها علاوه بر منظور های تبلیغاتی، می توانند مشاور بسیار خوبی نیز برای مخاطبین جهت خرید محصول باشند. 

کاتالوگ دکوراسیون خانه 

ایده کاتالوگ دکوراسیون خانه از فروشگاه زنجیره ‌ای بزرگ آیکیا شروع شد. آنها از کاتالوگ ها به منظور تبلیغات محصولات خود استفاده می‌ کردند. تصاویر موجود در این کاتالوگ ها به مشتریان کمک می کرد تا به خوبی تصور کنند، که هر یک از محصولات این فروشگاه، در خانه آنها چه شکلی به نظر می رسد یا چه دکوراسیونی برای آن وسایل مناسب تر است. از آنجایی که در خرید محصولات خانگی  در نظر داشتن دکوراسیون خانه و فضای آن بسیار مهم است، این کاتالوگ ها می توانند برای مشتریان شما بسیار خوشایند باشند. 

کاتالوگ جواهرات و بدلیجات

از آنجایی که جواهرات و بدلیجات نیز بخش دیگری از مد و فشن به حساب می آیند، لذا کاتالوگ ها می ‌توانند کمک بزرگی به معرفی آنها به مشتریان کنند. مشاهده بدلیجات و اکسسوری هایی چون کیف ها، ساعت ها، کلاه ها و غیره، آن هم بر تن مدل ها در کاتالوگ ها، می تواند ذهن مشتریان را برای خرید محصولات بازتر کند. همچنین با کمک کاتالوگ ها مشتریان می‌ توانند نگاه دقیق تری به جزئیات محصولات داشته باشند و زمان کمتری را در فروشگاه ها صرف بررسی محصولات و خرید خود کنند و در عوض در خانه و یا هر محل دیگری، با آرامش محصولات را بررسی کنند. 

نگاهی به انواع مختلف کاتالوگ ها 
نگاهی به انواع مختلف کاتالوگ ها

ابعاد مرسوم برای طراحی کاتالوگ ها 

11 × 8.5

اولین مورد در لیست ابعاد مرسوم برای طراحی کاتالوگ، سایز استاندارد 11 × 8.5 است. این ابعاد به طراحان اجازه می دهد تا فضای کافی برای پر کردن کاتالوگ با جزئیات و تصاویر مورد نظر از محصول را، داشته باشند. شما می توانید با این ابعاد، کراس اورها، تصاویری که در چندین صفحه قرار می گیرند، را در کاتالوگ خود ایجاد کنید، تا تصویری ذهنی ایجاد کرده و محصولی که بابت آن بسیار مفتخر هستید را، در کاتالوگ محصولات خود، نشان گذاری کنید تا افراد متوجه آن شوند.

9 × 6

این ابعاد کوچک تر از ابعاد مرسوم برای طراحی کاتالوگ، جهت ایجاد یک بررسی اجمالی سریع بر محصولات و خدمات، بسیار مناسب است. از آنجایی که ابعاد کوچک تر، محدودیت هایی نیز به دنبال دارند، این ابعاد بیشتر در کاتالوگ های مدرنی که از مزیت تصاویر بزرگ و تک صفحه ای با پس زمینه سفید بهره مند هستند، به کار گرفته می شود. این کاتالوگ ها عموما مرجع فوق العاده ای برای مشتری ها می باشند.

ابعاد مختلف کاتالوگ ها، برای کاربردهای مختلفی مناسب هستند.

ابعاد دیگر

ابعاد بسیار دیگری نیز هستند که می توانید برای چاپ کاتالوگ ها از آنها استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که حتما قبل از انتخاب سایز، کاربرد مورد نظر خود را مشخص کرده و با توجه به اطلاعات و تصاویری که قرار است در کاتالوگ خود قرار دهید، سایز نهایی را انتخاب کنید. دیگر ابعاد مرسوم برای طراحی کاتالوگ به شکل زیر هستند. توجه داشته باشید که این ابعاد بر حسب اینچ می باشند.

ابعاد پرتره

 • 11 × 4.25
 • 8.5 × 5.5 
 • 9 × 6
 • 11 × 8.5
 • A4 (8.27 × 11.69)
 • A5 (5.83 × 8.27)
 • A6 (4.13 × 5.83)

ابعاد لنداسکیپ

 • 5 × 8.5
 • 6 × 9
 • 5 × 11

ابعاد مربعی

 • 6 × 6
 • 8 × 8
 • 12 × 12

در صورتی که ابعاد مورد نظر خود را در بین این ابعاد پیدا نکردید، می توانید در هنگام طراحی از ابعاد شخصی سازی شده خود استفاده کنید. البته در هنگام شخصی سازی کردن ابعاد، به خاطر داشته باشید که طول آن باید بین 4 و 9 اینچ و عرض آن نیز بین 5 و 12 اینچ باشد. 

جمع بندی

کاتالوگ ها ابزارهای بسیار پرکاربردی برای تبلیغات و معرفی محصولات در صنایع و عرصه های مختلف هستند. طراحی این کاتالوگ ها باید با توجه به شیوه تبلیغات و معرفی محصول و البته محصولات مورد نظر صورت گیرد. یکی از مهم ترین عوامل و در واقع اولین گام در طراحی کاتالوگ ها، انتخاب ابعاد آن است. برای انتخاب ابعاد مورد نظر خود، می توانید نگاهی به ابعاد مرسوم برای طراحی کاتالوگ داشته باشید و یا در صورتی که ابعاد خاصی در نظرتان است، می توانید آن را در محدود ابعاد کاتالوگ شخصی سازی کنید. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *