عکس فلت لی چیست؟

عکس فلت لی چیست؟
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

عکاسی فلت لی یکی از تکنیک های عکاسی است، که شامل بخش های مختلفی از هنر عکس برداری می شود. سادگی این شیوه عکاسی، باعث می شود تا تصاویر قدرتمند، هنرمندانه و جذابی خلق شوند. زاویه دید این شیوه عکس برداری، عاملی موثر برای تبدیل اشیاء و موضوعات سه بعدی، به دو بعدی می باشد. همچنین می‌ توانید با اعمال سایه ها، عمق و شکل را نیز به عکس فلت لی بیفزایید. البته می ‌توانید سایه ها را نادیده گرفته و نگاه ساده ‌تری به سوژه ها داشته باشید. در هنگام عکس برداری فلت لی، نکاتی هست که باید به آنها توجه کرده و مقدمات این شیوه عکس برداری را مهیا کنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید، تا به بررسی این شیوه جذاب عکس برداری بپردازیم. قبل از شروع مقاله پیشنهاد می کنیم عکاسی هوایی مدرن طرح را نیز بررسی کنید.

عکاسی فلت لی چیست؟ 

عکاسی فلت لی بسیار ساده است. در این شیوه شما اشیاء مورد نظر خود را، بر روی یک سطح صاف قرار داده و از آنها عکس برداری می کنید. البته شاید این نحوه عکس برداری ساده به نظر برسد، اما یک عکس فلت لی بد را می توان از کیلومترها فاصله نیز تشخیص داد. نظم و ترتیب دو عاملی هستند، که در این شیوه عکس برداری بسیار حائز اهمیت اند. در عکس برداری فلت لی شما باید زاویه دیدی همچون یک پرنده داشته باشید. این بدین معناست که شما باید از بالا به پایین عکس برداری کنید، که البته چالش های خاص خود را دارد. عکس فلت لی مدت های طولانی است که در این حرفه وجود دارد. این شیوه عکس برداری برگرفته از فوتوگرام می باشد، که ابتدایی ترین شکل عکس برداری است. یک فوتوگرام به واسطه قرار دادن اشیائی بر روی یک تکه کاغذ پدید می آید. سپس با استفاده از نور فلش، اثر آن اشیاء بر روی کاغذ می ماند. 

عکاسی فلت لی چه کار می کند؟
عکاسی فلت لی چه کار می کند؟

عکاسی فلت لی چه کار می کند؟

 این شیوه عکاسی به خوبی می‌ تواند توجه مخاطبین شما را به سوژه ها جلب کند. می توانید با انتخاب کردن یک پس زمینه مناسب و انتخاب اشیائی برای قرار گرفتن در آن، اثر بسیار زیبایی خلق کنید، که در آن تاکید و تمرکز بسیاری بر روی اشیاء شده است. از این شیوه عکس برداری در عرصه های مختلفی چون عکاسی محصولات و پوشاک استفاده می شود. به وضوح می توانید حضور عکس فلت لی را در تبلیغات بسیاری ببینید. این عکس ها در عین سادگی، می توانند به خوبی توجه مخاطب را به اشیاء قرار گرفته در عکس جلب کنند و احساسات آنها را برانگیزند. برای مثال، قرار دادن یک همبرگر خوشمزه بر روی یک صفحه سفید و عکس گرفتن از آن از بالا به پایین، می تواند یک پوستر تبلیغاتی فوق‌ العاده برای یک رستوران باشد، که توجه هر شخصی را جلب می کند. در واقع سادگی موجود در عکس فلت لی، عاملی است که باعث می شود تا توجهات تنها به سمت اشیاء موجود در تصویر جذب شوند. شما می توانید از این شیوه عکاسی در هر جایی استفاده کنید. 

مقدمات عکس برداری فلت لی 

پس زمینه مناسب 

پس زمینه عکس فلت لی شما یکی از مهم ترین عوامل در این شیوه عکس برداری بوده و لازم است تا حتماً آن را جوری انتخاب کنید که با حالت کلی عکستان، همخوانی داشته باشد. می توانید از هر چیزی برای پس زمینه استفاده کنید. برای مثال، چوب، میز، کاغذ و غیره. همچنین می توانید با جستجو در اینترنت، زمینه های مناسب برای عکس فلت لی را چاپ کرده و از آنها استفاده کنید. این زمینه های از پیش آماده شده، گزینه بسیار مناسبی برای عکس برداری هستند. توجه داشته باشید که رنگ بندی و طرح زمینه بسیار مهم است و حتماً باید با اشیاء قرار گرفته در صفحه همخوانی داشته باشد. برای مثال، می توانید از یک زمینه چوب کهنه برای عکس برداری از چندین دوربین قدیمی استفاده کنید، تا حال و هوای نوستالژی و قدیمی بودن عکس را به خوبی منتقل کند. 

نورپردازی مناسب 

تمام عکس ها نیازمند نورپردازی هستند و عکس فلت لی نیز از این قائله مستثنی نیست. در این شیوه عکس برداری، هر چه نور بیشتر باشد، بهتر است. در واقع بهترین نور برای این عکس برداری، روشن ملایم است. می توانید عکس برداری خود را در کنار یک پنجره بزرگ انجام دهید و یا از چندین رینگ لایت استفاده کنید. البته فراموش نکنید که حتماً از یک صفحه منعکس کننده برای پر کردن سایه ها و فضاهای تاریک نیز بهره بگیرید. برای مثال، می توانید از یک تخته سفید پلی استر کمک بگیرید، که نور را به سادگی منعکس کند، تا به همه بخش های زمینه شما برسد.

عکس های فلت لی گزینه بسیار مناسبی برای تبلیغات هستند.

توازن 

نکته بعدی در عکس برداری فلت لی، چیدمان اشیاء به شکلی مناسب است. در عکس برداری اصطلاحاً به این عامل ترکیب بندی می ‌گوییم و برای هر عکسی لازم است. برای مثال، اگر در یک طرف صفحه شیئی بزرگ قرار داده اید، نباید در طرف دیگر شیئی کوچک قرار دهید و باید تقارن را رعایت کنید. همچنین در صورتی که اشیاء شما شامل یک یا دو مورد هستند، می توانید آنها را در مرکز تصویر قرار دهید. برای مثال، برای عکس برداری از یک بلوز و کفش ست، می توانید بلوز را در مرکز قرار داده و کفش ها را بر روی آن بگذارید. 

مقدمات عکس برداری فلت لی 
مقدمات عکس برداری فلت لی

دوربین 

برای خلق یک عکس فلت لی، شما می توانید از هر نوع دوربینی، حتی دوربین گوشی، استفاده کنید. در صورتی که عکس را تنها برای اینستاگرام و فضای مجازی می خواهید، یک دوربین با کیفیت تلفن همراه می ‌تواند کفایت کند. اما اگر برای وب سایت ها و یا تبلیغات حرفه ‌ای آن را نیاز دارید، حتما از دوربین های حرفه ای تر استفاده کنید. به علاوه، می ‌توانید از سه پایه برای تثبیت دوربین و حذف لرزش دست بهره بگیرید. 

جمع بندی 

عکس فلت لی یکی از جذاب ترین و پرکاربردترین تکنیک های عکس برداری است. چه در شبکه های مجازی و چه در تبلیغات برند های بزرگ و معروف، می توانید به وضوح استفاده از این شیوه را ببینید. برای تعریف ساده ای از این شیوه، می‌ توان گفت که در آن تنها باید از بالا به پایین از اشیائی که بر روی یک سطح قرار گرفته اند، عکس برداری کنید. البته بسیار مهم است که برای عکس برداری، حتماً به تناسب زمینه، توازن اشیاء، نورپردازی مناسب، دوربین مناسب، فضایی برای طراحی های گرافیکی و غیره توجه داشته باشیم. در نهایت، این شیوه عکس برداری می تواند به راحتی توجه مخاطبین را به تبلیغات و شیء مورد نظر شما جلب کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *