فوکوس Al Servo چیست؟

فوکوس Al Servo

گرفتن عکس از تصاویر متحرک به کمک فوکوس Al Servo

آیا تا به حال در مورد فوکوس AI  Servo چیزی شنیده اید؟ اگر جزو آن دسته از اشخاصی هستید که علاقه زیادی به عکاسی و دوربین دارند، حتما در مورد این فوکوس چیزی شنیده اید.

به طور کلی فوکوس Al Servo همان سیستم اتوفوکوس پیوسته است که به شکل فرمان ‌پذیر کانن می باشند، اما این جمله به چه معنا است؟ یعنی این که فوکوس یا  همان سیستم اتوفوکوس پیوسته، به صورت دائمی و پیوسته، تصاویر و سوژه های شما را به طور کامل ردیابی و کنترل می‌ کند. بنابراین شما تا وقتی که کلید ای به نام شاتر را به صورت نصفه یا کامل فشار بدهید، قابلیت اتوفوکوس پیوسته شما به صورت دائمی هر تصویری که بخواهید را شکار می کند، به این تکنیک AF/ ON می گویند. در نتیجه شما می توانید هر چیزی که می خواهید را ردیابی کنید.

با فوکوس Al Serov حرکت کنید و عکس بگیرید
با فوکوس Al Servo حرکت کنید و عکس بگیرید

فوکوس AI Servo AF چیست؟

فوکوس AI Servo AF مخفف شده عبارت Artificial Intelligence Servo Automatic Focusing می باشد که فوکوس مداوم و پیوسته می باشد. این نوع فوکوس به علت این که به صورت پیوسته از تصاویر عکس می گیرد و فوکوس می کند برای هر سوژه متحرکی که مورد نظرتان باشد بسیار مناسب می باشد.
این فوکوس ممکن است که به صورت 100 درصدی رخ ندهد اما به طور کلی از فوکوس Al Servo برای تمرکز کردن و عکس گرفتن از سوژه های متحرک ایده آل می باشد.

عکاسی پی در پی و پیوسته با فوکوس Al Serov
عکاسی پی در پی و پیوسته با فوکوس Al Servo

 

هنگامی که فوکوس را تنظیم می کنید، قسمت های شیشه ای را در لنز خود مرتب می کنید تا پرتوهای نور خاصی روی سنسور قرار گیرند. پرتوهایی که از فواصل مختلف به عدسی می رسند نیاز به آرایش متفاوت دارند.
به عبارت دیگر، فوکوس موضوع فاصله اشیاء از لنز است. در حالت فوکوس خودکار، “نقاط فوکوس” از پیش تعیین شده را انتخاب می کنید. تعداد این نقاط به دوربین شما بستگی دارد.
می توانید آنها را از طریق منظره یاب ببینید. دوربین شما روی ناحیه ای که در مقابل نقطه فوکوس انتخابی شما قرار دارد فوکوس می کند.

 

چطور می توانیم از فوکوس AI Servo استفاده کنیم؟

با کلیک کردن بر روی کلمه شاتر، می توانید دوربین خود را بر روی تصاویر و سوژه مورد نظرتان فوکوس کنید و حرکات تصاویر خود را ردیابی و مدیریت کنید. همچنین شما می توانید با پیش‌ بینی کردن حرکات تصاویر و سوژه، آن ها را در وضعیت فوکوس مداوم نگه دارید. پس از آن فوکوس Al Servo به طور مداوم و به صورت پیوسته تغییر می کند تا تصاویر و سوژه های متحرک واضح شوند. در اتوفوکوس پیوسته بعضی از دوربین‌ های Canon، به صورت خودکار می توانند نقاط فوکوس را در اطراف تصاویر مورد نظرتان حرکت می دهد تا از تصاویر متحرک به خوبی عکس برداری کند.
سیستم اتوفوکوس پیوسته لنز خودش را به سمت دوربین، دور از دوربین و از یک نقطه به نقطه دیگر حرکت می دهد و از سوژه عکاسی می کند.

استفاده ایده آل از فوکوس Al Serov
استفاده ایده آل از فوکوس Al Servo

مطالعه بیشتر:

[info_box title=”” image=”” animate=”””]فوکوس انتخابی چیست؟[/info_box]

چه زمانی باید از فوکوس AI-Servo  استفاده کرد؟
به طور کلی هر وقتی که هدف شما عکس گرفتن از مناظر و سوژه های متحرک باشد، می توانید از اتوفوکوس پیوسته استفاده کنید. همچنین این فوکوس برای عکاسی از تصاویر با عمق میدان بسیار کم هم به کار برده می شود.
بنابراین می توانید از این فوکوس برای عکاسی کردن از تیر اندازان یا برای عکاسی کردن از حرکت پرندگان و خودرو ها استفاده کنید.
بنابراین شما می توانید برای عکاسی کردن از  پرنده ها، حیات وحش، عکاسی کردن از ورزشکاران، ماشین های در حال حرکت، مراسم عروسی و عکاسی از زیر آب استفاده کرد.

عکاسی از ورزشکاران در حال حرکت با فوکوس Al Serov
عکاسی از ورزشکاران در حال حرکت با فوکوس Al Servo

استفاده از فوکوس AI Servo برای Single Point AF

برای این که بتوانید در عکس گرفتن از سوژه های خود دقیق باشید، بهتر است یک نقطه فوکوس خودکار را بر روی سوژه خود انتخاب کنید، نقطه ای که انتخاب می کنید حتما باید در مجاورت کلی اکشن مورد نظر شما باشد. اگر مطمئن نیستید و نمی دانید که چه نقطه ای را برای فوکوس انتخاب کنید، بر روی گزینه ناحیه کلیک کنید، با این کار آزادی عمل بیش تری پیدا می کنید و تمرکز شما بیش تر می شود.

حالت فوکوس Al Servo به صورت خودکار و مداوم می تواند تصاویر مورد نظر شما را شکار کند. شما فقط باید دکمه فوکوس دور بین خود را نگه دارید. برای این کار می توانید دکمه بازگشت دوربین یا دکمه شاتر آن را انتخاب کرده و نگه دارید، با این کار دوربین شما پی در پی و دائماً به دنبال سوژه مورد نظر شما می گردد. برای این که بتوانید یک عکاسی خوب را انجام بدهید، قبل از این عکاسی کنید یک ناحیه مناسب را انتخاب کنید. اگر می خواهید ناحیه کانونی خودتان مستقیماً بر روی یک سوژه مثلا پرنده یا ورزشکاران در حال حرکت قرار بدهید، سعی کنید دکمه فوکوس دوربین خود را کمی نگه دارید و نسبت به سوژه خود یک قدم به جلو تر برود، با این کار دوربین عکاسی شما تنظیمات مناسب را برای عکاسی کردن شما انجام می دهد.

 

با اتوفوکوس پیوسته دقیق عکس بگیرید
با اتوفوکوس پیوسته دقیق عکس بگیرید

همچنین مطالعه کنید:

[info_box title=”” image=”” animate=”””]تکنیک فوکوس انباشته در عکاسی[/info_box]

 

چگونه بهترین منطقه فوکوس را برای موضوع خود انتخاب کنید

دیجیتال این روزها حالت های فوکوس خودکار بسیار پیشرفته ای دارد. آنها گزینه های بیشتری از انتخاب یک نقطه تمرکز ارائه می دهند

حالت AF-Area تک نقطه ای (AF-Point دستی در Canon). دوربین فقط از نقطه فوکوس انتخابی شما استفاده می کند.

حالت پویا AF-Area (گسترش نقطه AF در Canon). شما همچنین یک نقطه فوکوس را انتخاب می کنید. اما در این حالت، اگر سوژه شما کمی حرکت کند، دوربین از نقاط فوکوس اطراف برای فوکوس استفاده می کند. باید سوژه را با دوربین خود ردیابی کنید. به این ترتیب، می توانید مطمئن شوید که نزدیک به اولین نقطه فوکوس انتخاب شده باقی می ماند. در غیر این صورت، دوربین شما قادر به فوکوس مجدد نخواهد بود.

ردیابی سه بعدی شما اولین نقطه فوکوس را انتخاب می کنید و دوربین شما با استفاده از یک الگوریتم، سوژه شما را در حین حرکت ردیابی می کند. این خطر وجود دارد که دوربین شما به سوژه دیگری «پریده» و «تصمیم بگیرد» به جای آن روی آن فوکوس کند.

AF ناحیه خودکار . این حالت کاملا اتوماتیک است. دوربین برای شما تصمیم می گیرد که از چه نقاط فوکوس استفاده شود. سوژه عکس را با توجه به تفاوت کنتراست انتخاب می کند. من اغلب از این حالت استفاده نمی کنم. من دوست دارم تا حدودی روی چه چیزی تمرکز کنم کنترل داشته باشم.

از فوکوس خودکار تک سروو (Nikon، AF-S) یا فوکوس خودکار تک شات (Canon) برای سوژه های ثابت استفاده کنید.

اکثر دوربین ها حالت های فوکوس خودکار متفاوتی دارند تا به شما کمک کنند در موقعیت های مختلف فوکوس کنید. می توانید یکی را از طریق منوی تنظیمات دوربین یا با دکمه ای که به آن اختصاص داده شده است، انتخاب کنید.

رایج ترین گزینه های حالت فوکوس خودکار عبارتند از: AF-S (تک نقطه)، AF-C (پیوسته) یا AF-A (اتوماتیک).

همچنین بخوانید: تفاوت لنزهای پرایم در مقابل زوم

فوکوس Al Servo

 

گزینه اصلی AF-S است. با انتخاب آن، با استفاده از یک نقطه فوکوس فوکوس می کنید. دوربین به شما این امکان را می دهد که نقطه فوکوس را انتخاب کنید (احتمالاً با استفاده از دکمه های جهت دار یا شماره گیری).

این حالت فوکوس خودکار این مزیت را دارد که به شما این امکان را می‌دهد که وقتی شاتر را تا نیمه فشار می‌دهید، فوکوس را مسدود کنید. هنگامی که می خواهید بدون از دست دادن نقطه فوکوس، تصویر را قاب مجدد کنید، این کار مفید است.

حالت AF-S زمانی مفید است که سوژه عکس شما حرکت نمی کند (افقی، عکاسی ثابت) یا فقط کمی حرکت می کند (پرتره های ایستا).

از سروو AF مداوم (Nikon، AF-C) یا AI Servo (Canon) با اجسام متحرک استفاده کنید

یکی دیگر از گزینه های فوکوس دوربین، Continous (AF-C) است. این به ویژه زمانی مفید است که موضوع عکس شما در اطراف حرکت می کند. به رویدادهای ورزشی، وسایل نقلیه، حیوانات یا بچه ها فکر کنید.

هنگامی که شاتر را تا نیمه فشار می دهید، دوربین نقطه فوکوس را قفل نمی کند. در عوض، سوژه شما را ردیابی می کند و بر اساس آن دوباره فوکوس می کند.

به یاد داشته باشید که وقتی این گزینه فوکوس خودکار را انتخاب می کنید، نمی توانید فوکوس را قفل کنید. این به این معنی است که شما نمی توانید دوباره چارچوب بندی کنید.

 

فوکوس خودکار خودکار (Nikon، AF-A) یا AI Focus AF (Canon) چطور؟

گزینه سوم وجود دارد: فوکوس خودکار خودکار. اگر دوربین شما به ترتیب سوژه را ثابت یا متحرک تشخیص دهد، فوکوس خودکار تکی یا پیوسته را انتخاب می کند.

ممکن است این گزینه عالی به نظر برسد، اما منجر به سردرگمی می شود. دوربین بین دو حالت AF سوئیچ می کند.

این امر تشخیص اینکه آیا فشار دادن نیمی از شاتر باعث قفل شدن فوکوس یا ردیابی سوژه می شود، دشوار است.

 

نکات مهم در مورد استفاده از فوکوس Al Servo

متناسب با این که دوربین عکاسی شما چه مدلی می باشد، برای فوکوس خودکار دوربین، گزینه‌ های ناحیه ای مختلفی خواهید داشت.
مثلا، در 5D Mark III، شما می توانید وارد گزینه انتخاب منطقه AF بشوید و هنگامی که از حالت AF استفاده کردید، می توانید منطقه AF  مورد نظر خود را برای فوکس بهتر بر روی سوژه گسترش بدهید. حتی می توانید مکان های مناسبی را در اطراف نقطه AF خود ایجاد کنید.
اگر تمایل دارید که کنترل فوکوس خودکار در سطح نقطه‌ ای داشته باشید، ولی می‌ خواهید که آزادی عمل شما برای عکاسی از سوژه متحرک بیش تر شود، می توانید از یک فوکوس خودکار به صورت نقطه‌ ای با یک حالت AF Area Surround استفاده کنید. این حالت می تواند از همه نقاطی که در اطراف آن نقطه AF انتخاب کرده اید برای فوکوس بهتری استفاده کنید.

 

عکاسی از پرندگان در حال پرواز با اتوفوکوس پیوسته
عکاسی از پرندگان در حال پرواز با اتوفوکوس پیوسته

سخن پایانی

هر عکاسی برای شکار کردن سوژه های مناسب و در حال حرکت از گزینه فوکوس Al Servo استفاده می کند. این گزینه دست عکاسان را در گرفتن عکس مورد نظرشان باز می کند. مجموعه ما به شما کمک می کند تا بتوانید هر چه بهتر و مناسب تر از این گزینه استفاده کنید. کارشناسان ما در هر ساعت شبانه روز در خدمت شما هستند و به شما کمک می کنند.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *