5 اشتباه رایج در تنظیم دوربین که توسط عکاسان تازه وارد انجام میشود

5 اشتباه رایج در تنظیم دوربین که توسط عکاسان تازه وارد انجام میشود
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اشتباه رایج در تنظیم دوربین توسط عکاسان تازه کار

عکاسی یک فرآیند یادگیری مداوم است، بنابراین کاملاً طبیعی است که در این راه اشتباه کنید. اما با کمی مشاوره از کسانی که قبلاً تجربه کرده اند، میتواند مشکلات را حل کند، عکاسان تازه وارد می توانند از چند اشتباه رایج در تنظیم دوربین جلوگیری کرده و روی چیزهای بزرگتر و بهتر تمرکز کنند. در اینجا چند نکته و ترفند آورده شده است که در اوایل یاد گرفتم و به شما کمک می کند در ساخت تصاویر با کیفیت.

 

روشن کردن لرزشگیر هنگام استفاده از سه پایه

تثبیت کننده تصویر وسیله ای مفید است که می تواند لرزش دوربین را کاهش دهد و کیفیت تصویر را در صورت استفاده صحیح از آن بهبود بخشد. هنگامی که فعال می شود، تثبیت کننده عکس با حرکات جزئی دوربین مقابله می کند تا به کاهش تاری عکس ها کمک کند. این کار می تواند بسیار موثر باشد به طوری که دوربین ها و لنزهای مجهز به سیستم به شما امکان می دهند از سرعت شاتر بین سه تا پنج استاپ کندتر از دوربین های فاقد ویژگی استفاده کنید.

این باعث می شود تصاویر واضح تر در شرایط نوری کمتری ایجاد شوند. عالی به نظر می رسد درست است؟ خوب بله، اما نه همه وقت. در حقیقت، وقتی از لرزشگیر با سه پایه استفاده می شود، گاهی اوقات می تواند مانعی بیش از کمک باشد.

اگر دوربین شما از قبل روی سه پایه تنظیم شده است، باید به خودی خود ثابت باشد. در این حالت ، با روشن ماندن لرزشگیر، سیستم ممکن است سعی کند لرزش های کوچک را جبران کند که در غیر این صورت تاثیری بر روی تصویر نخواهد داشت، به جای کاهش تاری، تاری را افزایش می دهد.

کتابچه راهنمای کاربر دوربین یا لنز خود را بررسی کنید تا بیاموزید چگونه سیستم هنگام عکسبرداری با سه پایه سیستم را خاموش کنید و تصاویر بسیار واضح تری خواهید گرفت. فقط فراموش نکنید که وقتی می خواهید دوربین را به دست بگیرید دوباره آن را روشن کنید.

 

در این مثال، شما می توانید تفاوت وضوح بین عکس گرفته شده با روشن شدن تثبیت کننده تصویر و عکس گرفته شده با حالت خاموش را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که عکس با حالت خاموش واضح تر و با کنتراست بیشتر است.

 

استفاده از حالت فوکوس خودکار اشتباه

وقتی کار عکاسی را شروع کردم، به یاد می آورم که برای فوکوس مناسب روی سوژه ای در قاب خود تلاش می کردم و اغلب دوربین را برای انتخاب تصادفی یک نقطه رها می کردم و امیدوار بودم بهترین ها را داشته باشم. در آن زمان، من اهمیت حالت های مختلف فوکوس خودکار را درک نکردم.

فوکوس خودکار چندین حالت مختلف را ارائه می دهد که می توانید انتخاب کنید. اینها یک شات AF (Canon) / AF-S (Nikon) ، AI Servo AF (Canon) / AF-C (Nikon) و AI Focus نهایی (Canon) و AF-A (Nikon) هستند.

احتمالاً متداول ترین حالت فوکوس ، گزینه One-Shot / Single-Servo است. این بهترین انتخاب برای سوژه های ثابت است و به عنوان تنظیمات استاندارد دوربین شما محسوب می شود. برای این تنظیم، سیستم فوکوس خودکار به فوکوس می رسد و سپس آن تنظیم را قفل می کند تا وقتی که شاتر فعال شود. پس از قفل شدن ، اطمینان حاصل خواهید کرد که سوژه شما به شدت متمرکز خواهد شد.

از طرف دیگر، AI Servo / AF-C به طور مداوم لنز را فوکوس می کند، که آن را برای ردیابی سوژه در حال حرکت ایده آل می کند. در این حالت فوکوس، دوربین به شما امکان می دهد در هر زمان عکس بگیرید، حتی اگر سوژه در فوکوس نباشد. هنگامی که سوژه متحرکی مانند کودکان، حیوانات، ورزش های تیراندازی، پرندگان و… دارید. این حالت بهترین انتخاب است.

 

می توانید حالت کنترل فوکوس خود را در صفحه کنترل سریع تغییر دهید (این گزینه های Canon را نشان می دهد).

 

بسیاری از دوربین ها حالت سوم فوکوس خودکار را نیز ارائه می دهند: AI Focus (Canon) یا AF-A (Nikon). این حالت سعی می کند ثابت یا متحرک بودن سوژه را تشخیص دهد و بسته به شرایط حالت فوکوس را تنظیم می کند. با این حال ، AI Focus به اندازه دو تنظیمات اختصاصی دیگر قابل اعتماد نیست، بنابراین بهتر است که در صورت امکان عمدا بین One-Shot / AF-S یا AI Servo / AF-C انتخاب کنید.

 

حالت فوکوس AI Servo / AF-C برای عکاسی از سوژه های متحرک ایده آل است.

مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی در مدرن طرح

 

عکسبرداری با فرمت RAW

در اوایل بیشتر  با jpeg عکس گرفتم. این یک فرمت فایل آشنا بود، بنابراین من فقط با آن همراه شدم. فقط بعداً متوجه شدم چه چیزهایی را از دست می دهم. پرونده های JPEG توسط دوربین پردازش می شوند. این بدان معناست که اگر تنظیماتی مانند درجه حرارت رنگ و نوردهی بر اساس تنظیمات دوربین شما تنظیم می شود، دوربین تصویر را برای تنظیم رنگ سیاه، کنتراست، روشنایی، کاهش نویز و وضوح پردازش می کند. سپس پرونده به JPEG فشرده می شود.

اما از آنجا که تصویر ویرایش، فشرده سازی و سپس به عنوان JPEG ذخیره شده است، اطلاعات موجود در عکس اصلی کنار گذاشته می شوند و نمی توانند بازیابی شوند. این کار میزان ویرایش شما در تصویر پس از تولید را محدود می کند.

مزایای قالب RAW

از طرف دیگر پرونده های RAW فشرده نشده و پردازش نشده اند. اگرچه ظاهر آنها تارتر و تیره تر از تصاویر JPEG است ، اما تمام اطلاعات ثبت شده در تصویر اصلی را در خود نگه می دارند. این امکان انعطاف پذیری بسیار بیشتری را در تولید پس از تولید فراهم می کند ، به شما این امکان را می دهد تا کنترل کاملی را بر تنظیماتی که می خواهید روی عکس اعمال کنید کنترل کنید.

عکسبرداری در JPEG می تواند برای شرایط شادی آور و یا شرایطی که نیازی به کیفیت بالاتر نیست، مفید باشد. در غیر این صورت، برای تصاویر درجه یک حرفه ای ، باید در دوربین با فرمت RAW عکس بگیرید. و اگر مطمئن نیستید، می توانید به طور همزمان از هر دو عکس بگیرید. فقط مطمئن شوید که یک کارت CF یا دو کارت اضافی در دست دارید.

 

می بینید که تصویر RAW ویرایش نشده و فشرده نشده بسیار فراتر از JPEG است زیرا تمام اطلاعات عکس اصلی را در خود نگه می دارد.

 

 

همیشه در حالت اتوماتیک عکس گرفته اید

حالت نوردهی خودکار به این معنی است که سرعت شاتر، دیافراگم و ISO برای شرایط خاص توسط دوربین تنظیم می شود و به شما اجازه می دهد دکمه شاتر را فشار داده و به عکس بعدی بروید. اما اگر می خواهید کنترل بیشتری بر تصاویر خود داشته باشید چه می کنید؟

بزرگترین مزیت عکسبرداری در حالت دستی (یا حالت اولویت شاتر / دیافراگم) نسبت به خودکار ، کنترل خلاقانه است. به علاوه ، دوربین همیشه الگوریتم نوردهی را درست نمی گیرد، بنابراین می توانید با تصاویر کم نوردهی یا نوردهی زیاد مواجه شوید.

به جای آن حالت نیمه اتوماتیک را انتخاب کنید، برای کنترل بهتر تصاویر خود نیز لازم نیست که به صورت کاملاً دستی عکس بگیرید. حالت دیافراگم و شاتر به شما امکان می دهند دیافراگم یا سرعت شاتر خود را انتخاب و تنظیم کنید در حالی که دوربین جبران می کند تا نوردهی مناسب به شما بدهد.

مطالب مرتبط: نورپردازی در عکاسی 

 

حالت عکسبرداری خودکار

 

با استفاده از اولویت دیافراگم ، شما کنترل بیشتری بر عمق میدان تصویر خود دارید، و تعیین می کنید که چه مقدار از تصویر در فوکوس واضح است. این برای بسیاری از ژانرها از پرتره گرفته تا عکاسی از منظره مفید است، تغییر پویایی تصاویر شما بسته به شرایط و عمقی که می خواهید عکس های شما به نظر برسد.

در مورد استفاده از Shutter Priority، امکان کنترل حرکت در تصویر ، آزادی خلاقیت بسیار بیشتری را به شما می دهد. مدتهاست که از تاری حرکت برای پویاتر جلوه دادن تصاویر استفاده می شود. به آبشارهایی با آب روان روان و مناظر شهری و همچنین حرکت عمدی دوربین فکر کنید.

در حالی که حالت نوردهی خودکار مفید و غالباً موثر است ، اما تکیه بر خودکار باعث می شود پتانسیل خلاقانه عکاسی شما هدر رود. آزمایش با عکسبرداری در حالت دستی یا شاتر یا دیافراگم به معنای واقعی شناختن دوربین و بهره گیری از امکانات هنری آن است.

 

پشتیبان گیری نکردن از پرونده ها

ما در استرالیا یک جمله داریم. “او درست می گوید” این اصطلاح ادعا می کند که هر اشتباهی که باشد با گذشت زمان اصلاح می شود. این یک نگاه خوش بینانه و بی احساس است و وقتی صحبت از عکاسی می شود ، می تواند شروع مارپیچی به فراموشی پرونده دیجیتال باشد. من در مورد پشتیبان گیری از پرونده ها صحبت می کنم.

بسیار خوب ، بنابراین از نظر فنی یک اشتباه در تنظیم دوربین نیست، اما عکاسی خروجی زیادی از محتوا دارد که باید حفظ شود تا مانند روز ایجاد تازه باشد.

از روز اول ،  اگر فقط یک نسخه از تصاویر خود را در یک هارد دیسک ذخیره کرده اید، و آن هارد دیسک خراب شود، (همانطور که معمولاً این کار را می کنند)، تمام کار خود را کاملاً از دست خواهید داد. برای همیشه! راه حل آسان این است که یک نسخه دوم یا حتی سوم از تصاویر خود را در مکان دیگری ذخیره کنید ، یا در هارد دیسک خارجی یا سرویس ذخیره سازی ابری.

اکنون سرمایه گذاری کنید و بعداً از خود تشکر خواهید کرد.

این تصویر مورد علاقه قدیمی ، در دو هارددیسک جداگانه پشتیبان تهیه شده است!

 

نتیجه گیری
شروع کار در عکاسی گاهی اوقات می تواند یک کار ترسناک باشد. چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد! اما عکاسان در بیشتر موارد دسته ای دوستانه هستند. ما خوشحالیم که نکات و ترفندهایی را که در این راه آموخته ایم به شما منتقل می کنیم.

با انجام تحقیقات خود، روش های زیادی وجود دارد که می توانید به عکاسی بپردازید، از اشتباهات رایج جلوگیری کنید و با اطمینان به دنیای عکاسی بروید![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *