اصول طراحی: مقدمه ای بر سلسله مراتب بصری

سلسله مراتب بصری
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 مقدمه ای بر سلسله مراتب بصری

نظریه سلسله مراتب بصری با کاربرد عملی آن متفاوت است. مفاهیم پیشرفته‌تر ادراک بصری ارزش کاوش را دارند زیرا تسلط بر آنها کلید طراحی بصری عالی است.

با تغییر فناوری ها و رابط های کاربری، نیاز به مهارت های طراحی در طراحی بصری همچنان در حال افزایش است. با نمونه‌های تازه‌ای از یک رابط کاربری معمولی که هر سال ظاهر می‌شود، آیا درک اساسی ما از سلسله مراتب بصری، ادراک و ترکیب تغییر کرده است؟

مفهوم مدرن ادراک بصری نه تنها در علم بلکه در روانشناسی نیز ریشه دارد. در نتیجه، صرف نظر از تغییر مداوم رابط های کاربری، نحوه مشاهده و درک اطلاعات بصری یکسان باقی می ماند. با توجه به این موضوع، آیا طراحی تعامل معاصر می تواند بر پایه های ترکیب گرافیکی و سلسله مراتب بصری بهبود یابد؟

برای مثال؛ اگر یک المان های موجود در طراحی کاتالوگ بر اساس سلسله مراتب چیده نشده باشد، به نظر شما این ابزار کاربردی خواهد بود و کمکی به کسب و کار شما خواهد کرد؟

قواعد اساسی ادراک بصری برای هر طراحی بصری مانند کاتالوگ ها، بنرها، بروشورها و… حیاتی هستند، زیرا به آنها آموزش می دهند که چگونه اطلاعات با معنای جاسازی شده را می توان در سریع ترین زمان ممکن منتقل کرد.

این روزها با ورود دیجیتال مارکتینگ نیز طراحی و چیدمان نیز دچار تغییراتی شده است، در بیشتر موارد، طراحان هنوز تمایل دارند صفحه نمایش را به عنوان یک شی ایستا و دو بعدی در نظر بگیرند، و چالش برای طراحان تعاملی نوآوری فراتر از استفاده ساده از فرمت های چاپی در پروژه های رسانه دیجیتال خود است.

اما قبل از اینکه طرح‌های جدید پیشرفت کنند، باید درک اساسی از سلسله مراتب، ادراک و ترکیب‌بندی مورد بازنگری قرار گیرد.

برای مثال شما نمی توانید چیدمانی که برای یک کاتالوگ چاپی در نظر گرفته اید را در یک کاتالوگ دیجیتال اعمال کنید، البته قانونی برای منع این مورد وجود ندارد، اما از نظر زیبایی بصری و جذابیت ممکن است موفق برای جذب مخاطب نباشد.

 

درک جدیدی از ترکیب بصری برای رابط های تعاملی

 

سلسله مراتب بصری

 

سلسله مراتب بصری چیست و چرا اهمیت دارد؟ سلسله مراتب بصری عبارت است از چیدمان محتوا(متن، تصویر) در یک ترکیب به منظور برقراری ارتباط موثر اطلاعات و انتقال معنا. سلسله مراتب بصری بینندگان را ابتدا به مهم ترین اطلاعات و سپس به محتوای ثانویه هدایت می کند.

که از طریق استفاده مناسب از اندازه، رنگ، شکل، فاصله، نسبت و جهت ایجاد می شود، معنا، مفهوم و حالت یک ترکیب از طریق استفاده خلاقانه از عناصر گرافیکی که سلسله مراتب بصری را تعیین می کنند، منتقل می شود.

 

اهمیت سلسله مراتب بصری در طراحی UX موبایل

سلسله مراتب بصری برای هر نوع طراحی بصری بسیار مهم است، چه صفحه فرود یک کاتالوگ که نیاز به هدایت چشم بازدیدکننده دارد یا کاتالوگ دیجیتالی که  یک رابط کاربری تلفن همراه دارد. در واقع درک کاربر از هر عنصر به عناصر دیگر در ترکیب و زمینه آنها بستگی دارد.

عناصر ترکیبی به منظور شکل دادن به روابط بصری و در نتیجه ایجاد سلسله مراتب بصری در سراسر یک طرح مطابق با آنها رفتار می شوند .

زمانی که شما ترکیبات را به صورت مناسب در کنار یکدیگر قرار داده باشید کاربران تجربه مناسبی از استفاده کاتالوگ دیجیتال شما بدست خواهند آورد و این تجربه آنها را به سمت خرید و تماس با شما سوق خواهد داد.

 

رنگ در سلسله مراتب بصری

بسیاری از قوانین سلسله مراتب بصری ممکن است بسیار ساده و حتی پیش پا افتاده به نظر برسند، اما آنها پایه و اساس مهمی برای طراحی بصری خوب هستند. به عنوان مثال، رنگ تاثیرگذارترین عنصر خلاقانه در طراحی کاتالوگ است.

مفاهیم فوری صلیب قرمز در مقابل صلیب تک رنگ را در نظر بگیرید. تقریباً به طور کلی، صلیب قرمز نشان دهنده بی طرفی و محافظت است. چنین پتانسیلی برای ارتباط فوری با استفاده از رنگ وجود دارد. رنگ همچنین اغلب برای شناسایی گروه ها استفاده می شود، مانند زمانی که یک صلیب قرمز در میان سه صلیب تک رنگ به نحوی برجسته تر است.

رنگ های روشن و غنی بیشتر از رنگ های سرد برجسته می شوند و بنابراین تأثیر بصری بیشتری دارند. در یک رابط، رنگ می تواند برای ارائه حس ساختار و اشاره به تعاملات موجود استفاده شود. یک رنگ در یک رابط تک رنگ می تواند یک انتخاب را متمایز کند، و حتی آنچه را فراتر از دکمه ای است که کاربر روی آن شناور می کند، نشان دهد.

رنگ همچنین با معنا و احساسی که می تواند اطلاعات صریح را به ناخودآگاه بیننده منتقل کند، بذر می شود. در برندسازی، تحقیقات روان‌شناختی زیادی در مورد رنگ انجام شده است، زیرا قبل از اینکه مصرف‌کنندگان با یک نام تجاری تعامل معناداری داشته باشند ، یک واکنش احشایی در مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند.

 به عنوان مثال، استفاده از رنگ آبی در طراحی کاتالوگ اغلب به عنوان قابل اعتماد، ایمن و آرام‌بخش بودن برند تلقی می‌شود، در حالی که رنگ‌های قرمز محرک هستند و به افزایش ضربان قلب افراد معروف هستند. با این حال، رنگ ها ممکن است بسته به فرهنگ اهمیت متفاوتی داشته باشند .

 

مطالب مرتبط» اصول طراحی کاتالوگ صنعتی را بیاموزید!

 

اهمیت اندازه در سلسله مراتب بصری

بیایید تصویری از یک پرنده بزرگ را تصور کنیم که در کنار سه پرنده کوچکتر نشسته است. بدون هیچ اطلاعات بیشتر، این گرافیک ساده بلافاصله رابطه بین عناصر خود را نشان می دهد: والدین و فرزندان، که به طور جمعی با خانواده ارتباط برقرار می کنند.

در طراحی کاتالوگ با گرافیک سنتی، یک استراتژی معمولی این است که مهم‌ترین عناصر را بزرگ‌تر کنیم و سپس عناصر را به صورت سلسله مراتبی کوچک کنیم. اندازه سلسله مراتب بصری را ایجاد می کند زیرا بزرگ ترین عناصر ابتدا توجه را جلب می کنند و بنابراین به نظر می رسد مهمترین آنها هستند.

اندازه فونت های مختلف نیز اغلب در متن برای نشان دادن تفاوت های قابل توجه مانند سرصفحه ها، بخش ها و نقل قول ها استفاده می شود. محتوای ثانویه، مانند شرح تصاویر، معمولا کوچکتر هستند تا با متن اصلی رقابت نکنند.

برخی از پرکاربردترین رابط های بصری مانند اینستاگرام را در نظر بگیرید. هیچ چیز روی صفحه نمایش با تصاویر و ویدیوها رقابت نمی کند، آنها بیش از 60 درصد بیشتر صفحه نمایش ها را اشغال می کنند. هدف از UI فوری است.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با بر سلسله مراتب بصری و نحوه ی استفاده آن در ابزار ها تبلیغاتی مانند طراحی کاتالوگ سنتی و کاتالوگ دیجیتال آشنا کنیم، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

کانون تبلیغاتی مدرن طرح با سالها تجربه در زمینه چاپ و طراحی انواع ابزار های تبلیغاتی توانسته است در میان رقبا و در کنار برند های معتبر سابقه ای درخشان بر جای بگذارد. جهت دریافت و مشاهده نمونه کارها کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

ترجمه شده از سایت toptal[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *